Sydafrikanske deltagere ved OL i Antwerpen 1920 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | RSA | Jack Oosterlaak | |||
Francis Irvine | |||||
Leonard Dixon | |||||
Jacobus Bukes | |||||
200 m M | RSA | Francis Irvine | |||
Jacobus Bukes | |||||
Jack Oosterlaak | |||||
400 m M | RSA | Francis Irvine | |||
Clarence Oldfield | |||||
Henning Dafel | |||||
Bevil Rudd | |||||
800 m M | RSA | James Doig | |||
Henning Dafel | |||||
Bevil Rudd | |||||
Maraton M | RSA | Christian Gitsham | |||
110 m hæk M | RSA | Harold Jeppe | |||
400 m hæk M | RSA | Adriaan van Heerden | |||
Terrænløb individuelt M | RSA | Leonard Richardson | |||
4x100 m M | RSA | Francis Irvine | |||
Henning Dafel | |||||
Jacobus Bukes | |||||
Jack Oosterlaak | |||||
4x400 m M | RSA | Clarence Oldfield | |||
Jack Oosterlaak | |||||
Henning Dafel | |||||
Bevil Rudd | |||||
3 km kapgang M | RSA | Cecil McMaster | |||
10 km kapgang M | RSA | Cecil McMaster | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | RSA | Clarence Walker | |||
Letvægt M | RSA | Richard Beland | |||
Weltervægt M | RSA | Reginald Ingram | |||
Joseph Thomas | |||||
Mellemvægt M | RSA | William Bradley | |||
Letsværvægt M | RSA | Thomas Holdstock | |||
James McGregor | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RSA | Henry Kaltenbrun | |||
James Walker | |||||
Holdforfølgelse M | RSA | Harry Goosen | |||
Henry Kaltenbrun | |||||
James Walker | |||||
William Smith | |||||
50 km bane M | RSA | James Walker | |||
William Smith | |||||
Sprint M | RSA | George Thursfield | |||
James Walker | |||||
Tandem M | RSA | William Smith | |||
George Thursfield | |||||
James Walker | |||||
Harry Goosen | |||||
Skydning | |||||
Fri riffel hold M | RSA | David Smith | |||
Robert Bodley | |||||
Frederick Morgan | |||||
Mark Paxton | |||||
George Harvey | |||||
Militærriffel liggende 300 m hold M | RSA | George Lishman | |||
Robert Bodley | |||||
David Smith | |||||
Mark Paxton | |||||
Frederick Morgan | |||||
Militærriffel stående 300 m hold M | RSA | Ferdinand Buchanan | |||
Frederick Morgan | |||||
David Smith | |||||
Mark Paxton | |||||
Robert Bodley | |||||
Militærriffel liggende 600 m hold M | RSA | Frederick Morgan | |||
Robert Bodley | |||||
George Harvey | |||||
David Smith | |||||
Ferdinand Buchanan | |||||
Militærriffel liggende 600+300 m hold M | RSA | Robert Bodley | |||
George Harvey | |||||
David Smith | |||||
Frederick Morgan | |||||
Ferdinand Buchanan | |||||
Lille kaiber hold M | RSA | George Harvey | |||
George Lishman | |||||
Robert Bodley | |||||
Frederick Morgan | |||||
Mark Paxton | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | RSA | Barbara Nash | |||
300 m fri stil K | RSA | Barbara Nash | |||
Tennis | |||||
Single M | RSA | George Dodd | |||
Charles Winslow | |||||
Louis Raymond | |||||
Double M | RSA | Louis Raymond | |||
George Dodd | |||||
Brian Norton | |||||
Cecil Blackbeard | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | RSA | Jan van Rensburg | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 1920 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Antwerpen 1920 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||