Kasakhstanske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Storslalom K | KAZ | Olesia Persidskaya | |||
Storslalom M | KAZ | Danil Anisimov | |||
Slalom K | KAZ | Olesia Persidskaya | |||
Slalom M | KAZ | Danil Anisimov | |||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | KAZ | Elena Dubok | |||
10 km M | KAZ | Dmitriy Pantov | |||
15 km K | KAZ | Elena Dubok | |||
20 km M | KAZ | Dmitriy Pantov | |||
Langrend | |||||
10 km K | KAZ | Yelena Antonova | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Svetlana Deshevykh | |||||
Svetlana Malahova-Shishkina | |||||
15 km M | KAZ | Igor Zubrilin | |||
Pavel Riabinine | |||||
Denis Krivushkin | |||||
Andrey Golovko | |||||
5+5 km forfølgelse K | KAZ | Yelena Antonova | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Svetlana Deshevykh | |||||
Svetlana Malahova-Shishkina | |||||
10+10 km forfølgelse M | KAZ | Andrey Nevzorov | |||
Nikolay Chebotko | |||||
Denis Krivushkin | |||||
Andrey Golovko | |||||
15 km K | KAZ | Svetlana Malahova-Shishkina | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Daria Starostina | |||||
Natalya Isachenko | |||||
30 km M | KAZ | Vladimir Bortsov | |||
Andrey Nevzorov | |||||
Nikolay Chebotko | |||||
Maxim Odnodvortsev | |||||
30 km K | KAZ | Yelena Antonova | |||
Oxana Yatskaya | |||||
Svetlana Deshevykh | |||||
Svetlana Malahova-Shishkina | |||||
50 km M | KAZ | Maxim Odnodvortsev | |||
Igor Zubrilin | |||||
Andrey Nevzorov | |||||
Andrey Golovko | |||||
4x5 km K | KAZ | Svetlana Deshevykh | |||
Svetlana Malahova-Shishkina | |||||
Yelena Antonova | |||||
Oxana Yatskaya | |||||
4x10 km M | KAZ | Nikolay Chebotko | |||
Pavel Riabinine | |||||
Andrey Golovko | |||||
Andrey Nevzorov | |||||
Sprint K | KAZ | Natalya Isachenko | |||
Daria Starostina | |||||
Sprint M | KAZ | Vladimir Bortsov | |||
Nikolay Chebotko | |||||
Denis Krivushkin | |||||
Maxim Odnodvortsev | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist M | KAZ | Aleksey Bannikov | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | KAZ | Pawel Gaiduk | |||
Alexander Korobov | |||||
Stanislav Filimonov | |||||
Maxim Polunin | |||||
Stor bakke M | KAZ | Pawel Gaiduk | |||
Alexander Korobov | |||||
Stanislav Filimonov | |||||
Maxim Polunin | |||||
Hold M | KAZ | Pavel Gayduk | |||
Maxim Polunin | |||||
Alexander Korobov | |||||
Stanislav Filimonov | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1000 m K | KAZ | Lyudmila Prokasheva | |||
1000 m M | KAZ | Sergey Tsybenko | |||
1500 m K | KAZ | Marina Pupina | |||
Anzhelika Gavrilova | |||||
1500 m M | KAZ | Nikolay Uliyanin | |||
Vladimir Kostin | |||||
Sergey Tsybenko | |||||
Radik Bikchentayev | |||||
3000 m K | KAZ | Marina Pupina | |||
Anzhelika Gavrilova | |||||
Lyudmila Prokasheva | |||||
5000 m M | KAZ | Vladimir Kostin | |||
Sergey Ilyuchshenko | |||||
Radik Bikchentayev | |||||
5000 m K | KAZ | Lyudmila Prokasheva | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||