Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sovjetunionen
Moskva 1980
Sovjetiske medaljer ved OL i Moskva 1980
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
400 m M
URS
Viktor Markin
4x100 m M
URS
Nikolai Sidorov
Andrei Prokofyev
Vladimir Muravyov
Aleksandr Aksinin
4x400 m M
URS
Remigijus Valiulis
Nikolai Chernetsky
Viktor Markin
Mikhail Linge
Viktor Burakov
Trespring M
URS
Jaak Uudmae
Kuglestød M
URS
Vladimir Kyselyov
Diskoskast M
URS
Viktor Rashchupkin
Hammerkast M
URS
Yuri Sedykh
Spydkast M
URS
Dainis Kula
100 m K
URS
Lyudmila Kondratyeva
800 m K
URS
Nadiya Olizarenko
1500 m K
URS
Tatyana Kazankina
100 m hæk K
URS
Vera Komisova
4x400 m K
URS
Tatyana Goishchik
Nina Zyuskova
Tatyana Prorochenko
Lyudmila Tchernova
Irina Nazarova
Olga Mineyeva
Længdespring K
URS
Tatyana Kolpakova
Femkamp K
URS
Nadiya Tkachenko
Basketball
Basketball K
URS
Tatyana Zakharova
Tatyana Ovechkina
Vida Beselien
Olga Sukharnova
Lyubov Sharmay
Angele Rupsiene
Uljana Semjonova
Nelly Feriabnikova
Tatyana Ivinskaya
Olga Korosteleva
Lyudmila Rogozina
Nadezhda Shuvayeva
Boksning
Letfluevægt M
URS
Shamil Sabirov
Brydning
Fri stil fluevægt M
URS
Anatoly Bilohlazov
Fri stil bantamvægt M
URS
Sergei Bilohlazov
Fri stil fjervægt M
URS
Magomedgasan Abushev
Fri stil letvægt M
URS
Saipulla Absaidov
Fri stil letsværvægt M
URS
Sanasar Oganisyan
Fri stil sværvægt M
URS
Illya Mate
Fri stil supersværvægt M
URS
Soslan Andiyev
Græsk romersk letfluevægt M
URS
Zaksylik Ushkempirov
Græsk romersk fluevægt M
URS
Vakhtang Blagidze
Græsk romersk bantamvægt M
URS
Shamil Serikov
Græsk romersk mellemvægt M
URS
Genady Korban
Græsk romersk supersværvægt M
URS
Oleksandr Kolchynskiy
Bueskydning
Individuelt K
URS
Keto Losaberidze
Cykling
Landevejsløb M
URS
Sergei Sukhoruchenkov
Landevejsløb hold M
URS
Sergei Shelpakov
Anatoly Yarkin
Oleg Logvin
Yuri Kashirin
Holdforfølgelse M
URS
Viktor Manakov
Vitaly Petrakov
Valery Movchan
Vladimir Osokin
Fægtning
Fleuret individuelt M
URS
Vladimir Smyrnov
Sabel individuelt M
URS
Viktor Krovopuskov
Sabel hold M
URS
Vladimir Nazlymov
Mikhail Burtsev
Viktor Krovopuskov
Viktor Sidyak
Nikolai Alyokhin
Gymnastik
Individuelt K
URS
Yelena Davydova
Individuelt M
URS
Aleksandr Dityatin
Hold K
URS
Nelli Kim
Yelena Naimishina
Natalya Shaposhnikova
Yelena Davydova
Stella Zakharova
Maria Filatova
Hold M
URS
Aleksandr Tkachyov
Aleksandr Dityatin
Eduard Azaryan
Nikolai Andrianov
Vladimir Markelov
Bogdan Makuts
Gulv K
URS
Nelli Kim
Spring på hest K
URS
Natalya Shaposhnikova
Spring på hest M
URS
Nikolai Andrianov
Ringe M
URS
Aleksandr Dityatin
Barre M
URS
Aleksandr Tkachyov
Håndbold
Håndbold K
URS
Tetyana Makarets
Yulia Safina
Zinaida Turchyna
Larissa Savkina
Lyubov Berezhnaya
Iryna Palchykova
Natalya Sherstyuk
Larysa Karlova
Sigita Strecen
Aldona Cesaityte
Valentina Lutayeva
Lyudmila Bobrus
Olga Zubaryeva
Judo
Halv-letvægt M
URS
Nikolai Solodukhin
Halv-mellemvægt M
URS
Shota Khabareli
Kano & kajak
K1 500 m M
URS
Vladimir Parfenovich
K2 500 m M
URS
Sergei Chukhray
Vladimir Parfenovich
K2 1000 m M
URS
Sergei Chukhray
Vladimir Parfenovich
C1 500 m M
URS
Sergei Postryekhin
Moderne femkamp
Individuelt M
URS
Anatoly Starostin
Hold M
URS
Yevgeny Lipeyev
Pavel Lednyov
Anatoly Starostin
Ridning
Dressur hold
URS
Viktor Ugryumov
Vira Misevych
Yuri Kovshov
Military hold
URS
Sergey Rogozhin
Yuri Salnikov
Aleksandr Blinov
Valery Volkov
Ridebanespringning hold
URS
Nikolai Korolkov
Viktor Pohanovsky
Vyacheslav Chukanov
Viktor Asmayev
Roning
Dobbeltsculler K
URS
Yelena Khloptseva
Larissa Popova
Sejlsport
Star
URS
Aleksandr Muzicenko
Valentin Mankin
Skydning
Riffel tre positioner
URS
Viktor Vlasov
Bevægeligt mål
URS
Igor Sokolov
Fri pistol
URS
Aleksandr Melentyev
Svømning
200 m fri stil M
URS
Sergey Koplyakov
400 m fri stil M
URS
Vladimir Salnikov
1500 m fri stil M
URS
Vladimir Salnikov
200 m brystsvømning K
URS
Lina Kaciusyte
200 m brystsvømning M
URS
Robertas Zulpa
200 m butterfly M
URS
Sergei Fesenko
400 m medley M
URS
Aleksandr Sydorenko
4x200 m fri stil M
URS
Vladimir Salnikov
Sergei Rusin
Sergey Koplyakov
Sergey Krasyuk
Yuri Presekin
Ivar Stukolkin
Andrei Krylov
Udspring
3 m spring M
URS
Aleksandr Portnov
3 m spring K
URS
Irina Kalinina
Vægtløftning
Fluevægt M
URS
Kanybek Osmanaliev
Fjervægt M
URS
Viktor Mazin
Letsværvægt M
URS
Yurik Vardanyan
Sværvægt M
URS
Leonid Taranenko
Supersværvægt M
URS
Sultan Rakhmanov
Vandpolo
Vandpolo M
URS
Georgy Mshvenieradze
Mikhail Ivanov
Aleksei Barkalov
Yevgeny Grishin
Mait Riisman
Vladimir Akimov
Yevgeny Sharonov
Sergei Kotenko
Aleksandr Kabanov
Vyacheslav Sobchenko
Erkin Shagayev
Volleyball
Volleyball K
URS
Svetlana Nikishina
Svetlana Badulina
Olga Solovova
Nadezhda Radzevich
Natalya Razumova
Lyubov Kozyreva
Irina Makogonova
Lyudmila Chernyshova
Yelena Andreyuk
Yelena Akhaminova
Larisa Pavlova
Lidiya Loginova
Volleyball M
URS
Vladimir Kondra
Aleksandr Savin
Yuri Panchenko
Vladimir Chernyshev
Viljar Loor
Oleg Molyboga
Pavels Selivanovs
Fedir Lashchenov
Valery Krivov
Aleksandr Yermilov
Vyacheslav Zaitsev
Vladimir Dorokhov
Sølvmedaljer
Atletik
400 m hæk M
URS
Vasil Arkhypenko
20 km kapgang M
URS
Pyotr Pochichuk
Stangspring M
URS
Konstantin Volkov
Trespring M
URS
Viktor Saneyev
Kuglestød M
URS
Aleksandr Baryshnikov
Hammerkast M
URS
Sergey Litvinov
Spydkast M
URS
Aleksandr Makarov
Tikamp M
URS
Yuri Kutsenko
200 m K
URS
Natalya Bochina
800 m K
URS
Olga Mineyeva
4x100 m K
URS
Vera Anisimova
Vera Komisova
Lyudmila Maslakova
Natalya Bochina
Kuglestød K
URS
Svetlana Krachevskaya
Spydkast K
URS
Saida Gunba
Femkamp K
URS
Olga Rukavishnikova
Boksning
Fluevægt M
URS
Viktor Myroshnychenko
Letvægt M
URS
Viktor Demyanenko
Letweltervægt M
URS
Serik Konakbayev
Letmellemvægt M
URS
Aleksandr Koshkin
Mellemvægt M
URS
Viktor Savchenko
Sværvægt M
URS
Pyotr Zayev
Brydning
Fri stil mellemvægt M
URS
Magomedkhan Arantsilov
Græsk romersk weltervægt M
URS
Anatoly Bykov
Græsk romersk letsværvægt M
URS
Igor Kanygin
Bueskydning
Individuelt M
URS
Boris Isachenko
Individuelt K
URS
Natalya Butuzova
Cykling
1000 m på tid M
URS
Aleksandr Panfilov
Fægtning
Fleuret hold K
URS
Larissa Tsagarayeva
Valentina Sidorova
Irina Ushakova
Yelena Belova
Nailya Gilyazova
Fleuret hold M
URS
Vladimir Lapitsky
Vladimir Smyrnov
Ashot Karagyan
Sabirzhan Ruziyev
Aleksandr Romankov
Sabel individuelt M
URS
Mikhail Burtsev
Gymnastik
Individuelt M
URS
Nikolai Andrianov
Bom K
URS
Yelena Davydova
Gulv M
URS
Nikolai Andrianov
Spring på hest M
URS
Aleksandr Dityatin
Bensving M
URS
Aleksandr Dityatin
Ringe M
URS
Aleksandr Tkachyov
Barre M
URS
Aleksandr Dityatin
Reck M
URS
Aleksandr Dityatin
Håndbold
Håndbold M
URS
Voldemaras Novickis
Aleksei Zhuk
Vladimir Repyev
Sergei Kushniryuk
Viktor Makhorin
Anatoly Fedyukin
Vladimir Belov
Mikhail Ishchenko
Aleksandr Karshakevich
Yuri Kidyayev
Yevgeny Chernyshov
Vladimir Kravzov
Nikolay Tomyn
Aleksandr Anpilogov
Judo
Halv-sværvægt M
URS
Tengiz Khubuluri
Kano & kajak
K2 500 m K
URS
Galina Alexeyaeva
Nina Trofimova
C1 1000 m M
URS
Sergei Postryekhin
Ridning
Dressur individuelt
URS
Yuri Kovshov
Military individuelt
URS
Aleksandr Blinov
Ridebanespringning individuelt
URS
Nikolai Korolkov
Roning
Singlesculler K
URS
Antonina Makhina
Singlesculler M
URS
Vassily Yakusha
Toer uden styrmand M
URS
Nikolai Pimenov
Yuri Pimenov
Toer med styrmand M
URS
Gennady Kryuchkin
Viktor Pereverzev
Aleksandr Lukyanov
Dobbeltfirer med styrmand K
URS
Yehena Matievskaya
Nadezhda Lyubimova
Antonina Pustovit
Olga Vasilchenko
Nina Cheremisina
Dobbeltfirer M
URS
Mykola Dovhan
Yuri Shapochka
Valery Kleshnev
Yevgeny Barbakov
Firer uden styrmand M
URS
Vitaly Yeliseyev
Aleksei Kamkin
Aleksandr Kulagin
Valery Dolinin
Firer med styrmand M
URS
Arturs Garonskis
Dzintars Krisjanis
Juris Berzins
Dimants Krisjanis
Dzorzs Tikmers
Otter K
URS
Nina Frolova
Tetyana Stetsenko
Olga Pyvovarova
Nina Umanets
Nadiya Pryshchepa
Olena Tereshyna
Nina Preobrazhenska
Mariya Pazyun
Valentina Zhulina
Sejlsport
Soling
URS
Aleksandr Budnikov
Boris Budnikov
Nikolai Pohyakov
Skydning
Trap
URS
Rustam Yambulatov
Svømning
200 m fri stil M
URS
Andrei Krylov
400 m fri stil M
URS
Andrei Krylov
1500 m fri stil M
URS
Aleksandr Chayev
100 m rygcrawl M
URS
Viktor Kuznetsov
100 m brystsvømning K
URS
Elvira Vasilkova
100 m brystsvømning M
URS
Arsens Miskarovs
200 m brystsvømning K
URS
Svetlana Varganova
400 m medley M
URS
Sergei Fesenko
4x100 m medley M
URS
Vladimir Shmetov
Arsens Miskarovs
Aleksandr Fedorovsky
Sergey Koplyakov
Yevgeny Seredin
Sergey Krasyuk
Viktor Kuznetsov
Aleksey Markovsky
Udspring
Tårnspring M
URS
Vladimir Aleynik
Tårnspring K
URS
Servard Emirzyan
Vægtløftning
Bantamvægt M
URS
Yuri Sarkisyan
Mellemvægt M
URS
Aleksandr Pervy
Sværvægt 100 kg M
URS
Igor Nikitin
Bronzemedaljer
Atletik
800 m M
URS
Nikolai Kirov
Maraton M
URS
Satymkul Dzumanazarov
110 m hæk M
URS
Aleksandr Puchkov
50 km kapgang M
URS
Yevgeny Ivchenko
Længdespring M
URS
Valery Podluzhny
Hammerkast M
URS
Juri Tamm
Tikamp M
URS
Sergei Zhelanov
800 m K
URS
Tatyana Providokhina
1500 m K
URS
Nadiya Olizarenko
Længdespring K
URS
Tetyana Skachko
Diskoskast K
URS
Tatyana Lesovaya
Femkamp K
URS
Olga Kuragina
Basketball
Basketball M
URS
Aleksandr Belostennyi
Aleksandr Salnikov
Valery Miloserdov
Sergei Belov
Nikolai Deriuguin
Sergei Iovaisha
Andrei Lopatov
Stanislav Eremin
Sergei Tarakanov
Vladimir Tkachenko
Anatoly Myshkin
Vladimir Zhigiliy
Boksning
Fjervægt M
URS
Victor Rybakov
Brydning
Fri stil letfluevægt M
URS
Sergei Kornilayev
Græsk romersk fjervægt M
URS
Boris Kramorenko
Cykling
Landevejsløb M
URS
Yuri Barinov
Sprint M
URS
Sergei Kopylov
Fægtning
Fleuret individuelt M
URS
Aleksandr Romankov
Kårde hold M
URS
Ashot Karagyan
Aleksandr Abushakhmetov
Vladimir Smyrnov
Boris Lukomsky
Aleksandr Mozhayev
Fodbold
Fodbold M
URS
Sergei Andreyev
Oleg Romantsev
Aleksandr Chivadze
Rinat Dasayev
Vladimir Pilguy
Fyodor Cherenkov
Aleksandr Prokopenko
Sergei Nikulin
Vagiz Khidiyatullin
Tengiz Sulakvelidze
Volodymyr Bezsonov
Sergei Shavlo
Revaz Chelebadze
Khoren Oganesyan
Sergei Baltacha
Valery Gazzayev
Yuri Gavrilov
Gymnastik
Gulv K
URS
Natalya Shaposhnikova
Bom K
URS
Natalya Shaposhnikova
Forskudt barre K
URS
Maria Filatova
Gulv M
URS
Aleksandr Dityatin
Reck M
URS
Nikolai Andrianov
Hockey
Hockey M
URS
Viktor Deputatov
Farit Zigangirov
Leonid Pavlovsky
Vladimir Pleshakov
Sergei Klevtsov
Aleksandr Sytchev
Mikhail Nichepurenko
Aleksandr Gusev
Sos Airapetyan
Vyacheslav Lampeyev
Aleksandr Goncharov
Valery Belyakov
Sergei Pleshakov
Oleg Zagorodnev
Aleksandr Myasnikov
Minneula Azizov
Hockey K
URS
Lidiya Glubokova
Alina Kham
Valentina Zazdravnykh
Galina Inzhuvatova
Nadezhda Ovechkina
Lyailya Akhmerova
Tatyana Yembakhtova
Nadezhda Filipova
Nelli Gorbyatkova
Galina Vyuzhanina
Natalya Bykova
Tatyana Shvyganova
Yelena Guryeva
Natella Krasnikova
Lyudmila Frolova
Natalya Buzunova
Judo
Ekstra-letvægt M
URS
Aramby Yemizh
Mellemvægt M
URS
Aleksandrs Jackevics
Kano & kajak
K1 500 m K
URS
Antonina Melnikova
C2 1000 m M
URS
Yuri Lobanov
Vasyl Yurchenko
Moderne femkamp
Individuelt M
URS
Pavel Lednyov
Ridning
Dressur individuelt
URS
Viktor Ugryumov
Military individuelt
URS
Yuri Salnikov
Roning
Firer med styrmand K
URS
Mariya Fadeyeva
Marina Studneva
Nina Cheremisina
Galina Sovetnikova
Svetlana Semyonova
Otter M
URS
Oleksandr Mantsevych
Igor Maistrenko
Jonas Pinskus
Jonas Narmontas
Andrei Lugin
Grigory Dmytrienko
Viktor Kokoshyn
Oleksandr Tkachenko
Andrei Tyshchenko
Sejlsport
Finnjolle M
URS
Andrei Balashov
Skydning
Bevægeligt mål
URS
Aleksandr Gazov
Svømning
400 m fri stil M
URS
Ivar Stukolkin
100 m rygcrawl M
URS
Vladimir Dolgov
200 m brystsvømning K
URS
Yuliya Bogdanova
200 m brystsvømning M
URS
Arsens Miskarovs
4x100 m medley K
URS
Yelena Kruglova
Alla Grishchenkova
Irina Aksyonova
Natalya Strunnikova
Elvira Vasilkova
Olga Klevakina
Udspring
Tårnspring M
URS
David Ambartsumyan
Tårnspring K
URS
Liana Tsotadze
Informationen om Sovjetunionen ved de olympiske sommerlege ved OL i Moskva 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy