Sydafrikanske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | RSA | Calvin Hartley | |||
Atletik | |||||
200 m M | RSA | Thuso Mpuang | |||
800 m M | RSA | Samson Ngoepe | |||
Mbulaeni Mulaudzi | |||||
1500 m M | RSA | Juan van Deventer | |||
Maraton M | RSA | Norman Dlomo | |||
Hendrick Ramaala | |||||
400 m hæk M | RSA | Pieter de Villiers | |||
Louis Jacobus van Zyl | |||||
Alwyn Myburgh | |||||
3000 m forhindringsløb M | RSA | Ruben Ramolefi | |||
4x100 m M | RSA | Thuso Mpuang | |||
Leigh Julius | |||||
Hannes Dreyer | |||||
Ishmael Kumbane | |||||
4x400 m M | RSA | Ofentse Mogawane | |||
Louis Jacobus van Zyl | |||||
Pieter Smith | |||||
Alwyn Myburgh | |||||
Længdespring M | RSA | Godfrey Khotso Mokoena | |||
Diskoskast M | RSA | Frantz Kruger | |||
Spydkast M | RSA | Robert Oosthuizen | |||
200 m K | RSA | Isabel Le Roux | |||
400 m K | RSA | Tsholofelo Thipe | |||
1500 m K | RSA | Rene Kalmer | |||
Diskoskast K | RSA | Elizna Naude | |||
Spydkast K | RSA | Justine Robbeson | |||
Sunette Viljoen | |||||
Badminton | |||||
Double M | RSA | Roelof Dednam | |||
Chris Dednam | |||||
Single K | RSA | Kerry Lee Harrington | |||
Double K | RSA | Michelle Edwards | |||
Chantal Botts | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | RSA | Jackson Chauke | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | RSA | Jennifer Hodson | |||
K1 500 m M | RSA | Shaun Rubenstein | |||
K2 500 m K | RSA | Bridgitte Hartley | |||
Michele Eray | |||||
K4 500 m K | RSA | Nicola Mocke | |||
Jennifer Hodson | |||||
Carol Joyce | |||||
Michele Eray | |||||
K1 1000 m M | RSA | Shaun Rubenstein | |||
C1 500 m M | RSA | Calvin Mokoto | |||
C1 1000 m M | RSA | Calvin Mokoto | |||
C1 slalom M | RSA | Siboniso Cele | |||
C2 slalom M | RSA | Cyprian Ngidi | |||
Cameron McIntosh | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RSA | Robert Hunter | |||
David George | |||||
John Augustyn | |||||
Landevejsløb K | RSA | Cherise Taylor | |||
Marissa van der Merwe | |||||
Enkeltstart M | RSA | David George | |||
Mountainbike M | RSA | Burry Stander | |||
Mountainbike K | RSA | Yolande Speedy | |||
BMX M | RSA | Sifiso Nhlapo | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | RSA | Jenny Dreyer | |||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | RSA | Mike Wood | |||
Dario Torrente | |||||
Given Maduma | |||||
Kårde hold M | RSA | George Harrop-allin | |||
Dario Torrente | |||||
Sello Maduma | |||||
Mike Wood | |||||
Sabel individuelt K | RSA | Jyoti Chetty | |||
Elvira Wood | |||||
Adele Du Plooy | |||||
Sabel hold K | RSA | Elvira Wood | |||
Jyoti Chetty | |||||
Shelley Gosher | |||||
Adele Du Plooy | |||||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | RSA | Odette Richard | |||
Hockey | |||||
Hockey K | RSA | Vidette Ryan | |||
Cindy Brown | |||||
Kate Hector | |||||
Mariette Rix | |||||
Kathleen Taylor | |||||
Lesle-ann George | |||||
Lisa-marie Deetlefs | |||||
Marsha Marescia | |||||
Taryn Hosking | |||||
Vuyisanani Mangisa | |||||
Fiona Butler | |||||
Vida Ryan | |||||
Shelley Russell | |||||
Tarryn Bright | |||||
Lenise Marais | |||||
Jennifer Wilson | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | RSA | Marlon August | |||
Halv-mellemvægt M | RSA | Matthew Jago | |||
Mellemvægt M | RSA | Patrick Trezise | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | RSA | Rika Geyser | |||
Toer uden styrmand M | RSA | Shaun Keeling | |||
Ramon di Clemente | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | RSA | Alex White | |||
Kirsten McCann | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | RSA | Belinda Rew | |||
Dominique Provoyeur | |||||
Penny Alison | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | RSA | Esmari van Reenen | |||
Trap K | RSA | Diane Swanton | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | RSA | Lize-Mari Retief | |||
50 m fri stil M | RSA | Gideon Louw | |||
Roland Schoeman | |||||
100 m fri stil K | RSA | Lize-Mari Retief | |||
100 m fri stil M | RSA | Lyndon Ferns | |||
Ryk Neethling | |||||
200 m fri stil K | RSA | Melissa Corfe | |||
200 m fri stil M | RSA | Darian Townsend | |||
Jean Basson | |||||
400 m fri stil K | RSA | Melissa Corfe | |||
Wendy Trott | |||||
400 m fri stil M | RSA | Jean Basson | |||
800 m fri stil K | RSA | Wendy Trott | |||
1500 m fri stil M | RSA | Troy Prinsloo | |||
100 m rygcrawl M | RSA | Gerhard Zandberg | |||
George du Rand | |||||
200 m rygcrawl K | RSA | Melissa Corfe | |||
200 m rygcrawl M | RSA | George du Rand | |||
100 m brystsvømning K | RSA | Suzaan van Biljon | |||
100 m brystsvømning M | RSA | Cameron van der Burgh | |||
200 m brystsvømning K | RSA | Suzaan van Biljon | |||
200 m brystsvømning M | RSA | Neil Versfeld | |||
William Diering | |||||
100 m butterfly K | RSA | Lize-Mari Retief | |||
Amanda Loots | |||||
100 m butterfly M | RSA | Lyndon Ferns | |||
200 m butterfly K | RSA | Katheryn Meaklim | |||
200 m medley K | RSA | Jessica Pengelly | |||
200 m medley M | RSA | Darian Townsend | |||
400 m medley K | RSA | Jessica Pengelly | |||
Katheryn Meaklim | |||||
400 m medley M | RSA | Riaan Schoeman | |||
4x100 m fri stil K | RSA | Katheryn Meaklim | |||
Melissa Corfe | |||||
Amanda Loots | |||||
Wendy Trott | |||||
4x100 m fri stil M | RSA | Lyndon Ferns | |||
Darian Townsend | |||||
Ryk Neethling | |||||
Roland Schoeman | |||||
4x200 m fri stil M | RSA | Sebastien Rousseau | |||
Jean Basson | |||||
Jan Venter | |||||
Darian Townsend | |||||
4x100 m medley K | RSA | Lize-Mari Retief | |||
Amanda Loots | |||||
Melissa Corfe | |||||
Suzaan van Biljon | |||||
4x100 m medley M | RSA | Lyndon Ferns | |||
Gerhard Zandberg | |||||
Darian Townsend | |||||
Cameron van der Burgh | |||||
Marathon 10 km K | RSA | Natalie du Toit | |||
Marathon 10 km M | RSA | Chad Ho | |||
Tennis | |||||
Single M | RSA | Kevin Anderson | |||
Double M | RSA | Jeff Coetzee | |||
Kevin Anderson | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RSA | Mari Rabie | |||
Kate Roberts | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | RSA | Judith Augoustides | |||
Vita Nel | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | RSA | Darryn Anthony | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | RSA | Heinrich Barnes | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||