Norske deltagere ved OL i Torino 2006 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | NOR | Lasse Kjus | |||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Bjarne Solbakken | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Super G M | NOR | Aksel Lund Svindal | |||
Lasse Kjus | |||||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Bjarne Solbakken | |||||
Storslalom M | NOR | Lasse Kjus | |||
Bjarne Solbakken | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Kjetil Jansrud | |||||
Slalom M | NOR | Hans-Petter Buraas | |||
Aksel Lund Svindal | |||||
Lars Elton Myhre | |||||
Kombination M | NOR | Lasse Kjus | |||
Kjetil Andre Aamodt | |||||
Aksel Lund Svindal | |||||
Kjetil Jansrud | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | NOR | Liv Grete Poiree | |||
Tora Berger | |||||
Gro Marit Kristiansen | |||||
Linda Tjørhom | |||||
10 km M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Stian Eckhoff | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Frode Andresen | |||||
10 km forfølgelse K | NOR | Tora Berger | |||
Gro Marit Kristiansen | |||||
Linda Tjørhom | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
12,5 km forfølgelse M | NOR | Frode Andresen | |||
Halvard Hanevold | |||||
Stian Eckhoff | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
15 km K | NOR | Liv Grete Poiree | |||
Tora Berger | |||||
Linda Tjørhom | |||||
Gunn Margit Andreassen | |||||
20 km M | NOR | Frode Andresen | |||
Halvard Hanevold | |||||
Stian Eckhoff | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
4x6 km K | NOR | Tora Berger | |||
Gunn Margit Andreassen | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
Linda Tjørhom | |||||
4x7,5 km M | NOR | Halvard Hanevold | |||
Stian Eckhoff | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Frode Andresen | |||||
12,5 km mass start K | NOR | Tora Berger | |||
Linda Tjørhom | |||||
Liv Grete Poiree | |||||
15 km mass start M | NOR | Emil Hegle Svendsen | |||
Halvard Hanevold | |||||
Ole Einar Bjørndalen | |||||
Frode Andresen | |||||
Langrend | |||||
10 km K | NOR | Kristin Størmer Steira | |||
Marit Bjørgen | |||||
Kristin Murer Stemland | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
15 km M | NOR | Jens Arne Svartedal | |||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Frode Estil | |||||
Anders Aukland | |||||
Skiatlon K | NOR | Hilde G. Pedersen | |||
Kristin Størmer Steira | |||||
Marit Bjørgen | |||||
Kristin Murer Stemland | |||||
Skiatlon M | NOR | Jan Egil Andresen | |||
Anders Aukland | |||||
Tord Asle Gjerdalen | |||||
Frode Estil | |||||
30 km K | NOR | Kristin Murer Stemland | |||
Kristin Størmer Steira | |||||
Ella Gjømle | |||||
50 km M | NOR | Frode Estil | |||
Jan Egil Andresen | |||||
Tord Asle Gjerdalen | |||||
Tor Arne Hetland | |||||
4x5 km K | NOR | Kristin Størmer Steira | |||
Kristin Murer Stemland | |||||
Marit Bjørgen | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
4x10 km M | NOR | Jens Arne Svartedal | |||
Tore Ruud Hofstad | |||||
Odd-Bjørn Hjelmeset | |||||
Frode Estil | |||||
Sprint K | NOR | Marit Bjørgen | |||
Ella Gjømle | |||||
Hilde G. Pedersen | |||||
Sprint M | NOR | Tor Arne Hetland | |||
Ola Vigen Hattestad | |||||
Trond Iversen | |||||
Johan Kjølstad | |||||
Holdsprint K | NOR | Ella Gjømle | |||
Marit Bjørgen | |||||
Holdsprint M | NOR | Jens Arne Svartedal | |||
Tor Arne Hetland | |||||
Curling | |||||
Curling K | NOR | Marianne Haslum | |||
Camilla Holth | |||||
Dordi Nordby | |||||
Marianne Rørvik | |||||
Curling M | NOR | Pål Trulsen | |||
Flemming Davanger | |||||
Lars Vågberg | |||||
Bent Ånund Ramsfjell | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | NOR | Kari Traa | |||
Ingrid Berntsen | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | NOR | Håvard Klemetsen | |||
Kristian Hammer | |||||
Petter Tande | |||||
Magnus Moan | |||||
Sprint M | NOR | Håvard Klemetsen | |||
Kristian Hammer | |||||
Petter Tande | |||||
Magnus Moan | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | NOR | Desiree Bjerke | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | NOR | Roar Ljøkelsøy | |||
Lars Bystøl | |||||
Sigurd Pettersen | |||||
Bjørn Einar Romøren | |||||
Stor bakke M | NOR | Roar Ljøkelsøy | |||
Lars Bystøl | |||||
Sigurd Pettersen | |||||
Bjørn Einar Romøren | |||||
Hold M | NOR | Bjørn Einar Romøren | |||
Roar Ljøkelsøy | |||||
Tommy Ingebrigtsen | |||||
Lars Bystøl | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | NOR | Kjersti Buaas | |||
Halfpipe M | NOR | Kim Christiansen | |||
Frederik Austbø | |||||
Halvor Lunn | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1000 m M | NOR | Even Wetten | |||
Mikael Flygind Larsen | |||||
Petter Andersen | |||||
1500 m K | NOR | Annette Bjelkevik | |||
Maren Haugli | |||||
Hedvig Bjelkevik | |||||
1500 m M | NOR | Håvard Bøkko | |||
Even Wetten | |||||
Mikael Flygind Larsen | |||||
Petter Andersen | |||||
3000 m K | NOR | Maren Haugli | |||
Annette Bjelkevik | |||||
5000 m M | NOR | Lasse Sætre | |||
Øystein Grodum | |||||
Eskil Ervik | |||||
5000 m K | NOR | Maren Haugli | |||
10000 m M | NOR | Lasse Sætre | |||
Øystein Grodum | |||||
Eskil Ervik | |||||
Team pursuit K | NOR | Maren Haugli | |||
Hedvig Bjelkevik | |||||
Annette Bjelkevik | |||||
Team pursuit M | NOR | Øystein Grodum | |||
Eskil Ervik | |||||
Lasse Sætre | |||||
Mikael Flygind Larsen | |||||
Håvard Bøkko | |||||
* Listen ovenfor over Norske deltagere ved OL i 2006 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Norske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Torino 2006 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||