Italienske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ITA | Alessandro Rivolta | |||
Andrea Parenti | |||||
Ilario Di Buo | |||||
Individuelt K | ITA | Maria Testa | |||
Hold M | ITA | Andrea Parenti | |||
Ilario Di Buo | |||||
Alessandro Rivolta | |||||
Atletik | |||||
400 m M | ITA | Marco Vaccari | |||
Andrea Nuti | |||||
800 m M | ITA | Andrea Benvenuti | |||
1500 m M | ITA | Gennaro Di Napoli | |||
5000 m M | ITA | Salvatore Antibo | |||
10000 m M | ITA | Francesco Bennici | |||
Salvatore Antibo | |||||
Maraton M | ITA | Alessio Faustini | |||
Gelindo Bordin | |||||
Salvatore Bettiol | |||||
110 m hæk M | ITA | Laurent Ottoz | |||
400 m hæk M | ITA | Fabrizio Mori | |||
3000 m forhindringsløb M | ITA | Allesandro Lambruschini | |||
4x400 m M | ITA | Andrea Benvenuti | |||
Marco Vaccari | |||||
Alessandro Aimar | |||||
Fabio Grossi | |||||
20 km kapgang M | ITA | Maurizio Damilano | |||
Giovanni Di Benedictis | |||||
Walter Arena | |||||
50 km kapgang M | ITA | Giuseppe De Gaetano | |||
Giovanni Perricelli | |||||
Massimo Quiriconi | |||||
Stangspring M | ITA | Andrea Pegoraro | |||
Længdespring M | ITA | Giovanni Evangelisti | |||
Kuglestød M | ITA | Alessandro Andrei | |||
Luciano Zerbini | |||||
Diskoskast M | ITA | Luciano Zerbini | |||
Hammerkast M | ITA | Enrico Sgrulletti | |||
800 m K | ITA | Fabia Trabaldo | |||
1500 m K | ITA | Fabia Trabaldo | |||
3000 m K | ITA | Roberta Brunet | |||
10000 m K | ITA | Rosanna Munerotto | |||
Maraton K | ITA | Bettina Sabatini | |||
Anna Villani | |||||
Emma Scaunich | |||||
400 m hæk K | ITA | Irmgard Trojer | |||
10 km kapgang K | ITA | Annarita Sidoti | |||
Elisabetta Perrone | |||||
Ileana Salvador | |||||
Højdespring K | ITA | Antonella Bevilacqua | |||
Længdespring K | ITA | Antonella Capriotti | |||
Valentina Uccheddu | |||||
Diskoskast K | ITA | Agnese Maffeis | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | ITA | Luigi Castiglione | |||
Letweltervægt M | ITA | Michele Piccirillo | |||
Letmellemvægt M | ITA | Fabrizio De Chiara | |||
Mellemvægt M | ITA | Tommaso Russo | |||
Letsværvægt M | ITA | Roberto Castelli | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ITA | Josefa Idem | |||
K1 500 m M | ITA | Daniele Scarpa | |||
K2 500 m M | ITA | Antonio Rossi | |||
Bruno Dreossi | |||||
K4 500 m K | ITA | Annacatia Casagrande | |||
Chiara Dal Santo | |||||
Amalia Calzavara | |||||
Lucia Micheli | |||||
K1 1000 m M | ITA | Beniamino Bonomi | |||
K2 1000 m M | ITA | Daniele Scarpa | |||
Paolo Luschi | |||||
K4 1000 m M | ITA | Matteo Bruscoli | |||
Iduino Santoni | |||||
Enrico Lupetti | |||||
Paolo Tommasini | |||||
C1 500 m M | ITA | Franco Lizzio | |||
K1 slalom K | ITA | Maria Cristina Giai Pron | |||
K1 slalom M | ITA | Pierpaolo Ferrazzi | |||
C1 slalom M | ITA | Renato De Monti | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | ITA | Roberta Bonanomi | |||
Maria Turcutto | |||||
Valeria Cappellotto | |||||
Landevejsløb M | ITA | Fabio Casartelli | |||
Davide Rebellin | |||||
Mirco Gualdi | |||||
Landevejsløb hold M | ITA | Gianfranco Contri | |||
Luca Colombo | |||||
Andrea Peron | |||||
Flavio Anastasia | |||||
Individuel forfølgelse K | ITA | Gabriella Pregnolato | |||
Individuel forfølgelse M | ITA | Ivan Beltrami | |||
Holdforfølgelse M | ITA | Ivan Cerioli | |||
Rossano Brasi | |||||
Fabrizio Trezzi | |||||
Ivan Beltrami | |||||
Pointsløb M | ITA | Giovanni Lombardi | |||
1000 m på tid M | ITA | Adler Capelli | |||
Sprint M | ITA | Roberto Chiappa | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Davide Lorenzini | |||
Alessandro De Botton | |||||
3 m spring K | ITA | Luisella Bisello | |||
Tårnspring M | ITA | Alessandro De Botton | |||
Tårnspring K | ITA | Luisella Bisello | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | ITA | Pia Laus | |||
Dressur hold | ITA | Pia Laus | |||
Daria Camilla Fantoni | |||||
Paolo Margi | |||||
Laura Dall'Ora | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ITA | Margherita Zalaffi | |||
Giovanna Trillini | |||||
Fleuret individuelt M | ITA | Andrea Borella | |||
Fleuret hold K | ITA | Diana Bianchedi | |||
Francesca Bortolozzi | |||||
Giovanna Trillini | |||||
Margherita Zalaffi | |||||
Dorina Vaccaroni | |||||
Fleuret hold M | ITA | Stefano Cerioni | |||
Andrea Borella | |||||
Alessandro Puccini | |||||
Mauro Numa | |||||
Marco Arpino | |||||
Kårde individuelt M | ITA | Angelo Mazzoni | |||
Kårde hold M | ITA | Sandro Cuomo | |||
Sandro Resegotti | |||||
Stefano Pantano | |||||
Maurizio Randazzo | |||||
Angelo Mazzoni | |||||
Sabel individuelt M | ITA | Giovanni Scalzo | |||
Marco Marin | |||||
Ferdinando Meglio | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | ITA | Boris Preti | |||
Alexandro Viligiardi | |||||
Ruggero Rossato | |||||
Paolo Bucci | |||||
Gianmatteo Centazzo | |||||
Gabriele Sala | |||||
Gulv K | ITA | Giulia Volpi | |||
Veronica Servente | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ITA | Irene Germini | |||
Samantha Ferrari | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | ITA | Giovanna Tortora | |||
Halv-letvægt K | ITA | Allessandra Giungi | |||
Mellemvægt K | ITA | Emanuela Pierantozzi | |||
Sværvægt K | ITA | Maria Teresa Motta | |||
Ekstra-letvægt M | ITA | Marino Cattedra | |||
Letvægt M | ITA | Massimo Sulli | |||
Mellemvægt M | ITA | Giorgio Vismara | |||
Halv-sværvægt M | ITA | Luigi Guido | |||
Sværvægt M | ITA | Stefano Venturelli | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ITA | Gianluca Tiberti | |||
Carlo Massullo | |||||
Roberto Bonprezzi | |||||
Hold M | ITA | Gianluca Tiberti | |||
Carlo Massullo | |||||
Roberto Bonprezzi | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | ITA | Massimo Marconcini | |||
Toer med styrmand M | ITA | Giuseppe Abbagnale | |||
Carmine Abbagnale | |||||
Giuseppe Di Capua | |||||
Dobbeltfirer M | ITA | Alessandro Corona | |||
Gianluca Farina | |||||
Filippo Soffici | |||||
Rossano Galtarossa | |||||
Firer uden styrmand M | ITA | Riccardo Dei Rossi | |||
Luca Sartori | |||||
Roby La Mura | |||||
Rocco Pecoraro | |||||
Otter M | ITA | Dino Lucchetta | |||
Walter Bottega | |||||
Giovanni Suarez | |||||
Ciro Liguori | |||||
Riccardo Moretti | |||||
Roberto Blanda | |||||
Raffaello Leonardo | |||||
Valter Molea | |||||
Antonio Maurogiovanni | |||||
Sejlsport | |||||
Star | ITA | Mario Salani | |||
Roberto Benamati | |||||
Tornado | ITA | Giorgio Zuccoli | |||
Angelo Glisoni | |||||
470 K | ITA | Anna Barabino | |||
Maria Quarra | |||||
470 M | ITA | Paolo Montefusco | |||
Sandro Montefusco | |||||
Europajolle K | ITA | Arianna Bogatec | |||
Finnjolle M | ITA | Emanuele Vaccari | |||
Windsurfer K | ITA | Alessandra Sensini | |||
Windsurfer M | ITA | Riccardo Giordano | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | ITA | Massimo Birindelli | |||
Bevægeligt mål M | ITA | Carlo Colombo | |||
Valerio Donnianni | |||||
Sportspistol K | ITA | Michela Suppo | |||
Fri pistol M | ITA | Dario Palazzani | |||
Roberto dl Donna | |||||
Silhuetpistol M | ITA | Pierluigi Ussorio | |||
Luftpistol K | ITA | Michela Suppo | |||
Luftpistol M | ITA | Roberto di Donna | |||
Dario Palazzani | |||||
Trap | ITA | Marco Venturini | |||
Skeet | ITA | Bruno Rossetti | |||
Luca Scribani Rossi | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ITA | Cristina Chiuso | |||
50 m fri stil M | ITA | Rene Gusperti | |||
100 m fri stil K | ITA | Ilaria Sciorelli | |||
100 m fri stil M | ITA | Roberto Gleria | |||
Giorgio Lamberti | |||||
200 m fri stil M | ITA | Massimo Trevisan | |||
Roberto Gleria | |||||
400 m fri stil K | ITA | Manuela Melchiorri | |||
400 m fri stil M | ITA | Massimo Trevisan | |||
Piermaria Siciliano | |||||
800 m fri stil K | ITA | Manuela Melchiorri | |||
1500 m fri stil M | ITA | Piermaria Siciliano | |||
100 m rygcrawl K | ITA | Lara Bianconi | |||
Lorenza Vigarani | |||||
100 m rygcrawl M | ITA | Stefano Battistelli | |||
Emanuele Merisi | |||||
200 m rygcrawl K | ITA | Francesca Salvalajo | |||
Lorenza Vigarani | |||||
200 m rygcrawl M | ITA | Stefano Battistelli | |||
Luca Bianchini | |||||
100 m brystsvømning K | ITA | Manuela Dalla Valle | |||
Elena Donati | |||||
100 m brystsvømning M | ITA | Andrea Cecchi | |||
Gianni Minervini | |||||
200 m brystsvømning K | ITA | Elena Donati | |||
Manuela Dalla Valle | |||||
200 m brystsvømning M | ITA | Andrea Cecchi | |||
Francesco Postiglione | |||||
100 m butterfly K | ITA | Ilaria Tocchini | |||
100 m butterfly M | ITA | Leonardo Michelotti | |||
Marco Braida | |||||
200 m butterfly K | ITA | Ilaria Tocchini | |||
200 m butterfly M | ITA | Marco Braida | |||
200 m medley K | ITA | Lara Bianconi | |||
200 m medley M | ITA | Luca Sacchi | |||
400 m medley M | ITA | Luca Sacchi | |||
4x100 m fri stil M | ITA | Emanuele Idini | |||
Roberto Gleria | |||||
Giorgio Lamberti | |||||
Massimo Trevisan | |||||
4x200 m fri stil M | ITA | Piermaria Siciliano | |||
Giorgio Lamberti | |||||
Stefano Battistelli | |||||
Massimo Trevisan | |||||
Roberto Gleria | |||||
Emanuele Idini | |||||
4x100 m medley K | ITA | Ilaria Sciorelli | |||
Manuela Dalla Valle | |||||
Lorenza Vigarani | |||||
Ilaria Tocchini | |||||
4x100 m medley M | ITA | Massimo Trevisan | |||
Gianni Minervini | |||||
Leonardo Michelotti | |||||
Emanuele Merisi | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | ITA | Paola Celli | |||
Giovanna Burlando | |||||
Duet K | ITA | Paola Celli | |||
Giovanna Burlando | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | ITA | Paolo Caldarella | |||
Amedeo Pomillo | |||||
Alessandro Campagna | |||||
Ferdinando Gandolfi | |||||
Alessandro Bovo | |||||
Marco D'Altrui | |||||
Francesco Attolico | |||||
Massimiliano Ferretti | |||||
Gianni Averaimo | |||||
Francesco Porzio | |||||
Carlo Silipo | |||||
Mario Fiorillo | |||||
Giuseppe Porzio | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | ITA | Giovanni Scarantino | |||
Sværvægt M | ITA | Norberto Oberburger | |||
Supersværvægt M | ITA | Vanni Lauzana | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | ITA | Renato Lombardo | |||
Græsk romersk letfluevægt M | ITA | Vincenzo Maenza | |||
Græsk romersk letsværvægt M | ITA | Salvatore Campanella | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||