Russiske deltagere ved OL i Lillehammer 1994 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | RUS | Varvara Zelenskaya | |||
Svetlana Gladicheva | |||||
Mira Golub | |||||
Nataliya Buga | |||||
Super G K | RUS | Svetlana Gladisheva | |||
Kombination K | RUS | Varvara Zelenskaya | |||
Svetlana Gladysheva | |||||
Mira Golub | |||||
Nataliya Buga | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | RUS | Anfisa Reztsova | |||
Louiza Noskova | |||||
Nadezhda Talanova | |||||
Lioubov Beliakova | |||||
10 km M | RUS | Sergei Tchepikov | |||
Vladimir Dratchev | |||||
Sergei Tarasov | |||||
Valery Kirienko | |||||
15 km K | RUS | Anfisa Reztsova | |||
Louiza Noskova | |||||
Natalya Snytina | |||||
Nadezhda Talanova | |||||
20 km M | RUS | Sergei Tarasov | |||
Victor Maigourov | |||||
Valery Medvedtsev | |||||
Valery Kirienko | |||||
Sergei Tchepikov | |||||
4x7,5 km K | RUS | Louiza Noskova | |||
Natalya Snytina | |||||
Anfisa Reztsova | |||||
Nadezhda Talanova | |||||
4x7,5 km M | RUS | Sergei Tarasov | |||
Valery Kirienko | |||||
Sergei Tchepikov | |||||
Vladimir Dratchev | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | RUS | Oleg Petrov | |||
Andrey Gorokhov | |||||
Vladimir Yefimov | |||||
Oleg Sukhoruchenko | |||||
Langrend | |||||
5 km K | RUS | Svetlana Nageykina | |||
Larissa Lazutina | |||||
Nina Gavrilyuk | |||||
Lyubov Yegorova | |||||
10 km M | RUS | Aleksei Prokurorov | |||
Vladimir Legotin | |||||
Mikhail Botvinov | |||||
Andrey Kirilov | |||||
5+10 km forfølgelse K | RUS | Lyubov Yegorova | |||
Larissa Lazutina | |||||
Nina Gavrilyuk | |||||
10+15 km forfølgelse M | RUS | Aleksei Prokurorov | |||
Mikhail Botvinov | |||||
15 km K | RUS | Lyubov Yegorova | |||
Larissa Lazutina | |||||
Yelena Välbe | |||||
Nina Gavrilyuk | |||||
30 km M | RUS | Mikhail Botvinov | |||
Igor Badamchin | |||||
Gennady Lazutin | |||||
Aleksei Prokurorov | |||||
30 km K | RUS | Svetlana Nageykina | |||
Nataliya Martynova | |||||
Yelena Välbe | |||||
Lyubov Yegorova | |||||
50 km M | RUS | Aleksei Prokurorov | |||
Mikhail Botvinov | |||||
Igor Badamchin | |||||
Alexander Vorobiev | |||||
4x5 km K | RUS | Yelena Välbe | |||
Nina Gavrilyuk | |||||
Lyubov Yegorova | |||||
Larissa Lazutina | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt M | RUS | Oleg Tataurov | |||
Aleksei Urmanov | |||||
Igor Pashkevich | |||||
Parløb | RUS | Yekaterina Gordeyeva | |||
Natalya Mishkutenok | |||||
Yevgenya Shishkova | |||||
Sergei Grinkov | |||||
Vadim Naumov | |||||
Artur Dmitriev | |||||
Isdans | RUS | Aleksandr Zhulin | |||
Oksana Grishuk | |||||
Vladimir Fyodorov | |||||
Anzhelika Krylova | |||||
Maia Usova | |||||
Yevgeny Platov | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | RUS | Lyudmila Dymchenko | |||
Marina Cherkasova | |||||
Yelizaveta Kozhevnikova | |||||
Yelena Korolyova | |||||
Pukkelpist M | RUS | Sergey Shupletsov | |||
Spring K | RUS | Natalya Orekhova | |||
Kælk | |||||
Ener K | RUS | Olga Novikova | |||
Irina Gubkina | |||||
Ener M | RUS | Sergey Danilin | |||
Albert Demchenko | |||||
Eduard Burmistrov | |||||
Toer M | RUS | Anatoly Bobkov | |||
Aleksey Zelensky | |||||
Gennady Belyakov | |||||
Albert Demchenko | |||||
Short track | |||||
3000 m stafet K | RUS | Marina Pylayeva | |||
Victoriya Taranina | |||||
Yekaterina Mikhaylova | |||||
Yelena Tikhonova | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | RUS | Svetlana Fedotkina | |||
Natalya Poloskova | |||||
Oksana Ravilova | |||||
Svetlana Boyarkina | |||||
500 m M | RUS | Sergey Klevchenya | |||
Aleksandr Golubev | |||||
Mikhail Vostroknutov | |||||
Andrey Bakhvalov | |||||
1000 m K | RUS | Svetlana Fedotkina | |||
Oksana Ravilova | |||||
Natalya Polozkova | |||||
Svetlana Boyarkina | |||||
1000 m M | RUS | Sergey Klevchenya | |||
Mikhail Vostroknutov | |||||
Andrey Bakhvalov | |||||
Aleksandr Golubyov | |||||
1500 m K | RUS | Oksana Ravilova | |||
Natalya Polozkova | |||||
Svetlana Bazhanova | |||||
Svetlana Fedotkina | |||||
1500 m M | RUS | Andrei Anufrienko | |||
Oleg Pavlov | |||||
3000 m K | RUS | Svetlana Bazhanova | |||
Tatyana Trapeznikova | |||||
5000 m K | RUS | Svetlana Bazhanova | |||
Tatyana Trapeznikova | |||||
5000 m M | RUS | Andrei Anufrienko | |||
Oleg Pavlov | |||||
10000 m M | RUS | Andrei Anufrienko | |||
* Listen ovenfor over Russiske deltagere ved OL i 1994 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Russiske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Lillehammer 1994 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||