Svenske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | SWE | Magnus Petersson | |||
Atletik | |||||
400 m M | SWE | Johan Wissman | |||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Mustafa Mohamed | |||
Højdespring M | SWE | Linus Thörnblad | |||
Stefan Holm | |||||
Stangspring M | SWE | Jesper Fritz | |||
Alhaji Jeng | |||||
Diskoskast M | SWE | Niklas Arrhenius | |||
Spydkast M | SWE | Magnus Arvidsson | |||
100 m hæk K | SWE | Susanna Kallur | |||
Højdespring K | SWE | Emma Green | |||
Længdespring K | SWE | Carolina Klüft | |||
Trespring K | SWE | Carolina Klüft | |||
Diskoskast K | SWE | Anna Söderberg | |||
Badminton | |||||
Single K | SWE | Sara Persson | |||
Boksning | |||||
Mellemvægt M | SWE | Naim Terbunja | |||
Letsværvægt M | SWE | Kennedy Katende | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | SWE | Sofia Paldanius | |||
K1 500 m M | SWE | Anders Gustafsson | |||
K1 1000 m M | SWE | Markus Oscarsson | |||
K2 1000 m M | SWE | Anders Gustafsson | |||
Markus Oscarsson | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SWE | Marcus Ljungqvist | |||
Thomas Lövkvist | |||||
Gustav Larsson | |||||
Landevejsløb K | SWE | Emma Johansson | |||
Susanne Ljungskog | |||||
Enkeltstart K | SWE | Susanne Ljungskog | |||
Emma Johansson | |||||
Enkeltstart M | SWE | Gustav Larsson | |||
Mountainbike M | SWE | Emil Lindgren | |||
Fredrik Kessiakoff | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | SWE | Anna Lindberg | |||
Tårnspring K | SWE | Elina Eggers | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SWE | Jan Brink | |||
Patrik Kittel | |||||
Tinne Silfven | |||||
Dressur hold | SWE | Patrik Kittel | |||
Tinne Silfven | |||||
Jan Brink | |||||
Military individuelt | SWE | Magnus Gällerdal | |||
Viktoria Carlerbäck | |||||
Linda Algotsson | |||||
Katrin Norling | |||||
Dag Albert | |||||
Military hold | SWE | Viktoria Carlenback | |||
Dag Albert | |||||
Linda Algotsson | |||||
Magnus Gällerdal | |||||
Katrin Norling | |||||
Ridebanespringning individuelt | SWE | Rolf-Göran Bengtsson | |||
Lotta Schultz | |||||
Peter Eriksson | |||||
Ridebanespringning hold | SWE | Peter Eriksson | |||
Helena Lundbäck | |||||
Rolf-Göran Bengtsson | |||||
Lotta Schultz | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | SWE | Emma Samuelsson | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | SWE | Stina Segerström | |||
Josefine öqvist | |||||
Anna Paulson | |||||
Karolina Westberg | |||||
Maria Aronsson | |||||
Jessica Landström | |||||
Hedvig Lindahl | |||||
Victoria Svensson | |||||
Sara Larsson | |||||
Lotta Schelin | |||||
Frida Oöstberg | |||||
Caroline Seger | |||||
Nilla Fischer | |||||
Caroline Jonsson | |||||
Linda Forsberg | |||||
Johanna Almgren | |||||
Charlotte Rohlin | |||||
Therese Sjögran | |||||
Sara Thunebro | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold K | SWE | Sara Eriksson | |||
Isabelle Gullden | |||||
Therese Islas Helgesson | |||||
Johanna Ahlm | |||||
Madeleine Grundström | |||||
Therese Bengtsson | |||||
Teresa Utkovic | |||||
Matilda Boson | |||||
Johanna Wiberg | |||||
Annika Wiel Freden | |||||
Kristina Flognman | |||||
Sara Holmgren | |||||
Jessica Enström | |||||
Frida Toveby | |||||
Linnea Torstenson | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | SWE | Frida Svensson | |||
Singlesculler M | SWE | Lassi Karonen | |||
Sejlsport | |||||
Star M | SWE | Anders Ekström | |||
Fredrik Lööf | |||||
49er | SWE | Jonas Lindberg | |||
Karl Torlen | |||||
470 K | SWE | Vendela Santen | |||
Therese Torgersson | |||||
470 M | SWE | Sebastian Östling | |||
Anton Dahlberg | |||||
Finnjolle | SWE | Daniel Birgmark | |||
Laser K | SWE | Karin Söderström | |||
Laser M | SWE | Rasmus Myrgren | |||
Skydning | |||||
Skeet K | SWE | Nathalie Larsson | |||
Dobbelttrap M | SWE | Haakan Dahlby | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | SWE | Anna-Karin Kammerling | |||
Therese Alshammar | |||||
50 m fri stil M | SWE | Stefan Nystrand | |||
100 m fri stil K | SWE | Josefin Lillhage | |||
100 m fri stil M | SWE | Jonas Persson | |||
Stefan Nystrand | |||||
200 m fri stil K | SWE | Ida Marko-Varga | |||
Josefin Lillhage | |||||
200 m fri stil M | SWE | Christoffer Wikström | |||
400 m fri stil K | SWE | Gabriella Fagundez | |||
800 m fri stil K | SWE | Gabriella Fagundez | |||
100 m rygcrawl K | SWE | Sarah Sjöström | |||
200 m rygcrawl M | SWE | Simon Sjödin | |||
100 m brystsvømning K | SWE | Hanna Westrin | |||
Joline Hostman | |||||
100 m brystsvømning M | SWE | Jonas Carl Andersson | |||
200 m brystsvømning K | SWE | Joline Hostman | |||
100 m butterfly K | SWE | Sarah Sjöström | |||
100 m butterfly M | SWE | Lars Frölander | |||
200 m butterfly K | SWE | Petra Granlund | |||
200 m butterfly M | SWE | Simon Sjödin | |||
4x100 m fri stil K | SWE | Therese Alshammar | |||
Ida Marko-Varga | |||||
Anna-Karin Kammerling | |||||
Claire Hedenskog | |||||
4x100 m fri stil M | SWE | Jonas Persson | |||
Lars Frölander | |||||
Stefan Nystrand | |||||
Petter Stymne | |||||
4x200 m fri stil K | SWE | Josefin Lillhage | |||
Gabriella Fagundez | |||||
Ida Marko-Varga | |||||
Petra Granlund | |||||
4x100 m medley K | SWE | Anna-Karin Kammerling | |||
Sarah Sjöström | |||||
Josefin Lillhage | |||||
Joline Hostman | |||||
4x100 m medley M | SWE | Lars Frölander | |||
Simon Sjödin | |||||
Jonas Persson | |||||
Jonas Carl Andersson | |||||
Marathon 10 km K | SWE | Eva Berglund | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | SWE | Jens Lundqvist | |||
Jörgen Persson | |||||
Hold M | SWE | Jens Lundqvist | |||
Jörgen Persson | |||||
Per Gerell | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | SWE | Hanna Zajc | |||
Sværvægt K | SWE | Karolina Kedzierska | |||
Tennis | |||||
Single M | SWE | Thomas Johansson | |||
Robin Söderling | |||||
Jonas Björkman | |||||
Double M | SWE | Jonas Björkman | |||
Thomas Johansson | |||||
Robin Söderling | |||||
Simon Aspelin | |||||
Single K | SWE | Lena Sofia Arvidsson | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | SWE | Lisa Norden | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt K | SWE | Sofia Mattsson | |||
Fri stil letvægt K | SWE | Ida-Theres Nerell | |||
Fri stil sværvægt K | SWE | Jenny Fransson | |||
Græsk romersk mellemvægt M | SWE | Ara Abrahamian | |||
Græsk romersk supersværvægt M | SWE | Jalmar Sjöberg | |||
* Listen ovenfor over Svenske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Svenske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||