Polske deltagere ved OL i Vancouver 2010 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | POL | Agnieszka Gasienica Daniel | |||
Super G K | POL | Agnieszka Gasienica Daniel | |||
Storslalom K | POL | Agnieszka Gasienica Daniel | |||
Slalom K | POL | Agnieszka Gasienica Daniel | |||
Kombination K | POL | Agnieszka Gasienica Daniel | |||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | POL | Agnieszka Cyl | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Weronika Nowakowska | |||||
10 km M | POL | Tomasz Sikora | |||
Lukasz Szczurek | |||||
10 km forfølgelse K | POL | Weronika Nowakowska | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Agnieszka Cyl | |||||
12,5 km forfølgelse M | POL | Tomasz Sikora | |||
15 km K | POL | Weronika Nowakowska | |||
Krystyna Palka | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Agnieszka Cyl | |||||
20 km M | POL | Lukasz Szczurek | |||
Tomasz Sikora | |||||
4x6 km K | POL | Krystyna Palka | |||
Agnieszka Cyl | |||||
Magdalena Gwizdon | |||||
Weronika Nowakowska | |||||
12,5 km mass start K | POL | Agnieszka Cyl | |||
Weronika Nowakowska | |||||
Krystyna Palka | |||||
15 km mass start M | POL | Tomasz Sikora | |||
Bobslæde | |||||
Toer M | POL | Marcin Niewiara | |||
Dawid Kupczyk | |||||
Firer M | POL | Dawid Kupczyk | |||
Marcin Niewiara | |||||
Pawel Mroz | |||||
Michal Zblewski | |||||
Langrend | |||||
10 km K | POL | Paulina Maciuszek | |||
Kornelia Marek | |||||
Sylwia Jaskowiec | |||||
Justyna Kowalczyk | |||||
15 km M | POL | Maciej Kreczmer | |||
Skiatlon K | POL | Kornelia Marek | |||
Sylwia Jaskowiec | |||||
Justyna Kowalczyk | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
30 km K | POL | Kornelia Marek | |||
Sylwia Jaskowiec | |||||
Justyna Kowalczyk | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
4x5 km K | POL | Justyna Kowalczyk | |||
Kornelia Marek | |||||
Sylwia Jaskowiec | |||||
Paulina Maciuszek | |||||
Sprint K | POL | Justyna Kowalczyk | |||
Sprint M | POL | Maciej Kreczmer | |||
Janusz Krezelok | |||||
Holdsprint K | POL | Sylwia Jaskowiec | |||
Kornelia Marek | |||||
Holdsprint M | POL | Janusz Krezelok | |||
Maciej Kreczmer | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | POL | Anna Jurkiewicz | |||
Individuelt M | POL | Przemyslaw Domanski | |||
Parløb | POL | Mateusz Chruscinski | |||
Joanna Sulej | |||||
Freestyle | |||||
Ski cross K | POL | Karolina Riemen | |||
Kælk | |||||
Ener K | POL | Ewelina Staszulonek | |||
Ener M | POL | Marciej Kurowski | |||
Short track | |||||
500 m K | POL | Patrycja Maliszewska | |||
1000 m K | POL | Paula Bzura | |||
1500 m K | POL | Patrycja Maliszewska | |||
Paula Bzura | |||||
1500 m M | POL | Jakub Jaworski | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | POL | Stefan Hula | |||
Kamil Stoch | |||||
Krzysztof Mietus | |||||
Adam Malysz | |||||
Stor bakke M | POL | Stefan Hula | |||
Kamil Stoch | |||||
Krzysztof Mietus | |||||
Adam Malysz | |||||
Hold M | POL | Kamil Stoch | |||
Lukasz Rutkowski | |||||
Adam Malysz | |||||
Stefan Hula | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | POL | Pauline Ligocka | |||
Halfpipe M | POL | Michal Ligocki | |||
Cross M | POL | Mateusz Ligocki | |||
Maciej Jodko | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m M | POL | Maciej Biega | |||
Maciej Ustynowicz | |||||
Konrad Niedzwiedzki | |||||
1000 m K | POL | Katarzyna Bachleda-Curus | |||
1000 m M | POL | Konrad Niedzwiedzki | |||
Maciej Ustynowicz | |||||
1500 m K | POL | Natalia Czerwonika | |||
Luiza Zlotkowska | |||||
Katarzyna Bachleda-Curus | |||||
1500 m M | POL | Konrad Niedzwiedzki | |||
Zbigniew Brodka | |||||
3000 m K | POL | Luiza Zlotkowska | |||
Katarzyna Wozniak | |||||
5000 m M | POL | Slawomir Chmura | |||
10000 m M | POL | Sebastian Druszkiewicz | |||
Team pursuit K | POL | Katarzyna Bachleda-Curus | |||
Katarzyna Wozniak | |||||
Luiza Zlotkowska | |||||
* Listen ovenfor over Polske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||