Hollandske deltagere ved OL i London 1948 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | NED | Jan Kleyn | |||
Johan Zwaan | |||||
Johannes Meijer | |||||
200 m M | NED | Gabe Scholten | |||
Jan Lammers | |||||
800 m M | NED | Frits de Ruyter | |||
1500 m M | NED | Frits de Ruyter | |||
Willem Slijkhuis | |||||
5000 m M | NED | Willem Slijkhuis | |||
Josef Lataster | |||||
10000 m M | NED | Josef Lataster | |||
110 m hæk M | NED | Jan Zwaan | |||
4x100 m M | NED | Johan Zwaan | |||
Johannes Meijer | |||||
Gabe Scholten | |||||
Jan Lammers | |||||
Hammerkast M | NED | Johan Houtzager | |||
Spydkast M | NED | Nicolaas Lutkeveld | |||
100 m K | NED | Grietje de Jongh | |||
Xenia Stad-de-Jong | |||||
Fanny Blankers-Koen | |||||
200 m K | NED | Neeltje Karelse | |||
Fanny Blankers-Koen | |||||
Grietje de Jongh | |||||
80 m hæk K | NED | Gerda van der Kade-Kodijs | |||
Fanny Blankers-Koen | |||||
4x100 m K | NED | Xenia Stad-de-Jong | |||
Jeanette Witziers-Timmer | |||||
Fanny Blankers-Koen | |||||
Gerda van der Kade-Kodijs | |||||
Længdespring K | NED | Gerda van der Kade-Kodijs | |||
Neeltje Karelse | |||||
Kuglestød K | NED | Anna Panhorst Niesink | |||
Diskoskast K | NED | Petronella Roos | |||
Anna Panhorst Niesink | |||||
Spydkast K | NED | Elly Dammers | |||
Johanna Koning | |||||
Johanna Teunissen-Waalboer | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | NED | Hermanus Corman | |||
Fjervægt M | NED | Moos Linneman | |||
Mellemvægt M | NED | Jan Schubart | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | NED | Alida van der Anker-Doedans | |||
K1 1000 m M | NED | Willem van der Kroft | |||
K2 1000 m M | NED | Willem Pool | |||
Cornelis Gravesteijn | |||||
K1 10000 m M | NED | Jochem Bobeldijk | |||
K2 10000 m M | NED | Cornelis Koch | |||
Harry Stroo | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | NED | Henk Faanhof | |||
Evert Grift | |||||
Piet Peters | |||||
Gerardus Voorting | |||||
Landevejsløb hold M | NED | Gerrit Voorting | |||
Henk Faanhof | |||||
Evert Grift | |||||
1000 m på tid M | NED | Theo Blankenaauw | |||
Sprint M | NED | Johannes Hijzelendoorn | |||
Tandem M | NED | Nicolaas Buchly | |||
Martinus van Gelder | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | NED | Jacoba Heck | |||
Jacoba Floor | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | NED | Adam ten Cate | |||
Ernest van Loon | |||||
Ridebanespringning individuelt | NED | Jacob Rijks | |||
Jan de Bruine | |||||
Joachim Gruppelaar | |||||
Ridebanespringning hold | NED | Jacob Rijks | |||
Joachim Gruppelaar | |||||
Jan de Bruine | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | NED | Klara Post | |||
Annie Ros | |||||
Cootje Van Kampen-Tonneman | |||||
Truida Heil-Bonnet | |||||
Jacoba Wijnands | |||||
Dientje Meijer-Haantjes | |||||
Lenie Gerrietsen | |||||
Anna van Geene | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | NED | Henri Derckx | |||
Johan Drijver | |||||
Pieter Bromberg | |||||
Willem van Heel | |||||
Andries Boerstra | |||||
Antonius Richter | |||||
Hermanus Loggere | |||||
Edouard Tiel | |||||
Jenne Langhout | |||||
Jan Kruize | |||||
Rius Esser | |||||
Henricus Bouwman | |||||
Sejlsport | |||||
Swallow | NED | Willem de Vries Lentsch Jr. | |||
Edward Stutterheim | |||||
Drage | NED | Abraham Dudok van Heel | |||
Cornelis Jonker | |||||
Willem van Duyl | |||||
Star | NED | Edward Stutterheim | |||
Adriaan Maas | |||||
Finnjolle | NED | Jacobus de Jong | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | NED | Geurt Schoonman | |||
Christiaan Both | |||||
Jan Brussaard | |||||
Silhuetpistol M | NED | Paulus Kessels | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | NED | Johanna Termeulen | |||
Irma Schuhmacher | |||||
Marie-Louise Vaessen | |||||
100 m rygcrawl K | NED | Hendrika van der Horst | |||
Greta Galliard | |||||
Dirkje van Ekris | |||||
100 m rygcrawl M | NED | Cornelis Kievit | |||
200 m brystsvømning K | NED | Adriana de Groot | |||
Petronella van Vliet | |||||
Antonia Hom | |||||
200 m brystsvømning M | NED | Bob Bonte | |||
4x100 m fri stil K | NED | Margot Marsman | |||
Johanna Termeulen | |||||
Irma Schuhmacher | |||||
Marie-Louise Vaessen | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | NED | Cornelius Braasem | |||
Hans Stam | |||||
Pieter Salomons | |||||
Hendrikus Keetelaar | |||||
Albert Ruimschotel | |||||
Johannes Rohner | |||||
Cornelis Korevaar | |||||
Rudolph van Feggelen | |||||
Frits Smol | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | NED | Jan Smeekens | |||
Sværvægt M | NED | Abraham Charite | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | NED | Hendrik Dijk | |||
Græsk romersk letvægt M | NED | Johannes Munnikes | |||
Græsk romersk weltervægt M | NED | Johan Schouten | |||
Græsk romersk mellemvægt M | NED | Klaas de Groot | |||
* Listen ovenfor over Hollandske deltagere ved OL i 1948 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hollandske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1948 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||