Italienske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ITA | Marco Galiazzo | |||
Michele Frangilli | |||||
Mauro Nespoli | |||||
Individuelt K | ITA | Pia Carmen Lionetti | |||
Natalia Valeeva | |||||
Jessica Tomasi | |||||
Hold M | ITA | Michele Frangilli | |||
Mauro Nespoli | |||||
Marco Galiazzo | |||||
Hold K | ITA | Pia Carmen Lionetti | |||
Natalia Valeeva | |||||
Jessica Tomasi | |||||
Atletik | |||||
5000 m M | ITA | Daniele Meucci | |||
10000 m M | ITA | Daniele Meucci | |||
Maraton M | ITA | Ruggero Pertile | |||
110 m hæk M | ITA | Emanuele Abate | |||
400 m hæk M | ITA | Jose Bencosme de Leon | |||
3000 m forhindringsløb M | ITA | Yuri Floriani | |||
4x100 m M | ITA | Davide Manenti | |||
Fabio Cerutti | |||||
Simone Collio | |||||
Jacques Riparelli | |||||
20 km kapgang M | ITA | Giorgio Rubino | |||
50 km kapgang M | ITA | Marco de Luca | |||
Højdespring M | ITA | Gianmarco Tamberi | |||
Trespring M | ITA | Fabrizio Donato | |||
Daniele Greco | |||||
Hammerkast M | ITA | Lorenzo Povegliano | |||
Nicola Vizzoni | |||||
200 m K | ITA | Gloria Hooper | |||
400 m K | ITA | Libania Grenot | |||
5000 m K | ITA | Silvia Weissteiner | |||
Elena Romagnolo | |||||
Nadia Ejjafini | |||||
10000 m K | ITA | Nadia Ejjafini | |||
Maraton K | ITA | Anna Incerti | |||
Valeria Straneo | |||||
Rosaria Console | |||||
100 m hæk K | ITA | Marzia Caravelli | |||
4x400 m K | ITA | Maria Spacca | |||
Chiara Bazzoni | |||||
Elena Bonfanti | |||||
Libania Grenot | |||||
20 km kapgang K | ITA | Elisa Rigaudo | |||
Eleonora Giorgi | |||||
Trespring K | ITA | Simona La Mantia | |||
Kuglestød K | ITA | Chiara Rosa | |||
Hammerkast K | ITA | Silvia Salis | |||
Badminton | |||||
Single K | ITA | Agnese Allegrini | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | ITA | Manuel Cappai | |||
Fluevægt M | ITA | Vincenzo Picardi | |||
Bantamvægt M | ITA | Jahyn Vittorio Parrinello | |||
Letvægt M | ITA | Domenico Valentino | |||
Letweltervægt M | ITA | Vincenzo Mangiacapre | |||
Sværvægt M | ITA | Clemente Russo | |||
Supersværvægt M | ITA | Roberto Cammarelle | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | ITA | Norma Murabito | |||
K1 500 m K | ITA | Josefa Idem | |||
K1 1000 m M | ITA | Maximilian Benassi | |||
K1 slalom K | ITA | Maria Giai Pron | |||
K1 slalom M | ITA | Daniele Molmenti | |||
C1 slalom M | ITA | Stefano Cipressi | |||
C2 slalom M | ITA | Niccolo Ferrari | |||
Pietro Camporesi | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | ITA | Marco Pinotti | |||
Luca Paolini | |||||
Vincenzo Nibali | |||||
Elia Viviani | |||||
Sacha Modolo | |||||
Landevejsløb K | ITA | Tatiana Guderzo | |||
Monia Baccaille | |||||
Noemi Cantele | |||||
Giorgia Bronzini | |||||
Enkeltstart K | ITA | Tatiana Guderzo | |||
Noemi Cantele | |||||
Enkeltstart M | ITA | Marco Pinotti | |||
Omnium M | ITA | Elia Viviani | |||
Mountainbike M | ITA | Marco Aurelio Fontana | |||
Gerhard Kerschbaumer | |||||
Mountainbike K | ITA | Eva Lechner | |||
BMX M | ITA | Manuel de Vecchi | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Tommaso Rinaldi | |||
Michele Benedetti | |||||
3 m spring K | ITA | Francesca Dallape | |||
Tania Cagnotto | |||||
Tårnspring M | ITA | Francesco Dell'Uomo | |||
Andrea Chiarabini | |||||
Tårnspring K | ITA | Brenda Spaziani | |||
Noemi Batki | |||||
Synkron 3 m spring K | ITA | Tania Cagnotto | |||
Francesca Dallape | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | ITA | Valentina Truppa | |||
Military individuelt | ITA | Stefano Brecciaroli | |||
Vittoria Panizzon | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ITA | Arianna Errigo | |||
Elisa Di Francisca | |||||
Valentina Vezzali | |||||
Fleuret individuelt M | ITA | Andrea Cassara | |||
Valerio Aspromonte | |||||
Andrea Baldini | |||||
Fleuret hold K | ITA | Arianna Errigo | |||
Valentina Vezzali | |||||
Elisa Di Francisca | |||||
Ilaria Salvatori | |||||
Kårde individuelt K | ITA | Mara Navarria | |||
Rossella Fiamingo | |||||
Bianca Del Carretto | |||||
Kårde individuelt M | ITA | Paolo Pizzo | |||
Kårde hold K | ITA | Nathalie Möllhausen | |||
Rossella Fiamingo | |||||
Bianca Del Carretto | |||||
Mara Navarria | |||||
Sabel individuelt K | ITA | Irene Vecchi | |||
Gioia Marzocca | |||||
Sabel individuelt M | ITA | Diego Occhiuzzi | |||
Aldo Montano | |||||
Luigi Tarantino | |||||
Sabel hold M | ITA | Diego Occhiuzzi | |||
Aldo Montano | |||||
Luigi Samele | |||||
Luigi Tarantino | |||||
Fleuret hold M | ITA | Valerio Aspromonte | |||
Andrea Baldini | |||||
Giorgio Avola | |||||
Andrea Cassara | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ITA | Vanessa Ferrari | |||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Individuelt M | ITA | Matteo Morandi | |||
Enrico Pozzo | |||||
Paolo Ottavi | |||||
Hold K | ITA | Erika Fasana | |||
Elisabetta Preziosa | |||||
Giorgia Campana | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Hold M | ITA | Enrico Pozzo | |||
Alberto Busnari | |||||
Paolo Ottavi | |||||
Matteo Morandi | |||||
Matteo Angioletti | |||||
Gulv K | ITA | Elisabetta Preziosa | |||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Bom K | ITA | Elisabetta Preziosa | |||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Forskudt barre K | ITA | Carlotta Ferlito | |||
Erika Fasana | |||||
Giorgia Campana | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Gulv M | ITA | Enrico Pozzo | |||
Matteo Angioletti | |||||
Paolo Ottavi | |||||
Matteo Morandi | |||||
Spring på hest M | ITA | Matteo Angioletti | |||
Bensving M | ITA | Paolo Ottavi | |||
Alberto Busnari | |||||
Matteo Morandi | |||||
Enrico Pozzo | |||||
Ringe M | ITA | Matteo Morandi | |||
Enrico Pozzo | |||||
Paolo Ottavi | |||||
Matteo Angioletti | |||||
Barre M | ITA | Paolo Ottavi | |||
Alberto Busnari | |||||
Matteo Morandi | |||||
Enrico Pozzo | |||||
Reck M | ITA | Matteo Morandi | |||
Enrico Pozzo | |||||
Paolo Ottavi | |||||
Alberto Busnari | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | ITA | Andreea Stefanescu | |||
Anzhelika Savrayuk | |||||
Romina Laurito | |||||
Elisa Santoni | |||||
Marta Pagnini | |||||
Elisa Blanchi | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ITA | Julieta Cantaluppi | |||
Trampolin individuelt M | ITA | Flavio Cannone | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | ITA | Elena Moretti | |||
Halv-letvægt K | ITA | Rosalba Forciniti | |||
Letvægt K | ITA | Giulia Quintavalle | |||
Halv-mellemvægt K | ITA | Edwige Gwend | |||
Mellemvægt K | ITA | Erica Barbieri | |||
Ekstra-letvægt M | ITA | Elio Verde | |||
Halv-letvægt M | ITA | Francesco Faraldo | |||
Halv-mellemvægt M | ITA | Antonio Ciano | |||
Mellemvægt M | ITA | Roberto Meloni | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | ITA | Sabrina Crognale | |||
Claudia Cesarini | |||||
Individuelt M | ITA | Nicola Benedetti | |||
Riccardo de Luca | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | ITA | Alessio Sartori | |||
Romano Battisti | |||||
Toer uden styrmand K | ITA | Claudia Wurzel | |||
Sara Bertolasi | |||||
Toer uden styrmand M | ITA | Niccolo Mornati | |||
Lorenzo Carboncini | |||||
Dobbeltfirer M | ITA | Pierpaolo Frattini | |||
Simone Raineri | |||||
Matteo Stefanini | |||||
Francesco Fossi | |||||
Firer uden styrmand M | ITA | Vincenzo Capelli | |||
Luca Agamennoni | |||||
Mario Paonessa | |||||
Simone Venier | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | ITA | Pietro Ruta | |||
Elia Luini | |||||
Letvægtsfirer M | ITA | Martino Goretti | |||
Marcello Miani | |||||
Andrea Caianiello | |||||
Daniele Danesin | |||||
Sejlsport | |||||
49er M | ITA | Giuseppe Angilella | |||
Gianfranco Sibello | |||||
470 K | ITA | Giulia Conti | |||
Giovanna Micol | |||||
470 M | ITA | Gabrio Zandona | |||
Pietro Zucchetti | |||||
Finnjolle M | ITA | Filippo Baldassari | |||
Laser K | ITA | Francesca Clapcich | |||
Laser M | ITA | Michele Regolo | |||
Windsurfer K | ITA | Alessandra Sensini | |||
Windsurfer M | ITA | Federico Esposito | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Riffel tre positioner K | ITA | Petra Zublasing | |||
Elania Nardelli | |||||
Riffel liggende M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Luftriffel M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Luftriffel K | ITA | Petra Zublasing | |||
Elania Nardelli | |||||
Fri pistol M | ITA | Giuseppe Giordano | |||
Francesco Bruno | |||||
Luftpistol M | ITA | Luca Tesconi | |||
Francesco Bruno | |||||
Trap K | ITA | Jessica Rossi | |||
Trap M | ITA | Massimo Fabrizi | |||
Giovanni Pellielo | |||||
Skeet K | ITA | Chiara Cainero | |||
Skeet M | ITA | Luigi Lodde | |||
Ennio Falco | |||||
Dobbelttrap M | ITA | Daniele Di Spigno | |||
Francesco D'Aniello | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ITA | Erika Ferraioli | |||
50 m fri stil M | ITA | Luca Dotto | |||
Marco Orsi | |||||
100 m fri stil M | ITA | Luca Dotto | |||
Filippo Magnini | |||||
200 m fri stil K | ITA | Federica Pellegrini | |||
200 m fri stil M | ITA | Marco Belotti | |||
400 m fri stil K | ITA | Federica Pellegrini | |||
400 m fri stil M | ITA | Samuel Pizzetti | |||
1500 m fri stil M | ITA | Gregorio Paltrinieri | |||
Gabriele Detti | |||||
100 m rygcrawl K | ITA | Arianna Barbieri | |||
Elena Gemo | |||||
100 m rygcrawl M | ITA | Mirco di Tora | |||
200 m rygcrawl K | ITA | Alessia Filippi | |||
200 m rygcrawl M | ITA | Sebastiano Ranfagni | |||
100 m brystsvømning K | ITA | Michela Guzzetti | |||
100 m brystsvømning M | ITA | Mattia Pesce | |||
Fabio Scozzoli | |||||
200 m brystsvømning K | ITA | Chiara Boggiatto | |||
100 m butterfly K | ITA | Ilaria Bianchi | |||
100 m butterfly M | ITA | Matteo Rivolta | |||
200 m medley M | ITA | Federico Turrini | |||
400 m medley K | ITA | Stefania Pirozzi | |||
400 m medley M | ITA | Luca Marin | |||
Federico Turrini | |||||
4x100 m fri stil K | ITA | Erika Ferraioli | |||
Alice Mizzau | |||||
Laura Letrari | |||||
Federica Pellegrini | |||||
4x100 m fri stil M | ITA | Filippo Magnini | |||
Marco Orsi | |||||
Michele Santucci | |||||
Luca Dotto | |||||
Andrea Rolla | |||||
4x200 m fri stil K | ITA | Alice Mizzau | |||
Diletta Carli | |||||
Federica Pellegrini | |||||
Alice Nesti | |||||
4x200 m fri stil M | ITA | Alex di Giorgio | |||
Gianluca Maglia | |||||
Riccardo Maestri | |||||
Marco Belotti | |||||
4x100 m medley K | ITA | Ilaria Bianchi | |||
Michela Guzzetti | |||||
Federica Pellegrini | |||||
Arianna Barbieri | |||||
4x100 m medley M | ITA | Fabio Scozzoli | |||
Matteo Rivolta | |||||
Mirco di Tora | |||||
Luca Dotto | |||||
Marathon 10 km K | ITA | Martina Grimaldi | |||
Marathon 10 km M | ITA | Valerio Cleri | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | ITA | Mariangela Perrupato | |||
Giulia Lapi | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | ITA | Mihai Bobocica | |||
Individuelt K | ITA | Wenling Tan | |||
Taekwondo | |||||
Weltervægt M | ITA | Mauro Sarmiento | |||
Sværvægt M | ITA | Carlo Molfetta | |||
Tennis | |||||
Single M | ITA | Andreas Seppi | |||
Fabio Fognini | |||||
Double M | ITA | Daniele Bracciali | |||
Andreas Seppi | |||||
Single K | ITA | Roberta Vinci | |||
Sara Errani | |||||
Francesca Schiavone | |||||
Flavia Pennetta | |||||
Double K | ITA | Flavia Pennetta | |||
Roberta Vinci | |||||
Francesca Schiavone | |||||
Sara Errani | |||||
Mixdouble | ITA | Sara Errani | |||
Daniele Bracciali | |||||
Roberta Vinci | |||||
Andreas Seppi | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | ITA | Annamaria Mazzetti | |||
Individuelt M | ITA | Alessandro Fabian | |||
Davide Uccellara | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | ITA | Lucia Bosetti | |||
Simona Gioli | |||||
Paola Croce | |||||
Eleonora Lo Bianco | |||||
Antonella Del Core | |||||
Valentina Arrighetti | |||||
Caterina Bosetti | |||||
Francesca Piccinini | |||||
Monica De Gennaro | |||||
Carolina Costagrande | |||||
Giulia Rondon | |||||
Jenny Barazza | |||||
Volleyball M | ITA | Samuele Papi | |||
Alessandro Fei | |||||
Dragan Travica | |||||
Dante Boninfante | |||||
Cristian Savani | |||||
Luigi Mastrangelo | |||||
Michal Lasko | |||||
Ivan Zaytsev | |||||
Andrea Giovi | |||||
Emanuele Birarelli | |||||
Andrea Bari | |||||
Simone Parodi | |||||
Beachvolley K | ITA | Marta Menegatti | |||
Greta Cicolari | |||||
Beachvolley M | ITA | Paolo Nicolai | |||
Daniele Lupo | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | ITA | Stefano Tempesti | |||
Massimo Giacoppo | |||||
Giacomo Pastorini | |||||
Maurizio Felugo | |||||
Danijel Premus | |||||
Alex Giorgetti | |||||
Matteo Aicardi | |||||
Pietro Figlioli | |||||
Deni Fiorentini | |||||
Niccolo Gitto | |||||
Christian Presciutti | |||||
Amaurys Perez | |||||
Valentino Gallo | |||||
Vandpolo K | ITA | Elena Gigli | |||
Elisa Casanova | |||||
Giulia Rambaldi | |||||
Simona Abbate | |||||
Giulia Gorlero | |||||
Federica Radicchi | |||||
Aleksandra Cotti | |||||
Giulia Emmolo | |||||
Teresa Frassinetti | |||||
Roberta Bianconi | |||||
Allegra Lapi | |||||
Tania di Mario | |||||
Aniko Pelle | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | ITA | Mirco Scarantino | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk sværvægt M | ITA | Daigoro Timoncini | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||