Kasakhstanske deltagere ved OL i Vancouver 2010 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | KAZ | Igor Zakurdaev | |||
Styrtløb K | KAZ | Lyudmila Fedotova | |||
Super G K | KAZ | Lyudmila Fedotova | |||
Super G M | KAZ | Igor Zakurdaev | |||
Storslalom K | KAZ | Lyudmila Fedotova | |||
Storslalom M | KAZ | Igor Zakurdaev | |||
Slalom M | KAZ | Igor Zakurdaev | |||
Kombination M | KAZ | Igor Zakurdaev | |||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | KAZ | Yelena Khrustalyova | |||
Marina Lebedeva | |||||
Lyubov Filimonova | |||||
Anna Lebedeva | |||||
10 km M | KAZ | Aleksandr Chevyakov | |||
Yan Savitsky | |||||
Nikolay Braychenko | |||||
Dias Keneshev | |||||
10 km forfølgelse K | KAZ | Marina Lebedeva | |||
Anna Lebedeva | |||||
Yelena Khrustalyova | |||||
12,5 km forfølgelse M | KAZ | Yan Savitskiy | |||
Alexsandr Chervyhkov | |||||
15 km K | KAZ | Yelena Khrustalyova | |||
Marina Lebedeva | |||||
Lyubov Filimonova | |||||
Anna Lebedeva | |||||
20 km M | KAZ | Alexsandr Chervyhkov | |||
Yan Savitskiy | |||||
Dias Keneshev | |||||
Alexandr Trifonov | |||||
4x6 km K | KAZ | Anna Lebedeva | |||
Marina Lebedeva | |||||
Lyubov Filimonova | |||||
Yelena Khrustalyova | |||||
4x7,5 km M | KAZ | Yan Savitskiy | |||
Alexandr Trifonov | |||||
Dias Keneshev | |||||
Alexsandr Chervyhkov | |||||
12,5 km mass start K | KAZ | Yelena Khrustalyova | |||
Langrend | |||||
10 km K | KAZ | Svetlana Malahova-Shishkina | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Tatjana Roshina | |||||
Yelena Kolomina | |||||
15 km M | KAZ | Alexey Poltaranin | |||
Yevgeniy Velichko | |||||
Nikolay Chebotko | |||||
Sergey Cherepanov | |||||
Skiatlon K | KAZ | Svetlana Malahova-Shishkina | |||
Marina Matrossova | |||||
Oxana Yatskaya | |||||
Yelena Kolomina | |||||
Skiatlon M | KAZ | Yevgeniy Velichko | |||
Sergey Cherepanov | |||||
30 km K | KAZ | Svetlana Malahova-Shishkina | |||
Marina Matrossova | |||||
Oxana Yatskaya | |||||
Yelena Kolomina | |||||
50 km M | KAZ | Alexey Poltaranin | |||
Yevgeniy Velichko | |||||
4x5 km K | KAZ | Svetlana Malahova-Shishkina | |||
Tatjana Roshina | |||||
Yelena Kolomina | |||||
Oxana Yatskaya | |||||
4x10 km M | KAZ | Nikolay Chebotko | |||
Sergey Cherepanov | |||||
Yevgeniy Velichko | |||||
Alexey Poltoranin | |||||
Sprint K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Yelena Antonova | |||||
Marina Matrossova | |||||
Oxana Yatskaya | |||||
Sprint M | KAZ | Yevgeniy Koshevoy | |||
Nikolay Chebotko | |||||
Sergey Cherepanov | |||||
Alexey Poltaranin | |||||
Holdsprint K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Holdsprint M | KAZ | Nikolay Chebotko | |||
Alexey Poltaranin | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt M | KAZ | Abzal Rakimgaliev | |||
Denis Ten | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | KAZ | Yuliya Rodionova | |||
Darya Rybalova | |||||
Yulia Galysheva | |||||
Pukkelpist M | KAZ | Dmitriy Barmashov | |||
Dmitriy Reiherd | |||||
Spring K | KAZ | Zhibek Arapbayeva | |||
Short track | |||||
500 m M | KAZ | Aidar Bekzhanov | |||
1000 m M | KAZ | Aidar Bekzhanov | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | KAZ | Nikolay Karpenko | |||
Alexey Korolev | |||||
Stor bakke M | KAZ | Alexey Korolev | |||
Nikolay Karpenko | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
500 m M | KAZ | Roman Krech | |||
1000 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
1000 m M | KAZ | Denis Kuzin | |||
Roman Krech | |||||
1500 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
1500 m M | KAZ | Denis Kuzin | |||
5000 m M | KAZ | Dmitriy Babenko | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||