Irske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | IRL | Paul Brizzell | |||
200 m M | IRL | Paul Brizzell | |||
400 m M | IRL | Tomas Coman | |||
800 m M | IRL | David Matthews | |||
1500 m M | IRL | James Nolan | |||
5000 m M | IRL | Mark Carroll | |||
110 m hæk M | IRL | Peter Coghlan | |||
400 m hæk M | IRL | Tom McGuirk | |||
4x100 m M | IRL | Paul Brizzel | |||
John McAdorey | |||||
Gary Ryan | |||||
Thomas Comyns | |||||
4x400 m M | IRL | Paul McKee | |||
Paul Opperman | |||||
Tomas Coman | |||||
Robert Daly | |||||
20 km kapgang M | IRL | Robert Heffernan | |||
50 km kapgang M | IRL | Jamie Costin | |||
Højdespring M | IRL | Brendan Reilly | |||
Diskoskast M | IRL | John Menton | |||
Nicholas Sweeney | |||||
Hammerkast M | IRL | Paddy McGrath | |||
Spydkast M | IRL | Terence McHugh | |||
100 m K | IRL | Sarah Reilly | |||
200 m K | IRL | Sarah Reilly | |||
400 m K | IRL | Karen Shinkins | |||
1500 m K | IRL | Sinead Delahunty | |||
5000 m K | IRL | Sonia O'Sullivan | |||
Breda Dennehy-Willis | |||||
Rosemary Ryan | |||||
10000 m K | IRL | Sonia O'Sullivan | |||
Breda Dennehy-Willis | |||||
400 m hæk K | IRL | Susan Smith-Walsh | |||
4x400 m K | IRL | Martina McCarthy | |||
Ciara Sheehy | |||||
Karen Shinkins | |||||
Emily Maher | |||||
20 km kapgang K | IRL | Olive Loughnane | |||
Gillian O'Sullivan | |||||
Badminton | |||||
Single K | IRL | Sonya McGinn | |||
Boksning | |||||
Letmellemvægt M | IRL | Michael Roche | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | IRL | Gary Mawer | |||
K1 1000 m M | IRL | Gary Mawer | |||
K1 slalom K | IRL | Eadaoin Challarain | |||
K1 slalom M | IRL | Ian Wiley | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | IRL | Deirdre Murphy | |||
Landevejsløb M | IRL | David McCann | |||
Ciaran Power | |||||
Mountainbike M | IRL | Robin Seymour | |||
Mountainbike K | IRL | Tarja Owens | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | IRL | Heike Holstein | |||
Military individuelt | IRL | Trevor Smith | |||
Austin O'Connor | |||||
Military hold | IRL | Susan Shortt | |||
Nicola Cassidy | |||||
Patricia Donegan | |||||
Virginia McGrath | |||||
Roning | |||||
Letvægtsfirer M | IRL | Anthony O'Connor | |||
Neal Byrne | |||||
Gearoid Towey | |||||
Neville Maxwell | |||||
Sejlsport | |||||
Star | IRL | David O'Brien | |||
Mark Mansfield | |||||
Europajolle K | IRL | Maria Coleman | |||
Finnjolle M | IRL | David Burrows | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | IRL | Alan Lewis | |||
Trap M | IRL | Derek Burnett | |||
David Malone | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | IRL | Chantal Gibney | |||
100 m fri stil K | IRL | Chantal Gibney | |||
200 m fri stil K | IRL | Chantal Gibney | |||
400 m fri stil K | IRL | Chantal Gibney | |||
100 m brystsvømning K | IRL | Emma Robinson | |||
100 m brystsvømning M | IRL | Andrew Bree | |||
200 m brystsvømning M | IRL | Andrew Bree | |||
100 m butterfly M | IRL | Daniel O'Keeffe | |||
200 m butterfly M | IRL | Colin Lowth | |||
* Listen ovenfor over Irske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Irske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||