Mexicanske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | MEX | Luis Eduardo Velez | |||
Juan Rene Serrano | |||||
Individuelt K | MEX | Mariana Avitia | |||
Aida Roman | |||||
Atletik | |||||
5000 m M | MEX | Juan Luis Barrios | |||
10000 m M | MEX | David Galvan | |||
Alejandro Suárez | |||||
Juan Carlos Romero | |||||
Maraton M | MEX | Procopio Franco | |||
Carlos Cordero | |||||
Francisco Bautista | |||||
20 km kapgang M | MEX | Eder Sánchez | |||
David Mejia | |||||
50 km kapgang M | MEX | Mario Ivan Flores | |||
Jesus Sanchez | |||||
Horació Nava | |||||
Højdespring M | MEX | Gerardo Martinez | |||
Stangspring M | MEX | Giovanni Lanaro | |||
400 m K | MEX | Gabriela Medina | |||
10000 m K | MEX | Dulce Maria Rodriguez | |||
Maraton K | MEX | Karina Perez | |||
Madai Pérez | |||||
Patricia Retiz | |||||
4x400 m K | MEX | Zudikey Rodriguez | |||
Gabriela Medina | |||||
Nallely Vela | |||||
Ruth Grajeda | |||||
Højdespring K | MEX | Romary Rifka | |||
Badminton | |||||
Single K | MEX | Deyanira Angulo | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | MEX | Oscar Valdez Fierro | |||
Fjervægt M | MEX | Arturo Santos Reyes | |||
Letvægt M | MEX | Francisco Javier Vargas | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | MEX | Manuel Cortina | |||
K1 1000 m M | MEX | Manuel Cortina | |||
C2 500 m M | MEX | Dimas Camilo | |||
Jose Everardo Cristobal | |||||
C1 1000 m M | MEX | Jose Everardo Cristobal | |||
C2 1000 m M | MEX | Dimas Camilo | |||
Jose Everardo Cristobal | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | MEX | Moises Aldape Chavez | |||
Landevejsløb K | MEX | Alessandra Grassi | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | MEX | Yahel Castillo Huerta | |||
3 m spring K | MEX | Jashia Luna Alfaro | |||
Laura Sanchez Soto | |||||
Tårnspring M | MEX | Rommel Pacheco | |||
German Sanchez Sanchez | |||||
Tårnspring K | MEX | Tatiana Ortiz | |||
Paola Espinosa Sanchez | |||||
Synkron tårnspring K | MEX | Paola Espinosa Sanchez | |||
Tatiana Ortiz | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | MEX | Bernadette Pujals Cavallo | |||
Ridebanespringning individuelt | MEX | Federico Fernandez | |||
Alberto Michan | |||||
Antonio Chedraui | |||||
Ridebanespringning hold | MEX | Federico Fernandez | |||
Enrique Gonzalez | |||||
Alberto Michan | |||||
Antonio Chedraui | |||||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt K | MEX | Angelica Larios | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | MEX | Maricela Cantu Mata | |||
Gulv K | MEX | Maricela Cantu Mata | |||
Spring på hest K | MEX | Maricela Cantu Mata | |||
Bom K | MEX | Maricela Cantu Mata | |||
Forskudt barre K | MEX | Maricela Cantu Mata | |||
Judo | |||||
Sværvægt K | MEX | Vanessa Zambotti | |||
Halv-sværvægt M | MEX | Arturo Martinez | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | MEX | Marlene Sanchez | |||
Individuelt M | MEX | Oscar Soto Carrillo | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | MEX | Patrick Loliger Salas | |||
Letvægt dobbeltsculler K | MEX | Lila Perez Rul | |||
Gabriela Huerta | |||||
Sejlsport | |||||
Laser K | MEX | Tania Elias Calles | |||
Windsurfer K | MEX | Demita Vega de Lille | |||
Windsurfer M | MEX | David Mier Cuevas | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | MEX | Natalia Zamora | |||
Luftriffel M | MEX | Jose Luis Sanchez | |||
Roberto Jose Elias | |||||
Skeet M | MEX | Ariel Flores Gomez | |||
Svømning | |||||
400 m fri stil K | MEX | Susana Escobar Torres | |||
800 m fri stil K | MEX | Susana Escobar Torres | |||
100 m rygcrawl K | MEX | Maria Fernanda Gonzalez | |||
200 m rygcrawl K | MEX | Maria Fernanda Gonzalez | |||
100 m brystsvømning K | MEX | Adriana Marmolejo | |||
200 m brystsvømning K | MEX | Adriana Marmolejo | |||
100 m butterfly M | MEX | Juan Jose Veloz Davila | |||
200 m butterfly M | MEX | Juan Jose Veloz Davila | |||
400 m medley K | MEX | Susana Escobar Torres | |||
Marathon 10 km K | MEX | Imelda Martinez | |||
Marathon 10 km M | MEX | Luis Escobar | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | MEX | Isabel Delgado Plancarte | |||
Mariana Cifuentes | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | MEX | Yadira Silva | |||
Taekwondo | |||||
Sværvægt K | MEX | Maria del Rosario Espinoza | |||
Fluevægt M | MEX | Guillermo Perez | |||
Fjervægt M | MEX | Idulio Islas | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | MEX | Adriana Corona | |||
Individuelt M | MEX | Francisco Serrano | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | MEX | Mayra Aide Gracia | |||
Bibiana Candelas | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | MEX | Luz Mercedes Acosta Valdez | |||
Sværvægt K | MEX | Damaris Aguirre | |||
Brydning | |||||
Fri stil supersværvægt M | MEX | Lawrence Langowski | |||
* Listen ovenfor over Mexicanske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Mexicanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||