Sydafrikanske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | RSA | Jill Borresen | |||
Kirstin Lewis | |||||
Atletik | |||||
100 m M | RSA | Mathew Quinn | |||
400 m M | RSA | Arnaud Malherbe | |||
Hendrick Moganyetsi | |||||
800 m M | RSA | Johan Botha | |||
Hezekiel Sepeng | |||||
Werner Botha | |||||
Maraton M | RSA | Johannes Maremane | |||
Hendrick Ramaala | |||||
Josia Thugwane | |||||
110 m hæk M | RSA | Shaun Bownes | |||
400 m hæk M | RSA | Llewelyn Herbert | |||
Alwyn Myburgh | |||||
4x400 m M | RSA | Alwyn Myburgh | |||
Werner Botha | |||||
Llewelyn Herbert | |||||
Hezekiel Sepeng | |||||
Hendrik Mokganyetsi | |||||
Arnaud Malherbe | |||||
Stangspring M | RSA | Okkert Brits | |||
Kuglestød M | RSA | Karel Potgieter | |||
Burger Lambrechts | |||||
Janus Robberts | |||||
Diskoskast M | RSA | Frits Potgieter | |||
Frantz Kruger | |||||
400 m K | RSA | Heide Seyerling | |||
10000 m K | RSA | Elana Meyer | |||
Maraton K | RSA | Colleen de Reuck | |||
Højdespring K | RSA | Hestrie Cloete | |||
Stangspring K | RSA | Elmarie Gerryts | |||
Baseball | |||||
Baseball M | RSA | Morne Mackay | |||
Paul Bell | |||||
Ashley Dove | |||||
Richard Harrell | |||||
Carl Michaels | |||||
Jason Cook | |||||
Nick Dempsey | |||||
Brian Harrell | |||||
Neil Adonis | |||||
Vaughn Berriman | |||||
Bles Kemp | |||||
Russell Van Niekerk | |||||
Francisco Alfino | |||||
Ian Holness | |||||
Darryn Smith | |||||
Simon De La Rey | |||||
Darryl Gonsalves | |||||
Glen Morris | |||||
Alan Phillips | |||||
Errol Davis | |||||
Liall Mauritz | |||||
Kevin Johnson | |||||
Clint Alfino | |||||
Tim Harrell | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | RSA | Phumzile Matyhila | |||
Fjervægt M | RSA | Jeffrey Mathebula | |||
Letsværvægt M | RSA | Danie Venter | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | RSA | Ruth Nortje | |||
K1 500 m M | RSA | Alan van Coller | |||
K1 1000 m M | RSA | Alan van Coller | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RSA | Robert Hunter | |||
David George | |||||
1000 m på tid M | RSA | Garen Bloch | |||
Mountainbike K | RSA | Erica Green | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | RSA | Fabian Mccarthy | |||
Daniel Matsau | |||||
Steve Lekoelea | |||||
Stanton Fredericks | |||||
Abram Nteo | |||||
Delron Buckley | |||||
Emile Baron | |||||
Aaron Mokoena | |||||
Benedict Mccarthy | |||||
Nkhiphitheni Matombo | |||||
Nkosinathi Nhleko | |||||
Quinton Fortune | |||||
Matthew Booth | |||||
Brian Baloyi | |||||
David Kannemeyer | |||||
Jabu Pule | |||||
Siyabonga Nomvethe | |||||
Vincent Ngobe | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | RSA | Tania Tallie | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | RSA | Karina Gerber | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand K | RSA | Helen Fleming | |||
Colleen Orsmond | |||||
Toer uden styrmand M | RSA | Ramon di Clemente | |||
Donovan Cech | |||||
Letvægtsfirer M | RSA | Michael Hasselbach | |||
Mark Rowand | |||||
Ross Hawkins | |||||
Roger Tobler | |||||
Sejlsport | |||||
Laser M | RSA | Gareth Blanckenberg | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RSA | Corne Basson | |||
Jaco Henn | |||||
Riffel liggende M | RSA | Corne Basson | |||
Jaco Henn | |||||
Trap M | RSA | Frans Swart | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | RSA | Helene Muller | |||
50 m fri stil M | RSA | Brendon Dedekind | |||
Roland Schoeman | |||||
100 m fri stil K | RSA | Helene Muller | |||
100 m fri stil M | RSA | Roland Schoeman | |||
200 m fri stil K | RSA | Helene Muller | |||
200 m fri stil M | RSA | Ryk Neethling | |||
400 m fri stil M | RSA | Ryk Neethling | |||
1500 m fri stil M | RSA | Ryk Neethling | |||
100 m rygcrawl K | RSA | Charlene Wittstock | |||
100 m rygcrawl M | RSA | Simon Thirsk | |||
200 m rygcrawl K | RSA | Charlene Wittstock | |||
100 m brystsvømning K | RSA | Penelope Heyns | |||
Sarah Poewe | |||||
100 m brystsvømning M | RSA | Terence Parkin | |||
Brett Petersen | |||||
200 m brystsvømning K | RSA | Sarah Poewe | |||
Penelope Heyns | |||||
200 m brystsvømning M | RSA | Terence Parkin | |||
100 m butterfly K | RSA | Renate du Plessis | |||
Amanda Loots | |||||
100 m butterfly M | RSA | Theo Verster | |||
200 m butterfly K | RSA | Amanda Loots | |||
200 m butterfly M | RSA | Theo Verster | |||
200 m medley M | RSA | Theo Verster | |||
Terence Parkin | |||||
400 m medley M | RSA | Terence Parkin | |||
4x100 m fri stil M | RSA | Brendon Dedekind | |||
Terence Parkin | |||||
Nicholas Folker | |||||
Roland Schoeman | |||||
4x100 m medley K | RSA | Karina Muller | |||
Amanda Loots | |||||
Charlene Wittstock | |||||
Sarah Poewe | |||||
4x100 m medley M | RSA | Simon Thirsk | |||
Brett Petersen | |||||
Nicholas Folker | |||||
Theo Verster | |||||
Taekwondo | |||||
Sværvægt M | RSA | Donald Ravenscroft | |||
Tennis | |||||
Single M | RSA | Wayne Ferreira | |||
Double M | RSA | John De Jager | |||
David Adams | |||||
Single K | RSA | Amanda Coetzer | |||
Double K | RSA | Amanda Coetzer | |||
Liezel Horn | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RSA | Lizel Moore | |||
Individuelt M | RSA | Conrad Stoltz | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | RSA | Jannie Du Toit | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||