Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sovjetunionen
Lake Placid 1980
Sovjetiske medaljer ved OL i Lake Placid 1980
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Hurtigløb på skøjter
1000 m K
URS
Natalya Petruseva
Kælk
Ener K
URS
Vera Zozulya
Kunstskøjteløb
Parløb
URS
Irina Rodnina
Aleksandr Zaitsev
Isdans
URS
Gennady Karponosov
Natalya Linichuk
Langrend
5 km K
URS
Raisa Smetanina
50 km M
URS
Nikolay Zimyatov
30 km M
URS
Nikolay Zimyatov
4x10 km M
URS
Nikolay Bazhukov
Yevgeny Belyayev
Vasily Rochev Sr.
Nikolay Zimyatov
Skiskydning
20 km M
URS
Anatoly Alyabyev
4x7,5 km M
URS
Aleksandr Tikhonov
Anatoly Alyabyev
Vladimir Barnashov
Vladimir Alikin
Sølvmedaljer
Hurtigløb på skøjter
500 m M
URS
Yevgeny Kulikov
Ishockey
Ishockey M
URS
Sergei Starikov
Vladimir Petrov
Vladimir Krutov
Valery Vasilyev
Sergei Makarov
Yuri Lebedev
Zinatula Bilyaletdinov
Vyacheslav Fetisov
Vladimir Myshkin
Aleksandr Golikov
Vasily Pervukhin
Vladimir Golikov
Helmuts Balderis
Vladislav Tretyak
Valery Kharlamov
Viktor Zlukov
Aleksandr Skvortsov
Aleksandr Maltsev
Aleksei Kasatonov
Boris Mikhailov
Kunstskøjteløb
Parløb
URS
Marina Cherkosova
Sergei Shakrai
Langrend
30 km M
URS
Vasily Rochev Sr.
4x5 km K
URS
Nina Rocheva
Raisa Smetanina
Galina Kulakova
Nina Baldycheva
Skiskydning
10 km M
URS
Vladimir Alikin
Bronzemedaljer
Hurtigløb på skøjter
500 m K
URS
Natalya Petruseva
1000 m M
URS
Vladimir Lobanov
Kælk
Ener K
URS
Ingrida Amantova
Kunstskøjteløb
Isdans
URS
Andrei Minenkov
Irina Moiseyeva
Langrend
50 km M
URS
Aleksandr Zavyalov
Skiskydning
10 km M
URS
Anatoly Alyabyev
Informationen om Sovjetunionen ved de olympiske vinterlege ved OL i Lake Placid 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy