Hollandske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | NED | Rick van der Ven | |||
Atletik | |||||
100 m M | NED | Churandy Martina | |||
200 m M | NED | Churandy Martina | |||
800 m M | NED | Robert Lathouwers | |||
110 m hæk M | NED | Gregory Sedoc | |||
4x100 m M | NED | Brian Mariano | |||
Churandy Martina | |||||
Giovanni Codrington | |||||
Patrick van Luijk | |||||
Kuglestød M | NED | Rutger Smith | |||
Diskoskast M | NED | Rutger Smith | |||
Erik Cadée | |||||
Tikamp M | NED | Ingmar Vos | |||
Eelco Sintnicholaas | |||||
Maraton K | NED | Hilda Kibet | |||
Lornah Kiplagat | |||||
4x100 m K | NED | Jamile Samuel | |||
Kadene Vassell | |||||
Eva Lubbers | |||||
Dafne Schippers | |||||
Diskoskast K | NED | Monique Jansen | |||
Syvkamp K | NED | Dafne Schippers | |||
Nadine Broersen | |||||
Badminton | |||||
Single K | NED | Yao Jie | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | NED | Sebastian Langeveld | |||
Niki Terpstra | |||||
Lars Boom | |||||
Lieuwe Westra | |||||
Robert Gesink | |||||
Landevejsløb K | NED | Loes Gunnewijk | |||
Annemiek van Vleuten | |||||
Ellen van Dijk | |||||
Marianne Vos | |||||
Enkeltstart K | NED | Marianne Vos | |||
Ellen van Duk | |||||
Enkeltstart M | NED | Lieuwe Westra | |||
Lars Boom | |||||
Omnium K | NED | Kirsten Wild | |||
Holdforfølgelse M | NED | Levi Heimans | |||
Tim Veldt | |||||
Jenning Huizenga | |||||
Wim Stroetinga | |||||
Keirin K | NED | Willy Kanis | |||
Holdforfølgelse K | NED | Ellen van Dijk | |||
Amy Pieters | |||||
Kirsten Wild | |||||
Holdsprint K | NED | Yvonne Hijgenaar | |||
Willy Kanis | |||||
Sprint K | NED | Willy Kanis | |||
Keirin M | NED | Teun Mulder | |||
Mountainbike M | NED | Rudi van Houts | |||
BMX M | NED | Jelle van Gorkom | |||
Raymon van der Biezen | |||||
Twan van Gendt | |||||
BMX K | NED | Laura Smulders | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | NED | Patrick van der Meer | |||
Adelinde Cornelissen | |||||
Anky van Grunsven | |||||
Edward Gal | |||||
Dressur hold | NED | Edward Gal | |||
Adelinde Cornelissen | |||||
Anky van Grunsven | |||||
Military individuelt | NED | Elaine Pen | |||
Tim Lips | |||||
Andrew Heffernan | |||||
Military hold | NED | Tim Lips | |||
Andrew Heffernan | |||||
Elaine Pen | |||||
Ridebanespringning individuelt | NED | Maikel van der Vleuten | |||
Jan Vrieling | |||||
Gerco Schröder | |||||
Marc Houtzager | |||||
Ridebanespringning hold | NED | Marc Houtzager | |||
Jan Vrieling | |||||
Gerco Schröder | |||||
Maikel van der Vleuten | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | NED | Bas Verwijlen | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | NED | Celine van Gerner | |||
Gulv K | NED | Celine van Gerner | |||
Bom K | NED | Celine van Gerner | |||
Forskudt barre K | NED | Celine van Gerner | |||
Barre M | NED | Epke Zonderland | |||
Reck M | NED | Epke Zonderland | |||
Trampolin individuelt K | NED | Andrea Lenders | |||
Hockey | |||||
Hockey M | NED | Robert van der Horst | |||
Tim Jenniskens | |||||
Teun de Nooijer | |||||
Billy Bakker | |||||
Marcel Balkestein | |||||
Bob de Voogd | |||||
Valentin Verga | |||||
Rogier Hofman | |||||
Sander Baart | |||||
Roderick Weusthof | |||||
Wouter Jolie | |||||
Klaas Vermeulen | |||||
Jaap Stockmann | |||||
Floris Evers | |||||
Sander de Wijn | |||||
Robbert Kemperman | |||||
Mink van der Weerden | |||||
Hockey K | NED | Sophie Polkamp | |||
Eva de Goede | |||||
Maartje Goderie | |||||
Merel de Blaijl | |||||
Kitty van Male | |||||
Marilyn Agliotti | |||||
Lidewij Welten | |||||
Kelly Jonker | |||||
Maartje Paumen | |||||
Margot van Geffen | |||||
Kim Lammers | |||||
Ellen Hoog | |||||
Caia van Maasakker | |||||
Carlien Dirkse van den Heuvel | |||||
Joyce Sombroek | |||||
Naomi van As | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | NED | Birgit Ente | |||
Halv-mellemvægt K | NED | Elisabeth Willeboordse | |||
Mellemvægt K | NED | Edith Bosch | |||
Halv-sværvægt K | NED | Marhinde Verkerk | |||
Ekstra-letvægt M | NED | Jeroen Mooren | |||
Letvægt M | NED | Dex Elmont | |||
Halv-mellemvægt M | NED | Guillaume Elmont | |||
Halv-sværvægt M | NED | Henk Grol | |||
Elco van der Geest | |||||
Sværvægt M | NED | Luuk Verbij | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | NED | Elisabeth Hogerwerf | |||
Inge Janssen | |||||
Toer uden styrmand M | NED | Meindert Klem | |||
Nanne Sluis | |||||
Firer uden styrmand M | NED | Ruben Knab | |||
Boaz Meylink | |||||
Mechiel Versluis | |||||
Kaj Hendriks | |||||
Otter K | NED | Sytske de Groot | |||
Claudia Belderbos | |||||
Carline Bouw | |||||
Jacobine Veenhoven | |||||
Anne Schellekens | |||||
Chantal Achterberg | |||||
Nienke Kingma | |||||
Roline Repelaer van Driel | |||||
Annemiek de Haan | |||||
Otter M | NED | Peter Wiersum | |||
Diederik Simon | |||||
Matthijs Vellenga | |||||
Roel Braas | |||||
Mitchel Steenman | |||||
Sjoerd Hamburger | |||||
Olivier Siegelaar | |||||
Rogier Blink | |||||
Jozef Klaassen | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | NED | Maaike Head | |||
Rianne Sigmond | |||||
Letvægtsfirer M | NED | Roeland Lievens | |||
Vincent Muda | |||||
Frederik Heijbrock | |||||
Tycho Muda | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | NED | Renee Groeneveld | |||
Marcelien de Koning | |||||
Annemieke Bes | |||||
470 K | NED | Lobke Berkhout | |||
Lisa Westerhof | |||||
470 M | NED | Sven Coster | |||
Kalle Coster | |||||
Finnjolle M | NED | Pieter-Jan Postma | |||
Laser K | NED | Marit Bouwmeester | |||
Laser M | NED | Rutger van Schardenburg | |||
Windsurfer M | NED | Dorian van Rijsselberge | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | NED | Peter Hellenbrand | |||
Riffel liggende M | NED | Peter Hellenbrand | |||
Luftriffel M | NED | Peter Hellenbrand | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | NED | Ranomi Kromowidjojo | |||
Marleen Veldhuis | |||||
100 m fri stil K | NED | Femke Heemskerk | |||
Ranomi Kromowidjojo | |||||
100 m fri stil M | NED | Sebastiaan Verschuren | |||
200 m fri stil K | NED | Femke Heemskerk | |||
200 m fri stil M | NED | Dion Dreesens | |||
Sebastiaan Verschuren | |||||
1500 m fri stil M | NED | Job Kienhuis | |||
100 m rygcrawl K | NED | Sharon van Rouwendaal | |||
100 m rygcrawl M | NED | Bastiaan Lijesen | |||
Nick Driebergen | |||||
200 m rygcrawl K | NED | Sharon van Rouwendaal | |||
200 m rygcrawl M | NED | Nick Driebergen | |||
100 m brystsvømning K | NED | Moniek Nijhuis | |||
100 m brystsvømning M | NED | Lennart Stekelenburg | |||
200 m brystsvømning M | NED | Lennart Stekelenburg | |||
100 m butterfly K | NED | Inge Dekker | |||
100 m butterfly M | NED | Joeri Verlinden | |||
4x100 m fri stil K | NED | Ranomi Kromowidjojo | |||
Femke Heemskerk | |||||
Marleen Veldhuis | |||||
Inge Dekker | |||||
Hinkelien Schreuder | |||||
4x100 m medley K | NED | Inge Dekker | |||
Sharon van Rouwendaal | |||||
Ranomi Kromowidjojo | |||||
Moniek Nijhuis | |||||
4x100 m medley M | NED | Lennart Stekelenburg | |||
Nick Driebergen | |||||
Joeri Verlinden | |||||
Sebastiaan Verschuren | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | NED | Li Jie | |||
Jiao Li | |||||
Hold K | NED | Jiao Li | |||
Jie Li | |||||
Elena Timina | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt M | NED | Tommy Mollet | |||
Tennis | |||||
Single M | NED | Robin Haase | |||
Double M | NED | Robin Haase | |||
Jean-Julien Rojer | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | NED | Maaike Caelers | |||
Rachel Klamer | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | NED | Marleen Van Lersel | |||
Sophie Van Gestel | |||||
Sanne Keizer | |||||
Madelein Meppelink | |||||
Beachvolley M | NED | Richard Schuil | |||
Reinder Nummerdor | |||||
* Listen ovenfor over Hollandske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hollandske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||