Mexicanske deltagere ved OL i Mexico City 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | MEX | Miguel Angel Gonzalez | |||
Felix Becquer | |||||
200 m M | MEX | Miguel Angel Gonzalez | |||
400 m M | MEX | Melesio Pina | |||
800 m M | MEX | Roberto Silva Martinez | |||
1500 m M | MEX | Jose Neri | |||
5000 m M | MEX | Juan Martinez | |||
10000 m M | MEX | Alvaro Mejia | |||
Juan Martinez | |||||
Maraton M | MEX | Alfredo Penaloza | |||
Pablo Garrido | |||||
Jose Garcia | |||||
400 m hæk M | MEX | Cesare Alejandro Sanchez | |||
3000 m forhindringsløb M | MEX | Pedro Miranda | |||
4x100 m M | MEX | Enrique Labadié | |||
Miguel Angel Gonzalez | |||||
Galdino Flores | |||||
Felix Becquer | |||||
4x400 m M | MEX | Carlos Castro | |||
Salvador Medina | |||||
Francisco Sardo | |||||
Melesio Pina | |||||
20 km kapgang M | MEX | Jose Pedraza | |||
Jose Oliveros | |||||
Eladio Campos | |||||
50 km kapgang M | MEX | Ismael Hernandez | |||
Pablo Colin | |||||
Jose Pedraza | |||||
Længdespring M | MEX | Galdino Flores | |||
Tikamp M | MEX | Roberto Carmona Botello | |||
100 m K | MEX | Esperanza Giron Olivares | |||
200 m K | MEX | Esperanza Giron Olivares | |||
400 m K | MEX | Enriqueta Basilio | |||
80 m hæk K | MEX | Enriqueta Basilio | |||
4x100 m K | MEX | Esperanza Giron Olivares | |||
Mercedes Roman Casillas | |||||
Enriqueta Basilio | |||||
Alma Rosa Martinez | |||||
Længdespring K | MEX | Mercedes Roman Casillas | |||
Femkamp K | MEX | Mercedes Roman Casillas | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | MEX | Alberto Morales | |||
Fluevægt M | MEX | Ricardo Delgado | |||
Bantamvægt M | MEX | Roberto Cervantes | |||
Fjervægt M | MEX | Antonio Roldan | |||
Letvægt M | MEX | Jose Antonio Duran | |||
Letweltervægt M | MEX | Jaime Lozano | |||
Weltervægt M | MEX | Alfonso Ramirez Gutierrez | |||
Letmellemvægt M | MEX | Jose Cebreros | |||
Mellemvægt M | MEX | Agustin Zaragoza | |||
Letsværvægt M | MEX | Enrique Villarreal | |||
Sværvægt M | MEX | Joaquin Rocha | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | MEX | Ann Henningsen | |||
K2 500 m K | MEX | Angelica Zawadski | |||
Ann Henningsen | |||||
K1 1000 m M | MEX | Fidel Santander | |||
K2 1000 m M | MEX | Alonso Heinze | |||
Jeronimo Gomez | |||||
K4 1000 m M | MEX | Carlos Graeff | |||
Carlos Prendes | |||||
Luis Lozano | |||||
Roberto Heinze | |||||
C1 1000 m M | MEX | Felipe Ojeda | |||
C2 1000 m M | MEX | Mikhail Altamirano | |||
Juan Martinez | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | MEX | Agustin Alcantara | |||
Roberto Brito | |||||
Radames Trevino | |||||
Adolfo Belmonte | |||||
Individuel forfølgelse M | MEX | Radames Trevino | |||
Holdforfølgelse M | MEX | Heriberto Diaz | |||
Radames Trevino | |||||
Adolfo Belmonte | |||||
Agustin Alcantara | |||||
1000 m på tid M | MEX | Jose Mercado Escareno | |||
Tandem M | MEX | Julio Munguia | |||
Guillermo Mendoza | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | MEX | Jorge Telch | |||
Jose Robunson | |||||
Luis Nino de Rivera | |||||
3 m spring K | MEX | Bertha Baraldi | |||
Tårnspring M | MEX | Luis Nino de Rivera | |||
Alvaro Gaxiola | |||||
Jose Robinson | |||||
Tårnspring K | MEX | Dora Hernandez | |||
Bertha Baraldi | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | MEX | Julio Herrero | |||
Federico Serrano | |||||
Military individuelt | MEX | Eduardo Higareda | |||
Evaristo Avalos | |||||
Ramon Mejia Ramirez | |||||
Ernesto del Castillo | |||||
Military hold | MEX | Eduardo Higareda | |||
Ramon Mejia Ramirez | |||||
Ernesto del Castillo | |||||
Evaristo Avalos Galindo | |||||
Ridebanespringning individuelt | MEX | Ricardo Guasch | |||
Joaquin Perez Heras | |||||
Fernando Hernandez | |||||
Ridebanespringning hold | MEX | Ricardo Guasch | |||
Joaquin Perez Heras | |||||
Fernando Hernandez | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | MEX | Maria del Pilar Roldan | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | MEX | Luisa Morales | |||
Laura Rivera | |||||
Rosalinda Puente | |||||
Elena Ramirez | |||||
Julieta Saenz | |||||
Rosario Briones | |||||
Hold M | MEX | Enrique Garcia | |||
Rogelio Mendoza | |||||
Fernando Valles | |||||
Jose Vilchis | |||||
Armando Valles | |||||
Jose Gonzalez | |||||
Moderne femkamp | |||||
Eduardo Tovar | |||||
Eduardo Olivera | |||||
David Barcena Rios | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | MEX | Otto Plettner | |||
Ricardo Scheffler | |||||
Toer uden styrmand M | MEX | Roberto Friedrich | |||
Fernando Scheffler | |||||
Toer med styrmand M | MEX | Armando Castro | |||
Juan Sainz | |||||
Jose Alvarez | |||||
Firer uden styrmand M | MEX | Jesús Toscano | |||
Arcadio Padilla | |||||
David Trejo | |||||
Roberto Retolaza | |||||
Firer med styrmand M | MEX | Rafael Velasco | |||
Jorge Castillo | |||||
Gregorio Blasco | |||||
Daniel Chavez | |||||
Avelino Soberon | |||||
Otter M | MEX | Edgar Morales | |||
Rodolfo Santillan | |||||
Sergio Vásquez | |||||
Antonio Paramo | |||||
Miguel Fuentes | |||||
Amado Medina | |||||
Victor Cervantes | |||||
Emilio Leal | |||||
Federico Arce | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | MEX | Carlos Braniff | |||
Iker Belausteguigoitia | |||||
Antonio Recamier | |||||
Drage | MEX | Esteban Gerard | |||
Javier Velazquez | |||||
Roberto Sloane | |||||
Star | MEX | Marcos Gerard | |||
Andres Gerard | |||||
Flying Dutchman | MEX | Guillermo Garcia Ceballos | |||
Lorenzo Villasenor | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | MEX | Jose Gonzalez | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | MEX | Marcia Arriaga | |||
Vivian Ortiz | |||||
100 m fri stil M | MEX | Rafael Cal | |||
Salvador Ruiz | |||||
Mario Santibanez | |||||
200 m fri stil K | MEX | Maria Teresa Ramirez | |||
Marcia Arriaga | |||||
400 m fri stil K | MEX | Norma Amezcua | |||
Laura Vaca | |||||
Maria Teresa Ramirez | |||||
400 m fri stil M | MEX | Guillermo Echevarria Perez | |||
Jorge Urreta | |||||
Juan Alanis | |||||
800 m fri stil K | MEX | Laura Vaca | |||
Maria Teresa Ramirez | |||||
Norma Amezcua | |||||
1500 m fri stil M | MEX | Juan Alanis | |||
Guillermo Echevarria Perez | |||||
Jorge Urreta | |||||
100 m rygcrawl K | MEX | Lidia Ramirez Gomez | |||
100 m rygcrawl M | MEX | Luis Angel Acosta | |||
Jose Santibanez | |||||
Jaime Rivera | |||||
200 m rygcrawl M | MEX | Jose Santibanez | |||
Jaime Rivera | |||||
Luis Angel Acosta | |||||
100 m brystsvømning K | MEX | Victoria Casas | |||
Tamara Oynick | |||||
100 m brystsvømning M | MEX | Javier Jimenez | |||
Eduardo Moreno | |||||
Felipe Munoz | |||||
200 m brystsvømning K | MEX | Victoria Casas | |||
Tamara Oynick | |||||
Ana de la Portilla | |||||
200 m brystsvømning M | MEX | Felipe Munoz | |||
Eduardo Moreno | |||||
Rafael Hernandez Rojas | |||||
100 m butterfly K | MEX | Patricia Obregon | |||
100 m butterfly M | MEX | Mario Santibanez | |||
Maximiliano Aguilar | |||||
200 m butterfly K | MEX | Lidia Ramirez Gomez | |||
200 m butterfly M | MEX | Gabriel Altamirano | |||
Raul Villagomez | |||||
200 m medley K | MEX | Lidia Ramirez Gomez | |||
200 m medley M | MEX | Rafael Hernandez Rojas | |||
Eduardo Alanis | |||||
Jose Santibanez | |||||
400 m medley K | MEX | Laura Vaca | |||
Norma Amezcua | |||||
Tamara Oynick | |||||
400 m medley M | MEX | Rafael Hernandez Rojas | |||
Raul Villagomez | |||||
Eduardo Alanis | |||||
4x100 m fri stil K | MEX | Marcia Arriaga | |||
Maria Teresa Ramirez | |||||
Norma Amezcua | |||||
Laura Vaca | |||||
4x100 m fri stil M | MEX | Rafael Cal | |||
Eduardo Alanis | |||||
Salvador Ruiz | |||||
Mario Santibanez | |||||
4x200 m fri stil M | MEX | Juan Alanis | |||
Jorge Urreta | |||||
Eduardo Alanis | |||||
Rafael Cal | |||||
4x100 m medley K | MEX | Patricia Obregon | |||
Maria Teresa Ramirez | |||||
Lidia Ramirez Gomez | |||||
Tamara Oynick | |||||
4x100 m medley M | MEX | Felipe Munoz | |||
Mario Santibanez | |||||
Jose Santibanez | |||||
Rafael Cal | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | MEX | Miguel Angel Medina | |||
Manuel Mateos | |||||
Letvægt M | MEX | Mauro Alanis | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fluevægt M | MEX | Enrique Jimenez | |||
* Listen ovenfor over Mexicanske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Mexicanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Mexico City 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||