Sovjetiske deltagere ved OL i Tokyo 1964 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | URS | Edvin Ozolin | |||
Gusman Kosanov | |||||
200 m M | URS | Boris Savchuk | |||
Boris Zubov | |||||
Edvin Ozolin | |||||
400 m M | URS | Victor Bychkov | |||
Grigory Sverbetov | |||||
Vadim Arkhipchuk | |||||
800 m M | URS | Abram Krivosieyev | |||
Valery Bulyshev | |||||
Rein Tölp | |||||
1500 m M | URS | Ivan Belitskiy | |||
5000 m M | URS | Kestutis Orentas | |||
Stefan Baidiuk | |||||
Nikolai Dutov | |||||
10000 m M | URS | Leonid Ivanov | |||
Pyotr Bolotnikov | |||||
Maraton M | URS | Nikolay Abramov | |||
Nikolay Tikhomirov | |||||
Victor Baikov | |||||
110 m hæk M | URS | Aleksandr Kontaryev | |||
Valentin Chistyakov | |||||
Anatoly Mikhailov | |||||
400 m hæk M | URS | Vasily Anisimov | |||
Eduard Zageris | |||||
3000 m forhindringsløb M | URS | Lazar Naroditsky | |||
Adolfas Alekseunas | |||||
Ivan Belyayev | |||||
4x100 m M | URS | Gusman Kosanov | |||
Boris Zubov | |||||
Edvin Ozolin | |||||
Boris Savchuk | |||||
4x400 m M | URS | Vasily Anisimov | |||
Grigory Sverbetov | |||||
Vadim Arkhipchuk | |||||
Victor Bychkov | |||||
20 km kapgang M | URS | Vladimir Holubnychy | |||
Boris Khrolovich | |||||
Gennady Solodov | |||||
50 km kapgang M | URS | Anatoly Vedyakov | |||
Gennady Agapov | |||||
Yevgeny Lyungin | |||||
Højdespring M | URS | Valery Skvortsov | |||
Robert Shavlakadze | |||||
Valery Brumel | |||||
Stangspring M | URS | Gennady Bliznetsov | |||
Sergey Demin | |||||
Igor Feld | |||||
Længdespring M | URS | Antanas Vaupsias | |||
Igor Ter-Ovanesian | |||||
Leonid Barkovskiy | |||||
Trespring M | URS | Oleg Fedoseyev | |||
Vitold Kreer | |||||
Viktor Kravchenko | |||||
Kuglestød M | URS | Viktor Lipsnis | |||
Adoltas Varanauskas | |||||
Nikolai Karassev | |||||
Diskoskast M | URS | Vladimir Trusenyev | |||
Viktor Kompaniyets | |||||
Kim Bukhantsev | |||||
Hammerkast M | URS | Yuri Bakarinov | |||
Yuri Nikulin | |||||
Romuald Klim | |||||
Spydkast M | URS | Vladimir Kuznetsov | |||
Janis Lusis | |||||
Victor Aksonov | |||||
Tikamp M | URS | Mikhail Storozhenko | |||
Rein Aun | |||||
Vassily Kuznetsov | |||||
100 m K | URS | Galina Popova | |||
Galina Gayda | |||||
Renata Latse | |||||
200 m K | URS | Lyudmila Samotysova | |||
Galina Gayda | |||||
400 m K | URS | Maria Itkina | |||
800 m K | URS | Zoya Skobtsova | |||
Vera Mukhanova | |||||
Laine Erik | |||||
80 m hæk K | URS | Irina Press | |||
Tatyana Talysheva | |||||
Galina Bystrova | |||||
4x100 m K | URS | Renata Latse | |||
Galina Popova | |||||
Galina Gaide | |||||
Lyudmila Samotysova | |||||
Højdespring K | URS | Taisa Chenchik | |||
Galina Kostenko | |||||
Længdespring K | URS | Aida Tshuiko | |||
Tatyana Shelkanova | |||||
Tatyana Talysheva | |||||
Kuglestød K | URS | Irina Press | |||
Galina Zybina | |||||
Tamara Press | |||||
Diskoskast K | URS | Nina Ponomaryeva | |||
Yevgenya Kuznetsova | |||||
Tamara Press | |||||
Spydkast K | URS | Yelena Gorchakova | |||
Elvira Ozolina | |||||
Birute Kalediene | |||||
Femkamp K | URS | Maria Siziakova | |||
Galina Bystrova | |||||
Irina Press | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | URS | Aleksandr Travin | |||
Valdis Muiznieks | |||||
Armenak Alachachyan | |||||
Gennady Volnov | |||||
Nikolai Bahley | |||||
Juris Kalnins | |||||
Jaak Lipso | |||||
Aleksandr Petrov | |||||
Levan Mosechvili | |||||
Yuri Korneyev | |||||
Vyacheslav Khrynin | |||||
Janis Krümins | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | URS | Stanislav Sorokin | |||
Bantamvægt M | URS | Oleg Grigoryev | |||
Fjervægt M | URS | Stanislav Stepashkin | |||
Letvægt M | URS | Velikton Barannikov | |||
Letweltervægt M | URS | Yevgeny Frolov | |||
Weltervægt M | URS | Ricardas Tamulis | |||
Letmellemvægt M | URS | Boris Lagutin | |||
Mellemvægt M | URS | Valery Popenchenko | |||
Letsværvægt M | URS | Aleksei Kiselyov | |||
Sværvægt M | URS | Vadim Yemelyanov | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | URS | Lyudmila Khvedosyuk | |||
K2 500 m K | URS | Nina Grusintseva | |||
Antonina Seredina | |||||
K1 1000 m M | URS | Igor Pissaryev | |||
K2 1000 m M | URS | Ibragim Khasanov | |||
Erik Kalugin | |||||
K4 1000 m M | URS | Anatoly Grishin | |||
Nikolai Chuzhykov | |||||
Vyacheslav Ionov | |||||
Vladimir Morozov | |||||
C1 1000 m M | URS | Yevgeny Penyayev | |||
C2 1000 m M | URS | Andriy Khymych | |||
Stepan Oschepkov | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | URS | Yury Melikhov | |||
Gainan Saidkhuzhin | |||||
Anatoly Olizarenko | |||||
Aleksei Petrov | |||||
Landevejsløb hold M | URS | Aleksei Petrov | |||
Gainan Saidkhuzhin | |||||
Yury Melikhov | |||||
Anatoly Olizarenko | |||||
Individuel forfølgelse M | URS | Stanislav Moskvin | |||
Holdforfølgelse M | URS | Sergey Tereshchenkov | |||
Stanislav Moskvin | |||||
Leonid Kolumbet | |||||
Dzintars Lacis | |||||
1000 m på tid M | URS | Viktor Logunov | |||
Tandem M | URS | Viktor Logunov | |||
Imant Bodnieks | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | URS | Boris Polulyakh | |||
Vladimir Vasin | |||||
Mikhail Safonov | |||||
3 m spring K | URS | Tamara Fyedosova | |||
Vera Baklanova | |||||
Yelena Anokhina | |||||
Tårnspring M | URS | Viktor Palagin | |||
Viktor Pogozhev | |||||
Igor Lobanov | |||||
Tårnspring K | URS | Tatyana Dyeneeva | |||
Natalya Kuznetsova | |||||
Galina Alekseyeva | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | URS | Ivan Kalita | |||
Ivan Kizimov | |||||
Sergei Filatov | |||||
Dressur hold | URS | Ivan Kizimov | |||
Sergei Filatov | |||||
Ivan Kalita | |||||
Military hold | URS | German Gazyumov | |||
Pavel Deyev | |||||
Boris Konkov | |||||
Ridebanespringning hold | URS | Ivan Semyonov | |||
Andrey Favorsky | |||||
Aleksandr Purtov | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | URS | Galina Gorokhova | |||
Fleuret hold K | URS | Valentina Rastvorova | |||
Tatyana Samosenko | |||||
Galina Gorokhova | |||||
Valentina Prudskova | |||||
Lyudmila Shishova | |||||
Fleuret hold M | URS | German Sveshnikov | |||
Mark Midler | |||||
Yuri Sharov | |||||
Yuri Sissikin | |||||
Viktor Zhdanovich | |||||
Kårde individuelt M | URS | Guram Kostava | |||
Grigory Kryss | |||||
Sabel individuelt M | URS | Umyar Mavlikhanov | |||
Yakov Rylsky | |||||
Sabel hold M | URS | Umyar Mavlikhanov | |||
Yakov Rylsky | |||||
Boris Melnikov | |||||
Nugzar Asatiani | |||||
Mark Rakita | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | URS | Larysa Latynina | |||
Tamara Zamotailova | |||||
Tamara Manina | |||||
Yelena Volchetskaya | |||||
Polina Astakhova | |||||
Individuelt M | URS | Yuri Tsapenko | |||
Viktor Leontyev | |||||
Boris Shakhlin | |||||
Viktor Lisitsky | |||||
Yuri Titov | |||||
Hold K | URS | Tamara Zamotailova | |||
Yelena Volchetskaya | |||||
Polina Astakhova | |||||
Lyudmila Gromova | |||||
Larysa Latynina | |||||
Tamara Manina | |||||
Hold M | URS | Yuri Titov | |||
Viktor Leontyev | |||||
Boris Shakhlin | |||||
Sergei Diomidov | |||||
Yuri Tsapenko | |||||
Viktor Lisitsky | |||||
Gulv K | URS | Larysa Latynina | |||
Polina Astakhova | |||||
Spring på hest K | URS | Yelena Volchetskaya | |||
Larysa Latynina | |||||
Bom K | URS | Polina Astakhova | |||
Larysa Latynina | |||||
Tamara Manina | |||||
Forskudt barre K | URS | Tamara Zamotailova | |||
Polina Astakhova | |||||
Larysa Latynina | |||||
Gulv M | URS | Yuri Tsapenko | |||
Viktor Leontyev | |||||
Viktor Lisitsky | |||||
Spring på hest M | URS | Viktor Lisitsky | |||
Boris Shakhlin | |||||
Bensving M | URS | Yuri Tsapenko | |||
Ringe M | URS | Viktor Leontyev | |||
Boris Shakhlin | |||||
Barre M | URS | Viktor Lisitsky | |||
Sergei Diomidov | |||||
Reck M | URS | Yuri Titov | |||
Boris Shakhlin | |||||
Viktor Lisitsky | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | URS | Oleg Stepanov | |||
Aron Bogolubovs | |||||
Sværvægt M | URS | Parnaoz Chikviladze | |||
Anzor Kiknadze | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | URS | Igor Novikov | |||
Viktor Mineyev | |||||
Albert Mokeyev | |||||
Hold M | URS | Viktor Mineyev | |||
Albert Mokeyev | |||||
Igor Novikov | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | URS | Vyacheslav Ivanov | |||
Dobbeltsculler M | URS | Boris Dubrovsky | |||
Oleg Tyurin | |||||
Toer uden styrmand M | URS | Valentin Boreiko | |||
Oleg Golovanov | |||||
Toer med styrmand M | URS | Igor Rudakov | |||
Leonid Rakovshik | |||||
Nikolai Safronov | |||||
Firer uden styrmand M | URS | Ionas Mateyunas | |||
Celestinas Yucys | |||||
Eugenius Levickas | |||||
Anatoly Sass | |||||
Firer med styrmand M | URS | Vladimir Yevseyev | |||
Vitaly Kurdchenko | |||||
Anatoly Luzgin | |||||
Anatoly Tkachuk | |||||
Boris Kuzmin | |||||
Otter M | URS | Yuri Lorentson | |||
Zigmas Junka | |||||
Piatras Karla | |||||
Yury Suslin | |||||
Antanas Bogdanavicius | |||||
Vladimir Sterlik | |||||
Yulius Briedias | |||||
Rishard Voitkevich | |||||
Iozanas Yagelavichus | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | URS | Valentin Zamotaykin | |||
Konstantin Melgunov | |||||
Konstantin Aleksandrov | |||||
Drage | URS | Yury Shavrin | |||
Valery Nikolin | |||||
Lev Alekseyev | |||||
Star | URS | Timir Pinegin | |||
Fyodor Shutkov | |||||
Finnjolle M | URS | Aleksandr Tsutselov | |||
Flying Dutchman | URS | Viktor Pilchin | |||
Aleksandr Shelkovnikov | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | URS | Viktor Shamburkin | |||
Vladimir Chuyan | |||||
Riffel liggende M | URS | Viktor Shamburkin | |||
Vladimir Chuyan | |||||
Fri riffel M | URS | Aleksandr Gerasimenok | |||
Shota Kveliashvili | |||||
Fri pistol M | URS | Yevgeny Rasskazov | |||
Albert Udachin | |||||
Silhuetpistol M | URS | Aleksandr Zabelin | |||
Igor Bakalov | |||||
Trap M | URS | Sergei Kalinin | |||
Pavel Senitcevs | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | URS | Nataliya Ustinova | |||
Nataliya Bystrova | |||||
100 m fri stil M | URS | Vladimir Shuvalov | |||
Viktor Semchenkov | |||||
Yury Sumtsov | |||||
400 m fri stil K | URS | Nataliya Bystrova | |||
Nataliya Ustinova | |||||
Natalya Mikhaylova | |||||
400 m fri stil M | URS | Yeugeny Novikov | |||
Aleksandr Paramonov | |||||
Semyon Belits-Geiman | |||||
100 m rygcrawl K | URS | Tatyana Savelyeva | |||
Natalya Mikhaylova | |||||
200 m rygcrawl M | URS | Viktor Mazanov | |||
200 m brystsvømning K | URS | Galina Prozumenshikova | |||
Svetlana Babanina | |||||
200 m brystsvømning M | URS | Aleksandr Tutakayev | |||
Georgy Prokopenko | |||||
Vladimir Kosinsky | |||||
100 m butterfly K | URS | Tatiana Deviatova | |||
Valentina Yakovyeva | |||||
200 m butterfly M | URS | Oleg Fotin | |||
Valentin Kuzmin | |||||
4x100 m fri stil M | URS | Vladimir Berezin | |||
Viktor Semchenkov | |||||
Viktor Mazanov | |||||
Vladimir Shuvalov | |||||
Yury Sumtsov | |||||
4x200 m fri stil M | URS | Vladimir Berezin | |||
Semyon Belits-Geiman | |||||
Aleksandr Paramonov | |||||
Yeugeny Novikov | |||||
4x100 m medley K | URS | Tatyana Savelyeva | |||
Nataliya Bystrova | |||||
Nataliya Ustinova | |||||
Svetlana Babanina | |||||
Tatiana Deviatova | |||||
4x100 m medley M | URS | Viktor Mazanov | |||
Aleksandr Tutakayev | |||||
Valentin Kuzmin | |||||
Georgy Prokopenko | |||||
Viktor Semchenkov | |||||
Vladimir Shuvalov | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | URS | Marita Katusheva | |||
Tamara Tikhonina | |||||
Valentina Kamenek | |||||
Lyudmilla Hureyeva | |||||
Inna Ryskal | |||||
Antonina Ryzchova | |||||
Nelli Abramova | |||||
Astra Biltauere | |||||
Lyudmila Buldakova | |||||
Tatyana Roshchina | |||||
Ninel Lukanina | |||||
Valentyna Myshak | |||||
Volleyball M | URS | Vitaly Kovalenko | |||
Stanislav Lugailo | |||||
Vazha Kacharava | |||||
Dmitry Voskoboynikov | |||||
Eduard Sibiryakov | |||||
Valery Kalachikhin | |||||
Georgy Mondzolevsky | |||||
Nikolay Burobin | |||||
Ivan Bugayenkov | |||||
Yury Venherovsky | |||||
Yury Poyarkov | |||||
Yury Chesnokov | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | URS | Vladimir Semyonov | |||
Igor Grabovsky | |||||
Nikolai Kuznetsov | |||||
Zenon Bortkevich | |||||
Viktor Ageyev | |||||
Boris Grishin | |||||
Boris Popov | |||||
Nikolai Kaleshnikov | |||||
Leonid Osipov | |||||
Eduard Yegorov | |||||
Vladimir Kuznetsov | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | URS | Aleksei Vakhonin | |||
Letvægt M | URS | Vladimir Kaplunov | |||
Mellemvægt M | URS | Viktor Kurentsov | |||
Letsværvægt M | URS | Rudolf Plukfelder | |||
Mellemsværvægt M | URS | Vladimir Golovanov | |||
Sværvægt M | URS | Yuriy Vlasov | |||
Leonid Zhabotynsky | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | URS | Ali Aliyev | |||
Fri stil bantamvægt M | URS | Aydyn Ibragimov | |||
Fri stil fjervægt M | URS | Nodar Khokhashvili | |||
Fri stil letvægt M | URS | Zarbeg Beriashvili | |||
Fri stil weltervægt M | URS | Guliko Sagaradze | |||
Fri stil letsværvægt M | URS | Aleksandr Medved | |||
Fri stil sværvægt M | URS | Aleksandr Ivanytsky | |||
Græsk romersk bantamvægt M | URS | Vladlen Trostyansky | |||
Græsk romersk fjervægt M | URS | Roman Rurua | |||
Græsk romersk letvægt M | URS | David Gvantseladze | |||
Græsk romersk weltervægt M | URS | Anatoly Kolesov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | URS | Valentin Olenik | |||
Græsk romersk letsværvægt M | URS | Rosrom Abashidze | |||
Græsk romersk sværvægt M | URS | Anatoly Roshchin | |||
* Listen ovenfor over Sovjetiske deltagere ved OL i 1964 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sovjetiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 1964 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||