Svenske deltagere ved OL i Montreal 1976 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | SWE | Rolf Svensson | |||
Gunnar Jervill | |||||
Individuelt K | SWE | Anna-Lisa Berglund | |||
Lena Sjöholm | |||||
Atletik | |||||
100 m M | SWE | Christer Garpenborg | |||
200 m M | SWE | Thorsten Johansson | |||
800 m M | SWE | Åke Svenson | |||
1500 m M | SWE | Ulf Högberg | |||
Åke Svenson | |||||
Maraton M | SWE | Göran Bengtsson | |||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Dan Glans | |||
Anders Gärderud | |||||
20 km kapgang M | SWE | Bengt Simonsen | |||
Højdespring M | SWE | Rune Almen | |||
Stangspring M | SWE | Ingemar Jernberg | |||
Kjell Isaksson | |||||
Kuglestød M | SWE | Hans Almström | |||
Hans Höglund | |||||
Diskoskast M | SWE | Ricky Bruch | |||
Tikamp M | SWE | Runald Beckman | |||
Lennart Hedmark | |||||
Raimo Pihl | |||||
100 m K | SWE | Linda Haglund | |||
200 m K | SWE | Linda Haglund | |||
Højdespring K | SWE | Annette Taannander | |||
Boksning | |||||
Letvægt M | SWE | Ove Lundby | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | SWE | Marita Skogh | |||
K2 500 m M | SWE | Anders Andersson | |||
Lars Andersson | |||||
K1 1000 m M | SWE | Berndt Andersson | |||
K2 1000 m M | SWE | Lars Andersson | |||
Anders Andersson | |||||
K4 1000 m M | SWE | Kjell Hasselqvist | |||
Sakari Peltonen | |||||
Anders Larsson | |||||
Håkan Mattsson | |||||
C1 500 m M | SWE | Göran Backlund | |||
C2 500 m M | SWE | Bernt Lindelöf | |||
Eric Zeidlitz | |||||
C1 1000 m M | SWE | Göran Backlund | |||
C2 1000 m M | SWE | Bernt Lindelöf | |||
Eric Zeidlitz | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SWE | Bernt Johansson | |||
Landevejsløb hold M | SWE | Tommy Prim | |||
Bernt Johansson | |||||
Sven-Åke Nilsson | |||||
Tord Filipsson | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | SWE | Agneta Henriksson | |||
Ulrika Knape | |||||
Susanne Wetteskog | |||||
Tårnspring K | SWE | Ulrika Knape | |||
Susanne Wetteskog | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | SWE | Rolf Edling | |||
Kårde hold M | SWE | Hans Jacobson | |||
Carl von Essen | |||||
Göran Flodström | |||||
Rolf Edling | |||||
Orvar Jonsson | |||||
Leif Högström | |||||
Moderne femkamp | |||||
Hold M | SWE | Bengt Lager | |||
Hans Lager | |||||
Gunnar Jacobson | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | SWE | Hans Svensson | |||
Dobbeltsculler M | SWE | Jean Martell | |||
Lennart Balter | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | SWE | Ulf Sundelin | |||
Peter Sundelin | |||||
Jörgen Sundelin | |||||
Tempest | SWE | Ingvar Hansson | |||
John Albrechtson | |||||
Tornado | SWE | Peter Kolni | |||
Jörgen Kolni | |||||
470 M | SWE | Hans Olle Johansson | |||
Lars Eric Johansson | |||||
Finnjolle M | SWE | Kent Carlson | |||
Flying Dutchman | SWE | Reine Andersson | |||
Stefan Sjöström | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | SWE | Sven Johansson | |||
Bevægeligt mål | SWE | Karl Karlsson | |||
Gunnar Svensson | |||||
Fri pistol | SWE | Ragnar Skanåker | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | SWE | Diana Olsson | |||
Pia Mårtensson | |||||
Ida Hansson | |||||
100 m fri stil M | SWE | Dan Larsson | |||
Svante Rasmuson | |||||
200 m fri stil K | SWE | Pia Mårtensson | |||
Gunilla Lundberg | |||||
200 m fri stil M | SWE | Anders Bellbring | |||
Peter Pettersson | |||||
Bengt Gingsjö | |||||
400 m fri stil M | SWE | Peter Pettersson | |||
Bengt Gingsjö | |||||
Bengt Jönsson | |||||
100 m rygcrawl K | SWE | Gunilla Lundberg | |||
100 m rygcrawl M | SWE | Mikael Branden | |||
200 m rygcrawl M | SWE | Leif Ericsson | |||
Mikael Branden | |||||
100 m brystsvømning K | SWE | Anette Fredriksson | |||
Ann-Sofi Roos | |||||
100 m brystsvømning M | SWE | Anders Norling | |||
200 m brystsvømning K | SWE | Anette Fredriksson | |||
Ann-Sofi Roos | |||||
200 m brystsvømning M | SWE | Anders Norling | |||
100 m butterfly K | SWE | Gunilla Andersson | |||
100 m butterfly M | SWE | Pär Arvidsson | |||
200 m butterfly K | SWE | Gunilla Andersson | |||
200 m butterfly M | SWE | Anders Bellbring | |||
Pär Arvidsson | |||||
4x100 m fri stil K | SWE | Diana Olsson | |||
Ida Hansson | |||||
Pia Mårtensson | |||||
Ylva Persson | |||||
Gunilla Lundberg | |||||
4x200 m fri stil M | SWE | Anders Bellbring | |||
Pär Arvidsson | |||||
Peter Pettersson | |||||
Bengt Gingsjö | |||||
4x100 m medley K | SWE | Anette Fredriksson | |||
Ylva Persson | |||||
Gunilla Lundberg | |||||
Gunilla Andersson | |||||
4x100 m medley M | SWE | Anders Norling | |||
Dan Larsson | |||||
Mikael Branden | |||||
Bengt Gingsjö | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | SWE | Arne Norrback | |||
Letsværvægt M | SWE | Stefan Jacobsson | |||
Sværvægt M | SWE | Lennart Dahlgren | |||
Leif Nilsson | |||||
Supersværvægt M | SWE | Jan-Olof Nolsjö | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk letvægt M | SWE | Lars-Erik Skiöld | |||
Græsk romersk weltervægt M | SWE | Jan Karlsson | |||
Græsk romersk mellemvægt M | SWE | Leif Andersson | |||
Græsk romersk letsværvægt M | SWE | Frank Andersson | |||
Græsk romersk supersværvægt M | SWE | Arne Robertsson | |||
* Listen ovenfor over Svenske deltagere ved OL i 1976 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Svenske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Montreal 1976 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||