Polske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | POL | Krzysztof Wlosik | |||
Individuelt K | POL | Jadwiga Wilejto | |||
Maria Szeliga | |||||
Atletik | |||||
100 m M | POL | Krzysztof Zwolinski | |||
Leszek Dunecki | |||||
Marian Woronin | |||||
200 m M | POL | Zenon Licznerski | |||
Leszek Dunecki | |||||
Marian Woronin | |||||
400 m M | POL | Jerzy Pietrzyk | |||
Andrzej Stepien | |||||
1500 m M | POL | Miroslaw Zerkowski | |||
Maraton M | POL | Andrzej Sajkowski | |||
Ryszard Marczak | |||||
Zbigniew Pierzynka | |||||
110 m hæk M | POL | Jan Pusty | |||
400 m hæk M | POL | Ryszard Szparak | |||
3000 m forhindringsløb M | POL | Bronislaw Malinowski | |||
Boguslaw Maminski | |||||
Krzysztof Wesolowski | |||||
4x100 m M | POL | Krzysztof Zwolinski | |||
Leszek Dunecki | |||||
Zenon Licznerski | |||||
Marian Woronin | |||||
4x400 m M | POL | Andrzej Stepien | |||
Adam Starostka | |||||
Jerzy Pietrzyk | |||||
Jan Pawlowicz | |||||
20 km kapgang M | POL | Bohdan Bulakowski | |||
50 km kapgang M | POL | Stanislaw Rola | |||
Bohdan Bulakowski | |||||
Højdespring M | POL | Janusz Trzepizur | |||
Jacek Wszola | |||||
Stangspring M | POL | Mariusz Klimczyk | |||
Tadeusz Slusarski | |||||
Wladyslaw Kozakiewicz | |||||
Længdespring M | POL | Andrzej Klimaszewski | |||
Stanislaw Jaskulka | |||||
Trespring M | POL | Zdzislaw Hoffman | |||
Hammerkast M | POL | Ireneusz Golda | |||
Spydkast M | POL | Dariusz Adamus | |||
Tikamp M | POL | Dariusz Ludwig | |||
Janusz Szczerkowski | |||||
100 m K | POL | Elzbieta Stachurski | |||
200 m K | POL | Elzbieta Stachurska | |||
400 m K | POL | Grazyna Oliszewska | |||
Malgorzata Dunecka | |||||
Irena Szewinska | |||||
800 m K | POL | Wessela Jazinska | |||
Anna Bukis | |||||
Elzbieta Katolik | |||||
Jolanta Januchta | |||||
1500 m K | POL | Anna Bukis | |||
100 m hæk K | POL | Grazyna Rabsztyn | |||
Lucyna Langer | |||||
Zofia Bielczyk | |||||
4x100 m K | POL | Lucyna Langer | |||
Zofia Bielczyk | |||||
Elzbieta Stachursky | |||||
Grazyna Rabsztyn | |||||
4x400 m K | POL | Jolanta Januchta | |||
Malgorzata Dunecka | |||||
Elzbieta Katolik | |||||
Grazyna Oliszewska | |||||
Højdespring K | POL | Danuta Bulkowska | |||
Urszula Kielan | |||||
Elzbieta Krawczuk | |||||
Længdespring K | POL | Barbara Wojnar-Baran | |||
Anna Wlodarczyk | |||||
Spydkast K | POL | Bernadeta Blechacz | |||
Femkamp K | POL | Malgorzata Guzowska | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | POL | Henryk Pielesiak | |||
Fluevægt M | POL | Henryk Srednicki | |||
Bantamvægt M | POL | Ryszard Czerwinski | |||
Fjervægt M | POL | Krzysztof Kosedowski | |||
Letvægt M | POL | Kazimierz Adach | |||
Letweltervægt M | POL | Bogdan Gajda | |||
Weltervægt M | POL | Kazimierz Szczerba | |||
Letmellemvægt M | POL | Zygmunt Gosiewski | |||
Mellemvægt M | POL | Jerzy Rybicki | |||
Letsværvægt M | POL | Pawel Skrzeck | |||
Sværvægt M | POL | Grzegorz Skrzeck | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | POL | Ewa Eichler | |||
K1 500 m M | POL | Grzegorz Sledziewski | |||
K2 500 m K | POL | Ewa Eichler | |||
Ewa Wojtaszek | |||||
K2 500 m M | POL | Waldemar Merk | |||
Zdzislaw Szubski | |||||
K1 1000 m M | POL | Waldemar Merk | |||
K2 1000 m M | POL | Andrzej Klimaszewski | |||
Krzysztof Lepianka | |||||
K4 1000 m M | POL | Daniel Welna | |||
Grzegorz Sledziewski | |||||
Grzegorz Koltan | |||||
Ryszard Oborski | |||||
C1 500 m M | POL | Marek Lbik | |||
C2 500 m M | POL | Jerzy Dunajski | |||
Marek Wisla | |||||
C1 1000 m M | POL | Marek Lbik | |||
C2 1000 m M | POL | Jan Pinczura | |||
Marek Dopierala | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | POL | Tadeusz Wojtas | |||
Czeslaw Lang | |||||
Landevejsløb hold M | POL | Czeslaw Lang | |||
Jan Jankiewicz | |||||
Stefan Ciekanski | |||||
Witold Plutecki | |||||
Individuel forfølgelse M | POL | Zbigniew Woznicki | |||
1000 m på tid M | POL | Andrzej Michalak | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | POL | Roman Godzinski | |||
Tårnspring K | POL | Ewa Kucinska | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | POL | Wanda Wasowska | |||
Elzbieta Morciniec | |||||
Jozef Zagor | |||||
Dressur hold | POL | Jozef Zagor | |||
Wanda Wasowska | |||||
Elzbieta Morciniec | |||||
Military individuelt | POL | Stanislaw Jasinski | |||
Jacek Daniluk | |||||
Jacek Wierzchowiecki | |||||
Miroslaw Sziapka | |||||
Military hold | POL | Jacek Daniluk | |||
Jacek Wierzchowiecki | |||||
Stanislaw Jasinski | |||||
Miroslaw Sziapka | |||||
Ridebanespringning individuelt | POL | Marian Kozicki | |||
Wieslaw Hartman | |||||
Jan Kowalczyk | |||||
Ridebanespringning hold | POL | Janusz Bobik | |||
Jan Kowalczyk | |||||
Marian Kozicki | |||||
Wieslaw Hartman | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | POL | Barbara Wysoczanska | |||
Fleuret individuelt M | POL | Lech Koziejowski | |||
Fleuret hold K | POL | Kamila Skladanowska | |||
Delfina Skapska | |||||
Jolanta Krolikowska | |||||
Barbara Wysoczanska | |||||
Agnieszka Dubrawska | |||||
Fleuret hold M | POL | Boguslaw Zych | |||
Marian Sypniewski | |||||
Adam Robak | |||||
Lech Koziejowski | |||||
Kårde hold M | POL | Andrzej Lis | |||
Ludomir Chronowski | |||||
Piotr Jablkowski | |||||
Mariusz Strzalka | |||||
Leszek Swornowski | |||||
Sabel hold M | POL | Andrzej Kostrzewa | |||
Tadeusz Pigula | |||||
Jacek Bierkowski | |||||
Leszek Jablonowski | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | POL | Malgorzata Majza | |||
Anita Jokiel | |||||
Hold K | POL | Agata Jaroszek | |||
Katarzyna Snopko | |||||
Lucja Matraszek | |||||
Malgorzata Majza | |||||
Anita Jokiel | |||||
Wieslawa Zelaskowska | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt M | POL | Janusz Pawlowski | |||
Letvægt M | POL | Edward Alksnin | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | POL | Jan Olesinski | |||
Janusz Pyciak-Peciak | |||||
Hold M | POL | Jan Olesinski | |||
Janusz Pyciak-Peciak | |||||
Marek Bajan | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | POL | Beata Dziadura | |||
Dobbeltsculler K | POL | Janina Klucznik | |||
Hanna Jarkiewicz | |||||
Dobbeltsculler M | POL | Piotr Tobolski | |||
Wieslaw Kujda | |||||
Toer uden styrmand K | POL | Malgorzata Dluzewska | |||
Czeslawa Koscianska | |||||
Dobbeltfirer med styrmand K | POL | Mariola Abrahamczyk | |||
Aleksandra Kaczynska | |||||
Boguslawa Tomasiak | |||||
Maria Kobylinska | |||||
Maria Dzieza | |||||
Firer med styrmand M | POL | Grzegorz Nowak | |||
Ryszard Kubiak | |||||
Adam Tomasiak | |||||
Ryszard Stadniuk | |||||
Grzegorz Stellak | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | POL | Jerzy Wujecki | |||
Jan Bartosik | |||||
Zdzislaw Kotla | |||||
Star | POL | Zbigniew Malicki | |||
Tomasz Holc | |||||
Tornado | POL | Bogdan Kramer | |||
Jarogniew Krüger | |||||
470 M | POL | Leon Wrobel | |||
Tomasz Stocki | |||||
Finnjolle M | POL | Ryszard Skarbinski | |||
Flying Dutchman | POL | Andrzej Iwinski | |||
Ludwik Raczynski | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | POL | Eugeniusz Pdzisz | |||
Riffel liggende | POL | Krzysztof Stefaniak | |||
Bevægeligt mål | POL | Eugeniusz Janczak | |||
Jerzy Greszkiewicz | |||||
Silhuetpistol | POL | Jozef Zapedzki | |||
Andrzej Macur | |||||
Svømning | |||||
200 m rygcrawl K | POL | Agnieszka Czopek | |||
Magdalena Bialas | |||||
200 m rygcrawl M | POL | Zbigniew Januszkiewicz | |||
100 m butterfly K | POL | Dorota Brzozowska | |||
100 m butterfly M | POL | Boguslaw Zychowicz | |||
200 m butterfly K | POL | Dorota Brzozowska | |||
Malgorzata Rozycka | |||||
200 m butterfly M | POL | Boguslaw Zychowicz | |||
400 m medley K | POL | Magdalena Bialas | |||
Agnieszka Czopek | |||||
400 m medley M | POL | Dariusz Wolny | |||
Leszek Gorski | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | POL | Stefan Leletko | |||
Bantamvægt M | POL | Tadeusz Dembonczyk | |||
Fjervægt M | POL | Antoni Pawlak | |||
Marek Seweryn | |||||
Letvægt M | POL | Zbigniew Kaczmarek | |||
Letsværvægt M | POL | Pawel Rabczewski | |||
Jan Lisowski | |||||
Mellemsværvægt M | POL | Witold Walo | |||
Supersværvægt M | POL | Tadeusz Rutkowski | |||
Robert Skolimowski | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | POL | Jan Falandys | |||
Fri stil fluevægt M | POL | Wladislav Stecyk | |||
Fri stil bantamvægt M | POL | Wieslaw Konczak | |||
Fri stil weltervægt M | POL | Ryszard Scigalski | |||
Fri stil mellemvægt M | POL | Henryk Mazur | |||
Fri stil letsværvægt M | POL | Aleksander Cichon | |||
Fri stil sværvægt M | POL | Tomasz Busse | |||
Fri stil supersværvægt M | POL | Adam Sandurski | |||
Græsk romersk letfluevægt M | POL | Roman Kierpacz | |||
Græsk romersk fluevægt M | POL | Stanislaw Wroblewski | |||
Græsk romersk bantamvægt M | POL | Jozef Lipien | |||
Græsk romersk fjervægt M | POL | Kazimierz Lipien | |||
Græsk romersk letvægt M | POL | Andrzej Supron | |||
Græsk romersk mellemvægt M | POL | Jan Dolgowicz | |||
Græsk romersk sværvægt M | POL | Roman Bierla | |||
Græsk romersk supersværvægt M | POL | Marek Galinski | |||
* Listen ovenfor over Polske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||