Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sovjetunionen
Helsingfors 1952
Sovjetiske medaljer ved OL i Helsingfors 1952
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
Kuglestød K
URS
Galina Zybina
Diskoskast K
URS
Nina Romaschkova
Brydning
Fri stil mellemvægt M
URS
David Tsimakuridze
Fri stil sværvægt M
URS
Arsen Mekokishvili
Græsk romersk fluevægt M
URS
Boris Gurevich
Græsk romersk fjervægt M
URS
Yakiv Punkin
Græsk romersk letvægt M
URS
Shazam Safin
Græsk romersk sværvægt M
URS
Johannes Kotkas
Gymnastik
Individuelt K
URS
Maria Gorokhovskaia
Individuelt M
URS
Viktor Chukarin
Hold K
URS
Maria Gorokhovskaia
Pelageya Danilova
Galina Shamrai
Nina Bocharova
Galina Minaicheva
Yekaterina Kalinchuk
Galina Urbanovich
Medeja Dugeli
Hold M
URS
Viktor Chukarin
Valentin Muratov
Vladimir Belyakov
Grant Shaginyan
Yevgeny Korolkov
Iosif Berdiyev
Dmitri Leonkin
Mikhail Perlman
Spring på hest K
URS
Yekaterina Kalinchuk
Bom K
URS
Nina Bocharova
Spring på hest M
URS
Viktor Chukarin
Bensving M
URS
Viktor Chukarin
Ringe M
URS
Grant Shaginyan
Roning
Singlesculler M
URS
Yuri Tyukalov
Skydning
Fri riffel M
URS
Anatoly Bogdanov
Vægtløftning
Bantamvægt M
URS
Ivan Udodov
Fjervægt M
URS
Rafael Chimishkyan
Letsværvægt M
URS
Trofim Lomakin
Sølvmedaljer
Atletik
400 m hæk M
URS
Yuri Lituyev
3000 m forhindringsløb M
URS
Vladimir Kazantsev
4x100 m M
URS
Levan Sanadze
Boris Tokarev
Levan Kalyayev
Vladimir Sukharev
Trespring M
URS
Leonid Sherbakov
80 m hæk K
URS
Maria Golubnichaya
Længdespring K
URS
Alexandra Chudina
Diskoskast K
URS
Yelisaveta Bagryantseva
Spydkast K
URS
Alexandra Chudina
Basketball
Basketball M
URS
Nodar Dshordshikiya
Heino Kruus
Kazys Petkevicius
Aleksandr Moiseyev
Joann Lössov
Yuri Ozerov
Stepas Butautas
Ilmar Kullam
Viktor Vlassov
Stasys Stonkus
Otar Korkiya
Maigonis Valdmanis
Anatoly Konyev
Justinas Lagunavicius
Boksning
Letweltervægt M
URS
Viktor Mednov
Weltervægt M
URS
Sergei Scherbakov
Brydning
Fri stil bantamvægt M
URS
Rashid Mamedbekov
Græsk romersk letsværvægt M
URS
Shalva Chikhladze
Gymnastik
Individuelt K
URS
Nina Bocharova
Individuelt M
URS
Grant Shaginyan
Gulv K
URS
Maria Gorokhovskaia
Spring på hest K
URS
Maria Gorokhovskaia
Bom K
URS
Maria Gorokhovskaia
Forskudt barre K
URS
Maria Gorokhovskaia
Bensving M
URS
Yevgeny Korolkov
Grant Shaginyan
Ringe M
URS
Viktor Chukarin
Barre M
URS
Viktor Chukarin
Holdgymnastik K
URS
Maria Gorokhovskaia
Pelageya Danilova
Galina Shamrai
Nina Bocharova
Galina Minaicheva
Yekaterina Kalinchuk
Galina Urbanovich
Medeja Dugeli
Roning
Dobbeltsculler M
URS
Igor Yemchuk
Georgi Zhylin
Otter M
URS
Slava Amiragov
Igor Polyakov
Vladimir Rodimushkin
Yevgeny Brago
Yevgeny Samsonov
Leonid Gissen
Vladimir Krukov
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Skydning
Riffel liggende M
URS
Boris Andreyev
Vægtløftning
Fjervægt M
URS
Nikolai Saksonov
Letvægt M
URS
Yevgeny Lopatin
Mellemsværvægt M
URS
Grigory Novak
Bronzemedaljer
Atletik
10000 m M
URS
Aleksandr Anufriev
10 km kapgang M
URS
Bruno Junk
200 m K
URS
Nadezhda Khnykina
Højdespring K
URS
Alexandra Chudina
Kuglestød K
URS
Klavdia Tochenova
Diskoskast K
URS
Nina Dumbadze
Spydkast K
URS
Yelena Gorchakova
Boksning
Fluevægt M
URS
Anatoly Bulakov
Bantamvægt M
URS
Gennady Garbuzov
Letmellemvægt M
URS
Boris Tishin
Letsværvægt M
URS
Anatoly Perov
Brydning
Græsk romersk bantamvægt M
URS
Artem Terjan
Græsk romersk mellemvægt M
URS
Nikolai Belov
Gymnastik
Spring på hest K
URS
Galina Minaicheva
Ringe M
URS
Dmitri Leonkin
Kano & kajak
K1 500 m K
URS
Nina Savina
Skydning
Riffel tre positioner M
URS
Boris Andreyev
Fri riffel M
URS
Lev Vainshtein
Vægtløftning
Letsværvægt M
URS
Arkady Vorobyev
Informationen om Sovjetunionen ved de olympiske sommerlege ved OL i Helsingfors 1952 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy