Swedish athletes in the Stockholm 1912 Olympics

Swedish athletes at the Stockholm 1912 Olympics*

  Facts about Swedenat the Stockholm 1912 Olympics width=

Event

Athletes

 Athletics
100 m M SWE Ivan Möller
Nils Skotte Jacobsson
Ragnar Ekberg
Rolf Smedmark
Ture Persson
Charles Luther
Knut Lindberg
200 m M SWE Sven Gösta Möller
Per Ture Persson
Nils Skotte Jacobsson
Karl Lindblom
Knut Lindberg
Knut Stenborg
Ivan Möller
Charles Luther
Emil Grandell
400 m M SWE Johan Dahlin
Paul Zerling
Knut Stenborg
Eric Lindholm
Sven Gösta Möller
800 m M SWE Erik Frisell
Karl Haglund
Evert Björn
Eric Lindholm
1500 m M SWE John Zander
Nils Frykberg
Evert Björn
Ernst Wide
3000 m team M SWE Nils Frykberg
Ernst Wide
John Zander
Bror Fock
Thorild Ohlsson
5000 m M SWE Martin Persson
Mauritz Karlsson
Klas Lundström
Henrik Nordström
Bror Modigh
Thorild Ohlsson
10000 m M SWE Martin Persson
John Eke
Mauritz Karlsson
Erik Brynolf Larsson
Albert Öberg
Bror Fock
Marathon M SWE Hjalmar Dahlberg
Thure Bergvall
Carl Nilsson
Carl Andersson
Alexis Ahlgren
Ivan Lönnberg
Jacob Westberg
Gustaf Törnros
David Guttman
Ivar Lundberg
William Grüner
Sigfrid Jacobsson
Cross country individual M SWE Gustaf Carlen
Hjalmar Andersson
Henrik Nordström
Klas Lundström
Axel Lindahl
Bror Fock
John Klintberg
Josef Ternström
Johan Sundkvist
Edvin Hellgren
John Eke
Erik Brynolf Larsson
Cross country team M SWE Henrik Nordström
Erik Brynolf Larsson
Axel Lindahl
John Eke
Josef Ternström
Bror Fock
Edvin Hellgren
John Klintberg
Hjalmar Andersson
Johan Sundkvist
Klas Lundström
Gustaf Carlen
4x100 m M SWE Charles Luther
Knut Lindberg
Ivan Möller
Per Ture Persson
4x400 m M SWE Paul Zerling
Knut Stenborg
Johan Dahlin
Eric Lindholm
High jump M SWE Ragnar Mattson
Karl-Axel Kullerstrand
Gösta Hallberg
Egon Erickson
Richard Sjöberg
Gösta Holmer
Paulus Uhr
Standing high jump M SWE Karl Bergh
Rolf Smedmark
Evald Möller
Leif Ekman
Pole vault M SWE Richard Sjöberg
Bertil Uggla
Magnus Nilsson
Carl Santesson
Hugo Svensson
Clas Gille
Carl Hårleman
Long jump M SWE Georg Åberg
Gustav Betzen
Patrik Ohlsson
Charles Lomberg
Standing long jump M SWE Gustaf Malmsten
Sven Ljunggren
Ragnar Ekberg
Evald Möller
Karl Bergh
Douglas Melin
Triple jump M SWE Gustaf Lindblom
Nils Skotte Jacobsson
Patrik Ohlsson
Hjalmar Olsson
Inge Lindholm
Georg Åberg
Gustaf Norden
Erik Almlöf
Shot put M SWE Einar Nilsson
Shot put both hands M SWE Einar Nilsson
Discus throw M SWE Gunnar Bolander
Emil Magnusson
Henning Möller
Carl Johan Lind
Einar Nilsson
Otto Nilsson
Ernst Nilsson
Folke Fleetwood
Discus throw both hands M SWE Einar Nilsson
Ernst Nilsson
Nils Linde
Emil Magnusson
Folke Fleetwood
Carl Johan Lind
Erik Lemming
Hammer throw M SWE Carl Gunnar Johnson
Nils Linde
Arvid Åberg
Robert Olsson
Carl Johan Lind
Karl Viktor Hackberg
Carl Jahnzon
Javelin throw M SWE Svante Olsson
Richard Åbrink
Hilding Sonne
Eskil Falk
Anders Krigsman
Algot Larsson
Otto Nilsson
Arvid Ohrling
Janne Dahl
Erik Lemming
Javelin throw both hands M SWE Sten Hagander
Erik Lemming
Arvid Ohrling
Richard Åbrink
Karl Hilding Sonne
Anders Krigsman
Otto Nilsson
Pentathlon M SWE Gösta Holmer
Hugo Wieslander
Oscar Lemming
Einar Nilsson
Inge Lindholm
Hugo Ericson
Erik Kugelberg
Nils Fjästad
Charles Lomberg
Decathlon M SWE Karl Viktor Hackberg
Charles Lomberg
Gunnar Rönström
Hugo Wieslander
Gustaf Holmer
Nils Skotte Jacobsson
Einar Nilsson
Erik Kugelberg
 Cycling
Road race M SWE Oskar Alex Ekström
Gunnar Björk
Hjalmar Levin
Algot Lönn
Ragnar Malm
Arvid Pettersson
Eric Friborg
Werner Karlsson
Carl Lundquist
Axel Persson
Henrik Moren
Josef Landsberg
Road race team M SWE Algot Lönn
Ragnar Malm
Eric Friborg
Axel Persson
 Diving
Springboard M SWE Sven Nylund
Erik Tjäder
Ernst Appelqvist
Ernst Brandsten
Ernst Eklund
Axel Runström
Eskil Brodd
Carl Johan Jansson
Platform M SWE Gösta Sjöberg
Hjalmar Johansson
Gustaf Blomgren
Ernst Brandsten
Ernst Eklund
Erik Adlerz
Robert Andersson
Albin Carlsson
Jens Stefenson
Johan Jansson
Harald Arbin
Platform W SWE Märta Adlerz
Ester Edström
Ellen Eklund
Dagmar Nilsson
Elsa Regnell
Thora Larsson
Gerda Johansson
Lisa Regnell
Selma Andersson
Wilhelmina Thulin
Margareta Johanson
Elsa Andersson
Plain high diving M SWE Jens Stefenson
Gunnar Ekstrand
Viktor Crondahl
Svend Holmer
Erik Adlerz
Axel Runström
Johan Johansson
Ernst Brandsten
Johan Jansson
Torsten Eriksson
Sven Montan
Hjalmar Johansson
 Equestrian
Dressage individual  SWE Carl Rosenblad
Hans von Blixen-Finecke, Sr.
Carl Bonde
Carl Kruckenberg
Oscar Ström
Gustaf-Adolf Boltenstern Sr.
Eventing individual  SWE Ernst Casparsson
Nils Adlercreutz
Axel Nordlander
Henric Horn af Aaminne
Eventing team  SWE Axel Nordlander
Ernst Casparsson
Nils Adlercreutz
Henric Horn af Aaminne
Jumping individual  SWE Gustaf Lewenhaupt
Aake Hök
Carl-Axel Toren
Ernst Casparsson
Charles Lewenhaupt
Nils Adlercreutz
Jumping team  SWE Gustaf Lewenhaupt
Gustaf Kilman
Hans von Rosen
 Fencing
Epee individual M SWE Einar Sörensen
Sabre team M SWE Axel Jöhncke
Birger Personne
Helge Werner
Carl-Gustaf Klerck
 Gymnastics
Swedish system team M SWE Karl-Johan Svensson
Claes Wersäll
Sven Landberg
Carl-Erik Svensson
Edvard Wennerholm
Anders Kullberg
Nils Silfverskiöld
Per Bertilsson
Curt Hartzell
Axel Janse
Sven Rosen
Daniel Norling
Benkt Norelius
Yngve Stiernspetz
Knut Torell
David Wiman
Per Nilsson
John Sörenson
Nils Granfelt
Anders Hylander
Axel Norling
Carl Silfverstrand
Carl Carlberg
Oswald Holmberg
 Modern Pentathlon
Individual M SWE Gösta Lilliehöök
Eric Carlberg
Gustaf Wersäll
Erik de Laval
Karl Mannström
Gustaf Lewenhaupt
Georg de Laval
Sidney Stranne
Patrik de Laval
Gösta Aasbrink
Åke Grönhagen
Nils Häggström
 Rowing
Four with coxswain M SWE John Lager
Ernst Wetterstrand
Karl Sundholm
Axel Eriksson
Gunnar Lager
Inriggers M SWE William Bruhn-Møller
Ture Rosvall
Axel Johansson
Axel Gabrielsson
Tage Johnson
Herman Dahlbäck
Wilhelm Wilkens
Conrad Brunkman
Charles Gabrielsson
Wilhelm Brandes
Eight with coxswain M SWE Ragnar Bergstedt
Leif Sörvik
Anders Almqvist
Conrad Brunkman
Ture Rosvall
Gustaf Brunkman
Gustaf Broberg
Birger Amundin
Sebastian Tamm
Ivar Ryberg
William Bruhn-Møller
Gillis Ahlberg
Simeon Ericksson
Arvid Svendel
Herman Dahlbäck
Erik Wachtmeister
Per Mattson
Wilhelm Wilkens
 Sailing
12 m  SWE Kurt Bergström
Nils Persson
Hugo Clason
Dick Bergström
Carl Lindqvist
Richard Sällström
Nils Lamby
Per Bergman
Sigurd Kander
Folke Johansson
10 m  SWE Harry Rosenswärd
Björn Bothen
Herman Nyberg
Fredrik Forsberg
Humbert Lunden
Eric Wallerius
Karl Perslow
Harald Wallerius
Carl Hellström
Erik Waller
Filip Ericsson
Erik Linden
Poul Isberg
Bertil Bothen
8 m  SWE Arvid Sjöqvist
Thorsten Grönfors
Fritz Sjöqvist
Alvar Thiel
Emil Hagström
Nils Westermark
Gustaf Månsson
Herbert Westermark
Ragnar Gripe
Bengt Heyman
Emil Henriques
6 m  SWE Olof Mark
Edvin Hagberg
Harald Sandberg
Jonas Jonsson
Erik Sandberg
Otto Aust
 Shooting
Free rifle M SWE Bernhard Larsson
Tönnes Björkman
Verner Jernström
Gustaf Adolf Jonsson
Mauritz Eriksson
Carl Hugo Johansson
Erik Blomqvist
Free rifle team M SWE Erik Blomkvist
Mauritz Eriksson
Carl Björkman
Carl Hugo Johansson
Gustav Jonsson
Bernhard Larsson
Military rifle M SWE Erik Ohlsson
Per August Stridfelt
Tönnes Björkman
Erik Jonsson
Nils Romander
Per-Olof Arvidsson
Gustaf Adolf Jonsson
Carl Flodström
Military rifle team M SWE Verner Jernström
Bernhard Larsson
Mauritz Eriksson
Tönnes Björkman
Carl Hugo Johansson
Carl Björkman
Military rifle 600 m  M SWE Karl Wallenborg
Verner Jernström
Emil Gustafsson
Rifle prone M SWE Eric Carlberg
Axel Wahlstedt
Ruben Örtegren
Wilhelm Carlberg
Erik Odelberg
Robert Löfman
Erik Boström
Arthur Nordenswan
Gideon Ericsson
Ernst Johansson
Johan von Holst
Fredrik Nyström
Small bore rifle M SWE Johan von Holst
Sven Robert Jonsson
Arthur Nordenswan
Gustaf Boivie
Erik Odelberg
Robert Löfman
Axel Gyllenkrok
Eric Carlberg
Gideon Ericsson
Axel Wahlstedt
Wilhelm Carlberg
Small bore rifle team M SWE Eric Carlberg
Johan von Holst
Gustaf Boivie
Wilhelm Carlberg
Small bore rifle prone team M SWE Ruben Örtegren
Wilhelm Carlberg
Arthur Nordenswan
Eric Carlberg
Free pistol M SWE Wilhelm Carlberg
Paul Palen
Fredrik Nyström
Gideon Ericsson
Hugo Cederschiöld
Erik Boström
Gustaf Boivie
Gustaf Stiernspetz
Curt Törnmarck
Eric Carlberg
Robert Löfman
Georg de Laval
Military revolver team M SWE Eric Carlberg
Wilhelm Carlberg
Erik Boström
Georg de Laval
Rapid fire pistol M SWE Gustaf Boivie
Georg de Laval
Erik Boström
Eric Carlberg
Hugo Cederschiöld
Curt Törnmarck
Wilhelm Carlberg
Paul Palen
Axel Gyllenkrok
Johan von Holst
Frans-Albert Schartau
Patrik de Laval
Dueling pistols team M SWE Paul Palen
Johan von Holst
Eric Carlberg
Wilhelm Carlberg
Trap M SWE Aake Lundeberg
Trap team M SWE Aake Lundeberg
Alfred Swahn
Carl Wollert
Hjalmar Frisell
Victor Wallenberg
Johan Ekman
Running deer single shot M SWE Aake Lundeberg
Alfred Swahn
Sven Arvid Lindskog
Erik Sökjer-Petersen
Karl Larsson
Per-Olof Arvidsson
Oscar Swahn
Johan Ekman
Emil Lindewald
Edvard Benedicks
Gustaf Lyman
Adolf Cederström
Running deer single shot team M SWE Oscar Swahn
Aake Lundeberg
Per-Olof Arvidsson
Alfred Swahn
Running deer double shot M SWE Aake Lundeberg
Alfred Swahn
Wilhelm Dybäck
Erik Sökjer-Petersen
Johan Ekman
Per-Olof Arvidsson
Oscar Swahn
Hjalmar Frisell
Emil Lindewald
Edvard Benedicks
Gustaf Lyman
Sven Arvid Lindskog
 Swimming
100 m freestyle W SWE Vera Thulin
Greta Carlsson
Elsa Björklund
Karin Lundgren
Greta Johanson
100 m freestyle M SWE Erik Andersson
Harald Julin
Erik Bergqvist
Robert Andersson
400 m freestyle M SWE Nils Erik Haglund
David Theander
Johan Wedholm
1500 m freestyle M SWE Karl Gustav Collin
Johan Wedholm
Kletus Andersson
100 m backstroke M SWE Aake Bergman
Gunnar Sundman
Knut Hugo Lundevall
200 m breaststroke M SWE Harald Julin
Sven Hanson
Thor Henning
Fredrik Löwenadler
Nils Andersson
Pontus Hanson
Oscar Hamren
400 m breaststroke M SWE Nils Andersson
Thor Henning
4x100 m freestyle W SWE Vera Thulin
Margareta Johanson
Sonja Johnsson
Greta Carlsson
 Tennis
Singles W SWE Ellen Brusewitz
Sigrid Fick
Margareta Cederschiöld
Annie Holmström
Edith Arnheim
Singles indoor W SWE Sigrid Fick
Margareta Cederschiöld
Annie Holmström
Edith Arnheim
Singles M SWE Charles Wennergren
Singles indoor M SWE Hakon Leffler
Lennart Silfverstolpe
Carl Kempe
Charles Wennergren
Wollmar Boström
Frans Julius Möller
Gunnar Setterwall
Thorsten Grönfors
Doubles indoor M SWE Curt Benckert
Gunnar Setterwall
Charles Wennergren
Carl-Olof Nylen
Wollmar Boström
Carl Kempe
Doubles mixed  SWE Carl-Olof Nylen
Gunnar Setterwall
Thorsten Grönfors
Edith Arnheim
Annie Holmström
Sigrid Fick
Doubles indoor Mixed  SWE Edith Arnheim
Carl-Olof Nylen
Ebba Hay
Frans Julius Möller
Gunnar Setterwall
Sigrid Fick
Carl Kempe
Margareta Cederschiöld
 Tug of War
Tug of war M SWE Erik Larsson
Arvid Andersson
Johan Edman
August Gustafsson
Erik Fredriksson
Carl Lindström
Adolf Bergman
Carl Jonsson
 Water Polo
Water polo M SWE Pontus Hanson
Harald Julin
Erik Bergqvist
Max Gumpel
Wilhelm Andersson
Karl Torsten Kumfeldt
Robert Andersson
 Wrestling
Greco-Roman featherweight M SWE Erik Öberg
Arvid Beckman
Carl-Georg Andersson
Karl Karlsson
Anders Hugo Johansson
Ewald Persson
Lars Harry Larsson
Bruno Åkesson
Greco-Roman lightweight M SWE Bror Flygare
Johan Nilsson
Edvin Matiasson
Richard Rydström
Gustaf Malmström
Karl Johnson
Gottfrid Svensson
Hugo Björklund
Karl Erik Lund
Greco-Roman middleweight M SWE Edvin Fältström
Theodor Bergqvist
Mauritz Andersson
Sven Johan Ohlsson
Claes Johanson
Theodor Dahlberg
Axel Frank
Fritz Johansson
Viktor Melin
Greco-Roman light-heavyweight M SWE Anders Ahlgren
Ernst Nilsson
Johan Andersson
Karl Ekman
Karl Fogelmark
Greco-Roman heavyweight M SWE Frans Gustaf Lindstrand
Alrik Sandberg
Karl David Karlsson
* The list of Swedish athletes in the 1912 Olympic Games is not yet complete
This information about Swedish athletes in the Olympic Summer Games in Stockholm 1912 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy