Sydafrikanske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | RSA | Kirstin Lewis | |||
Atletik | |||||
200 m M | RSA | Leigh Julius | |||
400 m M | RSA | Marcus la Grange | |||
800 m M | RSA | Mbulaeni Mulaudzi | |||
Hezekiel Sepeng | |||||
1500 m M | RSA | Johan Cronje | |||
Maraton M | RSA | Hendrick Ramaala | |||
Ian Syster | |||||
Gert Thys | |||||
110 m hæk M | RSA | Shaun Bownes | |||
400 m hæk M | RSA | Alwyn Myburgh | |||
Llewelyn Herbert | |||||
Ockert Cilliers | |||||
3000 m forhindringsløb M | RSA | Ruben Ramolefi | |||
4x400 m M | RSA | Marcus la Grange | |||
Hendrik Mokganyetsi | |||||
Ockert Cilliers | |||||
Arnaud Malherbe | |||||
Højdespring M | RSA | Jacques Freitag | |||
Stangspring M | RSA | Okkert Brits | |||
Trespring M | RSA | Godfrey Khotso Mokoena | |||
Kuglestød M | RSA | Burger Lambrechts | |||
Janus Robberts | |||||
Diskoskast M | RSA | Frantz Kruger | |||
Hannes Hopley | |||||
Spydkast M | RSA | Gerhardus Pienaar | |||
100 m K | RSA | Geraldine Pillay | |||
200 m K | RSA | Heide Seyerling | |||
400 m K | RSA | Estie Wittstock | |||
400 m hæk K | RSA | Surita Febbraio | |||
20 km kapgang K | RSA | Nicoleen Cronje | |||
Højdespring K | RSA | Hestrie Cloete | |||
Diskoskast K | RSA | Elizna Naude | |||
Spydkast K | RSA | Sunette Viljoen | |||
Syvkamp K | RSA | Janice Josephs | |||
Badminton | |||||
Single M | RSA | Chris Dednam | |||
Double M | RSA | Dorian James | |||
Stewart Carson | |||||
Single K | RSA | Michelle Edwards | |||
Double K | RSA | Chantal Botts | |||
Michelle Edwards | |||||
Mixdouble | RSA | Christoffel Dednam | |||
Antoinette Uys | |||||
Boksning | |||||
Fjervægt M | RSA | Ludumo Galada | |||
Letvægt M | RSA | Bongani Wonderboy Mahlangu | |||
Mellemvægt M | RSA | Khotso Godfrey Motau | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | RSA | Alan van Coller | |||
K1 1000 m M | RSA | Alan van Coller | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | RSA | Anriette Schoeman | |||
Landevejsløb M | RSA | Robert Hunter | |||
Tiaan Kannemeyer | |||||
Ryan Cox | |||||
Enkeltstart M | RSA | Robert Hunter | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | RSA | Jenny Dreyer | |||
Tårnspring K | RSA | Jenny Dreyer | |||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | RSA | Rachel Barlow | |||
Kelly-Anne Wilson | |||||
Natalia Tyshler | |||||
Kårde hold K | RSA | Natalia Tyshler | |||
Rachel Barlow | |||||
Kelly-Anne Wilson | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | RSA | Zandre Labuschagne | |||
Gulv K | RSA | Zandre Labuschagne | |||
Bom K | RSA | Zandre Labuschagne | |||
Forskudt barre K | RSA | Zandre Labuschagne | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | RSA | Stephanie Sandler | |||
Hockey | |||||
Hockey K | RSA | Anli Kotze | |||
Fiona Butler | |||||
Pietie Coetzee | |||||
Johke Koornhof | |||||
Jenny Wilson | |||||
Marsha Marescia | |||||
Susan Webber | |||||
Tsoanelo Pholo | |||||
Kate Hector | |||||
Lindsey Carlisle | |||||
Natalie Fulton | |||||
Caroline Birt | |||||
Sharne Wehmeyer | |||||
Liesel Dorothy | |||||
Kerry Bee | |||||
Grazjyna Engelbrecht | |||||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt K | RSA | Henriette Moller | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand M | RSA | Ramon di Clemente | |||
Donovan Cech | |||||
Sejlsport | |||||
Laser | RSA | Gareth Blanckenberg | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | RSA | Martin Senore | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | RSA | Roland Schoeman | |||
Lyndon Ferns | |||||
100 m fri stil M | RSA | Roland Schoeman | |||
Ryk Neethling | |||||
100 m rygcrawl M | RSA | Gerhard Zandberg | |||
100 m brystsvømning M | RSA | Terence Parkin | |||
200 m brystsvømning M | RSA | Terence Parkin | |||
100 m butterfly M | RSA | Eugene Botes | |||
200 m medley M | RSA | Darian Townsend | |||
4x100 m fri stil M | RSA | Lyndon Ferns | |||
Darian Townsend | |||||
Ryk Neethling | |||||
Roland Schoeman | |||||
4x100 m medley M | RSA | Terence Parkin | |||
Eugene Botes | |||||
Karl Thaning | |||||
Gerhard Zandberg | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt M | RSA | Duncan Mahlangu | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RSA | Megan Hall | |||
Individuelt M | RSA | Conrad Stoltz | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | RSA | Julia Willand | |||
Leigh Naidoo | |||||
Beachvolley M | RSA | Gershon Rorich | |||
Colin Pocock | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | RSA | Shaun Williams | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||