Italienske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ITA | Michele Frangilli | |||
Matteo Bisiani | |||||
Andrea Parenti | |||||
Individuelt K | ITA | Paola Fantato | |||
Giuseppina Di Blasi | |||||
Giovanna Aldegani | |||||
Hold M | ITA | Andrea Parenti | |||
Michele Frangilli | |||||
Matteo Bisiani | |||||
Hold K | ITA | Giovanna Aldegani | |||
Paola Fantato | |||||
Giuseppina Di Blasi | |||||
Atletik | |||||
100 m M | ITA | Ezio Madonia | |||
Stefano Tilli | |||||
200 m M | ITA | Sandro Floris | |||
800 m M | ITA | Andrea Giocondi | |||
Giuseppe D'Urso | |||||
Andrea Benvenuti | |||||
5000 m M | ITA | Stefano Baldini | |||
Gennaro Di Napoli | |||||
10000 m M | ITA | Stefano Baldini | |||
Maraton M | ITA | Salvatore Bettiol | |||
Danilo Goffi | |||||
Davide Milesi | |||||
400 m hæk M | ITA | Ashraf Saber | |||
Laurent Ottoz | |||||
Fabrizio Mori | |||||
3000 m forhindringsløb M | ITA | Angelo Carosi | |||
Allesandro Lambruschini | |||||
4x100 m M | ITA | Angelo Cipolloni | |||
Ezio Madonia | |||||
Giovanni Puggioni | |||||
Sandro Floris | |||||
4x400 m M | ITA | Andrea Nuti | |||
Marco Vaccari | |||||
Fabrizio Mori | |||||
Alessandro Aimar | |||||
Ashraf Saber | |||||
20 km kapgang M | ITA | Giovanni Di Benedictis | |||
Michele Didoni | |||||
Giovanni Perricelli | |||||
50 km kapgang M | ITA | Giovanni Di Benedictis | |||
Arturo Di Mezza | |||||
Giovanni Perricelli | |||||
Længdespring M | ITA | Simone Bianchi | |||
Kuglestød M | ITA | Corrado Fantini | |||
Paolo Dal Soglio | |||||
Giorgio Vanturi | |||||
Diskoskast M | ITA | Diego Fortuna | |||
Hammerkast M | ITA | Enrico Sgrulletti | |||
Loris Paoluzzi | |||||
Tikamp M | ITA | Beniamino Poserina | |||
400 m K | ITA | Virna De Angeli | |||
Patrizia Spuri | |||||
5000 m K | ITA | Silvia Sommaggio | |||
Roberta Brunet | |||||
10000 m K | ITA | Silvia Sommaggio | |||
Maria Guida | |||||
Maraton K | ITA | Maura Viceconte | |||
Maria Curatolo | |||||
Ornella Ferrara | |||||
100 m hæk K | ITA | Carla Tuzzi | |||
400 m hæk K | ITA | Virna De Angeli | |||
10 km kapgang K | ITA | Annarita Sidoti | |||
Rossella Giordano | |||||
Elisabetta Perrone | |||||
Højdespring K | ITA | Antonella Bevilacqua | |||
Længdespring K | ITA | Fiona May | |||
Trespring K | ITA | Barbara Lah | |||
Diskoskast K | ITA | Agnese Maffeis | |||
Syvkamp K | ITA | Giuliana Spada | |||
Baseball | |||||
Baseball M | ITA | Dante Carbini | |||
Paolo Passerini | |||||
Alberto D'auria | |||||
Massimo Fochi | |||||
Roberto De Franceschi | |||||
Davide Rigoli | |||||
Andrea Evangelisti | |||||
Marco Barboni | |||||
Pierpaolo Illuminati | |||||
Rolando Cretis | |||||
Claudio Liverziani | |||||
Massimiliano Masin | |||||
Marco Ubani | |||||
Francesco Casolari | |||||
Enrico Vecchi | |||||
Luigi Carrozza | |||||
Fabio Betto | |||||
Paolo Ceccaroli | |||||
Roberto Cabalisti | |||||
Ruggero Bagialemani | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | ITA | Lorenza Arnetoli | |||
Viviana Ballabio | |||||
Mara Fullin | |||||
Stefania Zanussi | |||||
Elena Paparazzo | |||||
Valentina Gardellin | |||||
Susanna Bonfiglio | |||||
Catarina Pollini | |||||
Giuseppina Tufano | |||||
Nicoletta Caselin | |||||
Novella Schiesaro | |||||
Marta Rezoagli | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | ITA | Carmine Molaro | |||
Letvægt M | ITA | Cristian Giantomassi | |||
Letmellemvægt M | ITA | Antonio Perugino | |||
Letsværvægt M | ITA | Pietro Aurino | |||
Supersværvægt M | ITA | Paolo Vidoz | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ITA | Josefa Idem | |||
K1 500 m M | ITA | Antonio Rossi | |||
K2 500 m M | ITA | Daniele Scarpa | |||
Beniamino Bonomi | |||||
K1 1000 m M | ITA | Beniamino Bonomi | |||
K2 1000 m M | ITA | Antonio Rossi | |||
Daniele Scarpa | |||||
K4 1000 m M | ITA | Luca Negri | |||
Enrico Lupetti | |||||
Ivano Lussignoli | |||||
Andrea Covi | |||||
C2 500 m M | ITA | Domenico Cannone | |||
Antonio Marmorino | |||||
K1 slalom K | ITA | Barbara Nadalin | |||
Maria Cristina Giai Pron | |||||
K1 slalom M | ITA | Pierpaolo Ferrazzi | |||
C1 slalom M | ITA | Renato Di Monti | |||
Francesco Stefani | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | ITA | Allessandro Capellotto | |||
Imelda Chiappa | |||||
Roberta Bonanomi | |||||
Landevejsløb M | ITA | Francesco Casagrande | |||
Maurizio Fondriest | |||||
Michele Bartoli | |||||
Fabio Baldato | |||||
Mario Cipollini | |||||
Enkeltstart K | ITA | Imelda Chiappa | |||
Enkeltstart M | ITA | Maurizio Fondriest | |||
Francesco Casagrande | |||||
Individuel forfølgelse K | ITA | Antonella Belluti | |||
Individuel forfølgelse M | ITA | Andrea Collinelli | |||
Holdforfølgelse M | ITA | Adler Capelli | |||
Cristiano Citton | |||||
Andrea Collinelli | |||||
Mauro Trentini | |||||
Pointsløb M | ITA | Silvio Martinelli | |||
Pointsløb K | ITA | Nada Christofoli | |||
1000 m på tid M | ITA | Gianluca Capitano | |||
Sprint M | ITA | Gianluca Capitano | |||
Roberto Chiappa | |||||
Mountainbike M | ITA | Luca Bramati | |||
Daniele Pontoni | |||||
Mountainbike K | ITA | Paola Pezzo | |||
Annabella Stropparo | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Davide Lorenzini | |||
3 m spring K | ITA | Francesca d'Oriano | |||
Tårnspring K | ITA | Francesca d'Oriano | |||
Ridning | |||||
Dressur hold | ITA | Paolo Margi | |||
Fausto Puccini | |||||
Pia Laus | |||||
Daria Camilla Fantoni | |||||
Military individuelt | ITA | Marco Cappai | |||
Roberta Gentini | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ITA | Diana Bianchedi | |||
Giovanna Trillini | |||||
Valentina Vezzali | |||||
Fleuret individuelt M | ITA | Stefano Cerioni | |||
Marco Arpino | |||||
Alessandro Puccini | |||||
Fleuret hold K | ITA | Giovanna Trillini | |||
Valentina Vezzali | |||||
Francesca Borella | |||||
Kårde individuelt K | ITA | Elisa Uga | |||
Margherita Zalaffi | |||||
Laura Chiesa | |||||
Kårde individuelt M | ITA | Sandro Cuomo | |||
Kårde hold K | ITA | Laura Chiesa | |||
Elisa Uga | |||||
Margherita Zalaffi | |||||
Kårde hold M | ITA | Maurizio Randazzo | |||
Angelo Mazzoni | |||||
Sandro Cuomo | |||||
Sabel hold M | ITA | Luigi Tarantino | |||
Tonhi Terenzi | |||||
Raffaello Caserta | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ITA | Francesca Morotti | |||
Giordana Rocchi | |||||
Individuelt M | ITA | Sergio Luini | |||
Paolo Bucci | |||||
Boris Preti | |||||
Roberto Galli | |||||
Francesco Colombo | |||||
Yuri Chechi | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Hold M | ITA | Paolo Bucci | |||
Sergio Luini | |||||
Boris Preti | |||||
Roberto Galli | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Francesco Colombo | |||||
Yuri Chechi | |||||
Gulv K | ITA | Francesca Morotti | |||
Giordana Rocchi | |||||
Spring på hest K | ITA | Francesca Morotti | |||
Giordana Rocchi | |||||
Bom K | ITA | Francesca Morotti | |||
Giordana Rocchi | |||||
Forskudt barre K | ITA | Giordana Rocchi | |||
Francesca Morotti | |||||
Gulv M | ITA | Paolo Bucci | |||
Roberto Galli | |||||
Boris Preti | |||||
Yuri Chechi | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Sergio Luini | |||||
Spring på hest M | ITA | Roberto Galli | |||
Boris Preti | |||||
Yuri Chechi | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Sergio Luini | |||||
Paolo Bucci | |||||
Bensving M | ITA | Yuri Chechi | |||
Francesco Colombo | |||||
Sergio Luini | |||||
Paolo Bucci | |||||
Roberto Galli | |||||
Boris Preti | |||||
Ringe M | ITA | Boris Preti | |||
Yuri Chechi | |||||
Francesco Colombo | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Paolo Bucci | |||||
Roberto Galli | |||||
Barre M | ITA | Paolo Bucci | |||
Boris Preti | |||||
Roberto Galli | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Yuri Chechi | |||||
Sergio Luini | |||||
Reck M | ITA | Paolo Bucci | |||
Boris Preti | |||||
Roberto Galli | |||||
Francesco Colombo | |||||
Yuri Chechi | |||||
Marcello Barbieri | |||||
Sergio Luini | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | ITA | Valentina Marino | |||
Manuela Bocchini | |||||
Sara Pinciroli | |||||
Nicoletta Tinti | |||||
Sara Papi | |||||
Valentina Rovetta | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ITA | Katia Pietrosanti | |||
Irene Germini | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | ITA | Giovanna Tortora | |||
Halv-letvægt K | ITA | Allessandra Giungi | |||
Mellemvægt K | ITA | Emanuela Pierantozzi | |||
Halv-sværvægt K | ITA | Ylenia Scapin | |||
Sværvægt K | ITA | Donata Burgatta | |||
Ekstra-letvægt M | ITA | Girolamo Giovinazzo | |||
Halv-letvægt M | ITA | Francesco Giorgi | |||
Letvægt M | ITA | Diego Brambilla | |||
Halv-sværvægt M | ITA | Luigi Guido | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ITA | Cesare Toraldo | |||
Alessandro Conforto | |||||
Fabio Nebuloni | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | ITA | Giovanni Calabrese | |||
Dobbeltsculler K | ITA | Marianna Barelli | |||
Erika Bello | |||||
Dobbeltsculler M | ITA | Davide Tizzano | |||
Agostino Abbagnale | |||||
Toer uden styrmand M | ITA | Marco Penna | |||
Walter Bottega | |||||
Dobbeltfirer M | ITA | Alessio Sartori | |||
Massimo Paradiso | |||||
Rossano Galtarossa | |||||
Alessandro Corona | |||||
Firer uden styrmand M | ITA | Valter Molea | |||
Carlo Mornati | |||||
Raffaello Leonardo | |||||
Riccardo Dei Rossi | |||||
Otter M | ITA | Carmine Abbagnale | |||
Roberto Blanda | |||||
Vincenzo Di Palma | |||||
Mattia Trombetta | |||||
Franco Zucchi | |||||
Lorenzo Carboncini | |||||
Patrick Casanova | |||||
Roby La Mura | |||||
Francesco Mattei | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | ITA | Lisa Bertini | |||
Martina Orzan | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | ITA | Michelangelo Crispi | |||
Marco Audisio | |||||
Letvægtsfirer M | ITA | Carlo Gaddi | |||
Ivano Zasio | |||||
Leonardo Pettinari | |||||
Andrea Re | |||||
Sejlsport | |||||
Star | ITA | Roberto Sinibaldi | |||
Enrico Chieffi | |||||
Tornado | ITA | Marco Pirinoli | |||
Walter Pirinoli | |||||
470 K | ITA | Federica Salva | |||
Emanuela Sossi | |||||
470 M | ITA | Michele Ivaldi | |||
Matteo Ivaldi | |||||
Europajolle K | ITA | Arianna Bogatec | |||
Finnjolle M | ITA | Luca Devoti | |||
Laser | ITA | Francesco Bruni | |||
Windsurfer K | ITA | Alessandra Sensini | |||
Windsurfer M | ITA | Andrea Zinali | |||
Skydning | |||||
Bevægeligt mål M | ITA | Carlo Colombo | |||
Sportspistol K | ITA | Barbara Stizzoli | |||
Michela Suppo | |||||
Fri pistol M | ITA | Vigilio Fait | |||
Roberto di Donna | |||||
Luftpistol K | ITA | Barbara Stizzoli | |||
Michela Suppo | |||||
Luftpistol M | ITA | Vigilio Fait | |||
Roberto di Donna | |||||
Trap M | ITA | Marcello Tittarelli | |||
Giovanni Pellielo | |||||
Marco Venturini | |||||
Skeet M | ITA | Andrea Benelli | |||
Bruno Rossetti | |||||
Ennio Falco | |||||
Dobbelttrap M | ITA | Mirco Cenci | |||
Albano Pera | |||||
Dobbelttrap K | ITA | Giovanna Pasello | |||
Deborah Gelisio | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | ITA | Rene Gusperti | |||
100 m fri stil K | ITA | Cecilia Vianini | |||
200 m fri stil M | ITA | Piermaria Siciliano | |||
Massimiliano Rosolino | |||||
400 m fri stil M | ITA | Massimiliano Rosolino | |||
Emiliano Brembilla | |||||
1500 m fri stil M | ITA | Marco Formentini | |||
Emiliano Brembilla | |||||
100 m rygcrawl M | ITA | Emanuele Merisi | |||
200 m rygcrawl K | ITA | Lorenza Vigarani | |||
200 m rygcrawl M | ITA | Mirko Mazzari | |||
Emanuele Merisi | |||||
100 m brystsvømning K | ITA | Manuela Dalla Valle | |||
200 m brystsvømning K | ITA | Manuela Dalla Valle | |||
100 m butterfly K | ITA | Ilaria Tocchini | |||
100 m butterfly M | ITA | Andrea Oriana | |||
200 m butterfly K | ITA | Ilaria Tocchini | |||
200 m butterfly M | ITA | Andrea Oriana | |||
200 m medley M | ITA | Luca Sacchi | |||
400 m medley M | ITA | Luca Sacchi | |||
4x200 m fri stil M | ITA | Emiliano Brembilla | |||
Emanuele Merisi | |||||
Piermaria Siciliano | |||||
Massimiliano Rosolino | |||||
Emanuele Idini | |||||
4x100 m medley K | ITA | Manuela Dalla Valle | |||
Lorenza Vigarani | |||||
Ilaria Tocchini | |||||
Cecilia Vianini | |||||
Synkronsvømning | |||||
Hold K | ITA | Brunella Carrafelli | |||
Maurizia Cecconi | |||||
Paola Celli | |||||
Giovanna Burlando | |||||
Mara Brunetti | |||||
Manuela Carnini | |||||
Roberta Farinelli | |||||
Letizia Nuzzo | |||||
Giada Ballan | |||||
Serena Bianchi | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | ITA | Andrea Gardini | |||
Andrea Sartoretti | |||||
Marco Meoni | |||||
Samuele Papi | |||||
Vigor Bovolenta | |||||
Marco Bracci | |||||
Paolo Tofoli | |||||
Luca Cantagalli | |||||
Andrea Zorzi | |||||
Lorenzo Bernardi | |||||
Pasquale Gravina | |||||
Andrea Giani | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | ITA | Amedeo Pomillo | |||
Francesco Attolico | |||||
Alessandro Bovo | |||||
Roberto Calcaterra | |||||
Marco Gerini | |||||
Alessandro Calcaterra | |||||
Alberto Ghibellini | |||||
Leonardo Sottani | |||||
Fabio Bencivenga | |||||
Francesco Postiglione | |||||
Luca Giustolisi | |||||
Carlo Silipo | |||||
Alberto Angelini | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | ITA | Giovanni Scarantino | |||
Mellemsværvægt M | ITA | Raffaele Mancino | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | ITA | Michele Liuzzi | |||
Fri stil fjervægt M | ITA | Giovanni Schillaci | |||
Græsk romersk letfluevægt M | ITA | Francesco Costantino | |||
Græsk romersk sværvægt M | ITA | Giuseppe Giunta | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||