Norske deltagere ved OL i Vancouver 2010 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | NOR | Lars Elton Myhre | |||
Kjetil Jansrud | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Truls Ove Karlsen | |||||
Super G K | NOR | Mona Løseth | |||
Super G M | NOR | Aksel Lund Svindal | |||
Truls Ove Karlsen | |||||
Lars Elton Myhre | |||||
Kjetil Jansrud | |||||
Storslalom K | NOR | Mona Løseth | |||
Storslalom M | NOR | Truls Ove Karlsen | |||
Kjetil Jansrud | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Leif Kristian Haugen | |||||
Slalom K | NOR | Mona Løseth | |||
Slalom M | NOR | Truls Ove Karlsen | |||
Kjetil Jansrud | |||||
Leif Kristian Haugen | |||||
Lars Elton Myhre | |||||
Kombination K | NOR | Mona Løseth | |||
Kombination M | NOR | Truls Ove Karlsen | |||
Lars Elton Myhre | |||||
Kjetil Jansrud | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | NOR | Ann Kristin Flatland | |||
Gro Marit Kristiansen | |||||
Liv Kjersti Eikeland | |||||
Tora Berger | |||||
10 km M | NOR | Ole Einar Bjørndalen | |||
Halvard Hanevold | |||||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Lars Berger | |||||
10 km forfølgelse K | NOR | Tora Berger | |||
Ann Kristin Flatland | |||||
12,5 km forfølgelse M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Lars Berger | |||||
15 km K | NOR | Liv Kjersti Eikeland | |||
Solveig Rogstad | |||||
Tora Berger | |||||
Ann Kristin Flatland | |||||
20 km M | NOR | Emil Hegle Svendsen | |||
Alexander Os | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Tarjei Bø | |||||
4x6 km K | NOR | Ann Kristin Flatland | |||
Solveig Rogstad | |||||
Tora Berger | |||||
Liv Kjersti Eikeland | |||||
4x7,5 km M | NOR | Tarjei Bø | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Halvard Hanevold | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
12,5 km mass start K | NOR | Tora Berger | |||
Ann Kristin Flatland | |||||
15 km mass start M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Emil Hegle Svendsen | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Langrend | |||||
10 km K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Vibeke Skofterud | |||||
Marthe Kristoffersen | |||||
Kristin Størmer Steira | |||||
15 km M | NOR | Tord Asle Gjerdalen | |||
Ronny Hafsås | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Petter Northug | |||||
Skiatlon K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Therese Johaug | |||||
Vibeke Skofterud | |||||
Kristin Størmer Steira | |||||
Skiatlon M | NOR | Tord Asle Gjerdalen | |||
Eldar Rønning | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Petter Northug | |||||
30 km K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Therese Johaug | |||||
Marthe Kristoffersen | |||||
Kristin Størmer Steira | |||||
50 km M | NOR | Jens Arne Svartedal | |||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Petter Northug | |||||
4x5 km K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Vibeke Skofterud | |||||
Kristin Størmer Steira | |||||
Therese Johaug | |||||
4x10 km M | NOR | Lars Berger | |||
Petter Northug | |||||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Martin Johnsrud Sundby | |||||
Sprint K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Maiken Caspersen Falla | |||||
Astrid Uhrenholdt Jacobsen | |||||
Celine Brun-Lie | |||||
Sprint M | NOR | Johan Kjølstad | |||
Øystein Pettersen | |||||
Ola Vigen Hattestad | |||||
Petter Northug | |||||
Holdsprint K | NOR | Celine Brun-Lie | |||
Astrid Uhrenholdt Jacobsen | |||||
Holdsprint M | NOR | Øystein Pettersen | |||
Petter Northug | |||||
Curling | |||||
Curling M | NOR | Håvard Vad Petersson | |||
Thomas Ulsrud | |||||
Christoffer Svae | |||||
Thomas Løvold | |||||
Torger Nergaard | |||||
Freestyle | |||||
Ski cross K | NOR | Hedda Berntsen | |||
Gro Kvinlog Genlid | |||||
Marte Høje Gjefsen | |||||
Julie Brendengen Jensen | |||||
Ski cross M | NOR | Anders Rekdal | |||
Audun Grønvold | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | NOR | Espen Rian | |||
Petter Tande | |||||
Magnus Moan | |||||
Mikko Kokslien | |||||
Sprint M | NOR | Jan Schmid | |||
Petter Tande | |||||
Magnus Moan | |||||
Mikko Kokslien | |||||
Hold M | NOR | Espen Rian | |||
Magnus Moan | |||||
Jan Schmid | |||||
Petter Tande | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | NOR | Desiree Bjerke | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | NOR | Tom Hilde | |||
Anders Bardal | |||||
Bjørn Einar Romøren | |||||
Anders Jacobsen | |||||
Stor bakke M | NOR | Tom Hilde | |||
Anders Bardal | |||||
Anders Jacobsen | |||||
Johan Remen Evensen | |||||
Hold M | NOR | Johan Remen Evensen | |||
Tom Hilde | |||||
Anders Jacobsen | |||||
Anders Bardal | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | NOR | Kjersti Buaas | |||
Lisa Wiik | |||||
Linn Haug | |||||
Halfpipe M | NOR | Frederik Austbø | |||
Roger Kleivdal | |||||
Tore Holvik | |||||
Staale Sandbech | |||||
Cross K | NOR | Helene Olafsen | |||
Cross M | NOR | Stian Sivertzen | |||
Joachim Havikhagen | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1000 m K | NOR | Hege Bøkko | |||
1000 m M | NOR | Mikael Flygind Larsen | |||
Christoffer Fagerli Rukke | |||||
Håvard Bøkko | |||||
1500 m K | NOR | Hege Bøkko | |||
1500 m M | NOR | Håvard Bøkko | |||
Mikael Flygind Larsen | |||||
Christoffer Fagerli Rukke | |||||
Fredrik van der Horst | |||||
3000 m K | NOR | Maren Haugli | |||
5000 m K | NOR | Maren Haugli | |||
5000 m M | NOR | Henrik Christiansen | |||
Sverre Haugli Jr. | |||||
Håvard Bøkko | |||||
10000 m M | NOR | Henrik Christiansen | |||
Sverre Haugli Jr. | |||||
Håvard Bøkko | |||||
Team pursuit M | NOR | Håvard Bøkko | |||
Fredrik van der Horst | |||||
Henrik Christiansen | |||||
Mikael Flygind Larsen | |||||
* Listen ovenfor over Norske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Norske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||