Schweiziske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | SUI | Fritz Seeger | |||
Bernard Marchand | |||||
Paul Hänni | |||||
200 m M | SUI | Paul Hänni | |||
400 m M | SUI | Albert Jud | |||
800 m M | SUI | Paul Martin | |||
1500 m M | SUI | Paul Martin | |||
5000 m M | SUI | Gottfried Utiger | |||
Maraton M | SUI | Franz Eha | |||
Max Beer | |||||
110 m hæk M | SUI | Rene Kunz | |||
4x100 m M | SUI | Paul Hänni | |||
Bernard Marchand | |||||
Albert Jud | |||||
Georges Meyer | |||||
50 km kapgang M | SUI | Adolf Aebersold | |||
Karl Reiniger | |||||
Arthur Schwab | |||||
Højdespring M | SUI | Rudolf Eggenberg | |||
Længdespring M | SUI | Jean Studer | |||
Spydkast M | SUI | Josef Neumann | |||
Tikamp M | SUI | Fritz Dällenbach | |||
Armin Guhl | |||||
Willy Bührer | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | SUI | Walter Siegfried | |||
Bantamvægt M | SUI | Karl Kummer | |||
Fjervægt M | SUI | Karl Zurflüh | |||
Letvægt M | SUI | Robert Seidel | |||
Weltervægt M | SUI | Walter Grieb | |||
Mellemvægt M | SUI | Alfred Flury | |||
Letsværvægt M | SUI | Walter Van Bueren | |||
Sværvægt M | SUI | Walter Marti | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | SUI | Hans Potthof | |||
K2 1000 m M | SUI | Rudolf Vilim | |||
Werner Klingelfuss | |||||
K1 10000 m M | SUI | Bruno Lips | |||
K2 10000 m M | SUI | Othmar Bach | |||
Werner Zimmermann | |||||
K2 10000 m foldekajak M | SUI | Emil Bottlang | |||
Eugen Knoblauch | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SUI | Kurt Ott | |||
Edgar Buchwalder | |||||
Ernst Nievergelt | |||||
Gottlieb Weber | |||||
Landevejsløb hold M | SUI | Ernst Nievergelt | |||
Kurt Ott | |||||
Edgar Buchwalder | |||||
Holdforfølgelse M | SUI | Walter Richli | |||
Albert Kägi | |||||
Werner Wägelin | |||||
Ernst Fuhrimann | |||||
1000 m på tid M | SUI | Eduard Baumann | |||
Sprint M | SUI | Werner Wägelin | |||
Tandem M | SUI | Fritz Ganz | |||
Karl Burkhart | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | SUI | Max Happle | |||
Frederic Böni | |||||
3 m spring K | SUI | Annie Villiger | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Hans Moser | |||
Military individuelt | SUI | Hans Moser | |||
Mario Mylius | |||||
Military hold | SUI | Pierre Mange | |||
Mario Mylius | |||||
Hans Moser | |||||
Ridebanespringning individuelt | SUI | Arnold Mettler | |||
Ridebanespringning hold | SUI | Jürg Fehr | |||
Arnold Mettler | |||||
Hans Ikle | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | SUI | Ingeborg Scheel | |||
Yvonne Bornand | |||||
Denise Kramer-Scholer | |||||
Fleuret individuelt M | SUI | Jean Rubli | |||
Gottfried Von Meiss | |||||
Michel Fauconnet | |||||
Kårde individuelt M | SUI | Francois Duret | |||
Jean Hauert | |||||
Frederic Fitting | |||||
Sabel individuelt M | SUI | Alphonse Ruckstuhl | |||
Adolf Stocker | |||||
Charles Glasstetter | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | SUI | Michael Reusch | |||
Albert Bachmann | |||||
Walter Beck | |||||
Josef Walter | |||||
Georges Miez | |||||
Walter Bach | |||||
Eugen Mack | |||||
Eduard Steinemann | |||||
Hold M | SUI | Josef Walter | |||
Walter Bach | |||||
Walter Beck | |||||
Albert Bachmann | |||||
Eugen Mack | |||||
Michael Reusch | |||||
Eduard Steinemann | |||||
Georges Miez | |||||
Gulv M | SUI | Eugen Mack | |||
Eduard Steinemann | |||||
Michael Reusch | |||||
Albert Bachmann | |||||
Walter Beck | |||||
Josef Walter | |||||
Georges Miez | |||||
Walter Bach | |||||
Spring på hest M | SUI | Walter Beck | |||
Josef Walter | |||||
Georges Miez | |||||
Walter Bach | |||||
Eugen Mack | |||||
Eduard Steinemann | |||||
Michael Reusch | |||||
Albert Bachmann | |||||
Bensving M | SUI | Eugen Mack | |||
Michael Reusch | |||||
Walter Bach | |||||
Albert Bachmann | |||||
Ringe M | SUI | Michael Reusch | |||
Barre M | SUI | Eugen Mack | |||
Michael Reusch | |||||
Walter Bach | |||||
Eduard Steinemann | |||||
Reck M | SUI | Eugen Mack | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | SUI | Max Blösch | |||
Eugen Seiterle | |||||
Georg Michon | |||||
Werner Meyer | |||||
Erland Herkenrath | |||||
Erich Schmitt | |||||
Willy Gysi | |||||
Edy Schmid | |||||
Ernst Hufschmid | |||||
Willy Hufschmid | |||||
Werner Scheurmann | |||||
Rolf Faes | |||||
Robert Studer | |||||
Max Streib | |||||
Bukhard Gantenbein | |||||
Rudolf Wirz | |||||
Willy Schäfer | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | SUI | Hans Baumann | |||
Willy Grundbacher | |||||
Karl Wyss | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | SUI | Ernst Rufli | |||
Firer uden styrmand M | SUI | Karl Schmid | |||
Hermann Betschart | |||||
Alex Homberger | |||||
Hans Homberger | |||||
Firer med styrmand M | SUI | Alex Homberger | |||
Rolf Spring | |||||
Hans Homberger | |||||
Karl Schmid | |||||
Hermann Betschart | |||||
Sejlsport | |||||
6 m | SUI | Louis Noverraz | |||
Andre Firmenich | |||||
Georges Firmenich | |||||
Alexandre Gelbert | |||||
Frederic Firmenich | |||||
Finnjolle | SUI | Willy Pieper | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | SUI | Roger Zirilli | |||
400 m fri stil M | SUI | Hans Brenner | |||
Werner Lehmann | |||||
200 m brystsvømning K | SUI | Tenna Wyss | |||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | SUI | Alois Rigert | |||
Letvægt M | SUI | Henri Blanc | |||
Mellemvægt M | SUI | Albert Aeschmann | |||
Letsværvægt M | SUI | Pierre Cottier | |||
Sværvægt M | SUI | Ernst Fischer | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | SUI | Cesar Gaudard | |||
Fri stil fjervægt M | SUI | Werner Spycher | |||
Fri stil weltervægt M | SUI | Willy Angst | |||
Fri stil mellemvægt M | SUI | Ernst Krebs | |||
Fri stil letsværvægt M | SUI | Paul Dätwyler | |||
Fri stil sværvægt M | SUI | Werner Bürki | |||
Græsk romersk bantamvægt M | SUI | Franz Christen | |||
Græsk romersk weltervægt M | SUI | Adolf Rieder | |||
Græsk romersk mellemvægt M | SUI | Ernest Gogel | |||
Græsk romersk letsværvægt M | SUI | Georg Argast | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||