Sovjetiske deltagere ved OL i Calgary 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | URS | Golnur Postnikova | |||
Super G M | URS | Konstantin Chistyakov | |||
Sergei Petrik | |||||
Storslalom M | URS | Konstantin Chistyakov | |||
Sergei Petrik | |||||
Slalom M | URS | Sergei Petrik | |||
Konstantin Chistyakov | |||||
Kombination K | URS | Golnur Postnikova | |||
Kombination M | URS | Konstantin Chistyakov | |||
Sergey Petrik | |||||
Skiskydning | |||||
10 km M | URS | Yuri Kashkarov | |||
Sergei Tchepikov | |||||
Valery Medtvedtsev | |||||
Dmitri Vasilyev | |||||
20 km M | URS | Yuri Kashkarov | |||
Sergei Tchepikov | |||||
Valery Medtvedtsev | |||||
Aleksandr Popov | |||||
4x7,5 km M | URS | Sergei Tchepikov | |||
Aleksandr Popov | |||||
Sergei Vasilyev | |||||
Valery Medvedtsev | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | URS | Aivars Trops | |||
Janis Kipurs | |||||
Zintis Ekmanis | |||||
Vladimir Kozlov | |||||
Firer M | URS | Vladimir Kozlov | |||
Ivars Barzups | |||||
Olafs Klavins | |||||
Guntis Osis | |||||
Juris Jaudzems | |||||
Juris Tone | |||||
Maris Poikans | |||||
Janis Kipurs | |||||
Langrend | |||||
5 km K | URS | Tamara Tikhonova | |||
Raisa Smetanina | |||||
Svetlana Nageykina | |||||
Vida Ventsene | |||||
15 km M | URS | Vladimir Smirnov | |||
Mikhail Devyatyarov | |||||
Aleksandr Batyuk | |||||
Aleksei Prokurorov | |||||
20 km K | URS | Nina Gavrilyuk | |||
Anfisa Reztsova | |||||
Raisa Smetanina | |||||
Tamara Tikhonova | |||||
50 km M | URS | Aleksei Prokurorov | |||
Mikhail Devyatyarov | |||||
Yuriy Burlakov | |||||
Vladimir Sakhnov | |||||
10 km K | URS | Tamara Tikhonova | |||
Raisa Smetanina | |||||
Svetlana Nageykina | |||||
Vida Ventsene | |||||
30 km M | URS | Vladimir Smirnov | |||
Mikhail Devyatyarov | |||||
Yuriy Burlakov | |||||
Aleksei Prokurorov | |||||
4x5 km K | URS | Tamara Tikhonova | |||
Anfisa Reztsova | |||||
Svetlana Nageykina | |||||
Nina Gavrilyuk | |||||
4x10 km M | URS | Aleksei Prokurorov | |||
Vladimir Smirnov | |||||
Vladimir Sakhnov | |||||
Mikhail Devyatyarov | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | URS | Kira Ivanova | |||
Anna Kondrashova | |||||
Individuelt M | URS | Vladimir Kotin | |||
Aleksandr Fadeev | |||||
Victor Petrenko | |||||
Parløb | URS | Larissa Selezneva | |||
Oleg Vassiliev | |||||
Sergei Grinkov | |||||
Yekaterina Gordeyeva | |||||
Oleg Makarov | |||||
Yelena Valova | |||||
Isdans | URS | Natalia Annenko | |||
Sergei Ponomarenko | |||||
Nataliya Bestemianova | |||||
Guenrikh Srtensky | |||||
Andrei Bukhin | |||||
Marina Klimova | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey M | URS | Aleksei Gusarov | |||
Sergei Svetlov | |||||
Vitaly Samoylov | |||||
Aleksandr Chernykh | |||||
Sergei Mylnikov | |||||
Igor Stelnov | |||||
Vladimir Krutov | |||||
Vyacheslav Fetisov | |||||
Igor Larionov | |||||
Aleksandr Mogilny | |||||
Igor Kravchuk | |||||
Andrei Lomakin | |||||
Aleksei Kasatonov | |||||
Sergei Makarov | |||||
Sergei Starikov | |||||
Valery Kamensky | |||||
Andrei Khomutov | |||||
Vyacheslav Bykov | |||||
Anatoly Semenov | |||||
Sergei Yashin | |||||
Aleksandr Kozhevnikov | |||||
Ilya Byakin | |||||
Kælk | |||||
Ener K | URS | Yulia Antipova | |||
Irina Kusakina | |||||
Nadezhda Danilina | |||||
Ener M | URS | Yuri Kharchenko | |||
Valery Dudin | |||||
Sergey Danilin | |||||
Toer M | URS | Aleksandr Belyakov | |||
Vitaly Melnik | |||||
Yevgeny Belousov | |||||
Dmitry Alekseyev | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | URS | Allar Levandi | |||
Andrei Dondukov | |||||
Vassily Savine | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | URS | Eduard Suboch | |||
Mikhail Yesin | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | URS | Yelena Ilyina | |||
Natalya Chive | |||||
500 m M | URS | Igor Zhelezovsky | |||
Sergei Fokichev | |||||
Vitaly Makovetsky | |||||
Nikolai Gulyaev | |||||
1000 m K | URS | Natalya Shive | |||
Yelena Ilyina | |||||
1000 m M | URS | Andrey Bakhvalov | |||
Nikolai Gulyaev | |||||
Igor Zhelezovsky | |||||
Boris Repnin | |||||
1500 m K | URS | Yelena Toumanova | |||
Yelena Lapuga | |||||
1500 m M | URS | Igor Zhelezovsky | |||
Aleksandr Klimov | |||||
Andrey Bobrov | |||||
Nikolai Gulyaev | |||||
3000 m K | URS | Svetlana Boyko | |||
Yelena Toumanova | |||||
Yelena Lapuga | |||||
5000 m M | URS | Dmitry Bochkarov | |||
Sergey Berezin | |||||
Yury Klyuyev | |||||
5000 m K | URS | Yelena Lapuga | |||
Svetlana Boyko | |||||
Yelena Turmanova | |||||
10000 m M | URS | Yury Klyuyev | |||
Aleksandr Mozin | |||||
Sergey Berezin | |||||
* Listen ovenfor over Sovjetiske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sovjetiske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Calgary 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||