Italienske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ITA | Giancarlo Ferrari | |||
Sante Spigarelli | |||||
Individuelt K | ITA | Franca Capetta | |||
Atletik | |||||
100 m M | ITA | Pietro Mennea | |||
200 m M | ITA | Pietro Mennea | |||
400 m M | ITA | Roberto Tozzi | |||
Mauro Zuliani | |||||
Stefano Malinverni | |||||
800 m M | ITA | Carlo Grippo | |||
1500 m M | ITA | Vittorio Fontanella | |||
Maraton M | ITA | Marco Marchei | |||
Massimo Magnani | |||||
3000 m forhindringsløb M | ITA | Roberto Volpi | |||
Giuseppe Gerbi | |||||
4x400 m M | ITA | Mauro Zuliani | |||
Stefano Malinverni | |||||
Roberto Tozzi | |||||
Pietro Mennea | |||||
20 km kapgang M | ITA | Giorgio Damilano | |||
Maurizio Damilano | |||||
Højdespring M | ITA | Marco Tamberi | |||
Paolo Borghi | |||||
Oscar Raise | |||||
Hammerkast M | ITA | Gianpaulo Urlando | |||
Tikamp M | ITA | Sandro Brogini | |||
100 m K | ITA | Marisa Masullo | |||
200 m K | ITA | Marisa Masullo | |||
400 m K | ITA | Erica Rossi | |||
800 m K | ITA | Agnese Possamai | |||
Daniela Porcelli | |||||
Gabriella Dorio | |||||
1500 m K | ITA | Gabriella Dorio | |||
Agnese Possamai | |||||
4x400 m K | ITA | Rosanna Lombardo | |||
Erika Rossi | |||||
Daniela Porcelli | |||||
Agnese Rossamai | |||||
Højdespring K | ITA | Sara Simeoni | |||
Kuglestød K | ITA | Cinzia Petrucci | |||
Spydkast K | ITA | Fausta Quintavalla | |||
Basketball | |||||
Basketball M | ITA | Marco Bonamico | |||
Dino Meneghin | |||||
Romeo Sacchetti | |||||
Fabrizio Della Fiori | |||||
Marco Solfrini | |||||
Petro Generali | |||||
Renzo Vecchiato | |||||
Pierluigi Marzorati | |||||
Enrico Gilardi | |||||
Roberto Brunamonti | |||||
Michael Sylvester | |||||
Renato Villalta | |||||
Boksning | |||||
Letvægt M | ITA | Carlo Russolillo | |||
Letweltervægt M | ITA | Patrizio Oliva | |||
Letmellemvægt M | ITA | Benedetto Gravina | |||
Sværvægt M | ITA | Francesco Damiani | |||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m K | ITA | Elisabetta Introini | |||
Luisa Ponchio | |||||
K2 500 m M | ITA | Danio Merli | |||
Antonio Mastrandrea | |||||
K1 1000 m M | ITA | Oreste Perri | |||
K2 1000 m M | ITA | Danio Merli | |||
Antonio Mastrandrea | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | ITA | Gianni Giacomini | |||
Marco Cattaneo | |||||
Landevejsløb hold M | ITA | Alberto Minetti | |||
Ivano Maffei | |||||
Mauro De Pellegrin | |||||
Gianni Giacomini | |||||
Individuel forfølgelse M | ITA | Pierangelo Bincoletto | |||
Holdforfølgelse M | ITA | Pierangelo Bincoletto | |||
Ivano Maffei | |||||
Guido Bontempi | |||||
Silvestro Milani | |||||
1000 m på tid M | ITA | Guido Bontempi | |||
Sprint M | ITA | Octavio Dazzan | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Franco Cagnotto | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | ITA | Euro Federico Roman | |||
Marina Sciocchetti | |||||
Mauro Roman | |||||
Anna Casagrande | |||||
Military hold | ITA | Anna Casagrande | |||
Euro Federico Roman | |||||
Mauro Roman | |||||
Marina Sciocchetti | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ITA | Donna Vaccaroni | |||
Sabel individuelt M | ITA | Michele Maffei | |||
Sabel hold M | ITA | Michele Maffei | |||
Marco Romano | |||||
Mario Aldo Montano | |||||
Ferdinando Meglio | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | ITA | Ezio Gamba | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand M | ITA | Franco Valtorta | |||
Antonio Baldacci | |||||
Sejlsport | |||||
Star | ITA | Alfio Peraboni | |||
Giorgio Gorla | |||||
470 M | ITA | Silvio Necchi | |||
Ernesto Treves | |||||
Flying Dutchman | ITA | Marco Savelli | |||
Roberto Gazzei | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende | ITA | Walter Frescura | |||
Bevægeligt mål | ITA | Italo Mari | |||
Giovanni Mezzani | |||||
Silhuetpistol | ITA | Gianfranco Mantelli | |||
Roberto Ferraris | |||||
Trap | ITA | Silvano Basagni | |||
Luciano Giovanetti | |||||
Skeet | ITA | Celso Giardini | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | ITA | Monica Vallarin | |||
100 m fri stil M | ITA | Raffaele Franceschi | |||
Fabrizio Rampazzo | |||||
Paolo Revelli | |||||
200 m fri stil M | ITA | Paolo Revelli | |||
Fabrizio Rampazzo | |||||
400 m fri stil K | ITA | Roberta Felotti | |||
800 m fri stil K | ITA | Roberta Felotti | |||
100 m rygcrawl K | ITA | Manuela Carosi | |||
Laura Foralosso | |||||
200 m rygcrawl K | ITA | Manuela Carosi | |||
100 m brystsvømning K | ITA | Sabrina Seminatore | |||
Monica Bonon | |||||
200 m brystsvømning K | ITA | Sabrina Seminatore | |||
100 m butterfly K | ITA | Cinzia Scarponi | |||
100 m butterfly M | ITA | Fabrizio Rampazzo | |||
200 m butterfly K | ITA | Cinzia Scarponi | |||
200 m butterfly M | ITA | Paolo Revelli | |||
400 m medley M | ITA | Giovanni Franceschi | |||
4x200 m fri stil M | ITA | Andrea Ceccarini | |||
Fabrizio Rampazzo | |||||
Paolo Revelli | |||||
Federico Silvestri | |||||
Raffaele Franceschi | |||||
4x100 m medley K | ITA | Laura Foralosso | |||
Sabrina Seminatore | |||||
Monica Vallarin | |||||
Cinzia Scarponi | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | ITA | Gaetano Tosto | |||
Giuseppe Chiapparo | |||||
Mellemvægt M | ITA | Vincenzo Pedicone | |||
Mellemsværvægt M | ITA | Norberto Oberburger | |||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | ITA | Claudio Pollio | |||
Fri stil weltervægt M | ITA | Ricardo Niccolini | |||
Græsk romersk letfluevægt M | ITA | Vincenzo Maenza | |||
Græsk romersk bantamvægt M | ITA | Antonio Caltabianco | |||
Græsk romersk supersværvægt M | ITA | Antonio La Penna | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||