Norske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | NOR | Aksel Lund Svindal | |||
Aleksander Aamodt Kilde | |||||
Kjetil Jansrud | |||||
Styrtløb K | NOR | Ragnhild Mowinckel | |||
Lotte Smiseth Sejersted | |||||
Super G K | NOR | Lotte Smiseth Sejersted | |||
Ragnhild Mowinckel | |||||
Super G M | NOR | Aleksander Aamodt Kilde | |||
Kjetil Jansrud | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Storslalom K | NOR | Mona Løseth | |||
Nina Løseth | |||||
Ragnhild Mowinckel | |||||
Lotte Smiseth Sejersted | |||||
Storslalom M | NOR | Kjetil Jansrud | |||
Leif Kristian Haugen | |||||
Henrik Kristoffersen | |||||
Slalom K | NOR | Nina Løseth | |||
Mona Løseth | |||||
Slalom M | NOR | Henrik Kristoffersen | |||
Leif Kristian Haugen | |||||
Sebastian Solevåg | |||||
Kombination K | NOR | Ragnhild Mowinckel | |||
Lotte Smiseth Sejersted | |||||
Kombination M | NOR | Kjetil Jansrud | |||
Aksel Lund Svindal | |||||
Aleksander Aamodt Kilde | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | NOR | Synnøve Solemdal | |||
Tiril Eckhoff | |||||
Tora Berger | |||||
Ann Kristin Flatland | |||||
10 km M | NOR | Emil Hegle Svendsen | |||
Tarjei Bø | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Johannes Thingnes Bø | |||||
10 km forfølgelse K | NOR | Tora Berger | |||
Ann Kristin Flatland | |||||
Synnøve Solemdal | |||||
Tiril Eckhoff | |||||
12,5 km forfølgelse M | NOR | Johannes Thingnes Bø | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Tarjei Bø | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
15 km K | NOR | Tiril Eckhoff | |||
Tora Berger | |||||
Ann Kristin Flatland | |||||
Elise Ringen | |||||
20 km M | NOR | Ole Einar Bjørndalen | |||
Johannes Thingnes Bø | |||||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Tarjei Bø | |||||
4x6 km K | NOR | Ann Kristin Flatland | |||
Tiril Eckhoff | |||||
Tora Berger | |||||
Fanny Horn | |||||
4x7,5 km M | NOR | Tarjei Bø | |||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Johannes Thingnes Bø | |||||
Emil Hegle Svendsen | |||||
12,5 km mass start K | NOR | Tiril Eckhoff | |||
Tora Berger | |||||
Ann Kristin Flatland | |||||
15 km mass start M | NOR | Johannes Thingnes Bø | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Mixed Stafet | NOR | Ole Einar Bjørndalen | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Tiril Eckhoff | |||||
Tora Berger | |||||
Langrend | |||||
10 km K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Heidi Weng | |||||
Astrid Uhrenholdt Jacobsen | |||||
Therese Johaug | |||||
15 km M | NOR | Paal Golberg | |||
Chris Andre Jespersen | |||||
Eldar Rønning | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Skiatlon K | NOR | Kristin Størmer Steira | |||
Marit Bjørgen | |||||
Heidi Weng | |||||
Therese Johaug | |||||
Skiatlon M | NOR | Petter Northug | |||
Sjur Røthe | |||||
Tord Asle Gjerdalen | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
30 km K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Heidi Weng | |||||
Therese Johaug | |||||
Kristin Størmer Steira | |||||
50 km M | NOR | Tord Asle Gjerdalen | |||
Chris Andre Jespersen | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Petter Northug | |||||
4x5 km K | NOR | Astrid Uhrenholdt Jacobsen | |||
Therese Johaug | |||||
Heidi Weng | |||||
Marit Bjørgen | |||||
4x10 km M | NOR | Petter Northug | |||
Chris Andre Jespersen | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Eldar Rønning | |||||
Sprint K | NOR | Astrid Uhrenholdt Jacobsen | |||
Marit Bjørgen | |||||
Ingvild Flugstad Østberg | |||||
Maiken Caspersen Falla | |||||
Sprint M | NOR | Ola Vigen Hattestad | |||
Petter Northug | |||||
Eirik Brandsdal | |||||
Anders Gløersen | |||||
Holdsprint K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Ingvild Flugstad Østberg | |||||
Holdsprint M | NOR | Petter Northug | |||
Ola Vigen Hattestad | |||||
Curling | |||||
Curling M | NOR | Christoffer Svae | |||
Torger Nergaard | |||||
Håvard Vad Petersson | |||||
Thomas Ulsrud | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | NOR | Anne Line Gjersem | |||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | NOR | Hedvig Wessel | |||
Ski cross K | NOR | Marte Høje Gjefsen | |||
Ski cross M | NOR | Christian Mithassel | |||
Thomas Borge Lie | |||||
Didrik Juell | |||||
Slopestyle M | NOR | Andreas Haatveit | |||
Øystein Braaten | |||||
Per Kristian Hunder | |||||
Aleksander Aurdal | |||||
Halfpipe M | NOR | Jon Lindstad | |||
Kælk | |||||
Ener M | NOR | Jo Koppang | |||
Tønnes Rolfsen | |||||
Thor Nørbech | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | NOR | Magnus Moan | |||
Håvard Klemetsen | |||||
Jørgen Graabak | |||||
Magnus Krog | |||||
Sprint M | NOR | Magnus Moan | |||
Mikko Kokslien | |||||
Håvard Klemetsen | |||||
Magnus Krog | |||||
Hold M | NOR | Magnus Moan | |||
Jørgen Graabak | |||||
Magnus Krog | |||||
Håvard Klemetsen | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | NOR | Anders Jacobsen | |||
Anders Bardal | |||||
Rune Velta | |||||
Anders Fannemel | |||||
Stor bakke M | NOR | Anders Jacobsen | |||
Anders Bardal | |||||
Rune Velta | |||||
Anders Fannemel | |||||
Hold M | NOR | Anders Fannemel | |||
Anders Jacobsen | |||||
Rune Velta | |||||
Anders Bardal | |||||
Normal bakke K | NOR | Gyda Enger | |||
Helena Olsson Smeby | |||||
Line Jahr | |||||
Maren Lundby | |||||
Snowboard | |||||
Giant parallel slalom K | NOR | Hilde-Katrine Engeli | |||
Cross K | NOR | Helene Olafsen | |||
Cross M | NOR | Stian Sivertzen | |||
Parallelslalom K | NOR | Hilde-Katrine Engeli | |||
Slopestyle K | NOR | Silje Norendal | |||
Kjersti Buaas | |||||
Slopestyle M | NOR | Gjermund Braaten | |||
Torgeir Bergrem | |||||
Emil Andre Ulsletten | |||||
Staale Sandbech | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m M | NOR | Håvard Holmefjord Lorentzen | |||
Espen Hvammen | |||||
1000 m K | NOR | Ida Njåtun | |||
1000 m M | NOR | Espen Hvammen | |||
Håvard Bøkko | |||||
Håvard Holmefjord Lorentzen | |||||
1500 m K | NOR | Hege Bøkko | |||
Ida Njåtun | |||||
1500 m M | NOR | Sverre Lunde Pedersen | |||
Håvard Bøkko | |||||
Håvard Holmefjord Lorentzen | |||||
Simen Spieler Nilsen | |||||
3000 m K | NOR | Ida Njåtun | |||
Mari Hemmer | |||||
5000 m K | NOR | Mari Hemmer | |||
5000 m M | NOR | Simen Spieler Nilsen | |||
Sverre Lunde Pedersen | |||||
Håvard Bøkko | |||||
Team pursuit K | NOR | Hege Bøkko | |||
Mari Hemmer | |||||
Ida Njåtun | |||||
Camilla Farestveit | |||||
Team pursuit M | NOR | Simen Spieler Nilsen | |||
Håvard Holmefjord Lorentzen | |||||
Sverre Lunde Pedersen | |||||
Håvard Bøkko | |||||
* Listen ovenfor over Norske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Norske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||