Hollandske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | NED | Berny Camps | |||
Erwin Verstegen | |||||
Henk Vogels | |||||
Individuelt K | NED | Christel Verstegen | |||
Jacqueline Van Rozendaal-Van Gerven | |||||
Sjan Van Dijk | |||||
Hold M | NED | Berny Camps | |||
Erwin Verstegen | |||||
Henk Vogels | |||||
Hold K | NED | Christel Verstegen | |||
Sjan Van Dijk | |||||
Jacqueline Van Rozendaal-Van Gerven | |||||
Atletik | |||||
800 m M | NED | Marko Koers | |||
Robin van Helden | |||||
1500 m M | NED | Robin van Helden | |||
5000 m M | NED | Marcel Versteeg | |||
Maraton M | NED | Albert van Vlaanderen | |||
Tonnie Dirks | |||||
50 km kapgang M | NED | Harold van Beek | |||
Tikamp M | NED | Robert De Witt | |||
100 m K | NED | Nelli Cooman | |||
200 m K | NED | Karin de Lange | |||
800 m K | NED | Ellen van Langen | |||
Stella Jongmans | |||||
10000 m K | NED | Christien Toonstra | |||
4x100 m K | NED | Karen van der Kooij | |||
Helina Jacomina Poelman | |||||
Petronella Huybrechtse | |||||
Karin de Lange | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | NED | Miguel Dias | |||
Letmellemvægt M | NED | Orhan Delibas | |||
Mellemvægt M | NED | Raymond Joval | |||
Sværvægt M | NED | Arnold Vanderlijde | |||
Supersværvægt M | NED | Jerry Nijman | |||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m M | NED | Marc Weijzen | |||
Jan-Dirk Nijkamp | |||||
K2 1000 m M | NED | Marc Weijzen | |||
Jan-Dirk Nijkamp | |||||
K1 slalom M | NED | Michael Reys | |||
Frits Sins | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | NED | Leontien Zijlaard van Moorsel | |||
Petra Grimbergen | |||||
Monique Knol | |||||
Landevejsløb M | NED | Richard Groenendaal | |||
Rob Compas | |||||
Erik Dekker | |||||
Landevejsløb hold M | NED | Pelle Kil | |||
Jaap Ten Kortenaar | |||||
John den Braber | |||||
Bart Voskamp | |||||
Individuel forfølgelse K | NED | Leontien Zijlaard van Moorsel | |||
Individuel forfølgelse M | NED | Servais Knaven | |||
Holdforfølgelse M | NED | Theodorus Knaven | |||
Erik Cent | |||||
Gerben Broeren | |||||
Niels van der Steen | |||||
Pointsløb M | NED | Leon van Bon | |||
1000 m på tid M | NED | Theodorus van Hameren | |||
Sprint K | NED | Ingrid Haringa | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | NED | Edwin Jongejans | |||
3 m spring K | NED | Daphne Jongejans | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | NED | Ellen Bontje | |||
Anky van Grunsven | |||||
Dressur hold | NED | Anky van Grunsven | |||
Tineke Bartels de Vries | |||||
Ellen Bontje | |||||
Annemarie Sanders-Keizer | |||||
Ridebanespringning individuelt | NED | Johannes Tops | |||
Piet Raymakers | |||||
Ridebanespringning hold | NED | Jos Lansink | |||
Piet Raymakers | |||||
Johannes Tops | |||||
Gymnastik | |||||
Gulv K | NED | Elvira Becks | |||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | NED | Jessica Gal | |||
Letvægt K | NED | Gooitske Marsman | |||
Halv-mellemvægt K | NED | Jenny Gal | |||
Mellemvægt K | NED | Chantal Han | |||
Halv-sværvægt K | NED | Irene de Kok | |||
Sværvægt K | NED | Monique Van Der Lee | |||
Halv-mellemvægt M | NED | Anthonie Wurth | |||
Mellemvægt M | NED | Ben Spijkers | |||
Halv-sværvægt M | NED | Theo Meijer | |||
Sværvægt M | NED | Dennis Raven | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | NED | Irene Eijs | |||
Singlesculler M | NED | Frans Göbel | |||
Dobbeltsculler K | NED | Marie-Jose De Groot | |||
Rita De Jong | |||||
Dobbeltsculler M | NED | Nicolaas Rienks | |||
Henk-Jan Zwolle | |||||
Toer uden styrmand M | NED | George Van Iwaarden | |||
Kai Compagner | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | NED | Marjan Pentenga | |||
Laurien Vermulst | |||||
Anita Meiland | |||||
Harriet van Ettekoven | |||||
Dobbeltfirer M | NED | Hans Keldermann | |||
Ronald Florijn | |||||
Rutger Arisz | |||||
Koos Maasdijk | |||||
Firer uden styrmand M | NED | Jaap Krijtenburg | |||
Niels van der Zwan | |||||
Bart Peters | |||||
Sven Schwarz | |||||
Sejlsport | |||||
Star | NED | Mark Neeleman | |||
Jos Schrier | |||||
Tornado | NED | Paul Manuel | |||
Ronald van Teylingen | |||||
470 M | NED | Jan Kouwenhoven | |||
Benny Kouwenhoven | |||||
Europajolle K | NED | Martine van Leeuwen | |||
Windsurfer K | NED | Dorien de Vries | |||
Windsurfer M | NED | Stephan van den Berg | |||
Skydning | |||||
Luftriffel M | NED | Jack van Bekhoven | |||
Luftriffel K | NED | Yolande Swinkels | |||
Skeet | NED | Eric Swinkels | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | NED | Marianne Muis | |||
Inge de Bruijn | |||||
100 m fri stil K | NED | Karin Brienesse | |||
Mildred Muis | |||||
200 m fri stil K | NED | Adriana van der Plaats | |||
400 m fri stil M | NED | Marcel Wouda | |||
100 m rygcrawl K | NED | Ellen Elzerman | |||
200 m rygcrawl K | NED | Ellen Elzerman | |||
100 m brystsvømning K | NED | Kira Bulten | |||
Martine Janssen | |||||
200 m brystsvømning K | NED | Kira Bulten | |||
Martine Janssen | |||||
100 m butterfly K | NED | Inge de Bruijn | |||
Karin Brienesse | |||||
200 m medley K | NED | Mildred Muis | |||
200 m medley M | NED | Marcel Wouda | |||
400 m medley M | NED | Marcel Wouda | |||
4x100 m fri stil K | NED | Inge de Bruijn | |||
Mildred Muis | |||||
Marianne Muis | |||||
Adriana van der Plaats | |||||
Karin Brienesse | |||||
4x100 m medley K | NED | Ellen Elzerman | |||
Inge de Bruijn | |||||
Kira Bulten | |||||
Marianne Muis | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | NED | Marjolijn Both | |||
Frouke Van Beek | |||||
Tamara Zwart | |||||
Duet K | NED | Marjolijn Both | |||
Tamara Zwart | |||||
Bordtennis | |||||
Double K | NED | Mirjam Hooman | |||
Bettine Vriesekoop | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | NED | Henk-Jan Held | |||
Martin van der Horst | |||||
Ronald Zoodsma | |||||
Roelof van der Meulen | |||||
Edwin Benne | |||||
Peter Blange | |||||
Avital Selinger | |||||
Jan-Marcus Posthuma | |||||
Ronald Zwerver | |||||
Marko Klok | |||||
Martin Teffer | |||||
Ronald Boudrie | |||||
* Listen ovenfor over Hollandske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hollandske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||