Schweiziske deltagere ved OL i Paris 1924 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | SUI | David Victor Moriaud | |||
Walter Strebi | |||||
Karl Borner | |||||
200 m M | SUI | Karl Borner | |||
400 m M | SUI | Josef Imbach | |||
Christian Simmen | |||||
800 m M | SUI | Paul Martin | |||
1500 m M | SUI | Wilhelm Schärer | |||
5000 m M | SUI | William Marthe | |||
110 m hæk M | SUI | David Victor Moriaud | |||
Willi Moser | |||||
4x100 m M | SUI | David Victor Moriaud | |||
Heinz Hemmi | |||||
Josef Imbach | |||||
Karl Borner | |||||
10 km kapgang M | SUI | Arthur Schwab | |||
Længdespring M | SUI | Adolf Meier | |||
Kuglestød M | SUI | Werner Nüesch | |||
Otto Garnus | |||||
Diskoskast M | SUI | Otto Garnus | |||
Werner Nüesch | |||||
Spydkast M | SUI | Willi Moser | |||
Hans Wipf | |||||
Femkamp M | SUI | Constant Bucher | |||
Tikamp M | SUI | Ernst Gerspach | |||
Adolf Meier | |||||
Constant Bucher | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | SUI | R. Nyffeler | |||
Bantamvægt M | SUI | Johann Weidel | |||
Fjervægt M | SUI | Jacques Sauthier | |||
Weltervægt M | SUI | Teodor Stauffer | |||
Louis Sauthier | |||||
Mellemvægt M | SUI | Georges Givel | |||
Erich Siebert | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SUI | Georges Antenen | |||
Otto Lehner | |||||
Albert Blattmann | |||||
Fritz Bossi | |||||
Landevejsløb hold M | SUI | Otto Lehner | |||
Albert Blattmann | |||||
Georges Antenen | |||||
Holdforfølgelse M | SUI | Gottfried Weilenmann | |||
Ernst Leutert | |||||
Emil Richli | |||||
Arnold Nötzli | |||||
Sprint M | SUI | Louis Mermillod | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | SUI | Arthur Bischoff | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Adolphe Mercier | |||
Henri von der Weid | |||||
Charles Schlumberger | |||||
Werner Stuber | |||||
Military individuelt | SUI | Werner Fehr | |||
Karl Stoffel | |||||
Hans Bühler | |||||
Rene de Ribeaupierre | |||||
Military hold | SUI | Hans Bühler | |||
Werner Fehr | |||||
Karl Stoffel | |||||
Rene de Ribeaupierre | |||||
Ridebanespringning individuelt | SUI | Henri von der Weid | |||
Alphonse Gemuseus | |||||
Hans Bühler | |||||
Werner Stuber | |||||
Ridebanespringning hold | SUI | Hans Bühler | |||
Werner Stüber | |||||
Henri von der Weid | |||||
Alphonse Gemuseus | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | SUI | Suzanne Bonnard | |||
Jeanne Morgenthaler | |||||
Ellen Fitting | |||||
Fleuret individuelt M | SUI | Eugene Empeyta | |||
Frederic Fitting | |||||
Edouard Fitting | |||||
John Albaret | |||||
Kårde individuelt M | SUI | Henri Jacquet | |||
Constantin Antoniades | |||||
Eugene Empeyta | |||||
Frederic Fitting | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | SUI | Aron Politz | |||
August Oberhauser | |||||
Adolphe Reymond | |||||
Robert Pache | |||||
Walter Dietrich | |||||
Edmond Kramer | |||||
Adolphe Mengotti | |||||
Hans Pulver | |||||
Karl Ehrenbolger | |||||
Paul Schmiedlin | |||||
Paul Fässler | |||||
Paul Sturzenegger | |||||
Felix Bedouret | |||||
Max Abegglen | |||||
Rudolf Ramseyer | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | SUI | Antoine Rebetez | |||
Otto Pfister | |||||
Jean Gutweniger | |||||
Hans Grieder | |||||
Josef Wilhelm | |||||
Georges Miez | |||||
August Güttinger | |||||
Carl Widmer | |||||
Hold M | SUI | Carl Widmer | |||
Antoine Rebetez | |||||
August Güttinger | |||||
Georges Miez | |||||
Josef Wilhelm | |||||
Hans Grieder | |||||
Otto Pfister | |||||
Jean Gutweniger | |||||
Bensving M | SUI | August Güttinger | |||
Antoine Rebetez | |||||
Jean Gutweniger | |||||
Josef Wilhelm | |||||
Carl Widmer | |||||
Barre M | SUI | Hans Grieder | |||
August Güttinger | |||||
Jean Gutweniger | |||||
Josef Wilhelm | |||||
Reck M | SUI | August Güttinger | |||
Antoine Rebetez | |||||
Jean Gutweniger | |||||
Georges Miez | |||||
Tovklatring M | SUI | August Güttinger | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | SUI | Josef Schneider | |||
Dobbeltsculler M | SUI | Rudolf Bosshard | |||
Heinrich Thoma | |||||
Toer med styrmand M | SUI | Edouard Candeveau | |||
Emile Lachapelle | |||||
Alfred Felber | |||||
Firer uden styrmand M | SUI | Emile Albrecht | |||
Eugen Sigg-Bächthold | |||||
Hans Walter | |||||
Alfred Probst | |||||
Firer med styrmand M | SUI | Alfred Probst | |||
Emile Lachapelle | |||||
Emile Albrecht | |||||
Eugen Sigg-Bächthold | |||||
Hans Walter | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle | SUI | Ella Maillart | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | SUI | Walter Lienhard | |||
Willy Schnyder | |||||
Josias Hartmann | |||||
Jakob Reich | |||||
Fri riffel M | SUI | Arnold Rösli | |||
Albert Tröndle | |||||
Conrad Stucheli | |||||
Jakob Reich | |||||
Fri riffel hold M | SUI | Jakob Reich | |||
Albert Tröndle | |||||
Arnold Rösli | |||||
Willy Schnyder | |||||
Conrad Stucheli | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | SUI | Charles Kopp | |||
200 m brystsvømning M | SUI | Robert Wyss | |||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | SUI | Arthur Reinmann | |||
Edgar Juilierat | |||||
Letvægt M | SUI | Felix Bichsel | |||
Joseph Jaquenoud | |||||
Jules von Gunten | |||||
Mellemvægt M | SUI | Albert Aeschmann | |||
Letsværvægt M | SUI | Fritz Hünenberger | |||
Anton Schärer | |||||
Sværvægt M | SUI | Eugene Peney | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | SUI | Edouard Belet | |||
Auguste Corti | |||||
Fri stil weltervægt M | SUI | Hermann Gehri | |||
Otto Müller | |||||
Fri stil mellemvægt M | SUI | Ernst Tognetti | |||
Fritz Hagmann | |||||
Fri stil letsværvægt M | SUI | Fritz Roth | |||
Charles Courant | |||||
Fri stil sværvægt M | SUI | Henri Wernli | |||
Hans Roth | |||||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 1924 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Paris 1924 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||