Polske deltagere ved OL i München 1972 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | POL | Tomasz Lezanski | |||
Individuelt K | POL | Jadwiga Szoszler-Wilejto | |||
Maria Maczynska | |||||
Irena Szydlowska | |||||
Atletik | |||||
100 m M | POL | Stanislaw Wagner | |||
Tadeusz Cuch | |||||
Zenon Nowosz | |||||
400 m M | POL | Zbigniew Jaremski | |||
Jan Werner | |||||
Andrzej Badenski | |||||
800 m M | POL | Andrzej Kupczyk | |||
1500 m M | POL | Henryk Szordykowski | |||
5000 m M | POL | Bronislaw Malinowski | |||
Maraton M | POL | Edward Stawiarz | |||
110 m hæk M | POL | Miroslav Wodzynski | |||
Leszek Wodzynski | |||||
Marek Jozwik | |||||
400 m hæk M | POL | Tadeusz Kulczycki | |||
3000 m forhindringsløb M | POL | Tadeusz Zielinski | |||
Kazimierz Maranda | |||||
Bronislaw Malinowski | |||||
4x100 m M | POL | Zenon Nowosz | |||
Tadeusz Cuch | |||||
Stanislaw Wagner | |||||
Jerzy Czerbniak | |||||
4x400 m M | POL | Zbigniew Jaremski | |||
Jan Werner | |||||
Jan Balachowski | |||||
Andrzej Badenski | |||||
20 km kapgang M | POL | Jan Ornoch | |||
50 km kapgang M | POL | Jan Ornoch | |||
Højdespring M | POL | Boguslaw Bialek | |||
Stangspring M | POL | Wojciech Buciarski | |||
Tadeusz Slusarski | |||||
Længdespring M | POL | Jerzy Homziuk | |||
Grzegorz Cybulski | |||||
Trespring M | POL | Michal Joachimowski | |||
Kuglestød M | POL | Wladyslaw Komar | |||
Hammerkast M | POL | Stanislaw Lubiejewski | |||
Tikamp M | POL | Ryszard Katus | |||
Ryszard Skowronek | |||||
Tadeusz Janczenko | |||||
100 m K | POL | Irena Szewinska | |||
200 m K | POL | Irena Szewinska | |||
400 m K | POL | Krystyna Kacperczyk | |||
Danuta Pieczyk | |||||
Bozena Zientarska | |||||
800 m K | POL | Elzbieta Skowronska | |||
100 m hæk K | POL | Grazyna Rabsztyn | |||
Danuta Straszynska | |||||
Teresa Nowak | |||||
4x100 m K | POL | Helena Kerner | |||
Urszula Jozwik | |||||
Barbara Bakulin | |||||
Danuta Jedrejek | |||||
4x400 m K | POL | Bozena Zientarska | |||
Krystyna Kacperczyk | |||||
Elzbieta Skowronska | |||||
Danuta Pieczyk | |||||
Kuglestød K | POL | Ludwika Chewihska | |||
Diskoskast K | POL | Krystyna Nadolna | |||
Spydkast K | POL | Ewa Gryziecka | |||
Daniela Jaworska | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | POL | Roman Rozek | |||
Fluevægt M | POL | Leszek Blazynski | |||
Bantamvægt M | POL | Jozef Reszpondek | |||
Fjervægt M | POL | Ryszard Tomczyk | |||
Letvægt M | POL | Jan Szczepanski | |||
Letweltervægt M | POL | Krzysztof Pierwieniecki | |||
Weltervægt M | POL | Alfons Stawski | |||
Letmellemvægt M | POL | Wieslaw Rudkowski | |||
Mellemvægt M | POL | Witold Stachurski | |||
Letsværvægt M | POL | Janusz Gortat | |||
Sværvægt M | POL | Ludwig Denderys | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | POL | Stanislawa Szydlowska | |||
K2 500 m K | POL | Izabella Antonowicz | |||
Ewa Grajkowska | |||||
K1 1000 m M | POL | Grzegorz Sledziewski | |||
K2 1000 m M | POL | Wladyslaw Szuszkiewicz | |||
Rafal Piszcz | |||||
K4 1000 m M | POL | Andrzej Matysiak | |||
Zbigniew Niewiadomski | |||||
Zdzislaw Tomyslak | |||||
Jerzy Dziadkowiec | |||||
C1 1000 m M | POL | Jerzy Opara | |||
C2 1000 m M | POL | Jan Zukowski | |||
Andrzej Gronowicz | |||||
K1 slalom K | POL | Kunegunda Godawska | |||
Maria Cwiertniewicz | |||||
K1 slalom M | POL | Wojciech Gawronski | |||
Jerzy Stanuch | |||||
C2 slalom M | POL | Maciej Rychta | |||
Ryszard Seruga | |||||
Wojciech Kudlik | |||||
Zbigniew Lesniak | |||||
Jan Fraczek | |||||
Jerzy Jez | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | POL | Stanislaw Szozda | |||
Jan Smyrak | |||||
Lucjan Lis | |||||
Ryszard Szurkowski | |||||
Landevejsløb hold M | POL | Lucjan Lis | |||
Ryszard Szurkowski | |||||
Edward Barcik | |||||
Stanislaw Szozda | |||||
Individuel forfølgelse M | POL | Mieczyslaw Nowicki | |||
Holdforfølgelse M | POL | Pawel Kaczorowski | |||
Mieczyslaw Nowicki | |||||
Bernard Kreczynski | |||||
Janusz Kierzkowski | |||||
1000 m på tid M | POL | Janusz Kierzkowski | |||
Tandem M | POL | Benedykt Kocot | |||
Andrzej Bek | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | POL | Elzbieta Wierniuk | |||
Regina Krajnow | |||||
Tårnspring M | POL | Jakub Puchow | |||
Tårnspring K | POL | Elzbieta Wierniuk | |||
Regina Krajnow | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | POL | Jacek Wierzchowiecki | |||
Military hold | POL | Jacek Wierzchowiecki | |||
Jan Skoczylas | |||||
Marek Malecki | |||||
Ridebanespringning hold | POL | Jan Kowalczyk | |||
Piotr Wawryniuk | |||||
Marian Kozicki | |||||
Stefan Grodzicki | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | POL | Marek Dabrowski | |||
Witold Woyda | |||||
Fleuret hold M | POL | Lech Koziejowski | |||
Witold Woyda | |||||
Arkadiusz Godel | |||||
Marek Dabrowski | |||||
Jerzy Kaczmarek | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | POL | Grzegorz Lato | |||
Jerzy Gorgon | |||||
Hubert Kostka | |||||
Kazimierz Kmiecik | |||||
Joachim Marx | |||||
Ryszard Szymczak | |||||
Wlodzimierz Lubanski | |||||
Jerzy Kraska | |||||
Zbigniew Gut | |||||
Leslaw Cmikiewicz | |||||
Kazimierz Deyna | |||||
Zygmunt Maszcyk | |||||
Antoni Szymanowski | |||||
Zygfryd Szoltysik | |||||
Zygmunt Anczok | |||||
Marian Ostafinski | |||||
Robert Gadocha | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | POL | Lucja Matraszek | |||
Malgorzata Barlak-Kamasinska | |||||
Dorota Klencz | |||||
Danuta Prusionowska-Fidusiewicz | |||||
Joanna Bartosz | |||||
Danuta Lubowska | |||||
Hold M | POL | Mikolay Kubica | |||
Wilhelm Kubica | |||||
Sylwester Kubica | |||||
Andrzej Szajna | |||||
Jerzy Kruza | |||||
Mieczyslaw Strzalka | |||||
Bensving M | POL | Wilhelm Kubica | |||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt M | POL | Antoni Zajkowski | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | POL | Ryszard Wach | |||
Janusz Pyciak-Peciak | |||||
Stanislaw Skwira | |||||
Hold M | POL | Stanislaw Skwira | |||
Ryszard Wach | |||||
Janusz Pyciak-Peciak | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | POL | Kazimierz Lewandowski | |||
Roman Kowalewski | |||||
Toer uden styrmand M | POL | Jerzy Broniec | |||
Alfons Slusarski | |||||
Toer med styrmand M | POL | Jacek Rylski | |||
Wieslaw Dlugosz | |||||
Wojciech Repsz | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | POL | Stanislaw Stefanski | |||
Jozef Blaszczyk | |||||
Zygfryd Perlicki | |||||
Tempest | POL | Tomasz Holc | |||
Roman Rutkowski | |||||
Drage | POL | Tadeusz Piotrowski | |||
Lech Poklewski | |||||
Aleksander Bielaczyc | |||||
Finnjolle M | POL | Blazej Wyszkowski | |||
Flying Dutchman | POL | Krzysztof Szymczak | |||
Zbigniew Kania | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | POL | Andrzej Sieledcow | |||
Riffel liggende | POL | Andrzej Trajda | |||
Bevægeligt mål | POL | Zygmunt Bogdziewicz | |||
Roman Kuzior | |||||
Fri pistol | POL | Rajmund Stachurski | |||
Silhuetpistol | POL | Jozef Zapedski | |||
Trap | POL | Adam Smelczynski | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | POL | Zbigniew Pacelt | |||
200 m fri stil M | POL | Zbigniew Pacelt | |||
400 m fri stil M | POL | Wladyslaw Wojtakajtis | |||
1500 m fri stil M | POL | Wladyslaw Wojtakajtis | |||
100 m rygcrawl M | POL | Piotr Dlucik | |||
100 m brystsvømning M | POL | Cezary Smiglak | |||
200 m brystsvømning M | POL | Cezary Smiglak | |||
100 m butterfly M | POL | Andrzej Chudzinski | |||
200 m butterfly M | POL | Andrzej Chudzinski | |||
200 m medley M | POL | Zbigniew Pacelt | |||
400 m medley M | POL | Zbigniew Pacelt | |||
4x100 m medley M | POL | Zbigniew Pacelt | |||
Cezary Smiglak | |||||
Piotr Dlucik | |||||
Andrzej Chudzinski | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | POL | Zygmunt Smalcerz | |||
Waldemar Kprcz | |||||
Bantamvægt M | POL | Grzegorz Cziura | |||
Henryk Trebicki | |||||
Fjervægt M | POL | Jan Wojnowski | |||
Mieczyslaw Nowak | |||||
Letvægt M | POL | Waldemar Baszanowski | |||
Zbigniew Kaczmarek | |||||
Letsværvægt M | POL | Norbert Ozimek | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | POL | Wlodzimierz Cieslak | |||
Fri stil mellemvægt M | POL | Jan Wypiorczyk | |||
Fri stil sværvægt M | POL | Ryszard Dlugosz | |||
Fri stil supersværvægt M | POL | Stanislaw Makowiecki | |||
Græsk romersk fluevægt M | POL | Jan Michalik | |||
Græsk romersk bantamvægt M | POL | Jozef Lipien | |||
Græsk romersk fjervægt M | POL | Kazimierz Lipien | |||
Græsk romersk letsværvægt M | POL | Czeslaw Kwiencinski | |||
Græsk romersk sværvægt M | POL | Andrzej Skrzydlewski | |||
* Listen ovenfor over Polske deltagere ved OL i 1972 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Polske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i München 1972 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||