Britiske deltagere ved OL i Los Angeles 1984 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Richard Priestman | |||
Steven Hallard | |||||
Peter Gillam | |||||
Individuelt K | GBR | Eileen Robinson | |||
Sue Willcox | |||||
Angela Goodall | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Donovan Reid | |||
Michael McFarlane | |||||
Allan Wells | |||||
200 m M | GBR | Luke Watson | |||
Adeoye Mafe | |||||
400 m M | GBR | Philip Brown | |||
Kriss Akabusi | |||||
Todd Bennett | |||||
800 m M | GBR | Stephen Ovett | |||
Sebastian Coe | |||||
Peter Elliott | |||||
1500 m M | GBR | Sebastian Coe | |||
Stephen Cram | |||||
Stephen Ovett | |||||
5000 m M | GBR | Timothy Hutchings | |||
David Moorcroft | |||||
Eamonn Martin | |||||
10000 m M | GBR | Michael McLeod | |||
Steve Jones | |||||
Nicholas Rose | |||||
Maraton M | GBR | Robin Jones | |||
Charles Spedding | |||||
Geoff Smith | |||||
110 m hæk M | GBR | Nigel Walker | |||
Mark Holtom | |||||
Wilbert Greaves | |||||
400 m hæk M | GBR | Martin Briggs | |||
Martin Gillingham | |||||
Philip Beattie | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Roger Hackney | |||
Colin Reitz | |||||
Paul Davies-Hale | |||||
4x100 m M | GBR | Allan Wells | |||
Daley Thompson | |||||
Donovan Reid | |||||
Michael McFarlane | |||||
4x400 m M | GBR | Todd Bennett | |||
Philip Brown | |||||
Kriss Akabusi | |||||
Garry Cook | |||||
20 km kapgang M | GBR | Steven Barry | |||
Lan McCombie | |||||
Philip Vesty | |||||
50 km kapgang M | GBR | Christopher Maddocks | |||
Højdespring M | GBR | Mark Naylor | |||
Geoff Parsons | |||||
Stangspring M | GBR | Keith Stock | |||
Jeffrey Gutteridge | |||||
Trespring M | GBR | Keith Connor | |||
John Herbert | |||||
Eric McCalla | |||||
Diskoskast M | GBR | Robert Weir | |||
Richard Slaney | |||||
Hammerkast M | GBR | Robert Weir | |||
Matthew Mileham | |||||
Martin Girvan | |||||
Spydkast M | GBR | Roald Bradstock | |||
David Ottley | |||||
Tikamp M | GBR | Bradley McStravick | |||
Daley Thompson | |||||
Colin Boreham | |||||
100 m K | GBR | Heather Oakes | |||
Shirley Thomas | |||||
200 m K | GBR | Sandra Whittaker | |||
Joan Baptiste | |||||
Kathy Cook | |||||
400 m K | GBR | Michelle Scutt | |||
Helen Barnett | |||||
Kathy Cook | |||||
800 m K | GBR | Lorraine Baker | |||
1500 m K | GBR | Christina Boxer | |||
Christine Benning | |||||
Lynne McDougall | |||||
3000 m K | GBR | Zola Budd | |||
Wendy Sly | |||||
Jane Furniss | |||||
Maraton K | GBR | Sarah Rowell | |||
Joyce Smith | |||||
Priscilla Welch | |||||
100 m hæk K | GBR | Sharon Danville | |||
Shirley Strong | |||||
400 m hæk K | GBR | Gladys Taylor | |||
Susan Morley | |||||
4x100 m K | GBR | Simmone Jacobs | |||
Kathy Cook | |||||
Beverley Callender | |||||
Heather Oakes | |||||
4x400 m K | GBR | Gladys Taylor | |||
Michelle Scutt | |||||
Joslyn Hoyte-Smith | |||||
Helen Barnett | |||||
Højdespring K | GBR | Diane Elliott | |||
Judy Livermore | |||||
Længdespring K | GBR | Susan Hearnshaw | |||
Kuglestød K | GBR | Judith Oakes | |||
Venissa Head | |||||
Diskoskast K | GBR | Venissa Head | |||
Margaret Ritchie | |||||
Spydkast K | GBR | Sharon Gibson | |||
Fatima Whitbread | |||||
Tessa Sanderson | |||||
Syvkamp K | GBR | Judy Simpson | |||
Kim Hagger | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | GBR | John Lyon | |||
Fluevægt M | GBR | Pat Clinton | |||
Bantamvægt M | GBR | John Hyland | |||
Fjervægt M | GBR | Kevin Taylor | |||
Letvægt M | GBR | Alex Dickson | |||
Letweltervægt M | GBR | Dave Griffiths | |||
Weltervægt M | GBR | Mickey Hughes | |||
Letmellemvægt M | GBR | Roderick Douglas | |||
Mellemvægt M | GBR | Brian Schumacher | |||
Letsværvægt M | GBR | Anthony Wilson | |||
Sværvægt M | GBR | Douglas Young | |||
Supersværvægt M | GBR | Robert Wells | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Lesley Smither | |||
K1 500 m M | GBR | David Upson | |||
K2 500 m K | GBR | Lesley Smither | |||
Lucy Perrett | |||||
K2 500 m M | GBR | Andrew Sherriff | |||
Jeremy West | |||||
K4 500 m K | GBR | Deborah Watson | |||
Lesley Smither | |||||
Lucy Perrett | |||||
Janine Lawler | |||||
K1 1000 m M | GBR | Stephen Jackson | |||
K2 1000 m M | GBR | Jan Raciborski | |||
Christopher Canham | |||||
K4 1000 m M | GBR | Grayson Bourne | |||
Kevin Smith | |||||
Jeremy West | |||||
Andrew Sherriff | |||||
C1 500 m M | GBR | Stephen Train | |||
C2 500 m M | GBR | Eric Jamieson | |||
Andrew Train | |||||
C1 1000 m M | GBR | Stephen Train | |||
C2 1000 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GBR | Muriel Sharp | |||
Linda Gornall | |||||
Catherine Swinnerton | |||||
Maria Blower | |||||
Landevejsløb M | GBR | Pete Sanders | |||
Mark Bell | |||||
Darryl Webster | |||||
Neil Martin | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Peter Sanders | |||
Keith Reynolds | |||||
Darryl Webster | |||||
Steven Poulter | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Shaun Wallace | |||
Stephen Bent | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Adrian Timmis | |||
Stephen Bent | |||||
Marcus Noble | |||||
Paul Curran | |||||
Pointsløb M | GBR | Shaun Wallace | |||
Paul Curran | |||||
1000 m på tid M | GBR | Mark Barry | |||
Sprint M | GBR | Mark Barry | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Christopher Snode | |||
Nigel Stanton | |||||
3 m spring K | GBR | Alison Childs | |||
Tårnspring M | GBR | Christopher Snode | |||
Robert Morgan | |||||
Tårnspring K | GBR | Carolyn Roscoe | |||
Lindsey Fraser | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Jane Bartle-Wilson | |||
Christopher Bartle | |||||
Jennie Loriston-Clarke | |||||
Dressur hold | GBR | Christopher Bartle | |||
Jennie Loriston-Clarke | |||||
Jane Bartle-Wilson | |||||
Military individuelt | GBR | Ian Stark | |||
Lucinda Green | |||||
Virginia Holgate | |||||
Military hold | GBR | Lucinda Green | |||
Virginia Holgate | |||||
Diana Clapham | |||||
Ian Stark | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | John Whitaker | |||
Timothy Grubb | |||||
Michael Whitaker | |||||
Steven Smith | |||||
Fægtning | |||||
Sabel hold M | GBR | Richard Cohen | |||
Jim Philbin | |||||
John Zarno | |||||
Paul Klenerman | |||||
Mark Slade | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | GBR | Amanda Harrison | |||
Kathy Williams | |||||
Hayley Price | |||||
Natalie Davies | |||||
Lisa Young | |||||
Sally Larner | |||||
Hold M | GBR | Richard Benyon | |||
Barry Winch | |||||
Andrew Morris | |||||
Terence Bartlett | |||||
Edmund Van Hoof | |||||
Keith Langley | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Jacquie Beltrao | |||
Lorraine Priest | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | William McConnell | |||
Sean Kerly | |||||
Mark Precious | |||||
David Westcott | |||||
Stephen Batchelor | |||||
Jonathan Potter | |||||
Paul Barber | |||||
Ian Taylor | |||||
Dulbir Bhaura | |||||
James Duthie | |||||
Norman Hughes | |||||
Robert Cattral | |||||
Stephen Martin | |||||
Veryan Pappin | |||||
Richard Leman | |||||
Richard Dodds | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | GBR | Neil Eckersley | |||
Halv-letvægt M | GBR | Stephen Gawthorpe | |||
Letvægt M | GBR | Kerrith Brown | |||
Halv-mellemvægt M | GBR | Neil Adams | |||
Mellemvægt M | GBR | Densign White | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Richard Phelps | |||
Stephen Sowerby | |||||
Michael Mumford | |||||
Hold M | GBR | Stephen Sowerby | |||
Michael Mumford | |||||
Richard Phelps | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | GBR | Beryl Mitchell | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Nonie Ray | |||
Sally Bloomfield | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Katerine Panter | |||
Ruth Howe | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | John Beattie | |||
Richard Stanhope | |||||
Toer med styrmand M | GBR | Alan Inns | |||
Bill Lang | |||||
Adrian Genziani | |||||
Firer med styrmand K | GBR | Katie Ball | |||
Teresa Millar | |||||
Kathy Talbot | |||||
Jean Genchi | |||||
Joanna Toch | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | John Bland | |||
Jonathan Clift | |||||
Martin Knight | |||||
John Garrett | |||||
Firer med styrmand M | GBR | Richard Budgett | |||
Martin Cross | |||||
Steven Redgrave | |||||
Adrian Ellison | |||||
Andrew Holmes | |||||
Otter K | GBR | Astrid Ayling | |||
Ann Callaway | |||||
Belinda Holmes | |||||
Sarah Hunter-Jones | |||||
Alexa Forbes | |||||
Gillian Hodges | |||||
Kate McNicol | |||||
Sue Bailey | |||||
Kate Holroyd | |||||
Otter M | GBR | Christopher Mahoney | |||
John Pritchard | |||||
Clive Roberts | |||||
Duncan McDougall | |||||
Malcolm McGowan | |||||
Adam Clii | |||||
Allan Whitwell | |||||
Colin Moynihan | |||||
Salih Hassan | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | GBR | Edward Leask | |||
Christopher Law | |||||
Jeremy Richards | |||||
Star | GBR | John Maddocks | |||
Iain Woolward | |||||
Tornado | GBR | David Campbell-James | |||
Robert White | |||||
470 M | GBR | Peter Newlands | |||
Catherine Foster | |||||
Finnjolle M | GBR | Michael McIntyre | |||
Flying Dutchman | GBR | Jonathan Richards | |||
Peter Allam | |||||
Windsurfer M | GBR | David Hackford | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | Alister Allan | |||
Malcolm Cooper | |||||
Riffel tre positioner K | GBR | Irene Daw | |||
Sarah Cooper | |||||
Riffel liggende M | GBR | Michael Sullivan | |||
Alister Allan | |||||
Luftriffel M | GBR | Barry Dagger | |||
Malcolm Cooper | |||||
Luftriffel K | GBR | Irene Daw | |||
Sarah Cooper | |||||
Bevægeligt mål M | GBR | Michael Meggison | |||
David Chapman | |||||
Sportspistol K | GBR | Carol Bartlett | |||
Adrienne Bennett | |||||
Fri pistol M | GBR | Geoffrey Robinson | |||
Arthur Spencer | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Graham Harvey | |||
John Cooke | |||||
Skeet | GBR | Wallace Sykes | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Nicola Fibbens | |||
June Croft | |||||
100 m fri stil M | GBR | Paul Easter | |||
David Lowe | |||||
200 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Annabelle Cripps | |||||
200 m fri stil M | GBR | Paul Easter | |||
Andrew Astbury | |||||
400 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Sarah Hardcastle | |||||
400 m fri stil M | GBR | Paul Howe | |||
Andrew Astbury | |||||
800 m fri stil K | GBR | Annabelle Crips | |||
Sarah Hardcastle | |||||
1500 m fri stil M | GBR | David Stacey | |||
Stuart Willmott | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Beverley Rose | |||
Catherine White | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Ian Collins | |||
Neil Harper | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Katherine Read | |||
Catherine White | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Neil Harper | |||
Neil Cochran | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Jean Hill | |||
Sandra Bowman | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Adrian Moorhouse | |||
Iain Campbell | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Gaynor Stanley | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Iain Campbell | |||
Adrian Moorhouse | |||||
100 m butterfly K | GBR | Nicola Fibbens | |||
Ann Osgerby | |||||
100 m butterfly M | GBR | Ian Collins | |||
Andrew Jameson | |||||
200 m butterfly K | GBR | Ann Osgerby | |||
Samantha Purvis | |||||
200 m butterfly M | GBR | Nicholas Hodgson | |||
Philip Hubble | |||||
200 m medley K | GBR | Zara Long | |||
Gaynor Stanley | |||||
200 m medley M | GBR | Robin Brew | |||
Neil Cochran | |||||
400 m medley K | GBR | Sarah Hardcastle | |||
Gaynor Stanley | |||||
400 m medley M | GBR | Stephen Poulter | |||
Stuart Willmott | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Annabelle Cripps | |||
Nicola Fibbens | |||||
Deborah Gore | |||||
June Croft | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | David Lowe | |||
Richard Burrell | |||||
Paul Easter | |||||
Roland Lee | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Neil Cochran | |||
Paul Howe | |||||
Paul Easter | |||||
Andrew Astbury | |||||
4x100 m medley K | GBR | Beverley Rose | |||
Nicola Fibbens | |||||
June Croft | |||||
Jean Hill | |||||
4x100 m medley M | GBR | David Lowe | |||
Richard Burrell | |||||
Andrew Jameson | |||||
Neil Harper | |||||
Adrian Moorhouse | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | GBR | Caroline Holmyard | |||
Duet K | GBR | Caroline Holmyard | |||
Carolyn Wilson | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GBR | Geoffrey Laws | |||
Letvægt M | GBR | Dean Willey | |||
Mellemvægt M | GBR | David Morgan | |||
Stephen Pinsent | |||||
Letsværvægt M | GBR | Newton Burrowes | |||
Anthony Supple | |||||
Mellemsværvægt M | GBR | Keith Boxell | |||
David Mercer | |||||
Sværvægt 100 kg M | GBR | Peter Pinsent | |||
Sværvægt M | GBR | Gary Taylor | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | GBR | Noel Loban | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1984 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Los Angeles 1984 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||