Mexicanske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | MEX | Juan Rene Serrano | |||
Jorge Pablo Chapoy | |||||
Eduardo Avelino Magana | |||||
Hold M | MEX | Eduardo Magana | |||
Juan Rene Serrano | |||||
Jorge Chapoy | |||||
Atletik | |||||
200 m M | MEX | Juan Pedro Toledo | |||
400 m M | MEX | Alejandro Cárdenas | |||
5000 m M | MEX | Alejandro Suárez | |||
10000 m M | MEX | Teodoro Vega | |||
David Galvan | |||||
Maraton M | MEX | Procopio Franco | |||
Jose Palalia | |||||
Andres Espinosa Perez | |||||
20 km kapgang M | MEX | Omar Segura | |||
Bernardo Segura | |||||
Noe Hernandez | |||||
50 km kapgang M | MEX | Mario Ivan Flores | |||
Miguel Angel Rodriguez | |||||
German Sanchez Cruz | |||||
Stangspring M | MEX | Giovanni Lanaro | |||
100 m K | MEX | Liliana Allen | |||
400 m K | MEX | Ana Guevara | |||
5000 m K | MEX | Dulce Maria Rodriguez | |||
10000 m K | MEX | Adriana Fernandez | |||
Maraton K | MEX | Angelica Sanchez | |||
Margarita Tapia | |||||
4x400 m K | MEX | Magali Yanez | |||
Ana Guevara | |||||
Mayra Gonzalez Maldonado | |||||
Liliana Allen | |||||
20 km kapgang K | MEX | Victoria Palacios | |||
Maria del Rosario Sanchez | |||||
Højdespring K | MEX | Romary Rifka | |||
Hammerkast K | MEX | Violeta Guzman | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | MEX | Raul Castaneda | |||
Bantamvægt M | MEX | Abner Mares Martinez | |||
Letweltervægt M | MEX | Juan Navarro Ramirez | |||
Mellemvægt M | MEX | Alfredo Angulo Lopez | |||
Letsværvægt M | MEX | Ramiro Reducindo Radilla | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | MEX | Belem Guerrero Mendez | |||
Pointsløb K | MEX | Belem Guerrero Mendez | |||
500 m på tid K | MEX | Nancy Contreras | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | MEX | Fernando Platas | |||
Rommel Pacheco | |||||
3 m spring K | MEX | Paola Espinosa Sanchez | |||
Jashia Luna Alfaro | |||||
Tårnspring M | MEX | Rommel Pacheco | |||
Tårnspring K | MEX | Paola Espinosa Sanchez | |||
Jashia Luna Alfaro | |||||
Synkron 3 m spring K | MEX | Laura Sanchez Soto | |||
Paola Espinosa Sanchez | |||||
Synkron tårnspring K | MEX | Paola Espinosa Sanchez | |||
Jashia Luna Alfaro | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | MEX | Edgar Chumacero | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | MEX | Alma Martinez | |||
Dioselina Valderrama | |||||
Nancy Gutierrez | |||||
Luz Del Rosario Saucedo | |||||
Carina Maravillas | |||||
Patricia Perez | |||||
Iris Mora | |||||
Maribel Dominguez | |||||
Fatima Leyva | |||||
Juana Lopez | |||||
Monica Vergara | |||||
Maria De Jesus Castillo | |||||
Alba Garcia | |||||
Leslie Munoz | |||||
Monica Gonzalez | |||||
Rubi Sandoval | |||||
Monica Ocampo | |||||
Pamela Tajonar | |||||
Elizabeth Gomez | |||||
Jennifer Molina | |||||
Guadalupe Worbis | |||||
Fodbold M | MEX | Israel Lopez | |||
Ismael Rodriguez | |||||
Cirilio Saucedo | |||||
Alberto Medina | |||||
Mario Perez | |||||
Jaime Duran | |||||
Joel Huiqui | |||||
Guillermo Ochoa | |||||
Luis Perez | |||||
Francisco Rodriguez | |||||
Gerardo Espinoza | |||||
Ismael Iniguez | |||||
Jose Corona | |||||
Juan Pablo Garcia | |||||
Hugo Sanchez | |||||
Amaury Ponce | |||||
Gonzalo Pineda | |||||
Rafael Marquez | |||||
Omar Bravo | |||||
Diego Martinez | |||||
Zinha | |||||
Aaron Galindo | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | MEX | Brenda Magana Almaral | |||
Laura Moreno Garza | |||||
Gulv K | MEX | Brenda Magana Almaral | |||
Laura Moreno Garza | |||||
Spring på hest K | MEX | Brenda Magana Almaral | |||
Bom K | MEX | Brenda Magana Almaral | |||
Laura Moreno Garza | |||||
Forskudt barre K | MEX | Brenda Magana Almaral | |||
Laura Moreno Garza | |||||
Judo | |||||
Sværvægt K | MEX | Vanessa Zambotti | |||
Ekstra-letvægt M | MEX | Cristobal Aburto | |||
Mellemvægt M | MEX | Jose Goldschmied | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | MEX | Manuel Pradillo Ortega | |||
Sergio Salazar | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | MEX | Martha Garcia Mayo | |||
Letvægt dobbeltsculler K | MEX | Gabriela Huerta Trillo | |||
Aline Olvera Clauzier | |||||
Sejlsport | |||||
Europajolle K | MEX | Tania Calles Wolf | |||
Windsurfer K | MEX | Rosa Campos Perez | |||
Windsurfer M | MEX | David Mier Cuevas | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | MEX | Roberto Jose Elias | |||
Luftriffel M | MEX | Roberto Jose Elias | |||
Svømning | |||||
200 m fri stil M | MEX | Joshua Ilika Brenner | |||
400 m fri stil M | MEX | Leonardo Salinas Saldana | |||
100 m brystsvømning K | MEX | Adriana Rebeca Vargas | |||
200 m brystsvømning K | MEX | Adriana Rebeca Vargas | |||
100 m butterfly M | MEX | Joshua Ilika Brenner | |||
200 m butterfly M | MEX | Juan Jose Veloz Davila | |||
4x200 m fri stil M | MEX | Javier Diaz Gonzalez | |||
Leonardo Salinas Saldana | |||||
Alejandro Siqueiros | |||||
Joshua Ilika Brenner | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | MEX | Nara Falcon | |||
Olga Vargas | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | MEX | Iridia Salazar Blanco | |||
Fluevægt M | MEX | Oscar Salazar | |||
Weltervægt M | MEX | Victor Garibay Estrada | |||
Triatlon | |||||
Individuelt M | MEX | Eligio Cervantes | |||
Javier Rosas | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | MEX | Mayra Garcia | |||
Hilda Gaxiola | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt K | MEX | Damaris Aguirre | |||
* Listen ovenfor over Mexicanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Mexicanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||