Polske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | POL | Jacek Proc | |||
Individuelt K | POL | Malgorzata Sobieraj | |||
Iwona Marcinkiewicz | |||||
Justyna Mospinek | |||||
Hold K | POL | Malgorzata Sobieraj | |||
Iwona Marcinkiewicz | |||||
Justyna Mospinek | |||||
Atletik | |||||
100 m M | POL | Lukasz Chyla | |||
200 m M | POL | Marcin Urbas | |||
Marcin Jedrusinski | |||||
400 m M | POL | Piotr Klimczak | |||
Maraton M | POL | Michal Bartoszak | |||
Waldemar Glinka | |||||
400 m hæk M | POL | Marek Plawgo | |||
3000 m forhindringsløb M | POL | Radoslaw Poplawski | |||
Jakub Czaja | |||||
Jan Zakrzewski | |||||
4x100 m M | POL | Lukasz Chyla | |||
Zbigniew Tulin | |||||
Marcin Jedrusinski | |||||
Marcin Urbas | |||||
4x400 m M | POL | Piotr Klimczak | |||
Piotr Rysiukiewicz | |||||
Marek Plawgo | |||||
Marcin Marciniszyn | |||||
20 km kapgang M | POL | Beniamin Kucinski | |||
50 km kapgang M | POL | Grzegorz Sudol | |||
Robert Korzeniowski | |||||
Roman Magdziarczyk | |||||
Højdespring M | POL | Robert Wolski | |||
Grzegorz Sposob | |||||
Stangspring M | POL | Adam Kolasa | |||
Kuglestød M | POL | Tomasz Majewski | |||
Hammerkast M | POL | Szymon Ziólkowski | |||
200 m K | POL | Anna Pacholak | |||
400 m K | POL | Grazyna Prokopek | |||
1500 m K | POL | Lidia Chojecka | |||
Wioletta Janowska | |||||
Anna Jacubczak | |||||
Maraton K | POL | Malgorzata Sobanska | |||
Grazyna Syrek | |||||
Monika Drybulska | |||||
100 m hæk K | POL | Aurelia Trywianska | |||
400 m hæk K | POL | Anna Jesien | |||
Malgorzata Pskit | |||||
4x400 m K | POL | Malgorzata Pskit | |||
Zuzanna Radecka | |||||
Monika Bejnar | |||||
Grazyna Prokopek | |||||
20 km kapgang K | POL | Sylwia Korzeniowska | |||
Stangspring K | POL | Anna Rogowska | |||
Monika Pyrek | |||||
Trespring K | POL | Liliana Zagacka | |||
Kuglestød K | POL | Krystyna Zabawska | |||
Diskoskast K | POL | Joanna Wiesniewska | |||
Wioletta Potepa | |||||
Hammerkast K | POL | Kamila Skolimowska | |||
Spydkast K | POL | Barbara Madejczyk | |||
Syvkamp K | POL | Magdalena Szczepanska | |||
Badminton | |||||
Single M | POL | Przemyslaw Wacha | |||
Double M | POL | Michal Logosz | |||
Robert Mateusiak | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | POL | Andrzej Rzany | |||
Bantamvægt M | POL | Andrzej Liczik | |||
Letsværvægt M | POL | Aleksy Kuziemski | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | POL | Aneta Pastuszka | |||
K1 500 m M | POL | Pawel Baumann | |||
K2 500 m K | POL | Aneta Pastuszka | |||
Beata Sokolowska Kulesza | |||||
K2 500 m M | POL | Adam Wysocki | |||
Marek Twardowski | |||||
K4 500 m K | POL | Karolina Sadalska | |||
Malgorzata Czajczynska | |||||
Joanna Skowron | |||||
Aneta Bialkowska | |||||
K1 1000 m M | POL | Adam Seroczynski | |||
K4 1000 m M | POL | Dariusz Bialkowski | |||
Tomasz Mendelski | |||||
Adam Seroczynski | |||||
Rafal Glazewski | |||||
C2 500 m M | POL | Pawel Baraszkiewicz | |||
Daniel Jedraszko | |||||
C2 1000 m M | POL | Lukasz Woszczynski | |||
Michal Sliwinski | |||||
K1 slalom K | POL | Agnieszka Stanuch | |||
K1 slalom M | POL | Grzegorz Polaczyk | |||
C1 slalom M | POL | Krzysztof Supowicz | |||
Mariusz Wieczorek | |||||
C2 slalom M | POL | Marcin Pochwala | |||
Pawel Sarna | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | POL | Bogumila Matusiak | |||
Malgorzata Wysocka | |||||
Landevejsløb M | POL | Sylwester Szmyd | |||
Radoslaw Romanik | |||||
Dawid Krupa | |||||
Tomasz Brozyna | |||||
Slawomir Kohut | |||||
Enkeltstart M | POL | Slawomir Kohut | |||
David Krupa | |||||
1000 m på tid M | POL | Grzegorz Krejner | |||
Sprint M | POL | Damian Zielinski | |||
Lukasz Kwiatkowski | |||||
Holdsprint M | POL | Rafal Furman | |||
Damian Zielinski | |||||
Lukasz Kwiatkowski | |||||
Keirin M | POL | Lukasz Kwiatkowski | |||
Mountainbike M | POL | Marcin Karczynski | |||
Marek Galinski | |||||
Mountainbike K | POL | Magdalena Sadlecka | |||
Maja Wloszczowska | |||||
Anna Szafraniec | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | POL | Pawel Spisak | |||
Andrzej Pasek | |||||
Kamil Rajnert | |||||
Military hold | POL | Andrzej Pasek | |||
Kamil Rajnert | |||||
Pawel Spisak | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | POL | Sylwia Gruchala | |||
Sabel individuelt K | POL | Aleksandra Socha | |||
Sabel individuelt M | POL | Rafal Sznajder | |||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | POL | Alexandra Wojcik | |||
Martyna Dabkowska | |||||
Justyna Banasiak | |||||
Anna Mrozinska | |||||
Alexandra Zawistowska | |||||
Malgorzata Lawrynowicz | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | POL | Anna Zemla-Krajewska | |||
Mellemvægt K | POL | Adriana Dadci | |||
Letvægt M | POL | Krzysztof Wilkomirski | |||
Halv-mellemvægt M | POL | Robert Krawczyk | |||
Mellemvægt M | POL | Przemyslaw Matyjaszek | |||
Sværvægt M | POL | Grzegorz Eitel | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | POL | Sylwia Czwojdzinska | |||
Paulina Boenisz | |||||
Individuelt M | POL | Marcin Horbacz | |||
Andrzej Stefanek | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | POL | Adam Wojciechowski | |||
Michal Jelinski | |||||
Dobbeltfirer M | POL | Slawomir Kruszkowski | |||
Marek Kolbowicz | |||||
Adam Bronikowski | |||||
Adam Korol | |||||
Firer uden styrmand M | POL | Rafal Smolinski | |||
Jaroslaw Godek | |||||
Artur Rozalski | |||||
Mariusz Daniszewski | |||||
Otter M | POL | Dariusz Nowak | |||
Sebastian Kosiorek | |||||
Mikolaj Burda | |||||
Daniel Trojanowski | |||||
Michal Stawowski | |||||
Bogdan Zalewski | |||||
Wojciech Gutorski | |||||
Rafal Hejmej | |||||
Piotr Buchalski | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | POL | Ilona Mokronowska | |||
Magdalena Kemnitz | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | POL | Robert Sycz | |||
Tomasz Kucharski | |||||
Sejlsport | |||||
49er | POL | Marcin Czajkowski | |||
Krzysztof Kierkowski | |||||
470 M | POL | Tomasz Stanczyk | |||
Tomasz Jakubiak | |||||
Finnjolle M | POL | Mateusz Kusznierewicz | |||
Laser | POL | Marciej Grabowski | |||
Europajolle K | POL | Monika Bronicka | |||
Windsurfer K | POL | Zofia Klepacka | |||
Windsurfer M | POL | Przemyslaw Miarczynski | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | POL | Renata Mauer | |||
Sylwia Bogacka | |||||
Luftriffel K | POL | Renata Mauer-Rozanska | |||
Agnieszka Nagay | |||||
Fri pistol M | POL | Wojciech Knapik | |||
Luftpistol M | POL | Wojciech Knapik | |||
Skeet M | POL | Andrzej Glyda | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | POL | Bartosz Kizierowski | |||
100 m fri stil K | POL | Paulina Barzycka | |||
200 m fri stil K | POL | Paulina Barzycka | |||
200 m fri stil M | POL | Lukasz Drzewinski | |||
400 m fri stil K | POL | Otylia Jedrzejczak | |||
400 m fri stil M | POL | Lukasz Drzewinski | |||
Przemyslaw Stanczyk | |||||
1500 m fri stil M | POL | Pawel Korzeniowski | |||
100 m rygcrawl M | POL | Adam Mania | |||
200 m rygcrawl M | POL | Adam Mania | |||
100 m butterfly K | POL | Otylia Jedrzejczak | |||
200 m butterfly K | POL | Otylia Jedrzejczak | |||
200 m butterfly M | POL | Pawel Korzeniowski | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | POL | Lucjan Blaszczyk | |||
Tomasz Krzeszewski | |||||
Double M | POL | Tomasz Krzeszewski | |||
Lucjan Blaszczyk | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | POL | Aleksandra Uscinska | |||
Tennis | |||||
Double M | POL | Mariusz Fyrstenberg | |||
Marcin Matkowski | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | POL | Aleksandra Klejnowska | |||
Supersværvægt K | POL | Agata Wrobel | |||
Mellemvægt M | POL | Krzysztof Szramiak | |||
Mellemsværvægt M | POL | Tadeusz Drzazga | |||
Sværvægt M | POL | Robert Dolega | |||
Supersværvægt M | POL | Grzegorz Kleszcz | |||
Pawel Najdek | |||||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | POL | Krystian Brzozowski | |||
Fri stil sværvægt M | POL | Bartlomiej Bartnicki | |||
Fri stil supersværvægt M | POL | Marek Garmulewicz | |||
Græsk romersk bantamvægt M | POL | Dariusz Jablonski | |||
Græsk romersk fjervægt M | POL | Wlodzimierz Zawadzki | |||
Græsk romersk letvægt M | POL | Ryszard Wolny | |||
Græsk romersk weltervægt M | POL | Radoslaw Truszkowski | |||
Græsk romersk sværvægt M | POL | Marek Sitnik | |||
Græsk romersk supersværvægt M | POL | Marek Mikulski | |||
* Listen ovenfor over Polske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||