Ungarske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | HUN | Timea Kiss | |||
Judit Kovacs | |||||
Atletik | |||||
800 m M | HUN | Balazs Koranyi | |||
1500 m M | HUN | Balazs Tolgyesi | |||
10000 m M | HUN | Zoltan Kaldy | |||
110 m hæk M | HUN | Levente Csillag | |||
400 m hæk M | HUN | Dusan Kovacs | |||
20 km kapgang M | HUN | Sandor Urbanik | |||
Længdespring M | HUN | Janos Uzsoki | |||
Trespring M | HUN | Tibor Ordina | |||
Zsolt Czingler | |||||
Kuglestød M | HUN | Jeno Koczian | |||
Diskoskast M | HUN | Attila Horvath | |||
Hammerkast M | HUN | Balasz Kiss | |||
Adrian Annus | |||||
Zsolt Nemeth | |||||
Tikamp M | HUN | Dezsö Szabo | |||
Zsolt Kürtösi | |||||
Maraton K | HUN | Judit Nagy | |||
10 km kapgang K | HUN | Maria Urbanine Rozsa | |||
Aniko Szebenzky | |||||
Længdespring K | HUN | Rita Ináncsi | |||
Tünde Vaszi | |||||
Trespring K | HUN | Zita Balint | |||
Syvkamp K | HUN | Rita Ináncsi | |||
Badminton | |||||
Single K | HUN | Andrea Odor | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | HUN | Istvan Kovacs | |||
Fjervægt M | HUN | Janos Nagy | |||
Weltervægt M | HUN | Jazcef Nagy | |||
Letmellemvægt M | HUN | György Mizsei | |||
Mellemvægt M | HUN | Zsolt Erdei | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | HUN | Rita Koban | |||
K1 500 m M | HUN | Zoltan Antal | |||
K2 500 m K | HUN | Szilvia Mednyanszki | |||
Rita Koban | |||||
K2 500 m M | HUN | Krisztian Bartfai | |||
Zsolt Gyulay | |||||
K4 500 m K | HUN | Szilvia Mednyanszki | |||
Eva Donusz | |||||
Erika Meszaros | |||||
Kinga Czigany | |||||
K1 1000 m M | HUN | Zoltan Kammerer | |||
K2 1000 m M | HUN | Peter Almasi | |||
Robert Hegedus | |||||
K4 1000 m M | HUN | Ferenc Csipes | |||
Attila Adrovicz | |||||
Andras Rajna | |||||
Gabor Horvath | |||||
C1 500 m M | HUN | Imre Pulai | |||
C2 500 m M | HUN | Csaba Horvath | |||
György Kolonics | |||||
C1 1000 m M | HUN | György Zala | |||
C2 1000 m M | HUN | Csaba Horvath | |||
György Kolonics | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | HUN | Laszlo Bodrogi | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | HUN | Imre Lengyel | |||
3 m spring K | HUN | Orsolya Pinter | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | HUN | Anita Nemtin | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | HUN | Aida Mohamed | |||
Gabriella Lantos | |||||
Zsuzsa Nemethne Janosi | |||||
Fleuret individuelt M | HUN | Robert Kiss | |||
Zsolt Ersek | |||||
Mark Marsi | |||||
Kårde individuelt K | HUN | Adrienn Hormay | |||
Gyongyi Szalay | |||||
Timea Nagy | |||||
Kårde individuelt M | HUN | Ivan Kovacs | |||
Geza Imre | |||||
Kårde hold K | HUN | Adrienn Hormay | |||
Timea Nagy | |||||
Gyongyi Szalay Horvathne | |||||
Sabel individuelt M | HUN | Jozsef Navarette | |||
Sabel hold M | HUN | Bence Szabo | |||
Jozsef Navarette | |||||
Csaba Koves | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | HUN | Nikolett Krausz | |||
Eszter Ovary | |||||
Adrienn Nyeste | |||||
Ildiko Balogh | |||||
Adrienn Varga | |||||
Andrea Molnar | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Individuelt M | HUN | Szilveszter Csollany | |||
Krisztian Jordanov | |||||
Zoltan Supola | |||||
Hold K | HUN | Ildiko Balogh | |||
Adrienn Varga | |||||
Adrienn Nyeste | |||||
Eszter Ovary | |||||
Nikolett Krausz | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Andrea Molnar | |||||
Gulv K | HUN | Adrienn Varga | |||
Ildiko Balogh | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Andrea Molnar | |||||
Nikolett Krausz | |||||
Adrienn Nyeste | |||||
Eszter Ovary | |||||
Spring på hest K | HUN | Nikolett Krausz | |||
Adrienn Nyeste | |||||
Adrienn Varga | |||||
Eszter Ovary | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Andrea Molnar | |||||
Bom K | HUN | Adrienn Nyeste | |||
Adrienn Varga | |||||
Ildiko Balogh | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Andrea Molnar | |||||
Nikolett Krausz | |||||
Forskudt barre K | HUN | Adrienn Varga | |||
Ildiko Balogh | |||||
Henrietta Onodi | |||||
Andrea Molnar | |||||
Nikolett Krausz | |||||
Adrienn Nyeste | |||||
Eszter Ovary | |||||
Gulv M | HUN | Zoltan Supola | |||
Szilveszter Csollany | |||||
Krisztian Jordanov | |||||
Spring på hest M | HUN | Szilveszter Csollany | |||
Krisztian Jordanov | |||||
Zoltan Supola | |||||
Bensving M | HUN | Krisztian Jordanov | |||
Zoltan Supola | |||||
Szilveszter Csollany | |||||
Ringe M | HUN | Zoltan Supola | |||
Szilveszter Csollany | |||||
Krisztian Jordanov | |||||
Barre M | HUN | Zoltan Supola | |||
Szilveszter Csollany | |||||
Krisztian Jordanov | |||||
Reck M | HUN | Szilveszter Csollany | |||
Krisztian Jordanov | |||||
Zoltan Supola | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | HUN | Viktoria Fraiter | |||
Andrea Szalay | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold K | HUN | Ildiko Padar | |||
Anika Kantor | |||||
Anna Szanto | |||||
Aniko Meksz | |||||
Auguszta Matyas | |||||
Katalin Szilagyi | |||||
Eva Erdos | |||||
Erzsebet Kocsis | |||||
Andrea Farkas | |||||
Beatrix Kökeny | |||||
Beata Siti | |||||
Aniko Nagy | |||||
Eszter Matefi | |||||
Beata Hoffmann | |||||
Beatrix Toth | |||||
Helga Nemeth | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | HUN | Maria Pekli | |||
Sværvægt K | HUN | Eva Granitz | |||
Ekstra-letvægt M | HUN | Zsolt Kunyik | |||
Halv-letvægt M | HUN | Jozsef Csak | |||
Letvægt M | HUN | Bertalan Hajtos | |||
Halv-sværvægt M | HUN | Antal Kovacs | |||
Sværvægt M | HUN | Imre Csösz | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | HUN | Peter Sarfalvi | |||
Akos Hanzely | |||||
Janos Martinek | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | HUN | Laszlo Szögi | |||
Dobbeltsculler M | HUN | Zsolt Dani | |||
Gabor Mitring | |||||
Sejlsport | |||||
Star | HUN | Andras Komm | |||
Csaba Haranghy | |||||
470 K | HUN | Katalin Bacsics | |||
Eriko Nemeth | |||||
470 M | HUN | Botond Litkey | |||
Zoltan Nyari | |||||
Finnjolle M | HUN | Farkas Litkey | |||
Windsurfer M | HUN | Aron Gadorfalvi | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | HUN | Zsolt Vari | |||
Riffel tre positioner K | HUN | Eva Joo | |||
Eva Forian | |||||
Riffel liggende M | HUN | Zsolt Vari | |||
Luftriffel M | HUN | Zsolt Vari | |||
Luftriffel K | HUN | Eva Joo | |||
Eva Forian | |||||
Bevægeligt mål M | HUN | Jozsef Sike | |||
Tamas Burkus | |||||
Fri pistol M | HUN | Zsolt Karacs | |||
Zoltan Papanitz | |||||
Silhuetpistol M | HUN | Lajos Palinkas | |||
Luftpistol M | HUN | Zoltan Papanitz | |||
Zsolt Karacs | |||||
Trap M | HUN | Karoly Gombos | |||
Zoltan Bodo | |||||
Dobbelttrap M | HUN | Zoltan Bodo | |||
Karoly Gombos | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | HUN | Gyöngyver Lakos | |||
50 m fri stil M | HUN | Tamas Kerekjarto | |||
100 m fri stil K | HUN | Anna Nyiry | |||
100 m fri stil M | HUN | Bela Szabados | |||
Attila Zubor | |||||
200 m fri stil M | HUN | Attila Czene | |||
Miklos Kollar | |||||
400 m fri stil K | HUN | Judit Kiss | |||
400 m fri stil M | HUN | Bela Szabados | |||
800 m fri stil K | HUN | Rita Kovacs | |||
100 m rygcrawl K | HUN | Annamaria Kiss | |||
100 m rygcrawl M | HUN | Tamas Deutsch | |||
200 m rygcrawl K | HUN | Krisztina Egerszegi | |||
200 m rygcrawl M | HUN | Oliver Agh | |||
100 m brystsvømning K | HUN | Agnes Kovacs | |||
100 m brystsvømning M | HUN | Karoly Guttler | |||
Norbert Rozsa | |||||
200 m brystsvømning K | HUN | Agnes Kovacs | |||
200 m brystsvømning M | HUN | Norbert Rozsa | |||
Karoly Guttler | |||||
100 m butterfly K | HUN | Edit Klocker | |||
100 m butterfly M | HUN | Peter Horvath | |||
200 m butterfly K | HUN | Edit Klocker | |||
200 m butterfly M | HUN | Attila Czene | |||
Peter Horvath | |||||
200 m medley K | HUN | Beata Ujhelyi | |||
200 m medley M | HUN | Attila Zubor | |||
Attila Czene | |||||
400 m medley K | HUN | Krisztina Egerszegi | |||
400 m medley M | HUN | Istvan Bathazi | |||
Gergö Kiss | |||||
4x100 m medley K | HUN | Anna Nyiry | |||
Krisztina Egerszegi | |||||
Edit Klocker | |||||
Agnes Kovacs | |||||
4x100 m medley M | HUN | Karoly Guttler | |||
Peter Horvath | |||||
Attila Czene | |||||
Tamas Deutsch | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | HUN | Attila Monostori | |||
Rajmund Fodor | |||||
Zoltan Kosz | |||||
Tibor Benedek | |||||
Andras Gyöngyösi | |||||
Peter Kuna | |||||
Tamas Dala | |||||
Balazs Vincze | |||||
Zsolt Nemeth | |||||
Tamas Kasas | |||||
Laszlo Toth | |||||
Zsolt Varga | |||||
Frank Toth | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | HUN | Tibor Karczag | |||
Bantamvægt M | HUN | Zoltan Farkas | |||
Fjervægt M | HUN | Zoltan Kecskes | |||
Adrian Popa | |||||
Letvægt M | HUN | Attila Feri | |||
Gabor Molnar | |||||
Supersværvægt M | HUN | Tibor Stark | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | HUN | Istvan Demeter | |||
Græsk romersk letvægt M | HUN | Attila Repka | |||
Græsk romersk weltervægt M | HUN | Tamas Berzicza | |||
Græsk romersk mellemvægt M | HUN | Peter Farkas | |||
Græsk romersk letsværvægt M | HUN | Nandor Gelenesi | |||
Græsk romersk supersværvægt M | HUN | György Kekes | |||
* Listen ovenfor over Ungarske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ungarske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||