Polske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | POL | Karolina Chrapek | |||
Super G K | POL | Karolina Chrapek | |||
Maryna Grasienica Daniel | |||||
Super G M | POL | Maciej Bydlinski | |||
Storslalom K | POL | Maryna Grasienica Daniel | |||
Karolina Chrapek | |||||
Slalom K | POL | Karolina Chrapek | |||
Maryna Gasienica-Daniel | |||||
Aleksandra Klus | |||||
Slalom M | POL | Mateusz Garniewicz | |||
Michal Jasiczek | |||||
Maciej Bydlinski | |||||
Kombination K | POL | Karolina Chrapek | |||
Kombination M | POL | Maciej Bydlinski | |||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | POL | Monika Hojnisz | |||
Weronika Nowakowska-Ziemniak | |||||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
10 km M | POL | Grzegorz Guzik | |||
Krzysztof Plywaczyk | |||||
Lukasz Szczurek | |||||
Rafal Lepel | |||||
10 km forfølgelse K | POL | Weronika Nowakowska-Ziemniak | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Monika Hojnisz | |||||
15 km K | POL | Monika Hojnisz | |||
Weronika Nowakowska-Ziemniak | |||||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
20 km M | POL | Lukasz Slonina | |||
Grzegorz Guzik | |||||
Krzysztof Plywaczyk | |||||
Lukasz Szczurek | |||||
4x6 km K | POL | Monika Hojnisz | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Weronika Nowakowska | |||||
4x7,5 km M | POL | Lukasz Szczurek | |||
Rafal Lepel | |||||
Krzysztof Plywaczyk | |||||
Lukasz Slonina | |||||
12,5 km mass start K | POL | Weronika Nowakowska | |||
Monika Hojnisz | |||||
Krystyna Palka | |||||
Mixed Stafet | POL | Krzysztof Plywaczyk | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Lukasz Szczurek | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | POL | Pawel Mroz | |||
Dawid Kupczyk | |||||
Firer M | POL | Pawel Mroz | |||
Michal Kasperowicz | |||||
Dawid Kupczyk | |||||
Daniel Zalewski | |||||
Langrend | |||||
10 km K | POL | Justyna Kowalczyk | |||
Paulina Maciuszek | |||||
Kornelia Marek-Kubinska | |||||
15 km M | POL | Sebastian Gazurek | |||
Maciej Kreczmer | |||||
Pawel Klisz | |||||
Maciej Starega | |||||
Skiatlon K | POL | Agnieszka Szymanczak | |||
Kornelia Kubinska | |||||
Justyna Kowalczyk | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
Skiatlon M | POL | Jan Antolec | |||
Maciej Kreczmer | |||||
Pawel Klisz | |||||
30 km K | POL | Kornelia Kubinska | |||
Justyna Kowalczyk | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
Sylwia Jaskowiec | |||||
4x5 km K | POL | Sylwia Jaskowiec | |||
Kornelia Kubinska | |||||
Justyna Kowalczyk | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
4x10 km M | POL | Maciej Starega | |||
Sebastian Gazurek | |||||
Jan Antolec | |||||
Maciej Kreczmer | |||||
Sprint K | POL | Sylwia Jaskowiec | |||
Agnieszka Szymanczak | |||||
Sprint M | POL | Maciej Starega | |||
Sebastian Gazurek | |||||
Holdsprint K | POL | Sylwia Jaskowiec | |||
Justyna Kowalczyk | |||||
Holdsprint M | POL | Maciej Starega | |||
Maciej Kreczmer | |||||
Freestyle | |||||
Ski cross K | POL | Karolina Riemen | |||
Kælk | |||||
Ener K | POL | Ewa Kuls | |||
Natalia Wojtusciszyn | |||||
Ener M | POL | Marciej Kurowski | |||
Toer M | POL | Karol Mikrut | |||
Patryk Poreba | |||||
Holdstafet | POL | Marciej Kurowski | |||
Karol Mikrut | |||||
Natalia Wojtusciszyn | |||||
Patryk Poreba | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | POL | Adam Cieslar | |||
Sprint M | POL | Adam Cieslar | |||
Short track | |||||
500 m K | POL | Patrycja Maliszewska | |||
1000 m K | POL | Patrycja Maliszewska | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | POL | Dawid Kubacki | |||
Maciej Kot | |||||
Kamil Stoch | |||||
Jan Ziobro | |||||
Stor bakke M | POL | Maciej Kot | |||
Kamil Stoch | |||||
Jan Ziobro | |||||
Piotr Zyla | |||||
Hold M | POL | Maciej Kot | |||
Jan Ziobro | |||||
Kamil Stoch | |||||
Piotr Zyla | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | POL | Joanna Zajac | |||
Halfpipe M | POL | Michal Ligocki | |||
Giant parallel slalom K | POL | Aleksandra Krol | |||
Karolina Sztokfisz | |||||
Cross M | POL | Mateusz Ligocki | |||
Maciej Jodko | |||||
Parallelslalom K | POL | Aleksandra Krol | |||
Karolina Sztokfisz | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m M | POL | Artur Nogal | |||
Artur Was | |||||
1000 m K | POL | Natalia Czerwonka | |||
Luiza Zlotkowska | |||||
1000 m M | POL | Zbigniew Brodka | |||
Konrad Niedzwiedzki | |||||
1500 m K | POL | Natalia Czerwonka | |||
Luiza Zlotkowska | |||||
Katarzyna Bachleda-Curus | |||||
1500 m M | POL | Jan Szymanski | |||
Zbigniew Brodka | |||||
Konrad Niedzwiedzki | |||||
3000 m K | POL | Katarzyna Bachleda-Curus | |||
Natalia Czerwonka | |||||
Luiza Zlotkowska | |||||
5000 m K | POL | Katarzyna Wozniak | |||
5000 m M | POL | Jan Szymanski | |||
Sebastian Druszkiewicz | |||||
10000 m M | POL | Sebastian Druszkiewicz | |||
Team pursuit K | POL | Natalia Czerwonka | |||
Luiza Zlotkowska | |||||
Katarzyna Wozniak | |||||
Katarzyna Bachleda-Curus | |||||
Team pursuit M | POL | Jan Szymanski | |||
Zbigniew Brodka | |||||
Konrad Niedzwiedzki | |||||
* Listen ovenfor over Polske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||