Russiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | RUS | Balzhinima Tsyrempilov | |||
Dmitry Nevmerzhitskiy | |||||
Individuelt K | RUS | Elena Dostay | |||
Natalia Bolotova | |||||
Margarita Galinovskaya | |||||
Hold K | RUS | Elena Dostay | |||
Natalia Bolotova | |||||
Margarita Galinovskaya | |||||
Atletik | |||||
100 m M | RUS | Andrey Yepishin | |||
200 m M | RUS | Oleg Sergeyev | |||
400 m M | RUS | Oleg Mishukov | |||
Anton Galkin | |||||
800 m M | RUS | Ramil Aritkulov | |||
Dmitriy Bogdanov | |||||
Yuriy Borzakovskiy | |||||
1500 m M | RUS | Aleksandr Krivchonkov | |||
Maraton M | RUS | Georgy Andreyev | |||
Dmitry Burmakin | |||||
Leonid Shevtsov | |||||
110 m hæk M | RUS | Yevgeny Pechonkin | |||
Sergey Chepiga | |||||
Igor Peremota | |||||
400 m hæk M | RUS | Boris Gorban | |||
Mikhail Lipskiy | |||||
3000 m forhindringsløb M | RUS | Roman Usov | |||
Pavel Potapovich | |||||
4x100 m M | RUS | Aleksandr Ryabov | |||
Andrey Yepishin | |||||
Sergey Bychkov | |||||
Oleg Sergeyev | |||||
4x400 m M | RUS | Aleksandr Larin | |||
Oleg Mishukov | |||||
Andrey Rudnitsky | |||||
Ruslan Mashchenko | |||||
20 km kapgang M | RUS | Vladimir Parvatkin | |||
Viktor Burayev | |||||
Vladimir Andreyev | |||||
50 km kapgang M | RUS | Denis Nizhegorodov | |||
Yuriy Andronov | |||||
Aleksey Voyevodin | |||||
Højdespring M | RUS | Petr Brayko | |||
Vyacheslav Voronin | |||||
Yaroslav Rybakov | |||||
Stangspring M | RUS | Igor Pavlov | |||
Pavel Gerasimov | |||||
Vadim Strogalev | |||||
Længdespring M | RUS | Kirill Sosunov | |||
Vitaliy Shkurlatov | |||||
Trespring M | RUS | Viktor Gushchinskiy | |||
Danil Burkenya | |||||
Vitaliy Moskalenko | |||||
Kuglestød M | RUS | Ivan Yushkov | |||
Pavel Chumachenko | |||||
Pavel Sofyin | |||||
Diskoskast M | RUS | Aleksandr Borichevskiy | |||
Hammerkast M | RUS | Sergey Kirmasov | |||
Ilya Konovalov | |||||
Yuriy Voronkin | |||||
Spydkast M | RUS | Sergey Makarov | |||
Aleksandr Ivanov | |||||
Tikamp M | RUS | Aleksandr Pogorelov | |||
Lev Lobodin | |||||
Nikolay Averyanov | |||||
100 m K | RUS | Yulia Tabakova | |||
Larisa Kruglova | |||||
Irina Khabarova | |||||
200 m K | RUS | Tatyana Levina | |||
Yekaterina Kondratyeva | |||||
Yelena Bolsun | |||||
400 m K | RUS | Natalya Nazarova | |||
Natalya Antyukh | |||||
800 m K | RUS | Svetlana Cherkasova | |||
Natalya Khrushchelyova | |||||
Tatyana Andrianova | |||||
1500 m K | RUS | Tatyana Tomashova | |||
Natalya Yevdokimova | |||||
Olga Yegorova | |||||
5000 m K | RUS | Elena Zadorozhnaya | |||
Lilia Shobukhova | |||||
Gulnara Samitova | |||||
10000 m K | RUS | Lidiya Grigoryeva | |||
Galina Bogomolova | |||||
Maraton K | RUS | Svetlana Zakharova | |||
Lyudmila Petrova | |||||
Albina Ivanova | |||||
100 m hæk K | RUS | Natalya Kresova | |||
Irina Shevchenko | |||||
Mariya Koroteyeva | |||||
400 m hæk K | RUS | Yuliya Pechonkina | |||
Yekaterina Bakhvalova | |||||
Yekaterina Bikert | |||||
4x100 m K | RUS | Yulia Tabakova | |||
Irina Khabarova | |||||
Olga Fyodorova | |||||
Larisa Kruglova | |||||
4x400 m K | RUS | Olesya Zykina | |||
Natalya Antyukh | |||||
Tatyana Firova | |||||
Nataliya Ivanova | |||||
Natalya Ivanova | |||||
Olesya Krasnomovets | |||||
Natalya Nazarova | |||||
20 km kapgang K | RUS | Olimpiada Ivanova | |||
Yuliya Voyevodina | |||||
Yelena Nikolayeva | |||||
Højdespring K | RUS | Tatyana Novoseltseva | |||
Yelena Slesarenko | |||||
Anna Chicherova | |||||
Stangspring K | RUS | Anastasiya Ivanova | |||
Svetlana Feofanova | |||||
Yelena Isinbayeva | |||||
Længdespring K | RUS | Irina Simagina | |||
Tatyana Kotova | |||||
Tatyana Lebedeva | |||||
Trespring K | RUS | Tatyana Lebedeva | |||
Anna Pyatykh | |||||
Victoria Gurova | |||||
Kuglestød K | RUS | Irina Korzhanenko | |||
Svetlana Krivelyova | |||||
Olga Ryabinkina | |||||
Diskoskast K | RUS | Natalia Sadova | |||
Oxana Yesipchuk | |||||
Olga Chernyavskaya | |||||
Hammerkast K | RUS | Yelena Konevtseva | |||
Olga Kuzenkova | |||||
Tatyana Lysenko | |||||
Spydkast K | RUS | Valeriya Zabruskova | |||
Yekaterina Ivakina | |||||
Oksana Yarygina | |||||
Syvkamp K | RUS | Yelena Prokhorova | |||
Tatyana Gordeyeva | |||||
Svetlana Sokolova | |||||
Badminton | |||||
Mixdouble | RUS | Marina Yakusheva | |||
Nikolay Zuyev | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | RUS | Ilona Korstin | |||
Maria Kalmykova | |||||
Elena Karpova | |||||
Natalia Vodopyanova | |||||
Tatiana Shchegoleva | |||||
Yelena Baranova | |||||
Olga Arteshina | |||||
Diana Gustilina | |||||
Oxana Rakhmatulina | |||||
Anna Arkhipova | |||||
Maria Stepanova | |||||
Irina Osipova | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | RUS | Sergey Kazakov | |||
Fluevægt M | RUS | Georgy Balakshin | |||
Bantamvægt M | RUS | Gennady Kovalev | |||
Fjervægt M | RUS | Alexey Tishchenko | |||
Letvægt M | RUS | Murat Khrachev | |||
Letweltervægt M | RUS | Alexandr Maletin | |||
Weltervægt M | RUS | Oleg Saitov | |||
Mellemvægt M | RUS | Gaidarbek Gaidarbekov | |||
Letsværvægt M | RUS | Yevgeny Makarenko | |||
Sværvægt M | RUS | Aleksandr Alekseyev | |||
Supersværvægt M | RUS | Alexander Povetkin | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | RUS | Olga Kostenko | |||
K1 500 m M | RUS | Andrey Shkiotov | |||
Anton Ryakhov | |||||
K2 500 m M | RUS | Vladimir Grushikhin | |||
Anatoly Tishchenko | |||||
K1 1000 m M | RUS | Andrey Shkiotov | |||
K2 1000 m M | RUS | Anatoly Tishchenko | |||
Vladimir Grushikhin | |||||
C1 500 m M | RUS | Maxim Opalev | |||
C2 500 m M | RUS | Aleksandr Kostoglod | |||
Aleksandr Kovalev | |||||
C1 1000 m M | RUS | Konstantin Fomichev | |||
C2 1000 m M | RUS | Aleksandr Kostoglod | |||
Aleksandr Kovalev | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | RUS | Svetlana Bubnenkova | |||
Olga Slyusareva | |||||
Zulfiya Zabirova | |||||
Landevejsløb M | RUS | Vladimir Karpets | |||
Aleksandr Kolobnev | |||||
Vyacheslav Ekimov | |||||
Denis Menchov | |||||
Yevgeny Petrov | |||||
Enkeltstart K | RUS | Olga Slyusareva | |||
Zulfiya Zabirova | |||||
Enkeltstart M | RUS | Vyacheslav Ekimov | |||
Yevgeny Petrov | |||||
Individuel forfølgelse K | RUS | Olga Slyusareva | |||
Yelena Chalykh | |||||
Individuel forfølgelse M | RUS | Aleksey Markov | |||
Holdforfølgelse M | RUS | Aleksandr Khatuntsev | |||
Vladislav Borisov | |||||
Andrey Minashkin | |||||
Aleksey Markov | |||||
Pointsløb M | RUS | Mikhail Ignatiev | |||
Pointsløb K | RUS | Olga Slyusareva | |||
Parløb M | RUS | Oleg Grishkin | |||
Aleksey Shmidt | |||||
500 m på tid K | RUS | Svetlana Grankovskaya | |||
Tamilla Abassova | |||||
Sprint K | RUS | Svetlana Grankovskaya | |||
Tamilla Abassova | |||||
Mountainbike M | RUS | Yury Trofimov | |||
Mountainbike K | RUS | Irina Kalentieva | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | RUS | Aleksandr Dobroskok | |||
Dmitry Sautin | |||||
3 m spring K | RUS | Vera Ilyina | |||
Yulia Pakhalina | |||||
Tårnspring M | RUS | Aleksandr Dobroskok | |||
Gleb Galperin | |||||
Tårnspring K | RUS | Yulia Koltunova | |||
Svetlana Timoshinina | |||||
Synkron 3 m spring M | RUS | Dmitry Sautin | |||
Aleksandr Dobroskok | |||||
Synkron 3 m spring K | RUS | Vera Ilyina | |||
Yulia Pakhalina | |||||
Synkron tårnspring M | RUS | Dmitriy Dobroskok | |||
Gleb Galperin | |||||
Synkron tårnspring K | RUS | Natalya Goncharova | |||
Yulia Koltunova | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | RUS | Yelena Sidneva | |||
Aleksandra Korelova | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | RUS | Yekaterina Yusheva | |||
Svetlana Boyko | |||||
Fleuret individuelt M | RUS | Renal Ganeyev | |||
Yury Molchan | |||||
Ruslan Nasibulin | |||||
Fleuret hold M | RUS | Renal Ganeyev | |||
Vyacheslav Pozdnyakov | |||||
Yuri Molchan | |||||
Ruslan Nasibulin | |||||
Kårde individuelt K | RUS | Oksana Yermakova | |||
Anna Sivkova | |||||
Tatiana Logounova | |||||
Kårde individuelt M | RUS | Pavel Kolobkov | |||
Igor Turchin | |||||
Sergey Kochetkov | |||||
Kårde hold K | RUS | Tatiana Logounova | |||
Oksana Yermakova | |||||
Karina Aznavuryan | |||||
Anna Sivkova | |||||
Kårde hold M | RUS | Sergey Kochetkov | |||
Pavel Kolobkov | |||||
Igor Turchin | |||||
Sabel individuelt K | RUS | Yelena Nechayeva | |||
Sabel individuelt M | RUS | Aleksei Dyachenko | |||
Sergei Sharikov | |||||
Stanislav Pozdnyakov | |||||
Sabel hold M | RUS | Aleksei Dyachenko | |||
Stanislav Pozdnyakov | |||||
Sergei Sharikov | |||||
Alexey Yakimenko | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | RUS | Yelena Zamolodtchikova | |||
Svetlana Khorkina | |||||
Anna Pavlova | |||||
Lyudmila Ezhova | |||||
Maria Krioutchkova | |||||
Natalia Ziganchina | |||||
Individuelt M | RUS | Georgy Grebenkov | |||
Alexei Nemov | |||||
Maxim Deviatovski | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Alexander Safoshkin | |||||
Hold K | RUS | Lyudmila Ezhova | |||
Natalya Ziganchina | |||||
Anna Pavlova | |||||
Maria Kriouchkova | |||||
Yelena Zamolodtchikova | |||||
Svetlana Khorkina | |||||
Hold M | RUS | Alexei Nemov | |||
Georgy Grebenkov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Maksim Devyatovsky | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Aleksandr Safoshkin | |||||
Gulv K | RUS | Yelena Zamolodtchikova | |||
Anna Pavlova | |||||
Maria Krioutchkova | |||||
Natalia Ziganchina | |||||
Svetlana Khorkina | |||||
Spring på hest K | RUS | Yelena Zamolodtchikova | |||
Svetlana Khorkina | |||||
Anna Pavlova | |||||
Natalia Ziganchina | |||||
Bom K | RUS | Natalia Ziganchina | |||
Svetlana Khorkina | |||||
Yelena Zamolodtchikova | |||||
Anna Pavlova | |||||
Lyudmila Ezhova | |||||
Forskudt barre K | RUS | Svetlana Khorkina | |||
Anna Pavlova | |||||
Lyudmila Ezhova | |||||
Natalia Ziganchina | |||||
Yelena Zamolodtchikova | |||||
Gulv M | RUS | Alexey Bondarenko | |||
Georgy Grebenkov | |||||
Maxim Deviatovski | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Spring på hest M | RUS | Alexey Bondarenko | |||
Anton Golotsutskov | |||||
Bensving M | RUS | Alexei Nemov | |||
Maxim Deviatovski | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Georgy Grebenkov | |||||
Ringe M | RUS | Georgy Grebenkov | |||
Maxim Deviatovski | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Alexander Safoshkin | |||||
Barre M | RUS | Georgy Grebenkov | |||
Maxim Deviatovski | |||||
Alexei Nemov | |||||
Anton Golotsutskov | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Reck M | RUS | Georgy Grebenkov | |||
Maxim Deviatovski | |||||
Alexei Nemov | |||||
Alexey Bondarenko | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | RUS | Natalya Lavrova | |||
Tatyana Kurbakova | |||||
Olesia Beluguina | |||||
Yelena Posevina | |||||
Yelena Murzina | |||||
Olga Glatskikh | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | RUS | Irina Tchachina | |||
Alina Kabaeva | |||||
Trampolin individuelt K | RUS | Irina Karavaeva | |||
Natalya Chernova | |||||
Trampolin individuelt M | RUS | Aleksandr Moskalenko | |||
Aleksandr Rusakov | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | RUS | Pavel Bashkin | |||
Sergey Pogorelov | |||||
Andrey Lavrov | |||||
Alexander Gorbatikov | |||||
Viatcheslav Gorpichin | |||||
Denis Krivoshlykov | |||||
Aleksandr Tuchkin | |||||
Mikhail Chipurin | |||||
Oleg Kuleshov | |||||
Alexey Rastvortsev | |||||
Dmitri Torgovanov | |||||
Vasily Kudinov | |||||
Eduard Kokcharov | |||||
Vitali Ivanov | |||||
Alexey Kostygov | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | RUS | Lyubov Bruletova | |||
Letvægt K | RUS | Natalia Yukhareva | |||
Halv-sværvægt K | RUS | Vera Moskalyuk | |||
Sværvægt K | RUS | Tea Dongusashvili | |||
Ekstra-letvægt M | RUS | Evgeny Stanev | |||
Halv-letvægt M | RUS | Magomed Dzhafarov | |||
Letvægt M | RUS | Vitaly Makarov | |||
Halv-mellemvægt M | RUS | Dimitri Nossov | |||
Mellemvægt M | RUS | Chassanbi Taov | |||
Halv-sværvægt M | RUS | Dmitry Maksimov | |||
Sværvægt M | RUS | Tamerlan Tmenov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | RUS | Olesya Velichko | |||
Tatyana Muratova | |||||
Individuelt M | RUS | Rustem Sabirkhuzin | |||
Andrey Moiseyev | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | RUS | Irina Fedotova | |||
Dobbeltsculler K | RUS | Yulya Kalinovskaya | |||
Olga Samulenkova | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | RUS | Larisa Merk | |||
Yulia Levina | |||||
Anna Sergeyeva | |||||
Oksana Dorodnova | |||||
Dobbeltfirer M | RUS | Nikolay Spinev | |||
Sergei Fedorovchev | |||||
Aleksei Svirin | |||||
Igor Kravtsov | |||||
Firer uden styrmand M | RUS | Evgenij Jigulin | |||
Sergeij Matveyev | |||||
Aleksandr Litvinchev | |||||
Vladimir Volodenkov | |||||
Letvægtsfirer M | RUS | Sergey Bukreyev | |||
Aleksandr Savkin | |||||
Aleksandr Zyuzin | |||||
Valery Sarychev | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | RUS | Ekaterina Skudina | |||
Tatyana Lartseva | |||||
Diana Krutskikh | |||||
Tornado | RUS | Valery Ushkov | |||
Andrey Kirilyuk | |||||
470 K | RUS | Nataliya Gaponovich | |||
Vlada Ilyenko | |||||
470 M | RUS | Mikhail Krutikov | |||
Dmitry Berezkin | |||||
Finnjolle M | RUS | Vladimir Krutskikh | |||
Laser | RUS | Maksim Semerkhanov | |||
Europajolle K | RUS | Natalia Ivanova | |||
Windsurfer M | RUS | Vladimir Moiseyev | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Sergey Kovalenko | |||||
Riffel tre positioner K | RUS | Tatyana Goldobina | |||
Lyubov Galkina | |||||
Riffel liggende M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Sergey Kovalenko | |||||
Luftriffel M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Konstantin Prikhodtchenko | |||||
Luftriffel K | RUS | Lyubov Galkina | |||
Tatyana Goldobina | |||||
Bevægeligt mål M | RUS | Dmitri Lykin | |||
Aleksandr Blinov | |||||
Sportspistol K | RUS | Nataliya Paderina | |||
Fri pistol M | RUS | Boris Kokorev | |||
Mikhail Nestruyev | |||||
Silhuetpistol M | RUS | Sergei Poliakov | |||
Sergei Alifirenko | |||||
Luftpistol K | RUS | Nataliya Paderina | |||
Olga Klochneva | |||||
Luftpistol M | RUS | Mikhail Nestruyev | |||
Vladimir Isakov | |||||
Trap K | RUS | Irina Laricheva | |||
Trap M | RUS | Aleksey Alipov | |||
Maksim Kosaryev | |||||
Skeet K | RUS | Svetlana Dyomina | |||
Skeet M | RUS | Valery Shomin | |||
Sergey Aksyutin | |||||
Dobbelttrap M | RUS | Vitaly Fokeyev | |||
Vasily Mosin | |||||
Dobbelttrap K | RUS | Yelena Dudnik | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | RUS | Andrey Kapralov | |||
Aleksandr Popov | |||||
100 m fri stil M | RUS | Aleksandr Popov | |||
Andrey Kapralov | |||||
200 m fri stil K | RUS | Natalia Shalagina | |||
200 m fri stil M | RUS | Andrey Kapralov | |||
Maksim Kuznetsov | |||||
400 m fri stil K | RUS | Daria Parshina | |||
400 m fri stil M | RUS | Yuriy Prilukov | |||
1500 m fri stil M | RUS | Aleksey Filipets | |||
Yuriy Prilukov | |||||
100 m rygcrawl K | RUS | Stanislava Komarova | |||
100 m rygcrawl M | RUS | Yevgeny Alyoshin | |||
Arkady Vyachanin | |||||
200 m rygcrawl K | RUS | Stanislava Komarova | |||
200 m rygcrawl M | RUS | Arkady Vyachanin | |||
Yevgeny Alyoshin | |||||
100 m brystsvømning K | RUS | Yelena Bogomazova | |||
100 m brystsvømning M | RUS | Roman Sludnov | |||
Dmitry Komornikov | |||||
200 m brystsvømning K | RUS | Yelena Bogomazova | |||
200 m brystsvømning M | RUS | Dmitry Komornikov | |||
Grigory Falko | |||||
100 m butterfly K | RUS | Natalya Soutiaguina | |||
100 m butterfly M | RUS | Igor Marchenko | |||
Yevgeny Khorothyshkin | |||||
200 m butterfly K | RUS | Maria Bulakhova | |||
200 m butterfly M | RUS | Anatoli Poliakov | |||
Nikolay Skvortsov | |||||
200 m medley K | RUS | Oxana Verevka | |||
200 m medley M | RUS | Aleksey Zatsepin | |||
400 m medley K | RUS | Yana Martynova | |||
400 m medley M | RUS | Aleksey Kovrigin | |||
Igor Berezutsky | |||||
4x100 m fri stil M | RUS | Yevgeniy Lagunov | |||
Denis Pimankov | |||||
Andrey Kapralov | |||||
Ivan Usov | |||||
Aleksandr Popov | |||||
4x200 m fri stil M | RUS | Maksim Kuznetsov | |||
Stepan Ganzey | |||||
Aleksey Zatsepin | |||||
Yevgeny Natsvin | |||||
4x100 m medley K | RUS | Oxana Verevka | |||
Natalya Soutiaguina | |||||
Yelena Bogomazova | |||||
Natalia Shalagina | |||||
4x100 m medley M | RUS | Roman Sludnov | |||
Arkady Vyachanin | |||||
Igor Marchenko | |||||
Aleksandr Popov | |||||
Evgeny Korotyshkin | |||||
Andrey Kapralov | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | RUS | Anastasia Ermakova | |||
Anastasia Davydova | |||||
Hold K | RUS | Anastasia Davydova | |||
Anastasia Ermakova | |||||
Yelena Azarova | |||||
Olga Brusnikina | |||||
Maria Gromova | |||||
Elvira Khasyanova | |||||
Mariya Kiselyova | |||||
Olga Novokshchenova | |||||
Anna Shorina | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | RUS | Alexei Smirnov | |||
Individuelt K | RUS | Svetlana Ganina | |||
Oksana Fadeeva | |||||
Double M | RUS | Alexey Smirnov | |||
Dmitry Masunov | |||||
Double K | RUS | Svetlana Ganina | |||
Galina Melnik | |||||
Irina Palina | |||||
Oksana Fadeeva | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | RUS | Margarita Mkrtchyan | |||
Fluevægt M | RUS | Seyfula Magomedov | |||
Tennis | |||||
Single M | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Marat Safin | |||||
Nikolay Davydenko | |||||
Igor Andreev | |||||
Double M | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Nikolay Davydenko | |||||
Marat Safin | |||||
Grigoriy Andreev | |||||
Single K | RUS | Anastasia Myskina | |||
Svetlana Kuznetsova | |||||
Elena Dementieva | |||||
Nadia Petrova | |||||
Double K | RUS | Elena Dementieva | |||
Svetlana Kuznetsova | |||||
Anastasia Myskina | |||||
Elena Likhovtseva | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RUS | Olga Generalova | |||
Nina Anisimova | |||||
Individuelt M | RUS | Igor Sysoyev | |||
Volleyball | |||||
Volleyball K | RUS | Natalia Safronova | |||
Alexandra Korukovets | |||||
Olga Nikolaeva | |||||
Marina Sheshenina | |||||
Yelena Tyurina | |||||
Lioubov Shashkova | |||||
Irina Tebenikhina | |||||
Olga Chukanova | |||||
Yekaterina Gamova | |||||
Elena Plotnikova | |||||
Yevgenya Artamonova | |||||
Elizaveta Tishchenko | |||||
Volleyball M | RUS | Vadim Khamuttskikh | |||
Alexey Kazakov | |||||
Sergey Tetyukhin | |||||
Pavel Abramov | |||||
Alexander Kosarev | |||||
Sergey Baranov | |||||
Stanislav Dineykin | |||||
Andrey Egorchev | |||||
Alexey Kuleshov | |||||
Taras Khtey | |||||
Alexey Verbov | |||||
Konstantin Ushakov | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | RUS | Dmitry Stratan | |||
Dmitry Gorshkov | |||||
Revaz Chomakhidze | |||||
Andrey Rekechinsky | |||||
Alexander Eryshov | |||||
Irek Zinnurov | |||||
Roman Balashov | |||||
Sergey Garbuzov | |||||
Nikolay Kozlov | |||||
Marat Zakirov | |||||
Vitaly Yurchik | |||||
Nikolay Maksimov | |||||
Aleksandr Fedorov | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt K | RUS | Zarema Kasaeva | |||
Sværvægt K | RUS | Natalia Zabolotnaya | |||
Valentina Popova | |||||
Mellemvægt M | RUS | Oleg Perepechenov | |||
Letsværvægt M | RUS | Zaur Takhushev | |||
Mellemsværvægt M | RUS | Khadzhimurat Akkaev | |||
Eduard Tyukin | |||||
Sværvægt M | RUS | Gleb Pisarevskiy | |||
Dmitriy Berestov | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | RUS | Mavlet Batirov | |||
Fri stil fjervægt M | RUS | Mourad Oumakhanov | |||
Fri stil letvægt M | RUS | Machach Murtasalyev | |||
Fri stil weltervægt M | RUS | Buvaysa Saytyev | |||
Fri stil mellemvægt M | RUS | Sachid Sachidov | |||
Fri stil sværvægt M | RUS | Chadimurat Gazalov | |||
Fri stil supersværvægt M | RUS | Kuramagomed Kuramagomedov | |||
Fri stil fluevægt K | RUS | Lorisa Oorshak | |||
Fri stil letvægt K | RUS | Olga Smirnova | |||
Fri stil mellemvægt K | RUS | Alena Kartashova | |||
Fri stil sværvægt K | RUS | Gusel Manyurova | |||
Græsk romersk bantamvægt M | RUS | Gueidar Mamedaliev | |||
Græsk romersk fjervægt M | RUS | Alexey Shevtsov | |||
Græsk romersk letvægt M | RUS | Maxim Semenov | |||
Græsk romersk weltervægt M | RUS | Varteres Samurgashev | |||
Græsk romersk mellemvægt M | RUS | Alexei Mizhine | |||
Græsk romersk sværvægt M | RUS | Gogi Koguashvili | |||
Græsk romersk supersværvægt M | RUS | Chassan Baroyev | |||
* Listen ovenfor over Russiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Russiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||