Polish athletes at the Moscow 1980 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | POL | Krzysztof Wlosik | |||
Individual W | POL | Maria Szeliga | |||
Jadwiga Wilejto | |||||
Athletics | |||||
100 m M | POL | Krzysztof Zwolinski | |||
Leszek Dunecki | |||||
Marian Woronin | |||||
200 m M | POL | Marian Woronin | |||
Zenon Licznerski | |||||
Leszek Dunecki | |||||
400 m M | POL | Jerzy Pietrzyk | |||
Andrzej Stepien | |||||
1500 m M | POL | Miroslaw Zerkowski | |||
Marathon M | POL | Zbigniew Pierzynka | |||
Andrzej Sajkowski | |||||
Ryszard Marczak | |||||
110 m hurdles M | POL | Jan Pusty | |||
400 m hurdles M | POL | Ryszard Szparak | |||
3000 m steeplechase M | POL | Boguslaw Maminski | |||
Krzysztof Wesolowski | |||||
Bronislaw Malinowski | |||||
4x100 m M | POL | Zenon Licznerski | |||
Marian Woronin | |||||
Krzysztof Zwolinski | |||||
Leszek Dunecki | |||||
4x400 m M | POL | Adam Starostka | |||
Jerzy Pietrzyk | |||||
Jan Pawlowicz | |||||
Andrzej Stepien | |||||
20 km walk M | POL | Bohdan Bulakowski | |||
50 km walk M | POL | Stanislaw Rola | |||
Bohdan Bulakowski | |||||
High jump M | POL | Janusz Trzepizur | |||
Jacek Wszola | |||||
Pole vault M | POL | Mariusz Klimczyk | |||
Tadeusz Slusarski | |||||
Wladyslaw Kozakiewicz | |||||
Long jump M | POL | Stanislaw Jaskulka | |||
Andrzej Klimaszewski | |||||
Triple jump M | POL | Zdzislaw Hoffman | |||
Hammer throw M | POL | Ireneusz Golda | |||
Javelin throw M | POL | Dariusz Adamus | |||
Decathlon M | POL | Janusz Szczerkowski | |||
Dariusz Ludwig | |||||
100 m W | POL | Elzbieta Stachurski | |||
200 m W | POL | Elzbieta Stachurska | |||
400 m W | POL | Irena Szewinska | |||
Grazyna Oliszewska | |||||
Malgorzata Dunecka | |||||
800 m W | POL | Anna Bukis | |||
Elzbieta Katolik | |||||
Jolanta Januchta | |||||
Wessela Jazinska | |||||
1500 m W | POL | Anna Bukis | |||
100 m hurdles W | POL | Zofia Bielczyk | |||
Grazyna Rabsztyn | |||||
Lucyna Langer | |||||
4x100 m W | POL | Zofia Bielczyk | |||
Grazyna Rabsztyn | |||||
Elzbieta Stachursky | |||||
Lucyna Langer | |||||
4x400 m W | POL | Malgorzata Dunecka | |||
Elzbieta Katolik | |||||
Grazyna Oliszewska | |||||
Jolanta Januchta | |||||
High jump W | POL | Danuta Bulkowska | |||
Urszula Kielan | |||||
Elzbieta Krawczuk | |||||
Long jump W | POL | Barbara Wojnar-Baran | |||
Anna Wlodarczyk | |||||
Javelin throw W | POL | Bernadeta Blechacz | |||
Pentathlon W | POL | Malgorzata Guzowska | |||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | POL | Henryk Pielesiak | |||
Flyweight M | POL | Henryk Srednicki | |||
Bantamweight M | POL | Ryszard Czerwinski | |||
Featherweight M | POL | Krzysztof Kosedowski | |||
Lightweight M | POL | Kazimierz Adach | |||
Light-welterweight M | POL | Bogdan Gajda | |||
Welterweight M | POL | Kazimierz Szczerba | |||
Light-middleweight M | POL | Zygmunt Gosiewski | |||
Middleweight M | POL | Jerzy Rybicki | |||
Light-heavyweight M | POL | Pawel Skrzeck | |||
Heavyweight M | POL | Grzegorz Skrzeck | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | POL | Ewa Eichler | |||
K1 500 m M | POL | Grzegorz Sledziewski | |||
K2 500 m W | POL | Ewa Eichler | |||
Ewa Wojtaszek | |||||
K2 500 m M | POL | Zdzislaw Szubski | |||
Waldemar Merk | |||||
K1 1000 m M | POL | Waldemar Merk | |||
K2 1000 m M | POL | Krzysztof Lepianka | |||
Andrzej Klimaszewski | |||||
K4 1000 m M | POL | Grzegorz Sledziewski | |||
Grzegorz Koltan | |||||
Ryszard Oborski | |||||
Daniel Welna | |||||
C1 500 m M | POL | Marek Lbik | |||
C2 500 m M | POL | Jerzy Dunajski | |||
Marek Wisla | |||||
C1 1000 m M | POL | Marek Lbik | |||
C2 1000 m M | POL | Jan Pinczura | |||
Marek Dopierala | |||||
Cycling | |||||
Road race M | POL | Tadeusz Wojtas | |||
Czeslaw Lang | |||||
Road race team M | POL | Jan Jankiewicz | |||
Stefan Ciekanski | |||||
Witold Plutecki | |||||
Czeslaw Lang | |||||
Individual pursuit M | POL | Zbigniew Woznicki | |||
1000 m time trial M | POL | Andrzej Michalak | |||
Diving | |||||
Springboard M | POL | Roman Godzinski | |||
Platform W | POL | Ewa Kucinska | |||
Equestrian | |||||
Dressage individual | POL | Wanda Wasowska | |||
Elzbieta Morciniec | |||||
Jozef Zagor | |||||
Dressage team | POL | Elzbieta Morciniec | |||
Jozef Zagor | |||||
Wanda Wasowska | |||||
Eventing individual | POL | Stanislaw Jasinski | |||
Jacek Daniluk | |||||
Jacek Wierzchowiecki | |||||
Miroslaw Sziapka | |||||
Eventing team | POL | Jacek Wierzchowiecki | |||
Stanislaw Jasinski | |||||
Miroslaw Sziapka | |||||
Jacek Daniluk | |||||
Jumping individual | POL | Marian Kozicki | |||
Wieslaw Hartman | |||||
Jan Kowalczyk | |||||
Jumping team | POL | Jan Kowalczyk | |||
Marian Kozicki | |||||
Wieslaw Hartman | |||||
Janusz Bobik | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | POL | Barbara Wysoczanska | |||
Foil individual M | POL | Lech Koziejowski | |||
Foil team W | POL | Jolanta Krolikowska | |||
Barbara Wysoczanska | |||||
Agnieszka Dubrawska | |||||
Kamila Skladanowska | |||||
Delfina Skapska | |||||
Foil team M | POL | Boguslaw Zych | |||
Marian Sypniewski | |||||
Adam Robak | |||||
Lech Koziejowski | |||||
Epee team M | POL | Ludomir Chronowski | |||
Piotr Jablkowski | |||||
Mariusz Strzalka | |||||
Leszek Swornowski | |||||
Andrzej Lis | |||||
Sabre team M | POL | Jacek Bierkowski | |||
Andrzej Kostrzewa | |||||
Leszek Jablonowski | |||||
Tadeusz Pigula | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | POL | Malgorzata Majza | |||
Anita Jokiel | |||||
Team W | POL | Katarzyna Snopko | |||
Lucja Matraszek | |||||
Anita Jokiel | |||||
Wieslawa Zelaskowska | |||||
Agata Jaroszek | |||||
Malgorzata Majza | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight M | POL | Janusz Pawlowski | |||
Lightweight M | POL | Edward Alksnin | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | POL | Jan Olesinski | |||
Janusz Pyciak-Peciak | |||||
Team M | POL | Janusz Pyciak-Peciak | |||
Marek Bajan | |||||
Jan Olesinski | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | POL | Beata Dziadura | |||
Double sculls W | POL | Janina Klucznik | |||
Hanna Jarkiewicz | |||||
Double sculls M | POL | Piotr Tobolski | |||
Wieslaw Kujda | |||||
Pair without coxswain W | POL | Czeslawa Koscianska | |||
Malgorzata Dluzewska | |||||
Quadruple sculls with cox W | POL | Aleksandra Kaczynska | |||
Boguslawa Tomasiak | |||||
Maria Kobylinska | |||||
Maria Dzieza | |||||
Mariola Abrahamczyk | |||||
Four with coxswain M | POL | Grzegorz Nowak | |||
Adam Tomasiak | |||||
Ryszard Kubiak | |||||
Ryszard Stadniuk | |||||
Grzegorz Stellak | |||||
Sailing | |||||
Soling | POL | Jerzy Wujecki | |||
Jan Bartosik | |||||
Zdzislaw Kotla | |||||
Star | POL | Zbigniew Malicki | |||
Tomasz Holc | |||||
Tornado | POL | Bogdan Kramer | |||
Jarogniew Krüger | |||||
470 M | POL | Tomasz Stocki | |||
Leon Wrobel | |||||
Finn M | POL | Ryszard Skarbinski | |||
Flying Dutchman | POL | Andrzej Iwinski | |||
Ludwik Raczynski | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions | POL | Eugeniusz Pdzisz | |||
Rifle prone | POL | Krzysztof Stefaniak | |||
Moving target | POL | Jerzy Greszkiewicz | |||
Eugeniusz Janczak | |||||
Rapid fire pistol | POL | Andrzej Macur | |||
Jozef Zapedzki | |||||
Swimming | |||||
200 m backstroke W | POL | Magdalena Bialas | |||
Agnieszka Czopek | |||||
200 m backstroke M | POL | Zbigniew Januszkiewicz | |||
100 m butterfly W | POL | Dorota Brzozowska | |||
100 m butterfly M | POL | Boguslaw Zychowicz | |||
200 m butterfly W | POL | Malgorzata Rozycka | |||
Dorota Brzozowska | |||||
200 m butterfly M | POL | Boguslaw Zychowicz | |||
400 m medley W | POL | Magdalena Bialas | |||
Agnieszka Czopek | |||||
400 m medley M | POL | Leszek Gorski | |||
Dariusz Wolny | |||||
Weightlifting | |||||
Flyweight M | POL | Stefan Leletko | |||
Bantamweight M | POL | Tadeusz Dembonczyk | |||
Featherweight M | POL | Antoni Pawlak | |||
Marek Seweryn | |||||
Lightweight M | POL | Zbigniew Kaczmarek | |||
Light-heavyweight M | POL | Jan Lisowski | |||
Pawel Rabczewski | |||||
Middle-heavyweight M | POL | Witold Walo | |||
Super-heavyweight M | POL | Robert Skolimowski | |||
Tadeusz Rutkowski | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle light-flyweight M | POL | Jan Falandys | |||
Freestyle flyweight M | POL | Wladislav Stecyk | |||
Freestyle bantamweight M | POL | Wieslaw Konczak | |||
Freestyle welterweight M | POL | Ryszard Scigalski | |||
Freestyle middleweight M | POL | Henryk Mazur | |||
Freestyle light-heavyweight M | POL | Aleksander Cichon | |||
Freestyle heavyweight M | POL | Tomasz Busse | |||
Freestyle super-heavyweight M | POL | Adam Sandurski | |||
Greco-Roman light-flyweight M | POL | Roman Kierpacz | |||
Greco-Roman flyweight M | POL | Stanislaw Wroblewski | |||
Greco-Roman bantamweight M | POL | Jozef Lipien | |||
Greco-Roman featherweight M | POL | Kazimierz Lipien | |||
Greco-Roman lightweight M | POL | Andrzej Supron | |||
Greco-Roman middleweight M | POL | Jan Dolgowicz | |||
Greco-Roman heavyweight M | POL | Roman Bierla | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | POL | Marek Galinski | |||
* The list of Polish athletes in the 1980 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Polish athletes in the Olympic Summer Games in Moscow 1980 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||