Russian athletes in the Atlanta 1996 Olympics

Russian athletes at the Atlanta 1996 Olympics*

  Facts about Russiaat the Atlanta 1996 Olympics width=

Event

Athletes

 Athletics
100 m M RUS Andrey Fedoriv
200 m M RUS Andrey Fedoriv
1500 m M RUS Vyacheslav Shabunin
Andrey Loginov
Marathon M RUS Oleg Strizhakov
Leonid Shevtsov
110 m hurdles M RUS Yevgeny Pechonkin
Andrey Kislykh
400 m hurdles M RUS Ruslan Mashchenko
3000 m steeplechase M RUS Vladimir Pronin
Vladimir Golyas
4x400 m M RUS Dmitry Kosov
Ruslan Mashchenko
Mikhail Vdovin
Innokenty Zharov
20 km walk M RUS Mikhail Shchennikov
Rishat Shafikov
Ilya Markov
50 km walk M RUS Nikolay Matyukhin
Mikhail Shchennikov
Andrey Plotnikov
Pole vault M RUS Pyotr Bochkaryov
Igor Trandenkov
Viktor Chistyakov
Long jump M RUS Aleksey Petrukhnov
Andrey Ignatov
Yuri Naumkin
Triple jump M RUS Igor Sautkin
Viktor Sotnikov
Vassily Sokov
Shot put M RUS Yevgeniy Palchikov
Aleksey Shidlovskiy
Discus throw M RUS Sergey Lyakhov
Aleksandr Borichevskiy
Hammer throw M RUS Vadim Khersontsev
Vasiliy Sidorenko
Ilya Konovalov
Javelin throw M RUS Sergey Makarov
Andrey Moruyev
Vladimir Ovchinnikov
Decathlon M RUS Nikolai Afanasyev
100 m W RUS Natalya Voronova
Marina Trandenkova
Irina Privalova
200 m W RUS Marina Trandenkova
Galina Malchugina
Irina Privalova
400 m W RUS Olga Kotlyarova
Svetlana Goncharenko
800 m W RUS Svetlana Masterkova
Lyubov Tsyoma
Yelena Afanasyeva
1500 m W RUS Svetlana Masterkova
Lyudmila Rogachova
Lyudmila Borisova
5000 m W RUS Yelena Romanova
10000 m W RUS Lyudmila Petrova
Firiya Sultanova
Klara Kashapova
Marathon W RUS Alla Zhilyayeva
Valentina Yegorova
Ramilya Burangulova
100 m hurdles W RUS Yuliya Graudyn
Natalya Shekhodanova
Tatyana Reshetnikova
400 m hurdles W RUS Anna Knoroz
4x100 m W RUS Yekaterina Leshchova
Natalya Voronova
Galina Malchugina
Irina Privalova
4x400 m W RUS Yekaterina Kulikova
Olga Kotlyarova
Tatyana Chebykina
Svetlana Goncharenko
10 km walk W RUS Yelena Gruzinova
Yelena Nikolayeva
Irina Stankina
High jump W RUS Tatyana Motkova
Yelena Gulyayeva
Yuliya Lyakhova
Long jump W RUS Yelena Sinchukova
Lyudmila Galkina
Olga Rublyova
Triple jump W RUS Anna Biryukova
Inna Lasovskaya
Natalya Kayukova
Shot put W RUS Irina Khudoroshkina
Irina Korzhanenko
Svetlana Krivelyova
Discus throw W RUS Natalia Sadova
Olga Chernyavskaya
Valentina Ivanova
Javelin throw W RUS Oksana Ovchinnikova
Heptathlon W RUS Svetlana Moskalets
Irina Tyukhay
Yelena Lebedenko
 Boxing
Flyweight M RUS Albert Pakayev
Bantamweight M RUS Raimkul Malakhbekov
Featherweight M RUS Ramaz Paliani
Light-welterweight M RUS Edward Zaharov
Welterweight M RUS Oleg Saitov
Middleweight M RUS Aleksandr Lebziak
Light-heavyweight M RUS Dmitri Vybornov
Heavyweight M RUS Igor Kshinin
Super-heavyweight M RUS Aleksey Lezin
 Canoe & Kayak
K1 500 m M RUS Sergey Verlin
K2 500 m W RUS Natalya Guliy
Larissa Kosorukova
K2 500 m M RUS Anatoliy Tishchenko
Oleg Goroby
K4 1000 m M RUS Oleg Gorobiy
Georgiy Tsybulenko
Sergey Verlin
Anatoliy Tishchenko
C1 slalom M RUS Danila Kuznetsov
 Cycling
Road race W RUS Svetlana Samokhvalova
Svetlana Bubnenkova
Zulfiya Zabirova
Road race M RUS Dmitriy Konyshev
Vasiliy Davidenko
Time trial W RUS Svetlana Bubnenkova
Zulfiya Zabirova
Time trial M RUS Yevgeniy Berzin
Individual pursuit W RUS Natalya Karimova
Individual pursuit M RUS Aleksey Markov
Team pursuit M RUS Anton Chantyr
Nikolai Kuznetsov
Aleksey Markov
Eduard Gritsun
Points race M RUS Pavel Khamidulin
Points race W RUS Svetlana Samokhvalova
1000 m time trial M RUS Aleksandr Kirichenko
Sprint W RUS Oksana Grishina
Mountainbike W RUS Alla Yepifanova
Nadezhda Pashkova
 Diving
Springboard M RUS Dmitry Sautin
Valery Statsenko
Springboard W RUS Vera Ilyina
Irina Lashko
Platform M RUS Dmitry Sautin
Vladimir Timoshinin
Platform W RUS Svetlana Timoshinina
Olga Kristoforova
 Fencing
Foil team M RUS Ilgar Mamedov
Dmitri Shevchenko
Vladislav Pavlovich
Epee individual M RUS Aleksandr Beketov
Epee team W RUS Yuliya Garayeva
Mariya Mazina
Karina Aznavuryan
Epee team M RUS Pavel Kolobkov
Valery Zakharevich
Aleksandr Beketov
Sabre individual M RUS Sergei Sharikov
Stanislav Pozdnyakov
Sabre team M RUS Stanislav Pozdnyakov
Grigory Kiriyenko
Sergei Sharikov
 Gymnastics
Individual all-round W RUS Svetlana Khorkina
Rozalya Galiyeva
Dina Kochetkova
Individual all-round M RUS Alexei Nemov
Team W RUS Yevgeniya Kusnezova
Yelena Grosheva
Rozalya Galiyeva
Svetlana Khorkina
Oksana Lyapina
Yelena Dolgopolova
Dina Kochetkova
Team M RUS Sergei Sharkov
Aleksei Voropayev
Alexei Nemov
Nikolay Kryukov
Dmitri Trush
Dmitri Vasilenko
Evgueni Podgornyi
Floor W RUS Dina Kochetkova
Yelena Grosheva
Vault W RUS Rozalya Galiyeva
Yelena Grosheva
Balance beam W RUS Dina Kochetkova
Svetlana Khorkina
Rozalya Galiyeva
Uneven bars W RUS Svetlana Khorkina
Dina Kochetkova
Floor M RUS Evgueni Podgornyi
Alexei Nemov
Vault M RUS Alexei Nemov
Aleksei Voropayev
Pommel horse M RUS Alexei Nemov
Parallel bars M RUS Sergei Sharkov
Alexei Nemov
Horizontal bar M RUS Aleksei Voropayev
Alexei Nemov
Rhythmic group W RUS Irina Dzhuba
Olga Shtyrenko
Angelin Yushkova
Yevgeniya Bochkaryeva
Yelena Krivoshey
Yuliya Ivanova
Rhythmic individual all-round W RUS Yana Batyrshina
Amina Zarypova
 Judo
Half-lightweight W RUS Marina Kovrigina
Lightweight W RUS Zulfiya Garipova
Half-middleweight W RUS Tatyana Bogomyagkova
Middleweight W RUS Yelena Kotelnikova
Half-heavyweight W RUS Svetlana Galyant
Heavyweight W RUS Svetlana Gundarenko
Extra-lightweight M RUS Nikolai Oyegin
Half-lightweight M RUS Islam Matsiyev
Lightweight M RUS Sergey Kolesnikov
 Modern Pentathlon
Individual M RUS Eduard Zenovka
Dmitry Svatkovsky
 Rowing
Single sculls M RUS Anton Sema
Pair without coxswain W RUS Albina Ligachova
Vera Pochitayeva
Quadruple sculls without cox W RUS Margarita Bogdanova
Oksana Dorodnova
Larisa Merk
Irina Fedotova
Quadruple sculls M RUS Nikolay Spinev
Vladimir Sokolov
Igor Kravtsov
Georgiy Nikitin
Eight with coxswain M RUS Nikolay Aksyonov
Anton Chermashentsev
Pavel Melnikov
Roman Monchenko
Andrey Glukhov
Aleksandr Lukyanov
Dmitriy Rozinkevich
Vladimir Volodenkov
Sergey Matveyev
Lightweight coxless four M RUS Aleksandr Ustinov
Dmitry Kartashov
Vladimir Mityushov
Andrey Shevel
 Sailing
Soling  RUS Dmitri Shabanov
Georgi Shaydukov
Igor Skalin
Star  RUS Anatoly Mikhaylin
Viktor Solovyov
Tornado  RUS Sergey Myasnikov
Yury Konovalov
470 M RUS Yevgeny Burmatnov
Dmitry Berezkin
Finn M RUS Oleg Khoperskiy
 Shooting
Rifle three positions M RUS Artyom Khadzhibekov
Vjatcheslav Bochkarev
Rifle three positions W RUS Irina Gerasimenok
Rifle prone M RUS Sergey Kovalenko
Artyom Khadzhibekov
Air rifle M RUS Artyom Khadzhibekov
Yevgeny Aleynikov
Air rifle W RUS Marina Grigorieva
Anna Malukhina
Moving target M RUS Dmitri Lykine
Yury Yermolenko
Sports pistol W RUS Marina Logvinenko
Svetlana Smirnova
Free pistol M RUS Boris Kokorev
Air pistol W RUS Olga Klochneva
Marina Logvinenko
Air pistol M RUS Vladimir Isakov
Sergei Pyzhyanov
Skeet M RUS Nikolai Tioply
Double trap W RUS Yelena Rabaya
Svetlana Dyomina
 Swimming
50 m freestyle W RUS Natalya Meshcheryakova
50 m freestyle M RUS Vladimir Predkin
Aleksandr Popov
100 m freestyle W RUS Natalya Meshcheryakova
100 m freestyle M RUS Aleksandr Popov
Vladimir Predkin
200 m freestyle W RUS Tatyana Litovchenko
200 m freestyle M RUS Vladimir Pyshnenko
400 m freestyle W RUS Nadezhda Chemesova
400 m freestyle M RUS Aleksei Akatyev
1500 m freestyle M RUS Aleksei Akatyev
Aleksey Butsenin
100 m backstroke W RUS Nina Zhivanevskaya
Olga Kochetkova
100 m backstroke M RUS Vladimir Selkov
200 m backstroke W RUS Nina Zhivanevskaya
200 m backstroke M RUS Sergey Ostapchuk
Vladimir Selkov
100 m breaststroke W RUS Olga Landik
100 m breaststroke M RUS Stanislav Lopukhov
Roman Ivanovskiy
200 m breaststroke W RUS Yelena Makarova
200 m breaststroke M RUS Andrei Korneyev
Andrey Ivanov
100 m butterfly W RUS Yelena Nazemnova
Svetlana Pozdeyeva
100 m butterfly M RUS Denis Pankratov
Vladislav Kulikov
200 m butterfly M RUS Aleksey Kolesnikov
Denis Pankratov
200 m medley W RUS Darya Shmelyova
400 m medley W RUS Darya Shmelyova
4x100 m freestyle W RUS Yelena Nazemnova
Svetlana Leshukova
Nataliya Sorokina
Natalya Meshcheryakova
4x100 m freestyle M RUS Roman Yegorov
Aleksandr Popov
Vladimir Predkin
Konstantin Ushkov
Vladimir Pyshnenko
Denis Pimankov
4x200 m freestyle W RUS Nadezhda Chemezova
Tatyana Litovchenko
Inna Yaytskaya
Yelena Nazemnova
4x100 m medley W RUS Nina Zhivanevskaya
Svetlana Pozdeyeva
Natalya Meshcheryakova
Yelena Nazemnova
Yelena Makarova
4x100 m medley M RUS Aleksandr Popov
Vladimir Selkov
Stanislav Lopukhov
Roman Yegorov
Roman Ivanovsky
Denis Pankratov
Vladislav Kulikov
 Synchronized Swimming
Team W RUS Olga Novokshchenova
Yelena Antonova
Mariya Kiselyova
Yelena Azarova
Olga Brusnikina
Marina Lobova
Anna Yuryayeva
Yuliya Pankratova
Olga Sedakova
Galina Maksimova
 Weightlifting
Featherweight M RUS Umar Yedelchanov
Middleweight M RUS Sergey Filimonov
Middle-heavyweight M RUS Alexei Petrov
Igor Alekseyev
Heavyweight 100 kg M RUS Dmitri Smirnov
Vyacheslav Rubin
Heavyweight M RUS Sergey Flerko
Sergei Syrtsov
Super-heavyweight M RUS Andrei Chemerkin
 Wrestling
Freestyle light-flyweight M RUS Vugar Orudzhev
Freestyle flyweight M RUS Chechenol Mongush
Freestyle featherweight M RUS Magomed Azizov
Freestyle lightweight M RUS Vadim Bogiyev
Freestyle welterweight M RUS Buvaysa Saytyev
Freestyle middleweight M RUS Khadzhimurad Magomedov
Freestyle light-heavyweight M RUS Makharbek Khadartsev
Freestyle super-heavyweight M RUS Andrei Shumilin
Greco-Roman light-flyweight M RUS Zafar Guliyev
Greco-Roman flyweight M RUS Samvel Danielyan
Greco-Roman featherweight M RUS Sergei Martynov
Greco-Roman lightweight M RUS Aleksandr Tretyakov
Greco-Roman welterweight M RUS Mnatsakan Iskandaryan
Greco-Roman heavyweight M RUS Teymuraz Edisherashvili
Greco-Roman super-heavyweight M RUS Aleksandr Karelin
* The list of Russian athletes in the 1996 Olympic Games is not yet complete
This information about Russian athletes in the Olympic Summer Games in Atlanta 1996 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy