Britiske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Simon Terry | |||
Laurence Godfrey | |||||
Alan Wills | |||||
Individuelt K | GBR | Amy Oliver | |||
Alison Williamson | |||||
Naomi Folkard | |||||
Hold M | GBR | Simon Terry | |||
Laurence Godfrey | |||||
Alan Wills | |||||
Hold K | GBR | Alison Williamson | |||
Amy Oliver | |||||
Naomi Folkard | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Dwain Chambers | |||
Adam Gemili | |||||
James Dasaolu | |||||
200 m M | GBR | Christian Malcolm | |||
James Ellington | |||||
400 m M | GBR | Martyn Rooney | |||
Nigel Levine | |||||
Conrad Williams | |||||
800 m M | GBR | Gareth Warburton | |||
Michael Rimmer | |||||
Andrew Osagie | |||||
1500 m M | GBR | Andrew Baddeley | |||
Ross Murray | |||||
5000 m M | GBR | Nick McCormick | |||
Mohamed Farah | |||||
10000 m M | GBR | Christopher Thompson | |||
Mohamed Farah | |||||
Maraton M | GBR | Lee Merrien | |||
Scott Overall | |||||
110 m hæk M | GBR | Andrew Pozzi | |||
Andrew Turner | |||||
Lawrence Clarke | |||||
400 m hæk M | GBR | Jack Green | |||
David Greene | |||||
Rhys Williams | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Stuart Stokes | |||
4x100 m M | GBR | Daniel Talbot | |||
Christian Malcolm | |||||
Adam Gemili | |||||
Dwain Chambers | |||||
4x400 m M | GBR | David Greene | |||
Nigel Levine | |||||
Martyn Rooney | |||||
Jack Green | |||||
Conrad Williams | |||||
50 km kapgang M | GBR | Dominic King | |||
Højdespring M | GBR | Robert Grabarz | |||
Stangspring M | GBR | Steven Lewis | |||
Længdespring M | GBR | Christopher Tomlinson | |||
Greg Rutherford | |||||
Trespring M | GBR | Phillips Idowu | |||
Kuglestød M | GBR | Carl Myerscough | |||
Diskoskast M | GBR | Lawrence Okoye | |||
Abdul Buhari | |||||
Brett Morse | |||||
Hammerkast M | GBR | Alexander Smith | |||
Spydkast M | GBR | Mervyn Luckwell | |||
Tikamp M | GBR | Daniel Awde | |||
100 m K | GBR | Anyika Onuora | |||
Abiodun Oyepitan | |||||
200 m K | GBR | Anyika Onuora | |||
Margaret Adeoye | |||||
Abiodun Oyepitan | |||||
400 m K | GBR | Lee McConnell | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Shana Cox | |||||
800 m K | GBR | Lynsey Sharp | |||
1500 m K | GBR | Lisa Dobriskey | |||
Hannah England | |||||
Laura Weightman | |||||
5000 m K | GBR | Joanne Pavey | |||
Julia Bleasdale | |||||
Barbara Parker | |||||
10000 m K | GBR | Joanne Pavey | |||
Julia Bleasdale | |||||
Maraton K | GBR | Mara Yamauchi | |||
Freya Murray | |||||
Claire Hallissey | |||||
100 m hæk K | GBR | Jessica Ennis | |||
Tiffany Porter | |||||
400 m hæk K | GBR | Perri Shakes-Drayton | |||
Eilidh Childs | |||||
3000 m forhindringsløb K | GBR | Eilish McColgan | |||
Barbara Parker | |||||
4x400 m K | GBR | Perri Shakes-Drayton | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Lee McConnell | |||||
Shana Cox | |||||
Eilidh Childs | |||||
20 km kapgang K | GBR | Johanna Jackson | |||
Stangspring K | GBR | Kate Dennison | |||
Holly Bleasdale | |||||
Længdespring K | GBR | Shara Proctor | |||
Trespring K | GBR | Yamilé Aldama | |||
Hammerkast K | GBR | Sophie Hitchon | |||
Spydkast K | GBR | Goldie Sayers | |||
Syvkamp K | GBR | Katarina Johnson-Thompson | |||
Louise Hazel | |||||
Jessica Ennis | |||||
Badminton | |||||
Single M | GBR | Rajiv Ouseph | |||
Single K | GBR | Susan Egelstaff | |||
Mixdouble | GBR | Imogen Bankier | |||
Christopher Adcock | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | GBR | Drew Sullivan | |||
Mike Lenzly | |||||
Nate Reinking | |||||
Kyle Johnson | |||||
Joel Freeland | |||||
Kieron Achara | |||||
Andrew Lawrence | |||||
Dan Clark | |||||
Luol Deng | |||||
Robert Archibald | |||||
Eric Boateng | |||||
Pops Mensah-bonsu | |||||
Basketball K | GBR | Temi Fagbenle | |||
Rose Anderson | |||||
Stef Collins | |||||
Natalie Stafford | |||||
Johannah Leedham | |||||
Azania Stewart | |||||
Dominique Allen | |||||
Julie Page | |||||
Kim Butler | |||||
Rachael Vanderwal | |||||
Chantelle Handy | |||||
Jenaya Wade-fray | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | Andrew Selby | |||
Bantamvægt M | GBR | Luke Campbell | |||
Letvægt M | GBR | Josh Taylor | |||
Letweltervægt M | GBR | Thomas Stalker | |||
Weltervægt M | GBR | Freddie Evans | |||
Mellemvægt M | GBR | Anthony Ogogo | |||
Supersværvægt M | GBR | Anthony Joshua | |||
Fluevægt K | GBR | Nicola Adams | |||
Letvægt K | GBR | Natasha Jonas | |||
Mellemvægt K | GBR | Savannah Marshall | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | GBR | Jessica Walker | |||
K1 500 m K | GBR | Rachel Cawthorn | |||
K2 500 m K | GBR | Louise Sawers | |||
Abigail Edmonds | |||||
K4 500 m K | GBR | Jessica Walker | |||
Angela Hannah | |||||
Rachel Cawthorn | |||||
Louise Sawers | |||||
K1 200 m M | GBR | Ed McKeever | |||
K2 200 m M | GBR | Liam Heath | |||
Jon Schofield | |||||
K1 1000 m M | GBR | Tim Brabants | |||
C1 200 m M | GBR | Richard Jefferies | |||
C1 1000 m M | GBR | Richard Jefferies | |||
K1 slalom K | GBR | Lizzie Neave | |||
K1 slalom M | GBR | Richard Hounslow | |||
C1 slalom M | GBR | David Florence | |||
C2 slalom M | GBR | Etienne Stott | |||
Richard Hounslow | |||||
Tim Baillie | |||||
David Florence | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Bradley Wiggins | |||
Ian Stannard | |||||
David Millar | |||||
Christopher Froome | |||||
Mark Cavendish | |||||
Landevejsløb K | GBR | Nicole Cooke | |||
Lucy Martin | |||||
Elizabeth Armitstead | |||||
Emma Pooley | |||||
Enkeltstart K | GBR | Emma Pooley | |||
Elizabeth Armitstead | |||||
Enkeltstart M | GBR | Christopher Froome | |||
Bradley Wiggins | |||||
Omnium K | GBR | Laura Trott | |||
Omnium M | GBR | Edward Clancy | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Peter Kennaugh | |||
Steven Burke | |||||
Geraint Thomas | |||||
Edward Clancy | |||||
Keirin K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdforfølgelse K | GBR | Joanna Rowsell | |||
Dani King | |||||
Laura Trott | |||||
Holdsprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Jessica Varnish | |||||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Sprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdsprint M | GBR | Chris Hoy | |||
Philip Hindes | |||||
Jason Kenny | |||||
Keirin M | GBR | Chris Hoy | |||
Mountainbike M | GBR | Liam Killeen | |||
Mountainbike K | GBR | Annie Last | |||
BMX M | GBR | Liam Phillips | |||
BMX K | GBR | Shanaze Reade | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Jack Laugher | |||
Chris Mears | |||||
3 m spring K | GBR | Rebecca Gallantree | |||
Hannah Starling | |||||
Tårnspring M | GBR | Thomas Daley | |||
Peter Waterfield | |||||
Tårnspring K | GBR | Monique Gladding | |||
Stacie Powell | |||||
Synkron 3 m spring M | GBR | Chris Mears | |||
Nicholas Robinson-Baker | |||||
Synkron 3 m spring K | GBR | Rebecca Gallantree | |||
Alicia Blagg | |||||
Synkron tårnspring M | GBR | Thomas Daley | |||
Peter Waterfield | |||||
Synkron tårnspring K | GBR | Tonia Couch | |||
Sarah Barrow | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Richard Davison | |||
Carl Hester | |||||
Laura Bechtolsheimer | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Dressur hold | GBR | Charlotte Dujardin | |||
Carl Hester | |||||
Laura Bechtolsheimer | |||||
Military individuelt | GBR | William Fox-Pitt | |||
Nicola Wilson | |||||
Zara Phillips | |||||
Kristina Cook | |||||
Mary King | |||||
Military hold | GBR | Kristina Cook | |||
Mary King | |||||
Nicola Wilson | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Zara Phillips | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Peter Charles | |||
Benjamin Maher | |||||
Scott Brash | |||||
Nick Skelton | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Benjamin Maher | |||
Scott Brash | |||||
Peter Charles | |||||
Nick Skelton | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Natalia Sheppard | |||
Anna Bentley | |||||
Sophie Troiano | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | James-Andrew Davis | |||
Husayn Rosowsky | |||||
Richard Kruse | |||||
Fleuret hold K | GBR | Sophie Troiano | |||
Martina Emanuel | |||||
Natalia Sheppard | |||||
Anna Bentley | |||||
Kårde individuelt K | GBR | Corinna Lawrence | |||
Sabel individuelt K | GBR | Louise Bond-Williams | |||
Sophie Williams | |||||
Sabel individuelt M | GBR | James Honeybone | |||
Fleuret hold M | GBR | Laurence Halsted | |||
James-Andrew Davis | |||||
Husayn Rosowsky | |||||
Richard Kruse | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | GBR | Claire Rafferty | |||
Sophie Bradley | |||||
Ifeoma Dieke | |||||
Eniola Aluko | |||||
Karen Carney | |||||
Kelly Smith | |||||
Fara Williams | |||||
Casey Stoney | |||||
Ellen White | |||||
Kim Little | |||||
Alex Scott | |||||
Rachel Williams | |||||
Rachel Yankey | |||||
Karen Bardsley | |||||
Jill Scott | |||||
Dunia Susi | |||||
Anita Asante | |||||
Stephanie Houghton | |||||
Rachel Brown | |||||
Fodbold M | GBR | Tom Cleverley | |||
James Tomkins | |||||
Marvin Sordell | |||||
Aaron Ramsey | |||||
Daniel Sturridge | |||||
Craig Bellamy | |||||
Joe Allen | |||||
Craig Dawson | |||||
Jack Butland | |||||
Jack Cork | |||||
Neil Taylor | |||||
Micah Richards | |||||
Ryan Giggs | |||||
Danny Rose | |||||
Scott Sinclair | |||||
Steven Caulker | |||||
Ryan Bertrand | |||||
Jason Steele | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Rebecca Tunney | |||
Hannah Whelan | |||||
Jennifer Pinches | |||||
Individuelt M | GBR | Kristian Thomas | |||
Daniel Purvis | |||||
Hold K | GBR | Elizabeth Tweddle | |||
Imogen Cairns | |||||
Hannah Whelan | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Jennifer Pinches | |||||
Hold M | GBR | Kristian Thomas | |||
Daniel Purvis | |||||
Louis Smith | |||||
Sam Oldham | |||||
Max Whitlock | |||||
Gulv K | GBR | Hannah Whelan | |||
Jennifer Pinches | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Bom K | GBR | Jennifer Pinches | |||
Imogen Cairns | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Hannah Whelan | |||||
Forskudt barre K | GBR | Elizabeth Tweddle | |||
Hannah Whelan | |||||
Jennifer Pinches | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Gulv M | GBR | Max Whitlock | |||
Daniel Purvis | |||||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Spring på hest M | GBR | Kristian Thomas | |||
Bensving M | GBR | Max Whitlock | |||
Daniel Purvis | |||||
Kristian Thomas | |||||
Louis Smith | |||||
Ringe M | GBR | Sam Oldham | |||
Kristian Thomas | |||||
Max Whitlock | |||||
Daniel Purvis | |||||
Barre M | GBR | Daniel Purvis | |||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Max Whitlock | |||||
Reck M | GBR | Louis Smith | |||
Daniel Purvis | |||||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | GBR | Jade Faulkner | |||
Georgina Cassar | |||||
Rachel Smith | |||||
Francesca Fox | |||||
Louisa Pouli | |||||
Lynne Hutchison | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Francesca Jones | |||
Trampolin individuelt K | GBR | Katherine Driscoll | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | GBR | Daniel McMillan | |||
Gawain Vincent | |||||
Sebastien Edgar | |||||
Jesper Parker | |||||
John Pearce | |||||
Steven Larsson | |||||
Sebastian Prieto | |||||
Christopher Mohr | |||||
Robin Garnham | |||||
Mark Hawkins | |||||
Ciaran Williams | |||||
Robert White | |||||
Martin Hare | |||||
Christopher Mcdermott | |||||
Håndbold K | GBR | Britt Goodwin | |||
Jane Mayes | |||||
Louise Jukes | |||||
Kathryn Fudge | |||||
Lynn Mccafferty | |||||
Ewa Palies | |||||
Lyn Byl | |||||
Nina Heglund | |||||
Yvonne Leuthold | |||||
Zoe Van Der Weel | |||||
Sarah Hargreaves | |||||
Holly Lam-moores | |||||
Kelsi Fairbrother | |||||
Marie Gerbron | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Nicholas Catlin | |||
Jonty Clarke | |||||
James Tindall | |||||
Ben Hawes | |||||
Dan Fox | |||||
Barry Middleton | |||||
Ashley Jackson | |||||
Matt Daly | |||||
Alastair Wilson | |||||
Robert Moore | |||||
Richard Smith | |||||
Iain Mackay | |||||
James Fair | |||||
Glenn Kirkham | |||||
Iain Lewers | |||||
Harry Martin | |||||
Hockey K | GBR | Anne Panter | |||
Crista Cullen | |||||
Emily Maguire | |||||
Kate Walsh | |||||
Chloe Rogers | |||||
Sarah Thomas | |||||
Sally Walton | |||||
Alex Danson | |||||
Elizabeth Storry | |||||
Helen Richardson-Walsh | |||||
Hannah Macleod | |||||
Laura Unsworth | |||||
Nicola White | |||||
Ashleigh Ball | |||||
Laura Bartlett | |||||
Georgie Twigg | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GBR | Kelly Edwards | |||
Halv-letvægt K | GBR | Sophie Cox | |||
Letvægt K | GBR | Sarah Clark | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Gemma Howell | |||
Alice Schlesinger | |||||
Mellemvægt K | GBR | Sally Conway | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Gemma Gibbons | |||
Sværvægt K | GBR | Karina Bryant | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Ashley McKenzie | |||
Halv-letvægt M | GBR | Colin Oates | |||
Letvægt M | GBR | Daniel Williams | |||
Halv-mellemvægt M | GBR | Euan Burton | |||
Mellemvægt M | GBR | Winston Gordon | |||
Halv-sværvægt M | GBR | James Austin | |||
Sværvægt M | GBR | Christopher Sherrington | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GBR | Mhairi Spence | |||
Samantha Murray | |||||
Individuelt M | GBR | Nicholas Woodbridge | |||
Samuel Weale | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Alan Campbell | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Anna Watkins | |||
Katherine Grainger | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | Bill Lucas | |||
Sam Townsend | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Heather Stanning | |||
Helen Glover | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | William Satch | |||
George Nash | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GBR | Frances Houghton | |||
Beth Rodford | |||||
Debbie Flood | |||||
Melanie Wilson | |||||
Dobbeltfirer M | GBR | Thomas Solesbury | |||
Matthew Wells | |||||
Stephen Rowbotham | |||||
Charles Cousins | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Tom James | |||
Andrew Triggs Hodge | |||||
Pete Reed | |||||
Alex Gregory | |||||
Otter K | GBR | Louisa Reeve | |||
Olivia Whitlam | |||||
Lindsey Maguire | |||||
Natasha Page | |||||
Victoria Thornley | |||||
Katie Greves | |||||
Annabel Vernon | |||||
Caroline O'Connor | |||||
Jessica Eddie | |||||
Otter M | GBR | Matthew Langridge | |||
Mohamed Sbihi | |||||
Gregory Searle | |||||
Constantine Louloudis | |||||
Alex Partridge | |||||
Richard Egington | |||||
James Foad | |||||
Tom Ransley | |||||
Phelan Hill | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | GBR | Sophie Hosking | |||
Katherine Copeland | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GBR | Mark Hunter | |||
Zac Purchase | |||||
Letvægtsfirer M | GBR | Rob Williams | |||
Chris Bartley | |||||
Peter Chambers | |||||
Richard Chambers | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | GBR | Annie Lush | |||
Lucy MacGregor | |||||
Kate MacGregor | |||||
Star M | GBR | Andrew Simpson | |||
Iain Percy | |||||
49er M | GBR | Ben Rhodes | |||
Stephen Morrison | |||||
470 K | GBR | Saskia Clark | |||
Hannah Mills | |||||
470 M | GBR | Luke Patience | |||
Stuart Bithell | |||||
Finnjolle M | GBR | Ben Ainslie | |||
Laser K | GBR | Alison Young | |||
Laser M | GBR | Paul Goodison | |||
Windsurfer K | GBR | Bryony Shaw | |||
Windsurfer M | GBR | Nicholas Dempsey | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | James Huckle | |||
Jonathan Hammond | |||||
Riffel tre positioner K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Riffel liggende M | GBR | James Huckle | |||
Jonathan Hammond | |||||
Luftriffel M | GBR | James Huckle | |||
Luftriffel K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Sportspistol K | GBR | Georgina Geikie | |||
Luftpistol K | GBR | Georgina Geikie | |||
Trap K | GBR | Charlotte Kerwood | |||
Trap M | GBR | Edward Ling | |||
Skeet K | GBR | Elena Allen | |||
Skeet M | GBR | Rory Warlow | |||
Richard Brickell | |||||
Dobbelttrap M | GBR | Peter Robert Wilson | |||
Richard Faulds | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Amy Smith | |||
Francesca Halsall | |||||
50 m fri stil M | GBR | Adam Brown | |||
100 m fri stil K | GBR | Amy Smith | |||
Francesca Halsall | |||||
100 m fri stil M | GBR | Adam Brown | |||
200 m fri stil K | GBR | Caitlin McClatchey | |||
Rebecca Turner | |||||
200 m fri stil M | GBR | Ieuan Lloyd | |||
Robert Renwick | |||||
400 m fri stil K | GBR | Joanne Jackson | |||
Rebecca Adlington | |||||
400 m fri stil M | GBR | David Carry | |||
Robert Renwick | |||||
800 m fri stil K | GBR | Rebecca Adlington | |||
Ellie Faulkner | |||||
1500 m fri stil M | GBR | David Davies | |||
Daniel Fogg | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Georgia Davies | |||
Gemma Spofforth | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Chris Walker-Hebborn | |||
Liam Tancock | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Elizabeth Simmonds | |||
Stephanie Proud | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Marco Loughran | |||
Chris Walker-Hebborn | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Kate Haywood | |||
Siobhan-Marie O'Connor | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Craig Benson | |||
Michael Jamieson | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Stacey Tadd | |||
200 m brystsvømning M | GBR | Andrew Willis | |||
Michael Jamieson | |||||
100 m butterfly K | GBR | Francesca Halsall | |||
Ellen Gandy | |||||
100 m butterfly M | GBR | Michael Rock | |||
Anthony James | |||||
200 m butterfly K | GBR | Jemma Lowe | |||
Ellen Gandy | |||||
200 m butterfly M | GBR | Roberto Pavoni | |||
Joe Roebuck | |||||
200 m medley K | GBR | Sophie Allen | |||
Hannah Miley | |||||
200 m medley M | GBR | Joe Roebuck | |||
James Goddard | |||||
400 m medley K | GBR | Aimee Willmott | |||
Hannah Miley | |||||
400 m medley M | GBR | Roberto Pavoni | |||
Joe Roebuck | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Jess Lloyd | |||
Francesca Halsall | |||||
Amy Smith | |||||
Rebecca Turner | |||||
Caitlin McClatchey | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | Craig Gibbons | |||
Simon Burnett | |||||
James Disney-May | |||||
Grant Turner | |||||
4x200 m fri stil K | GBR | Hannah Miley | |||
Ellie Faulkner | |||||
Joanne Jackson | |||||
Caitlin McClatchey | |||||
Rebecca Turner | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Robert Renwick | |||
Ieuan Lloyd | |||||
David Carry | |||||
Ross Davenport | |||||
Robert Bale | |||||
4x100 m medley K | GBR | Jemma Lowe | |||
Francesca Halsall | |||||
Ellen Gandy | |||||
Amy Smith | |||||
Gemma Spofforth | |||||
Siobhan-Marie O'Connor | |||||
4x100 m medley M | GBR | Adam Brown | |||
Michael Jamieson | |||||
Craig Benson | |||||
Liam Tancock | |||||
Michael Rock | |||||
Marathon 10 km K | GBR | Keri-Anne Payne | |||
Marathon 10 km M | GBR | Daniel Fogg | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | GBR | Olivia Federici | |||
Jenna Randall | |||||
Hold K | GBR | Jennifer Knobbs | |||
Olivia Federici | |||||
Katie Clark | |||||
Victoria Lucass | |||||
Asha Randall | |||||
Jenna Randall | |||||
Katie Dawkins | |||||
Katie Skelton | |||||
Yvette Baker | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GBR | Paul Drinkhall | |||
Individuelt K | GBR | Joanna Parker | |||
Hold M | GBR | Liam Pitchford | |||
Paul Drinkhall | |||||
Andrew Baggaley | |||||
Hold K | GBR | Joanna Parker | |||
Kelly Sibley | |||||
Na Liu | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | GBR | Jade Jones | |||
Weltervægt K | GBR | Sarah Stevenson | |||
Fjervægt M | GBR | Martin Stamper | |||
Weltervægt M | GBR | Lutalo Muhammad | |||
Tennis | |||||
Single M | GBR | Andy Murray | |||
Double M | GBR | Andy Murray | |||
Ross Hutchins | |||||
Jamie Murray | |||||
Colin Fleming | |||||
Single K | GBR | Laura Robson | |||
Anne Keothavong | |||||
Elena Baltacha | |||||
Heather Watson | |||||
Double K | GBR | Heather Watson | |||
Elena Baltacha | |||||
Laura Robson | |||||
Anne Keothavong | |||||
Mixdouble | GBR | Laura Robson | |||
Andy Murray | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GBR | Helen Jenkins | |||
Lucy Hall | |||||
Vicky Holland | |||||
Individuelt M | GBR | Alistair Brownlee | |||
Stuart Hayes | |||||
Jonathan Brownlee | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | GBR | Elizabeth Reid | |||
Lucy Wicks | |||||
Rachel Laybourne | |||||
Savanah Leaf | |||||
Joanne Morgan | |||||
Lynne Beattie | |||||
Rachel Bragg | |||||
Ciara Michel | |||||
Maria Bertelli | |||||
Jennifer Taylor | |||||
Janine Sandell | |||||
Grace Carter | |||||
Volleyball M | GBR | Nathan French | |||
Ben Pipes | |||||
Oluwadamilola Bakare | |||||
Peter Bakare | |||||
Jason Haldane | |||||
Andrew Pink | |||||
Kieran O'Malley | |||||
Mark Plotyczer | |||||
Mark Mcgivern | |||||
Daniel Hunter | |||||
Joel Miller | |||||
Christopher Lamont | |||||
Beachvolley K | GBR | Zara Dampney | |||
Shauna Mullin | |||||
Beachvolley M | GBR | Steven Grotowski | |||
John Garcia-Thompson | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | GBR | Craig Figes | |||
Jack Waller | |||||
Sean King | |||||
Matt Holland | |||||
Glen Robinson | |||||
Joseph Oregan | |||||
Ciaran James | |||||
Sean Ryder | |||||
Ed Scott | |||||
Adam Scholefield | |||||
Jake Vincent | |||||
Rob Parker | |||||
Alex Parsonage | |||||
Vandpolo K | GBR | Fiona Mccann | |||
Robyn Nicholls | |||||
Fran Leighton | |||||
Rosie Morris | |||||
Francesca Clayton | |||||
Lisa Gibson | |||||
Alex Rutlidge | |||||
Francesca Painter-snell | |||||
Ciara Gibson-byrne | |||||
Beckie Kershaw | |||||
Angie Winstanley-Smith | |||||
Hazel Musgrove | |||||
Chloe Wilcox | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | GBR | Zoe Smith | |||
Letsværvægt K | GBR | Natasha Perdue | |||
Letvægt M | GBR | Gareth Evans | |||
Mellemvægt M | GBR | Jack Oliver | |||
Mellemsværvægt M | GBR | Peter Kirkbride | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt K | GBR | Olga Butkevych | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||