Italienske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | ITA | Peter Fill | |||
Werner Heel | |||||
Christof Innerhofer | |||||
Dominik Paris | |||||
Styrtløb K | ITA | Nadia Fanchini | |||
Elena Fanchini | |||||
Daniela Merighetti | |||||
Verena Stuffer | |||||
Super G K | ITA | Daniela Merighetti | |||
Verena Stuffer | |||||
Nadia Fanchini | |||||
Francesca Marsaglia | |||||
Super G M | ITA | Christof Innerhofer | |||
Dominik Paris | |||||
Peter Fill | |||||
Werner Heel | |||||
Storslalom K | ITA | Francesca Marsaglia | |||
Federica Brignone | |||||
Denise Karbon | |||||
Nadia Fanchini | |||||
Storslalom M | ITA | Luca De Aliprandini | |||
Manfred Mölgg | |||||
Davide Simoncelli | |||||
Roberto Nani | |||||
Slalom K | ITA | Federica Brignone | |||
Chiara Costazza | |||||
Slalom M | ITA | Stefano Gross | |||
Giuliano Razzoli | |||||
Manfred Mölgg | |||||
Patrick Thaler | |||||
Kombination K | ITA | Federica Brignone | |||
Elena Fanchini | |||||
Daniela Merighetti | |||||
Francesca Marsaglia | |||||
Kombination M | ITA | Peter Fill | |||
Christof Innerhofer | |||||
Dominik Paris | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | ITA | Nicole Gontier | |||
Karin Oberhofer | |||||
Dorothea Wierer | |||||
Michela Ponza | |||||
10 km M | ITA | Markus Windisch | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Lukas Hofer | |||||
Dominik Windisch | |||||
10 km forfølgelse K | ITA | Dorothea Wierer | |||
Michela Ponza | |||||
Nicole Gontier | |||||
Karin Oberhofer | |||||
12,5 km forfølgelse M | ITA | Christian De Lorenzi | |||
Lukas Hofer | |||||
Dominik Windisch | |||||
15 km K | ITA | Alexia Runggaldier | |||
Nicole Gontier | |||||
Karin Oberhofer | |||||
20 km M | ITA | Lukas Hofer | |||
Dominik Windisch | |||||
Markus Windisch | |||||
Christian De Lorenzi | |||||
4x6 km K | ITA | Dorothea Wierer | |||
Nicole Gontier | |||||
Michela Ponza | |||||
Karin Oberhofer | |||||
4x7,5 km M | ITA | Markus Windisch | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Lukas Hofer | |||||
Dominik Windisch | |||||
12,5 km mass start K | ITA | Dorothea Wierer | |||
Karin Oberhofer | |||||
15 km mass start M | ITA | Dominik Windisch | |||
Lukas Hofer | |||||
Mixed Stafet | ITA | Dorothea Wierer | |||
Dominik Windisch | |||||
Karin Oberhofer | |||||
Lukas Hofer | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | ITA | Simone Fontana | |||
Simone Bertazzo | |||||
Firer M | ITA | Simone Fontana | |||
Francesco Costa | |||||
Simone Bertazzo | |||||
Samuele Romanini | |||||
Langrend | |||||
10 km K | ITA | Elisa Brocard | |||
Marina Piller | |||||
15 km M | ITA | Francesco De Fabiani | |||
Fabio Pasini | |||||
Mattia Pellegrin | |||||
Dietmar Nöckler | |||||
Skiatlon K | ITA | Elisa Brocard | |||
Debora Agreiter | |||||
Marina Piller | |||||
Virginia De Martin Topranin | |||||
Skiatlon M | ITA | Roland Clara | |||
Giorgio Di Centa | |||||
Francesco De Fabiani | |||||
30 km K | ITA | Marina Piller | |||
Elisa Brocard | |||||
Debora Agreiter | |||||
Ilaria Debertolis | |||||
50 km M | ITA | David Hofer | |||
Francesco De Fabiani | |||||
Roland Clara | |||||
4x5 km K | ITA | Virginia De Martin Topranin | |||
Ilaria Debertolis | |||||
Elisa Brocard | |||||
Marina Piller | |||||
4x10 km M | ITA | Roland Clara | |||
David Hofer | |||||
Giorgio Di Centa | |||||
Dietmar Noeckler | |||||
Sprint K | ITA | Gaia Vuerich | |||
Ilaria Debertolis | |||||
Greta Laurent | |||||
Sprint M | ITA | David Hofer | |||
Federico Pellegrino | |||||
Dietmar Nöckler | |||||
Enrico Nizzi | |||||
Holdsprint K | ITA | Ilaria Debertolis | |||
Gaia Vuerich | |||||
Holdsprint M | ITA | Federico Pellegrino | |||
Dietmar Nöckler | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | ITA | Carolina Kostner | |||
Valentina Marchei | |||||
Individuelt M | ITA | Paul Bonifacio Parkinson | |||
Parløb | ITA | Matteo Guarise | |||
Nicole Della Monica | |||||
Ondrej Hotarek | |||||
Stefania Berton | |||||
Isdans | ITA | Marco Fabbri | |||
Luca Lanotte | |||||
Charlene Guignard | |||||
Anna Cappellini | |||||
Hold | ITA | Stefania Berton | |||
Carolina Kostner | |||||
Anna Cappellini | |||||
Ondrej Hotarek | |||||
Valentina Marchei | |||||
Luca Lanotte | |||||
Paul Bonifacio Parkinson | |||||
Charlene Guignard | |||||
Marco Fabbri | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | ITA | Deborah Scanzio | |||
Pukkelpist M | ITA | Giacomo Matiz | |||
Slopestyle K | ITA | Silvia Bertagna | |||
Slopestyle M | ITA | Markus Eder | |||
Kælk | |||||
Ener K | ITA | Sandra Robatscher | |||
Andrea Voetter | |||||
Sandra Gasparini | |||||
Ener M | ITA | Armin Zöggeler | |||
Dominik Fischnaller | |||||
Emanuel Rieder | |||||
Toer M | ITA | Ludwig Rieder | |||
Christian Oberstolz | |||||
Patrick Rastner | |||||
Patrick Gruber | |||||
Holdstafet | ITA | Sandra Gasparini | |||
Armin Zöggeler | |||||
Patrick Gruber | |||||
Christian Oberstolz | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | ITA | Armin Bauer | |||
Lukas Runggaldier | |||||
Alessandro Pittin | |||||
Giuseppe Michielli | |||||
Sprint M | ITA | Samuel Costa | |||
Armin Bauer | |||||
Lukas Runggaldier | |||||
Alessandro Pittin | |||||
Hold M | ITA | Samuel Costa | |||
Alessandro Pittin | |||||
Armin Bauer | |||||
Lukas Runggaldier | |||||
Short track | |||||
500 m K | ITA | Martina Valcepina | |||
Elena Viviani | |||||
Arianna Fontana | |||||
500 m M | ITA | Anthony Lobello | |||
Yuri Confortola | |||||
1000 m K | ITA | Elena Viviani | |||
Arianna Fontana | |||||
Martina Valcepina | |||||
1000 m M | ITA | Yuri Confortola | |||
1500 m K | ITA | Martina Valcepina | |||
Lucia Peretti | |||||
Arianna Fontana | |||||
1500 m M | ITA | Tommaso Dotti | |||
Yuri Confortola | |||||
3000 m stafet K | ITA | Arianna Fontana | |||
Martina Valcepina | |||||
Lucia Peretti | |||||
Elena Viviani | |||||
5000 m stafet M | ITA | Anthony Lobello | |||
Nicola Rodigari | |||||
Tommaso Dotti | |||||
Davide Viscardi | |||||
Yuri Confortola | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt M | ITA | Maurizio Oioli | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | ITA | Davide Bresadola | |||
Sebastian Colloredo | |||||
Roberto Dellasega | |||||
Stor bakke M | ITA | Sebastian Colloredo | |||
Roberto Dellasega | |||||
Davide Bresadola | |||||
Normal bakke K | ITA | Elena Runggaldier | |||
Evelyn Insam | |||||
Snowboard | |||||
Giant parallel slalom K | ITA | Nadya Ochner | |||
Corinna Boccacini | |||||
Giant parallel slalom M | ITA | Christoph Mick | |||
Aaron March | |||||
Roland Fischnaller | |||||
Meinhard Erlacher | |||||
Cross K | ITA | Raffaella Brutto | |||
Michela Moioli | |||||
Cross M | ITA | Omar Visintin | |||
Luca Matteotti | |||||
Emanuel Perathoner | |||||
Tommaso Leoni | |||||
Parallelslalom K | ITA | Nadya Ochner | |||
Corinna Boccacini | |||||
Parallelslalom M | ITA | Roland Fischnaller | |||
Meinhard Erlacher | |||||
Christoph Mick | |||||
Aaron March | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | ITA | Yvonne Daldossi | |||
500 m M | ITA | David Bosa | |||
Mirko Nenzi | |||||
1000 m M | ITA | Mirko Nenzi | |||
1500 m M | ITA | Matteo Anesi | |||
Mirko Nenzi | |||||
3000 m K | ITA | Francesca Lollobrigida | |||
5000 m M | ITA | Andrea Giovannini | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||