Italienske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | ITA | Salvatore Giannone | |||
Livio Berruti | |||||
Armando Sardi | |||||
400 m M | ITA | Giuseppe Bommarito | |||
800 m M | ITA | Gianfranco Baraldi | |||
1500 m M | ITA | Alfredo Rizzo | |||
5000 m M | ITA | Luigi Conti | |||
10000 m M | ITA | Franco Antonelli | |||
Maraton M | ITA | Silvio De Florentis | |||
Francesco Perrone | |||||
Vito Di Terlizzi | |||||
110 m hæk M | ITA | Giovanni Cornacchia | |||
Paolo Zamboni | |||||
Nereo Svara | |||||
400 m hæk M | ITA | Salvatore Morale | |||
Moreno Martini | |||||
Elio Catola | |||||
4x100 m M | ITA | Livio Berruti | |||
Armando Sardi | |||||
Salvatore Giannone | |||||
Giorgio Cazzola | |||||
4x400 m M | ITA | Giuseppe Bommarito | |||
Nereo Fossati | |||||
Mario Fraschini | |||||
Renato Panciera | |||||
20 km kapgang M | ITA | Gianni Corsaro | |||
Luigi De Rosso | |||||
Stefano Erchinich | |||||
50 km kapgang M | ITA | Antonio De Gaetano | |||
Abdon Pamich | |||||
Giuseppe Dordoni | |||||
Længdespring M | ITA | Luigi Ulivelli | |||
Attilio Bravi | |||||
Trespring M | ITA | Enzo Cavalli | |||
Federico Bisson | |||||
Pierluigi Gatti | |||||
Kuglestød M | ITA | Silvano Meconi | |||
Diskoskast M | ITA | Franco Grossi | |||
Adolfo Consolini | |||||
Carmelo Rado | |||||
Spydkast M | ITA | Carlo Lievore | |||
Tikamp M | ITA | Franco Sar | |||
Luciano Paccagnella | |||||
100 m K | ITA | Giuseppina Leone | |||
200 m K | ITA | Giuseppina Leone | |||
800 m K | ITA | Gilda Jannaccone | |||
80 m hæk K | ITA | Letizia Bertoni | |||
4x100 m K | ITA | Piera Tizzoni | |||
Letizia Bertoni | |||||
Sandra Valenti | |||||
Giuseppina Leone | |||||
Højdespring K | ITA | Marinella Bortoluzzi | |||
Længdespring K | ITA | Piera Tizzoni | |||
Diskoskast K | ITA | Paola Paternoster | |||
Elivia Ricci | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | ITA | Antonio Calebotta | |||
Giovanni Gavagnin | |||||
Mario Alesini | |||||
Gianfranco Sardagna | |||||
Sandro Gamba | |||||
Alessandro Riminucci | |||||
Achille Canna | |||||
Gianfranco Lombardi | |||||
Gianfranco Pieri | |||||
Paolo Vittori | |||||
Augusto Giomo | |||||
Gabriele Vianello | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | ITA | Paolo Curcetti | |||
Bantamvægt M | ITA | Primo Zamparini | |||
Fjervægt M | ITA | Francesco Musso | |||
Letvægt M | ITA | Sandro Lopopolo | |||
Letweltervægt M | ITA | Piero Brandi | |||
Weltervægt M | ITA | Giovanni Benvenuti | |||
Letmellemvægt M | ITA | Carmelo Bossi | |||
Mellemvægt M | ITA | Luigi Napoleoni | |||
Letsværvægt M | ITA | Giulio Saraudi | |||
Sværvægt M | ITA | Franco De Piccoli | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ITA | Alberta Zanardi | |||
K2 500 m K | ITA | Luciana Guindani | |||
Gabriella Cotta Ramusino | |||||
K1 1000 m M | ITA | Cesare Zilioli | |||
K2 1000 m M | ITA | Antonio Rucco | |||
Lorenzo Cantarello | |||||
K1 4x500 m M | ITA | Renato Ongari | |||
Annibale Berton | |||||
Cesare Zilioli | |||||
Alberto Schiavi | |||||
C1 1000 m M | ITA | Danilo Tognon | |||
C2 1000 m M | ITA | Aldo Dezi | |||
Francesco La Macchio | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | ITA | Livio Trape | |||
Giuseppe Tunocci | |||||
Vendramino Bariviera | |||||
Antonio Bailetti | |||||
Landevejsløb hold M | ITA | Antonio Bailetti | |||
Giacomo Fornoni | |||||
Livio Trape | |||||
Ottavio Cogliati | |||||
Holdforfølgelse M | ITA | Marino Vigna | |||
Franco Testa | |||||
Mario Vallotto | |||||
Luigi Arienti | |||||
1000 m på tid M | ITA | Sante Gaiardoni | |||
Sprint M | ITA | Sante Gaiardoni | |||
Valentino Gasparella | |||||
Tandem M | ITA | Giuseppe Beghetto | |||
Sergio Bianchetto | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Lamberto Mari | |||
Walter Messa | |||||
Tårnspring M | ITA | Fabio Pajella | |||
Antonio Sbordone | |||||
Tårnspring K | ITA | Laura Conter | |||
Ridning | |||||
Military hold | ITA | Lucio Tasca | |||
Giovanni Grignolo | |||||
Ludovico Nava | |||||
Ridebanespringning individuelt | ITA | Piero D'Inzeo | |||
Raimondo D'Inzeo | |||||
Ridebanespringning hold | ITA | Raimondo D'Inzeo | |||
Antonio Oppes | |||||
Piero D'Inzeo | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret hold K | ITA | Velleda Cesari | |||
Antonella Ragno | |||||
Irene Camber | |||||
Claudio Pasini | |||||
Bruna Colombetti | |||||
Fleuret hold M | ITA | Alberto Pellegrino | |||
Mario Curletto | |||||
Edoardo Mangiarotti | |||||
Luigi Carpaneda | |||||
Aldo Aureggio | |||||
Kårde individuelt M | ITA | Giovanni Breda | |||
Giuseppe Delfino | |||||
Kårde hold M | ITA | Gianluigi Saccaro | |||
Edoardo Mangiarotti | |||||
Carlo Pavesi | |||||
Fiorenzo Marini | |||||
Alberto Pellegrino | |||||
Giuseppe Delfino | |||||
Sabel individuelt M | ITA | Wladimiro Calarese | |||
Sabel hold M | ITA | Mario Ravagnan | |||
Wladimiro Calarese | |||||
Gianpaolo Calanchini | |||||
Roberto Ferrari | |||||
Pierluigi Chicca | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | ITA | Franco Menichelli | |||
Pasquale Carminucci | |||||
Angelo Vicardi | |||||
Giovanni Carminucci | |||||
Hold K | ITA | Francesca Costa | |||
Gabriella Santarelli | |||||
Rosella Cicognani | |||||
Wanda Soprani | |||||
Miranda Cicognani | |||||
Elena Lagorara | |||||
Hold M | ITA | Gianfranco Marzolla | |||
Giovanni Carminucci | |||||
Angelo Vicardi | |||||
Pasquale Carminucci | |||||
Orlando Polmonari | |||||
Franco Menichelli | |||||
Gulv M | ITA | Franco Menichelli | |||
Barre M | ITA | Giovanni Carminucci | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ITA | Giulio Giunta | |||
Gaetano Scala | |||||
Adriano Facchini | |||||
Hold M | ITA | Giulio Giunta | |||
Gaetano Scala | |||||
Adriano Facchini | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | ITA | Savino Rebek | |||
Dobbeltsculler M | ITA | Severino Lucini | |||
Cesarino Pestuggia | |||||
Toer uden styrmand M | ITA | Paolo Mosetti | |||
Mario Petri | |||||
Toer med styrmand M | ITA | Renzo Ostino | |||
Giancarlo Piretta | |||||
Vincenzo Bruno | |||||
Firer uden styrmand M | ITA | Renato Bosatta | |||
Giuseppe Galante | |||||
Tulilo Baraglia | |||||
Giancarlo Crosta | |||||
Firer med styrmand M | ITA | Fulvio Balatti | |||
Franco Trincavelli | |||||
Ivo Stefanoni | |||||
Romano Sgheiz | |||||
Giovanni Zucchi | |||||
Otter M | ITA | Giuseppe Pira | |||
Vincenzo Prina | |||||
Paolo Amorini | |||||
Vasco Cantarello | |||||
Nazzareno Simonato | |||||
Luigi Spozio | |||||
Giancarlo Casalini | |||||
Luigi Prato | |||||
Armido Torri | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | ITA | Pietro Reggio | |||
Franco Zucchi | |||||
Marco Novaro | |||||
Drage | ITA | Antonio Cosentino | |||
Giulio De Stefano | |||||
Antonio Ciciliano | |||||
Star | ITA | Agostino Straulino | |||
Carlo Rolandi | |||||
Finnjolle M | ITA | Bruno Trani | |||
Flying Dutchman | ITA | Tullio Pizzorno | |||
Mario Capio | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ITA | Vincenzo Biava | |||
Sergio Rolandi | |||||
Riffel liggende M | ITA | Mariano Antonelli | |||
Fri pistol M | ITA | Piercarlo Beroldi | |||
Giorgio Ercolani | |||||
Silhuetpistol M | ITA | Sergio Varetto | |||
Roberto Mazzoni | |||||
Trap M | ITA | Edoardo Casciano | |||
Galliano Rossini | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | ITA | Paola Saini | |||
Maria Pacifici | |||||
100 m fri stil M | ITA | Giorgio Perondini | |||
Ezio Della Savia | |||||
400 m fri stil K | ITA | Paola Saini | |||
Welleda Veschi | |||||
400 m fri stil M | ITA | Massimo Rosi | |||
Paolo Galletti | |||||
1500 m fri stil M | ITA | Massimo Rosi | |||
Paolo Galletti | |||||
100 m rygcrawl K | ITA | Daniela Serpilli | |||
Arietta Faidiga | |||||
100 m rygcrawl M | ITA | Giuseppe Avellone | |||
Gilberto Elsa | |||||
200 m brystsvømning K | ITA | Luciana Marcellini | |||
Elena Zennaro | |||||
200 m brystsvømning M | ITA | Roberto Lazzari | |||
Pierpaolo Spangaro | |||||
100 m butterfly K | ITA | Anna Beneck | |||
Anna Cechi | |||||
200 m butterfly M | ITA | Federico Dennerlein | |||
Giampiero Fossati | |||||
4x100 m fri stil K | ITA | Rosanna Contardo | |||
Daniela Beneck | |||||
Maria Pacifici | |||||
Paola Saini | |||||
Anna Cecchi | |||||
4x200 m fri stil M | ITA | Angelo Romani | |||
Bruno Bianchi | |||||
Federico Dennerlein | |||||
Paolo Galleti | |||||
4x100 m medley K | ITA | Paola Saini | |||
Elena Zennaro | |||||
Anna Beneck | |||||
Daniela Serpilli | |||||
4x100 m medley M | ITA | Roberto Lazzari | |||
Bruno Bianchi | |||||
Giuseppe Avellone | |||||
Fritz Dennerlein | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | ITA | Dante Rossi | |||
Giuseppe D'Altrui | |||||
Brunelo Spinelli | |||||
Rosario Parmegiani | |||||
Danio Bardi | |||||
Salvatore Gionta | |||||
Eraldo Pizzo | |||||
Gianni Lonzi | |||||
Franco Lavoratori | |||||
Amadeo Ambron | |||||
Giancarlo Guerrini | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | ITA | Renzo Grandi | |||
Rocco Spinola | |||||
Fjervægt M | ITA | Sebastiano Mannironi | |||
Letvægt M | ITA | Luciano De Genova | |||
Mellemsværvægt M | ITA | Andrea Borgnis | |||
Leonardo Masu | |||||
Sværvægt M | ITA | Alberto Pigaiani | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | ITA | Luigi Chinazzo | |||
Fri stil letvægt M | ITA | Garibaldo Nizzola | |||
Fri stil weltervægt M | ITA | Gaetano De Vescovi | |||
Fri stil sværvægt M | ITA | Pietro Marascalchi | |||
Græsk romersk fluevægt M | ITA | Ignazio Fabra | |||
Græsk romersk fjervægt M | ITA | Umberto Trippo | |||
Græsk romersk sværvægt M | ITA | Adelmo Bulgarelli | |||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||