Dutch athletes at the Sydney 2000 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | NED | Wietse van Alten | |||
Fred Van Zutphen | |||||
Henk Vogels | |||||
Team M | NED | Wietse van Alten | |||
Fred Van Zutphen | |||||
Henk Vogels | |||||
Athletics | |||||
800 m M | NED | Bram Som | |||
1500 m M | NED | Marko Koers | |||
Marathon M | NED | Greg van Hest | |||
Kamiel Maase | |||||
3000 m steeplechase M | NED | Simon Vroemen | |||
High jump M | NED | Wilbert Pennings | |||
Pole vault M | NED | Rens Blom | |||
Discus throw M | NED | Lieja Tunks | |||
Marathon W | NED | Nadezhda Wijenberg | |||
Shot put W | NED | Leija Koeman | |||
Badminton | |||||
Doubles M | NED | Dennis Lens | |||
Quinten Van Dalm | |||||
Singles W | NED | Mia Audina | |||
Judith Meulendijks | |||||
Doubles W | NED | Lotte Bruil Jonathans | |||
Nicole van Hooren | |||||
Doubles mixed | NED | Erica van den Heuvel | |||
Christiaan Bruil | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | NED | Dirk Van 't Klooster | |||
Ralph Milliard | |||||
Eelco Jansen | |||||
Remy Maduro | |||||
Rob Cordemans | |||||
Ken Brauckmiller | |||||
Hensley Meulens | |||||
Radhames Dijkhoff | |||||
Jurriaan Lobbezoo | |||||
Sharnol Adriana | |||||
Chairon Isenia | |||||
Orlando Stewart | |||||
Ferenc Jongejan | |||||
Patrick Beljaards | |||||
Johnny Balentina | |||||
Erik Remmerswaal | |||||
Robert Eenhoorn | |||||
Mike Crouwel | |||||
Reily Legito | |||||
Percy Isenia | |||||
Jefrey Cranston | |||||
Rikkert Faneyte | |||||
Evert-Jan T'hoen | |||||
Patrick De Lange | |||||
Cycling | |||||
Road race W | NED | Mirjam Melchers | |||
Leontien Zijlaard | |||||
Chantal Beltman | |||||
Road race M | NED | Koos Moerenhout | |||
Erik Dekker | |||||
Leon van Bon | |||||
Tristan Hoffman | |||||
Max van Heeswijk | |||||
Time trial W | NED | Leontien Zijlaard | |||
Mirjam Melchers van Poppel | |||||
Time trial M | NED | Koos Moerenhout | |||
Erik Dekker | |||||
Individual pursuit W | NED | Leontien Zijlaard | |||
Team pursuit M | NED | John den Braber | |||
Jens Mouris | |||||
Wilco Zuijderwijk | |||||
Robert Slippens | |||||
Points race M | NED | Wilco Zuijderwijk | |||
Points race W | NED | Leontien Zijlaard | |||
Madison M | NED | Danny Stam | |||
Robert Slippens | |||||
Mountainbike M | NED | Bas Van Dooren | |||
Bart Jan Brentjens | |||||
Patrick Tolhoek | |||||
Mountainbike W | NED | Corine Dorland | |||
Equestrian | |||||
Dressage individual | NED | Anky van Grunsven | |||
Ellen Bontje | |||||
Coby van Baalen | |||||
Arjen Teeuwissen | |||||
Dressage team | NED | Arjen Teeuwissen | |||
Ellen Bontje | |||||
Anky van Grunsven | |||||
Coby van Baalen | |||||
Eventing individual | NED | Eduard Stibbe | |||
Jumping individual | NED | Albert Voorn | |||
Jeroen Dubbeldam | |||||
Gymnastics | |||||
Trampoline individual M | NED | Alan Villafuerte | |||
Hockey | |||||
Hockey M | NED | Sander van der Weide | |||
Guus Vogels | |||||
Jacques Brinkman | |||||
Jeroen Delmee | |||||
Remco van Wijk | |||||
Wouter van Pelt | |||||
Ronald Jansen | |||||
Peter Wind | |||||
Teun de Nooijer | |||||
Marten Eikelboom | |||||
Erik Jazet | |||||
Jaap Derk Buma | |||||
Bram Lomans | |||||
Piet-Hein Geeris | |||||
Stephan Veen | |||||
Diederik van Weel | |||||
Hockey W | NED | Fatima Moreira de Melo | |||
Susan van der Wielen | |||||
Macha van der Vaart | |||||
Minke Booij | |||||
Dillianne van den Boogard | |||||
Daphne Touw | |||||
Margje Teeuwen | |||||
Julie Deiters | |||||
Mijntje Donners | |||||
Clarinda Sinnige | |||||
Minke Smabers | |||||
Myrna Veenstra | |||||
Hanneke Smabers | |||||
Ageeth Boomgaardt | |||||
Fleur van de Kieft | |||||
Carole Thate | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight W | NED | Deborah Gravenstijn | |||
Lightweight W | NED | Jessica Gal | |||
Half-middleweight W | NED | Danielle Vriezema | |||
Middleweight W | NED | Edith Bosch | |||
Half-heavyweight W | NED | Karin Kienhuis | |||
Half-lightweight M | NED | Patrick van Kalken | |||
Half-middleweight M | NED | Maarten Arens | |||
Middleweight M | NED | Mark Huizinga | |||
Half-heavyweight M | NED | Ben Sonnemans | |||
Heavyweight M | NED | Dennis van der Geest | |||
Rowing | |||||
Single sculls M | NED | Gerard Egelmeers | |||
Double sculls W | NED | Eeke van Nes | |||
Pieta van Dishoeck | |||||
Pair without coxswain W | NED | Marloes Bolman | |||
Femke Dekker | |||||
Quadruple sculls M | NED | Michiel Bartman | |||
Dirk Lippits | |||||
Diederik Simon | |||||
Jochem Verberne | |||||
Eight with coxswain W | NED | Carin Beek | |||
Anneke Venema | |||||
Martijntje Quik | |||||
Nelleke Penninx | |||||
Tessa Appeldoorn | |||||
Marieke Westerhof | |||||
Pieta van Dishoeck | |||||
Eeke van Nes | |||||
Elien Meijer | |||||
Eight with coxswain M | NED | Adri Middag | |||
Gijs Kind | |||||
Merijn Van Oijen | |||||
Peter Van Der Noort | |||||
Nicolaas Rienks | |||||
Niels van der Zwan | |||||
Gerrit Jan Eggenkamp | |||||
Geert Jan Derksen | |||||
Geert Cirkel | |||||
Lightweight double sculls W | NED | Kirsten van der Kolk | |||
Marit van Eupen | |||||
Lightweight double sculls M | NED | Maarten Van Der Linden | |||
Pepijn Aardewijn | |||||
Lightweight coxless four M | NED | Robert van der Vooren | |||
Joris Trooster | |||||
Simon Kolkman | |||||
Jeroen Spaans | |||||
Sailing | |||||
Soling | NED | Dirk de Ridder | |||
Peter van Niekerk | |||||
Roy Heiner | |||||
Star | NED | Mark Neeleman | |||
Jos Schrier | |||||
470 W | NED | Alexandra Berbeek | |||
Carolijn Brouwer | |||||
Europe W | NED | Margriet Matthijsse | |||
Laser M | NED | Serge Kats | |||
Shooting | |||||
Air rifle M | NED | Dirk Boschman | |||
Skeet M | NED | Gijs Van Beek | |||
Hennie Dompeling | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | NED | Inge de Bruijn | |||
Willemina van Rijn | |||||
50 m freestyle M | NED | Pieter van den Hoogenband | |||
Johan Kenkhuis | |||||
100 m freestyle W | NED | Willemina van Rijn | |||
Inge de Bruijn | |||||
100 m freestyle M | NED | Pieter van den Hoogenband | |||
Johan Kenkhuis | |||||
200 m freestyle W | NED | Carla Louise Geurts | |||
200 m freestyle M | NED | Pieter van den Hoogenband | |||
Martijn Zuijdweg | |||||
400 m freestyle W | NED | Kirsten Vlieghuis | |||
Carla Louise Geurts | |||||
800 m freestyle W | NED | Kirsten Vlieghuis | |||
100 m backstroke W | NED | Brenda Starink | |||
200 m backstroke M | NED | Klaas-Erik Zwering | |||
100 m breaststroke W | NED | Madelon Baans | |||
100 m breaststroke M | NED | Marcel Wouda | |||
200 m breaststroke M | NED | Benno Kuipers | |||
100 m butterfly W | NED | Inge de Bruijn | |||
100 m butterfly M | NED | Joris Keizer | |||
Stefan Aartsen | |||||
200 m butterfly M | NED | Stefan Aartsen | |||
200 m medley M | NED | Marcel Wouda | |||
4x100 m freestyle W | NED | Willemina van Rijn | |||
Manon van Rooijen | |||||
Chantal Groot | |||||
Inge de Bruijn | |||||
Thamar Henneken | |||||
4x100 m freestyle M | NED | Johan Kenkhuis | |||
Ewout Holst | |||||
Mark Veens | |||||
Dennis Rijnbeek | |||||
4x200 m freestyle W | NED | Manon van Rooijen | |||
Chantal Groot | |||||
Carla Louise Geurts | |||||
Haike van Stralen | |||||
4x200 m freestyle M | NED | Martijn Zuijdweg | |||
Mark van der Zijden | |||||
Pieter van den Hoogenband | |||||
Johan Kenkhuis | |||||
Marcel Wouda | |||||
4x100 m medley W | NED | Thamar Henneken | |||
Brenda Starink | |||||
Chantal Groot | |||||
Madelon Baans | |||||
4x100 m medley M | NED | Marcel Wouda | |||
Mark Veens | |||||
Klaas-Erik Zwering | |||||
Joris Keizer | |||||
Pieter van den Hoogenband | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | NED | Danny Heister | |||
Trinko Keen | |||||
Doubles M | NED | Danny Heister | |||
Trinko Keen | |||||
Taekwondo | |||||
Featherweight W | NED | Virginia Lourens | |||
Welterweight W | NED | Mirjam Mueskens | |||
Tennis | |||||
Singles W | NED | Miriam Oremans | |||
Kristie Boogert | |||||
Amanda Hopmans | |||||
Doubles W | NED | Miriam Oremans | |||
Kristie Boogert | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | NED | Ingrid van Lubek | |||
Silvia Pepels | |||||
Ludowieke Hoogzaad | |||||
Individual M | NED | Dennis Looze | |||
Robert Barel | |||||
Eric van der Linden | |||||
Water Polo | |||||
Water polo W | NED | Ellen van der Weijden-Bast | |||
Ingrid Leijendekker | |||||
Carla Quint | |||||
Karin Kuipers | |||||
Heleen Boering | |||||
Edmee Hiemstra | |||||
Gillian van den Berg | |||||
Karla Plugge | |||||
Danielle de Bruijn | |||||
Heleen Peerenboom | |||||
Marjan op den Velde | |||||
Mirjam Overdam | |||||
Patricia Megens | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle heavyweight M | NED | George Torchinava | |||
* The list of Dutch athletes in the 2000 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Dutch athletes in the Olympic Summer Games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||