Russiske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | RUS | Baljinima Tsyrempilov | |||
Bair Badenov | |||||
Andrey Abramov | |||||
Individuelt K | RUS | Natalia Erdyniyeva | |||
Miroslava Dagbaeva | |||||
Hold M | RUS | Bair Badenov | |||
Andrey Abramov | |||||
Baljinima Tsyrempilov | |||||
Atletik | |||||
100 m M | RUS | Andrey Yepishin | |||
200 m M | RUS | Roman Smirnov | |||
400 m M | RUS | Denis Alekseyev | |||
Maksim Dyldin | |||||
800 m M | RUS | Dmitriy Bogdanov | |||
Yuriy Borzakovskiy | |||||
1500 m M | RUS | Vyacheslav Shabunin | |||
10000 m M | RUS | Sergey Ivanov | |||
Maraton M | RUS | Oleg Kulkov | |||
Alexey Sokolov | |||||
Grigoriy Andreev | |||||
110 m hæk M | RUS | Igor Peremota | |||
Evgeniy Borisov | |||||
400 m hæk M | RUS | Alexander Derevyagin | |||
3000 m forhindringsløb M | RUS | Pavel Potapovich | |||
Ildar Minshin | |||||
4x400 m M | RUS | Denis Alekseyev | |||
Vladislav Frolov | |||||
Maksim Dyldin | |||||
Anton Kokorin | |||||
20 km kapgang M | RUS | Ilya Markov | |||
Valeriy Borchin | |||||
50 km kapgang M | RUS | Sergey Kirdyapkin | |||
Denis Nizhegorodov | |||||
Højdespring M | RUS | Yaroslav Rybakov | |||
Andrey Silnov | |||||
Vyacheslav Voronin | |||||
Stangspring M | RUS | Dmitry Starodubtsev | |||
Evgeny Lukyanenko | |||||
Igor Pavlov | |||||
Længdespring M | RUS | Vladimir Malyavin | |||
Trespring M | RUS | Aleksandr Petrenko | |||
Igor Spasovkhodskiy | |||||
Danil Burkenya | |||||
Kuglestød M | RUS | Anton Lyuboslavskiy | |||
Ivan Yushkov | |||||
Pavel Sofin | |||||
Diskoskast M | RUS | Bogdan Pishchalnikov | |||
Hammerkast M | RUS | Igor Vinichenko | |||
Kirill Ikonnokov | |||||
Spydkast M | RUS | Ilya Korotkov | |||
Alexander Ivanov | |||||
Sergey Makarov | |||||
Tikamp M | RUS | Aleksandr Pogorelov | |||
Alexey Sysoev | |||||
Aleksey Drozdov | |||||
100 m K | RUS | Evgeniya Polyakova | |||
Nataliya Rusakova | |||||
Natalia Murinovich | |||||
200 m K | RUS | Nataliya Rusakova | |||
Aleksandra Fedoriva | |||||
Yuliya Chermoshanskaya | |||||
400 m K | RUS | Tatyana Firova | |||
Anastasia Kapachinskaya | |||||
Yuliya Gushchina | |||||
800 m K | RUS | Svetlana Klyuka | |||
Ekaterina Kostetskaya | |||||
Tatyana Andrianova | |||||
1500 m K | RUS | Anna Alminova | |||
5000 m K | RUS | Lilia Shobukhova | |||
Elena Zadorozhnaya | |||||
Gulnara Galkina-Samitova | |||||
10000 m K | RUS | Inga Abitova | |||
Maria Konovalova | |||||
Tatiana Aryasova | |||||
Maraton K | RUS | Irina Timofeeva | |||
Galina Bogomolova | |||||
Svetlana Zakharova | |||||
100 m hæk K | RUS | Aleksandra Antonova | |||
Tatiana Dektyareva | |||||
Yulia Kondakova | |||||
400 m hæk K | RUS | Irina Obedina | |||
Anastasia Ott | |||||
Yekaterina Bikert | |||||
3000 m forhindringsløb K | RUS | Gulnara Galkina-Samitova | |||
Tatiana Petrova | |||||
Ekaterina Volkova | |||||
4x100 m K | RUS | Aleksandra Fedoriva | |||
Yuliya Chermoshanskaya | |||||
Yuliya Gushchina | |||||
Evgeniya Polyakova | |||||
4x400 m K | RUS | Anastasia Kapachinskaya | |||
Yuliya Gushchina | |||||
Tatyana Veshkurova | |||||
Tatyana Firova | |||||
Yelena Migunova | |||||
Lyudmila Litvinova | |||||
20 km kapgang K | RUS | Tatiana Sibileva | |||
Tatyana Kalmykova | |||||
Olga Kaniskina | |||||
Højdespring K | RUS | Svetlana Shkolina | |||
Yelena Slesarenko | |||||
Anna Chicherova | |||||
Stangspring K | RUS | Yulia Golubchikova | |||
Svetlana Feofanova | |||||
Yelena Isinbayeva | |||||
Længdespring K | RUS | Tatyana Kotova | |||
Oksana Udmurtova | |||||
Tatyana Lebedeva | |||||
Trespring K | RUS | Anna Pyatykh | |||
Victoria Gurova | |||||
Tatyana Lebedeva | |||||
Kuglestød K | RUS | Irina Khudoroshkina | |||
Olga Ivanova | |||||
Anna Omarova | |||||
Diskoskast K | RUS | Svetlana Saykina | |||
Oxana Yesipchuk | |||||
Natalia Sadova | |||||
Hammerkast K | RUS | Elena Priyma | |||
Elena Konevtsova | |||||
Anna Bulgakova | |||||
Spydkast K | RUS | Maria Abakumova | |||
Maria Yakovenko | |||||
Syvkamp K | RUS | Anna Bogdanova | |||
Tatyana Chernova | |||||
Olga Kurban | |||||
Badminton | |||||
Single M | RUS | Stanislav Pukhov | |||
Single K | RUS | Ella Karachkova | |||
Basketball | |||||
Basketball M | RUS | Vitaliy Fridzon | |||
Aleksey Savrasenko | |||||
Andrey Kirilenko | |||||
Dzhon-Robert Kholden | |||||
Sergey Bykov | |||||
Sergey Monya | |||||
Viktor Khryapa | |||||
Zakhar Pashutin | |||||
Andrey Vorontsevic | |||||
Nikita Morgunov | |||||
Petr Samoylenko | |||||
Victor Keyru | |||||
Basketball K | RUS | Natalia Vodopyanova | |||
Ekaterina Lisina | |||||
Oxana Rakhmatulina | |||||
Maria Stepanova | |||||
Marina Kuzina | |||||
Ilona Korstin | |||||
Marina Karpunina | |||||
Tatiana Shchegoleva | |||||
Irina Osipova | |||||
Svetlana Abrosimova | |||||
Rebekka Linn Hammonn | |||||
Irina Sokolovskaya | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | RUS | David Ayrapetyan | |||
Fluevægt M | RUS | Georgy Balakshin | |||
Bantamvægt M | RUS | Sergey Vodopyanov | |||
Fjervægt M | RUS | Albert Selimov | |||
Letvægt M | RUS | Alexey Tishchenko | |||
Letweltervægt M | RUS | Gennady Kovalev | |||
Weltervægt M | RUS | Andrey Balanov | |||
Mellemvægt M | RUS | Matyev Korobov | |||
Letsværvægt M | RUS | Artur Beterbiyev | |||
Sværvægt M | RUS | Rakhim Chakhiev | |||
Supersværvægt M | RUS | Islam Timurziev | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | RUS | Yuliana Salakhova | |||
K1 500 m M | RUS | Anton Ryakhov | |||
K1 1000 m M | RUS | Anton Ryakhov | |||
K4 1000 m M | RUS | Ilya Medvedev | |||
Konstantin Vishnyakov | |||||
Yevgeny Salakhov | |||||
Anton Vasilyev | |||||
C1 500 m M | RUS | Maxim Opalev | |||
C2 500 m M | RUS | Aleksandr Kostoglod | |||
Sergey Ulegin | |||||
C1 1000 m M | RUS | Victor Melantev | |||
C2 1000 m M | RUS | Sergey Ulegin | |||
Aleksandr Kostoglod | |||||
K1 slalom K | RUS | Aleksandra Perova | |||
C1 slalom M | RUS | Aleksandr Lipatov | |||
C2 slalom M | RUS | Dmitry Larionov | |||
Mikhail Kuznetsov | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RUS | Denis Menchov | |||
Vladimir Karpets | |||||
Aleksandr Kolobnev | |||||
Sergey Ivanov | |||||
Vladimir Efimkin | |||||
Landevejsløb K | RUS | Alexandra Burchenkova | |||
Natalia Boyarskaya | |||||
Yulia Martisova | |||||
Enkeltstart K | RUS | Natalia Boyarskaya | |||
Enkeltstart M | RUS | Vladimir Karpets | |||
Denis Menchov | |||||
Individuel forfølgelse M | RUS | Aleksandr Serov | |||
Aleksey Markov | |||||
Holdforfølgelse M | RUS | Aleksey Markov | |||
Aleksandr Serov | |||||
Alexander Petrovskiy | |||||
Nikolay Trusov | |||||
Evgeny Kovalev | |||||
Pointsløb M | RUS | Mikhail Ignatyev | |||
Pointsløb K | RUS | Olga Slyusareva | |||
Parløb M | RUS | Aleksey Markov | |||
Mikhail Ignatyev | |||||
Sprint M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sprint K | RUS | Svetlana Grankovskaya | |||
Holdsprint M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sergey Kucherov | |||||
Sergey Polynskiy | |||||
Keirin M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sergey Polynskiy | |||||
Mountainbike M | RUS | Yury Trofimov | |||
Mountainbike K | RUS | Vera Andreeva | |||
Irina Kalentyeva | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | RUS | Aleksandr Dobroskok | |||
Dmitry Sautin | |||||
3 m spring K | RUS | Yulia Pakhalina | |||
Svetlana Filippova | |||||
Tårnspring M | RUS | Oleg Vikulov | |||
Gleb Galperin | |||||
Tårnspring K | RUS | Natalya Goncharova | |||
Synkron 3 m spring M | RUS | Yuriy Kunakov | |||
Dmitry Sautin | |||||
Synkron 3 m spring K | RUS | Yulia Pakhalina | |||
Anastasia Podznyakova | |||||
Synkron tårnspring M | RUS | Dmitriy Dobroskok | |||
Gleb Galperin | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | RUS | Tatiana Miloserdova | |||
Aleksandra Korelova | |||||
Military individuelt | RUS | Valery Martyshev | |||
Igor Atrokhov | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | RUS | Aida Shanaeva | |||
Victoria Nikichina | |||||
Evgenia Lamonova | |||||
Fleuret hold K | RUS | Evgenia Lamonova | |||
Svetlana Boyko | |||||
Victoria Nikichina | |||||
Aida Shanaeva | |||||
Kårde individuelt K | RUS | Tatiana Logounova | |||
Lyubov Shutova | |||||
Kårde individuelt M | RUS | Anton Avdeev | |||
Sabel individuelt K | RUS | Ekaterina Dyachenko | |||
Sofiya Velikaya | |||||
Elena Nechaeva | |||||
Sabel individuelt M | RUS | Stanislav Pozdnyakov | |||
Alexey Yakimenko | |||||
Nikolay Kovalev | |||||
Sabel hold K | RUS | Ekaterina Fedorkina | |||
Ekaterina Dyachenko | |||||
Elena Nechaeva | |||||
Sofiya Velikaya | |||||
Sabel hold M | RUS | Nikolay Kovalev | |||
Aleksey Frosin | |||||
Stanislav Pozdnyakov | |||||
Alexey Yakimenko | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | RUS | Kseniya Semyonova | |||
Yekaterina Kramarenko | |||||
Svetlana Klyukina | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Anna Pavlova | |||||
Lyudmila Grebenkova | |||||
Individuelt M | RUS | Sergey Khorokhordin | |||
Anton Golotsutskov | |||||
Yury Ryazanov | |||||
Nikolay Kryukov | |||||
Konstantin Pluzhnikov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Hold K | RUS | Svetlana Klyukina | |||
Lyudmila Grebenkova | |||||
Yekaterina Kramarenko | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Anna Pavlova | |||||
Kseniya Semyonova | |||||
Hold M | RUS | Sergey Khorokhordin | |||
Maksim Devyatovsky | |||||
Nikolay Kryukov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Yury Ryazanov | |||||
Konstantin Pluzhnikov | |||||
Gulv K | RUS | Anna Pavlova | |||
Kseniya Semyonova | |||||
Yekaterina Kramarenko | |||||
Svetlana Klyukina | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Spring på hest K | RUS | Anna Pavlova | |||
Bom K | RUS | Kseniya Afanasyeva | |||
Anna Pavlova | |||||
Kseniya Semyonova | |||||
Lyudmila Grebenkova | |||||
Yekaterina Kramarenko | |||||
Forskudt barre K | RUS | Kseniya Afanasyeva | |||
Anna Pavlova | |||||
Kseniya Semyonova | |||||
Yekaterina Kramarenko | |||||
Svetlana Klyukina | |||||
Gulv M | RUS | Yury Ryazanov | |||
Konstantin Pluzhnikov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Sergey Khorokhordin | |||||
Spring på hest M | RUS | Anton Golotsutskov | |||
Bensving M | RUS | Sergey Khorokhordin | |||
Yury Ryazanov | |||||
Nikolay Kryukov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Ringe M | RUS | Sergey Khorokhordin | |||
Yury Ryazanov | |||||
Konstantin Pluzhnikov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Barre M | RUS | Sergey Khorokhordin | |||
Yury Ryazanov | |||||
Konstantin Pluzhnikov | |||||
Nikolay Kryukov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Reck M | RUS | Nikolay Kryukov | |||
Maksim Devyatovsky | |||||
Sergey Khorokhordin | |||||
Yury Ryazanov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | RUS | Yelena Posevina | |||
Nataliya Zuyeva | |||||
Margarita Aliychuk | |||||
Tatyana Gorbunova | |||||
Daria Shkurikhina | |||||
Anna Gavrilenko | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | RUS | Evgeniya Kanaeva | |||
Olga Kapranova | |||||
Trampolin individuelt K | RUS | Natalya Chernova | |||
Irina Karavaeva | |||||
Trampolin individuelt M | RUS | Aleksandr Rusakov | |||
Dmitriy Ushakov | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | RUS | Dmitry Kovalyov | |||
Konstantin Igropulo | |||||
Eduard Koksharov | |||||
Samvel Aslanyan | |||||
Alexey Kostygov | |||||
Vasily Filippov | |||||
Oleg Grams | |||||
Timur Dibirov | |||||
Denis Krivoshlykov | |||||
Yegor Yevdokimov | |||||
Alexey Rastvortsev | |||||
Vitaly Ivanov | |||||
Aleksandr Chernovyanov | |||||
Aleksey Kamanin | |||||
Håndbold K | RUS | Irina Bliznova | |||
Oxana Romenskaya | |||||
Emiliya Turey | |||||
Liudmila Postnova | |||||
Natalia Shiplova | |||||
Elena Polenova | |||||
Maria Sidorova | |||||
Elena Dmitrieva | |||||
Inna Suslina | |||||
Ekaterina Andryushina | |||||
Irina Poltoratskaya | |||||
Anna Kareeva | |||||
Ekaterina Marennikova | |||||
Yana Uskova | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | RUS | Lyudmila Bogdanova | |||
Halv-letvægt K | RUS | Anna Kharitonova | |||
Halv-mellemvægt K | RUS | Vera Koval | |||
Mellemvægt K | RUS | Yulia Kuzina | |||
Halv-sværvægt K | RUS | Vera Moskalyuk | |||
Sværvægt K | RUS | Tea Dongusashvili | |||
Ekstra-letvægt M | RUS | Ruslan Kishmakhov | |||
Halv-letvægt M | RUS | Alim Gadanov | |||
Letvægt M | RUS | Salamu Mezhidov | |||
Konstantin Semenov | |||||
Halv-mellemvægt M | RUS | Alibek Bashkaev | |||
Mellemvægt M | RUS | Ivan Pershin | |||
Halv-sværvægt M | RUS | Ruslan Gasymov | |||
Sværvægt M | RUS | Tamerlan Tmenov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | RUS | Tatiana Mouratova | |||
Yevdokia Grechishnikova | |||||
Individuelt M | RUS | Andrey Moiseyev | |||
Ilya Frolov | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | RUS | Aleksei Svirin | |||
Aleksandr Kornilov | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | RUS | Oxana Dorodnova | |||
Larisa Merk | |||||
Julia Kalinovskaya | |||||
Yulia Levina | |||||
Dobbeltfirer M | RUS | Nikita Morgachev | |||
Igor Salov | |||||
Sergey Fedorovtsev | |||||
Nikolay Spinev | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | RUS | Diana Krutskikh | |||
Ekaterina Skudina | |||||
Natalia Ivanova | |||||
470 M | RUS | Mikhail Sheremetyev | |||
Maxim Sheremetyev | |||||
Finnjolle | RUS | Eduard Skornyakov | |||
Laser K | RUS | Anastasia Chernova | |||
Laser M | RUS | Igor Lisovenko | |||
Windsurfer K | RUS | Tatyana Bazyuk | |||
Windsurfer M | RUS | Aleksey Tokarev | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RUS | Sergey Kovalenko | |||
Artyom Khadzhibekov | |||||
Riffel tre positioner K | RUS | Tatyana Goldobina | |||
Lyubov Galkina | |||||
Riffel liggende M | RUS | Konstantin Prikhodtchenko | |||
Artyom Khadzhibekov | |||||
Luftriffel M | RUS | Konstantin Prikhodtchenko | |||
Sergey Kruglov | |||||
Luftriffel K | RUS | Lyubov Galkina | |||
Olga Desyatskaya | |||||
Sportspistol K | RUS | Nataliya Paderina | |||
Yuliya Alipava | |||||
Fri pistol M | RUS | Mikhail Nestruyev | |||
Vladimir Isakov | |||||
Silhuetpistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Aleksey Klimov | |||||
Luftpistol K | RUS | Svetlana Smirnova | |||
Nataliya Paderina | |||||
Luftpistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Mikhail Nestruyev | |||||
Trap K | RUS | Irina Laricheva | |||
Trap M | RUS | Aleksey Alipov | |||
Pavel Gurkin | |||||
Skeet K | RUS | Svetlana Dyomina | |||
Skeet M | RUS | Konstantin Tsuranov | |||
Valeriy Shomin | |||||
Dobbelttrap M | RUS | Vitaly Fokeyev | |||
Vasily Mosin | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | RUS | Anastasia Aksenova | |||
50 m fri stil M | RUS | Yevgeniy Lagunov | |||
Andrey Grechin | |||||
100 m fri stil K | RUS | Anastasia Aksenova | |||
100 m fri stil M | RUS | Yevgeniy Lagunov | |||
Andrey Grechin | |||||
200 m fri stil K | RUS | Daria Belyakina | |||
200 m fri stil M | RUS | Danila Izotov | |||
Alexander Sukhorukov | |||||
400 m fri stil K | RUS | Daria Belyakina | |||
400 m fri stil M | RUS | Nikita Lobintsev | |||
Yuriy Prilukov | |||||
800 m fri stil K | RUS | Yelena Sokolova | |||
1500 m fri stil M | RUS | Nikita Lobintsev | |||
Yuriy Prilukov | |||||
100 m rygcrawl K | RUS | Anastasia Zueva | |||
Kseniya Moskvina | |||||
100 m rygcrawl M | RUS | Arkady Vyachanin | |||
Stanislav Donets | |||||
200 m rygcrawl K | RUS | Anastasia Zueva | |||
Stanislava Komarova | |||||
200 m rygcrawl M | RUS | Arkady Vyachanin | |||
Stanislav Donets | |||||
100 m brystsvømning K | RUS | Yulia Efimova | |||
Yelena Bogomazova | |||||
100 m brystsvømning M | RUS | Roman Sludnov | |||
Dmitry Komornikov | |||||
200 m brystsvømning K | RUS | Yulia Efimova | |||
Olga Detenyuk | |||||
200 m brystsvømning M | RUS | Grigory Falko | |||
Alexey Zinovyev | |||||
100 m butterfly K | RUS | Natalia Sutyagina | |||
Irina Bespalova | |||||
100 m butterfly M | RUS | Nikolay Skvortsov | |||
Evgeny Korotyshkin | |||||
200 m butterfly K | RUS | Yana Martynova | |||
200 m butterfly M | RUS | Nikolay Skvortsov | |||
200 m medley K | RUS | Svetlana Karpeeva | |||
200 m medley M | RUS | Alexander Tikhonov | |||
400 m medley K | RUS | Yana Martynova | |||
Svetlana Karpeeva | |||||
400 m medley M | RUS | Andrey Krylov | |||
Alexander Tikhonov | |||||
4x100 m fri stil K | RUS | Daria Belyakina | |||
Svetlana Karpeeva | |||||
Anastasia Aksenova | |||||
Yelena Sokolova | |||||
4x100 m fri stil M | RUS | Yevgeniy Lagunov | |||
Sergey Fesikov | |||||
Andrey Grechin | |||||
Andrey Kapralov | |||||
4x200 m fri stil M | RUS | Mikhail Polishchuk | |||
Danila Izotov | |||||
Alexander Sukhorukov | |||||
Nikita Lobintsev | |||||
Yevgeniy Lagunov | |||||
4x100 m medley K | RUS | Yulia Efimova | |||
Anastasia Aksenova | |||||
Natalia Sutyagina | |||||
Anastasia Zueva | |||||
Kseniya Moskvina | |||||
4x100 m medley M | RUS | Evgeny Korotyshkin | |||
Roman Sludnov | |||||
Arkady Vyachanin | |||||
Nikolay Skvortsov | |||||
Andrey Grechin | |||||
Yevgeniy Lagunov | |||||
Marathon 10 km K | RUS | Larisa Ilchenko | |||
Marathon 10 km M | RUS | Vladimir Dyatchin | |||
Evgeny Drattsev | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | RUS | Anastasia Ermakova | |||
Anastasia Davydova | |||||
Hold K | RUS | Svetlana Romashina | |||
Maria Gromova | |||||
Natalia Ishchenko | |||||
Anna Shorina | |||||
Elena Ovchinnikov | |||||
Elvira Khasyanova | |||||
Anastasia Davydova | |||||
Anastasia Ermakova | |||||
Olga Kuzhela | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | RUS | Fedor Kuzmin | |||
Alexey Smirnov | |||||
Individuelt K | RUS | Oksana Fadeeva | |||
Irina Kotikhina | |||||
Svetlana Ganina | |||||
Hold M | RUS | Fedor Kuzmin | |||
Alexey Smirnov | |||||
Dmitriy Mazunov | |||||
Tennis | |||||
Single M | RUS | Igor Andreev | |||
Mikhail Youzhny | |||||
Dmitry Tursunov | |||||
Nikolay Davydenko | |||||
Double M | RUS | Igor Andreev | |||
Dmitry Tursunov | |||||
Nikolay Davydenko | |||||
Mikhail Youzhny | |||||
Single K | RUS | Vera Zvonareva | |||
Dinara Safina | |||||
Elena Dementieva | |||||
Svetlana Kuznetsova | |||||
Double K | RUS | Vera Zvonareva | |||
Svetlana Kuznetsova | |||||
Elena Vesnina | |||||
Dinara Safina | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RUS | Olga Zausaylova | |||
Irina Abysova | |||||
Individuelt M | RUS | Dmitry Polyanskyi | |||
Aleksandr Bryukhankov | |||||
Igor Sysoev | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | RUS | Evgenia Estes | |||
Liubov Shashkova | |||||
Ekaterina Kabeshova | |||||
Marina Akulova | |||||
Marina Sheshenina | |||||
Elena Godina | |||||
Yekaterina Gamova | |||||
Alexandra Pasynkova | |||||
Yulia Merkulova | |||||
Olga Fateeva | |||||
Maria Borodakova | |||||
Natalia Alimova | |||||
Volleyball M | RUS | Maxim Mikhaylov | |||
Sergey Grankin | |||||
Alexey Verbov | |||||
Alexander Kosarev | |||||
Alexander Volkov | |||||
Semen Poltavskiy | |||||
Alexey Ostapenko | |||||
Alexander Korneev | |||||
Yury Berezhko | |||||
Sergey Tetyukhin | |||||
Vadim Khamuttskikh | |||||
Alexey Kuleshov | |||||
Beachvolley K | RUS | Natalya Uryadova | |||
Alexandra Shiryayeva | |||||
Beachvolley M | RUS | Igor Kolodinsky | |||
Dmitry Barsuk | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo K | RUS | Oleksandra Karpovich | |||
Valentina Vorontsova | |||||
Ekaterina Pantyulina | |||||
Nadezda Glyzina | |||||
Alena Vylegzhanina | |||||
Sofya Konukh | |||||
Ekaterina Prokofyeva | |||||
Evgeniya Protsenko | |||||
Yelena Smurova | |||||
Olga Turova | |||||
Natalia Shepelina | |||||
Evgenia Soboleva | |||||
Olga Belyaeva | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | RUS | Marina Shainova | |||
Mellemvægt K | RUS | Svetlana Tsarukaeva | |||
Letsværvægt K | RUS | Oxana Slivenko | |||
Sværvægt K | RUS | Nadezda Evstyukhina | |||
Mellemvægt M | RUS | Oleg Perepechenov | |||
Mellemsværvægt M | RUS | Roman Konstantinov | |||
Khadzhimurat Akkaev | |||||
Sværvægt M | RUS | Dmitriy Lapikov | |||
Dmitriy Klokov | |||||
Supersværvægt M | RUS | Evgeny Chigishev | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | RUS | Besik Kudukhov | |||
Fri stil fjervægt M | RUS | Mavlet Batirov | |||
Fri stil letvægt M | RUS | Irbek Farniev | |||
Fri stil weltervægt M | RUS | Buvaysa Saytiev | |||
Fri stil mellemvægt M | RUS | Georgy Ketoev | |||
Fri stil sværvægt M | RUS | Shirvani Muradov | |||
Fri stil supersværvægt M | RUS | Bakhtiyar Akhmedov | |||
Fri stil fluevægt K | RUS | Zamira Rakhmanova | |||
Fri stil letvægt K | RUS | Natalia Golts | |||
Fri stil mellemvægt K | RUS | Alena Kartashova | |||
Fri stil sværvægt K | RUS | Elena Perepelkina | |||
Græsk romersk bantamvægt M | RUS | Nazyr Mankiev | |||
Græsk romersk fjervægt M | RUS | Islam-Beka Albiev | |||
Græsk romersk letvægt M | RUS | Sergey Kovalenko | |||
Græsk romersk weltervægt M | RUS | Varteres Samurgashev | |||
Græsk romersk mellemvægt M | RUS | Aleksey Mishin | |||
Græsk romersk sværvægt M | RUS | Aslanbek Khushtov | |||
Græsk romersk supersværvægt M | RUS | Khasan Baroev | |||
* Listen ovenfor over Russiske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Russiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||