Schweiziske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | SUI | Heinz Müller | |||
200 m M | SUI | Sebald Schnellmann | |||
Peter Laeng | |||||
400 m M | SUI | Rene Weber | |||
800 m M | SUI | Christian Wägli | |||
Maraton M | SUI | Arthur Wittwer | |||
400 m hæk M | SUI | Bruno Galliker | |||
3000 m forhindringsløb M | SUI | Walter Kammermann | |||
4x100 m M | SUI | Peter Laeng | |||
Sebald Schnellmann | |||||
Werner Schaufelberger | |||||
Heinz Müller | |||||
4x400 m M | SUI | Christian Wägli | |||
Ernst Zaugg | |||||
Rene Weber | |||||
Hansrüdi Bruder | |||||
20 km kapgang M | SUI | Gabriel Reymond | |||
Louis Marquis | |||||
50 km kapgang M | SUI | Rene Charriere | |||
Alfred Leiser | |||||
Louis Marquis | |||||
Højdespring M | SUI | René Maurer | |||
Stangspring M | SUI | Gerard Barras | |||
Længdespring M | SUI | Gustav Schlosser | |||
Hammerkast M | SUI | Hansrüdi Jost | |||
Spydkast M | SUI | Urs von Wartburg | |||
Tikamp M | SUI | Fritz Vogelsang | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | SUI | Paul Chervet | |||
Bantamvægt M | SUI | Emile Anner | |||
Fjervægt M | SUI | Ernest Chervet | |||
Weltervægt M | SUI | Max Meier | |||
Mellemvægt M | SUI | Hans Büchi | |||
Sværvægt M | SUI | Max Bösiger | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | SUI | Roland Huber | |||
K2 1000 m M | SUI | Robert Zika | |||
Hans Straub | |||||
K1 4x500 m M | SUI | Werner Weber | |||
Hans Straub | |||||
Robert Zika | |||||
Roland Huber | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SUI | Erwin Jaisli | |||
Max Wechsler | |||||
Hubert Bächli | |||||
Emil Beeler | |||||
Landevejsløb hold M | SUI | Ingen mesterZöffelroland | |||
Rene Rutschmann | |||||
Hubert Bächli | |||||
Erwin Jaisli | |||||
Holdforfølgelse M | SUI | Walter Signer | |||
Hans Heinemann | |||||
Werner Weckert | |||||
Egon Scheiwiller | |||||
1000 m på tid M | SUI | Josef Helbling | |||
Tandem M | SUI | Peter Vogel | |||
Peter Hirzel | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | SUI | Hans Klug | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Henri Chammartin | |||
Gustav Fischer | |||||
Military individuelt | SUI | Anton Bühler | |||
Military hold | SUI | Hans Schwarzenbach | |||
Anton Bühler | |||||
Rudolf Günthardt | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | SUI | Ernst Fivian | |||
Hold M | SUI | Fritz Feuz | |||
Ernst Fivian | |||||
Andre Brüllmann | |||||
Max Benker | |||||
Hans Schwarzentruber | |||||
Edy Thomi | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | SUI | Rolf Weber | |||
Erhard Minder | |||||
Werner Vetterli | |||||
Hold M | SUI | Werner Vetterli | |||
Rolf Weber | |||||
Erhard Minder | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | SUI | Hugo Waser | |||
Dobbeltsculler M | SUI | Rolf Larcher | |||
Ernst Hürlimann | |||||
Toer uden styrmand M | SUI | Heinrich Scherer | |||
Walter Knabenhans | |||||
Firer uden styrmand M | SUI | Kurt Schmid | |||
Rolf Streuli | |||||
Gottfried Kottmann | |||||
Paul Kölliker | |||||
Otter M | SUI | Hansrüdi Scheller | |||
Emile Ess | |||||
Werner Kölliker | |||||
Walter Osterwalder | |||||
Werner Ehrensperger | |||||
Hugo Göggel | |||||
Gottfried Schär | |||||
Enrico Bianchi | |||||
Hans Graber | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | SUI | Henri Copponex | |||
Manfred Metzger | |||||
Pierre Girard | |||||
Drage | SUI | Robert Thorens | |||
Gilbert Casalecchi | |||||
Pierre Camoletti | |||||
Star | SUI | Ulrich Bucher | |||
Hans Bryner | |||||
Flying Dutchman | SUI | Pierre Siegenthaler | |||
Michel Buzzi | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | SUI | Kurt Müller | |||
Hans Schönenberger | |||||
Riffel liggende M | SUI | Hans Spillmann | |||
Hans Schönenberger | |||||
Fri riffel M | SUI | August Hollenstein | |||
Hans Spillman | |||||
Fri pistol M | SUI | Frederic Michel | |||
Alfred Späni | |||||
Silhuetpistol M | SUI | Hans Albrecht | |||
Hansrüdi Schneider | |||||
Trap M | SUI | Louis Von Sonnenberg | |||
Pierre-Andre Flückiger | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | SUI | Peter Bärtschi | |||
400 m fri stil M | SUI | Hans-Ulrich Dürst | |||
Karl Fridlin | |||||
1500 m fri stil M | SUI | Rainer Goltzsche | |||
Hans-Ulrich Dürst | |||||
100 m rygcrawl K | SUI | Doris Gontersweiler | |||
100 m rygcrawl M | SUI | Rolf Burggraf | |||
200 m brystsvømning K | SUI | Maya Hungerbühler | |||
200 m brystsvømning M | SUI | Werner Risi | |||
Nicolas Wildhaber | |||||
4x200 m fri stil M | SUI | Karl Fridlin | |||
Peter Bärtschi | |||||
Hans-Ulrich Dürst | |||||
Rainer Goltsche | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | SUI | Hans Kohler | |||
Mellemvægt M | SUI | Georges Freiburghaus | |||
Letsværvægt M | SUI | Roland Fidel | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | SUI | Max Widmer | |||
Græsk romersk weltervægt M | SUI | Hansjörg Hirschbuhl | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||