Rumænske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
3000 m forhindringsløb M | ROU | Florin Ionescu | |||
20 km kapgang M | ROU | Costica Balan | |||
Længdespring M | ROU | Bogdan Tarus | |||
Trespring M | ROU | Ionut Punga | |||
Kuglestød M | ROU | Gheorghe Guset | |||
Diskoskast M | ROU | Costel Grasu | |||
400 m K | ROU | Otilia Silvia Ruicu | |||
800 m K | ROU | Elena Iagar | |||
1500 m K | ROU | Gabriela Szabo | |||
Violeta Szekely | |||||
Elena Iagar | |||||
5000 m K | ROU | Gabriela Szabo | |||
Maraton K | ROU | Alina Gherasim | |||
Lidia Simon | |||||
Anuta Catuna | |||||
400 m hæk K | ROU | Ionela Tirlea | |||
20 km kapgang K | ROU | Ana Maria Groza | |||
Norica Cimpean | |||||
Højdespring K | ROU | Monica Iagar-Dinescu | |||
Oana Pantelimon | |||||
Længdespring K | ROU | Viorica Tigau | |||
Trespring K | ROU | Cristina Elena Nicolau | |||
Diskoskast K | ROU | Nicoleta Grasu | |||
Spydkast K | ROU | Felicea Moldovan-Tilea | |||
Ana Mirela Termure | |||||
Syvkamp K | ROU | Viorica Tigau | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | ROU | Marian Velicu | |||
Fluevægt M | ROU | Bogdan Dobrescu | |||
Bantamvægt M | ROU | George Olteanu Crinu | |||
Fjervægt M | ROU | Bobirnat Ovidiu Tiberiu | |||
Letvægt M | ROU | George Lungu | |||
Weltervægt M | ROU | Dorel Simion | |||
Letmellemvægt M | ROU | Marin Simion | |||
Mellemvægt M | ROU | Adrian Diaconu | |||
Letsværvægt M | ROU | Claudio Rasco | |||
Supersværvægt M | ROU | Constantin Onofrei | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ROU | Sanda Toma | |||
K1 500 m M | ROU | Geza Magyar | |||
K2 500 m K | ROU | Raluca Andreea Ionita | |||
Mariana Limbau | |||||
K2 500 m M | ROU | Vasile Curuzan | |||
Romica Serban | |||||
K4 500 m K | ROU | Sanda Toma | |||
Mariana Limbau | |||||
Elena Radu | |||||
Raluca Andreea Ionita | |||||
K1 1000 m M | ROU | Marian Baban | |||
K4 1000 m M | ROU | Marian Sirbu | |||
Vasile Curuzan | |||||
Sorin Petcu | |||||
Romica Serban | |||||
C1 500 m M | ROU | Florin Huidu | |||
C2 500 m M | ROU | Mitica Pricop | |||
Florin Popescu | |||||
C1 1000 m M | ROU | Florin Huidu | |||
C2 1000 m M | ROU | Mitica Pricop | |||
Florin Popescu | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | ROU | Gabriel Chereches | |||
Tårnspring M | ROU | Gabriel Chereches | |||
Tårnspring K | ROU | Anisoara Oprea | |||
Clara Ciocan | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ROU | Laura Badea | |||
Sabel individuelt M | ROU | Florin Lupeica | |||
Victor Gaureanu | |||||
Mihai Covaliu | |||||
Sabel hold M | ROU | Victor Gaureanu | |||
Mihai Covaliu | |||||
Florin Lupeica | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ROU | Andreea Isarescu | |||
Simona Amanar | |||||
Loredana Boboc | |||||
Andreea Raducan | |||||
Claudia Presacan | |||||
Maria Olaru | |||||
Individuelt M | ROU | Rares Orzata | |||
Florentin Pescaru | |||||
Marian Dragulescu | |||||
Marius Urzica | |||||
Ioan Suciu | |||||
Hold K | ROU | Claudia Presacan | |||
Andreea Isarescu | |||||
Simona Amanar | |||||
Loredana Boboc | |||||
Andreea Raducan | |||||
Maria Olaru | |||||
Hold M | ROU | Marian Dragulescu | |||
Rares Orzata | |||||
Ioan Suciu | |||||
Dorin Petcu | |||||
Marius Urzica | |||||
Florentin Pescaru | |||||
Gulv K | ROU | Simona Amanar | |||
Loredana Boboc | |||||
Claudia Presacan | |||||
Andreea Raducan | |||||
Maria Olaru | |||||
Spring på hest K | ROU | Simona Amanar | |||
Loredana Boboc | |||||
Andreea Raducan | |||||
Andreea Isarescu | |||||
Maria Olaru | |||||
Bom K | ROU | Andreea Raducan | |||
Maria Olaru | |||||
Simona Amanar | |||||
Loredana Boboc | |||||
Claudia Presacan | |||||
Forskudt barre K | ROU | Maria Olaru | |||
Andreea Isarescu | |||||
Simona Amanar | |||||
Loredana Boboc | |||||
Andreea Raducan | |||||
Gulv M | ROU | Marian Dragulescu | |||
Ioan Suciu | |||||
Rares Orzata | |||||
Florentin Pescaru | |||||
Spring på hest M | ROU | Marian Dragulescu | |||
Ioan Suciu | |||||
Rares Orzata | |||||
Florentin Pescaru | |||||
Bensving M | ROU | Rares Orzata | |||
Florentin Pescaru | |||||
Marian Dragulescu | |||||
Marius Urzica | |||||
Ioan Suciu | |||||
Ringe M | ROU | Florentin Pescaru | |||
Marian Dragulescu | |||||
Ioan Suciu | |||||
Rares Orzata | |||||
Barre M | ROU | Ioan Suciu | |||
Rares Orzata | |||||
Florentin Pescaru | |||||
Marian Dragulescu | |||||
Marius Urzica | |||||
Reck M | ROU | Ioan Suciu | |||
Rares Orzata | |||||
Florentin Pescaru | |||||
Marian Dragulescu | |||||
Marius Urzica | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold K | ROU | Victorina Bora | |||
Talida Tolnai | |||||
Steluta Luca | |||||
Luminita Hutupan | |||||
Gabriela Tanase | |||||
Elena Napar | |||||
Carmen Andreea Amariei | |||||
Aurelia Stoica | |||||
Lidia Draganescu | |||||
Dogaru Cucuian | |||||
Cristina Varzaru | |||||
Aurica Motogna | |||||
Mihaela Ignat | |||||
Ramona Farcau | |||||
Nicolaeta Dobrin | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | ROU | Laura Moise | |||
Halv-letvægt K | ROU | Iloana Maria Dinea | |||
Halv-sværvægt K | ROU | Simona Marcelo Richter | |||
Letvægt M | ROU | Claudiu Bastea | |||
Mellemvægt M | ROU | Adrian Croitoru | |||
Halv-sværvægt M | ROU | Radu Ivan | |||
Sværvægt M | ROU | Gabi Munteanu | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ROU | Nicolae Papuc | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | ROU | Veronica Cochela | |||
Elisabeta Lipa | |||||
Toer uden styrmand K | ROU | Georgeta Damian | |||
Doina Ignat | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | ROU | Doina Spircu | |||
Elena Popa | |||||
Aurica Chirita | |||||
Crina Serediuc | |||||
Firer uden styrmand M | ROU | Valentin Robu | |||
Valeriu Andrunache | |||||
Florin Corbeanu | |||||
Adrian Bucenschi | |||||
Otter K | ROU | Liliana Gafencu | |||
Veronica Cochela | |||||
Viorica Susanu | |||||
Elisabeta Lipa | |||||
Maria Dumitrace | |||||
Doina Ignat | |||||
Georgeta Damian | |||||
Ioana Olteanu | |||||
Elena Georgescu | |||||
Otter M | ROU | Cristinel Cornel Nemtoc | |||
Florian Tudor | |||||
Dorin Alupei | |||||
Costel Pavel Mutescu | |||||
Andrei Nicolae Banica | |||||
Gheorghe Pirvan | |||||
Vasile Ionel Mastacan | |||||
Dumitru Raducanu | |||||
Viorel Talapan | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | ROU | Constanta Burcica | |||
Angela Alupei | |||||
Skydning | |||||
Fri pistol M | ROU | Sorin Babii | |||
Silhuetpistol M | ROU | Iulica Cazan | |||
Iulian Raicea | |||||
Luftpistol M | ROU | Sorin Babii | |||
Iulian Raicea | |||||
Svømning | |||||
200 m fri stil K | ROU | Camelia Potec | |||
200 m fri stil M | ROU | Dragos Coman | |||
400 m fri stil K | ROU | Camelia Potec | |||
Simona Paduraru | |||||
400 m fri stil M | ROU | Dragos Coman | |||
1500 m fri stil M | ROU | Dragos Coman | |||
100 m rygcrawl K | ROU | Diana Mocanu | |||
100 m rygcrawl M | ROU | Razvan Florea | |||
200 m rygcrawl K | ROU | Diana Mocanu | |||
200 m rygcrawl M | ROU | Razvan Florea | |||
200 m brystsvømning K | ROU | Beatrice Caslaru | |||
100 m butterfly K | ROU | Diana Mocanu | |||
100 m butterfly M | ROU | Ioan Stefan Gherghel | |||
200 m butterfly M | ROU | Ioan Stefan Gherghel | |||
200 m medley K | ROU | Diana Mocanu | |||
Beatrice Caslaru | |||||
200 m medley M | ROU | Cezar Badita | |||
400 m medley K | ROU | Beatrice Caslaru | |||
400 m medley M | ROU | Cezar Badita | |||
4x100 m fri stil K | ROU | Ioana Lorena Diaconescu | |||
Diana Mocanu | |||||
Florina Carmen Herea | |||||
Camelia Potec | |||||
4x200 m fri stil K | ROU | Florina Carmen Herea | |||
Simona Paduraru | |||||
Camelia Potec | |||||
Ioana Lorena Diaconescu | |||||
Beatrice Caslaru | |||||
4x200 m fri stil M | ROU | Ioan Stefan Gherghel | |||
Razvan Florea | |||||
Cezar Badita | |||||
Dragos Coman | |||||
4x100 m medley K | ROU | Ioana Lorena Diaconescu | |||
Raluca Udroiu | |||||
Simona Paduraru | |||||
Florina Carmen Herea | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | ROU | Adrian Crisan | |||
Individuelt K | ROU | Otilia Badescu | |||
Mihaela Steff | |||||
Double K | ROU | Otilia Badescu | |||
Mihaela Steff | |||||
Tennis | |||||
Single M | ROU | Andrei Pavel | |||
Double M | ROU | Gabriel Trifu | |||
Andrei Pavel | |||||
Single K | ROU | Ruxandra Dragomir | |||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | ROU | Marioara Munteanu | |||
Bantamvægt M | ROU | Adrian Jigau | |||
Letsværvægt M | ROU | Valeriu Calancea | |||
Sværvægt M | ROU | Florin Vlad | |||
Supersværvægt M | ROU | Marius Alecu | |||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt M | ROU | Nicolae Ghita | |||
Græsk romersk fluevægt M | ROU | Marian Sandu | |||
Græsk romersk bantamvægt M | ROU | Constantin Borascu | |||
Græsk romersk letvægt M | ROU | Ender Memet | |||
Græsk romersk sværvægt M | ROU | Petru Sudureac | |||
* Listen ovenfor over Rumænske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Rumænske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||