Britiske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Mark Glenkarne | |||
Dennis Savory | |||||
Individuelt K | GBR | Gillian Patterson | |||
Christine Harris | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Allan Wells | |||
Andrew McMaster | |||||
Cameron Sharp | |||||
200 m M | GBR | Michael McFarlane | |||
Cameron Sharp | |||||
Allan Wells | |||||
400 m M | GBR | Alan Bell | |||
David Jenkins | |||||
Glen Cohen | |||||
800 m M | GBR | Stephen Ovett | |||
Sebastian Coe | |||||
David Warren | |||||
1500 m M | GBR | Stephen Cram | |||
Stephen Ovett | |||||
Sebastian Coe | |||||
5000 m M | GBR | Barry Smith | |||
Nicholas Rose | |||||
David Moorcroft | |||||
10000 m M | GBR | Geoffrey Smith | |||
Brendan Foster | |||||
Michael McLeod | |||||
Maraton M | GBR | Bernard Ford | |||
David Black | |||||
Ian Thompson | |||||
110 m hæk M | GBR | Mark Holtom | |||
Wilbert Greaves | |||||
400 m hæk M | GBR | Gary Oakes | |||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Colin Reitz | |||
Anthony Staynings | |||||
Roger Hackney | |||||
4x100 m M | GBR | Cameron Sharp | |||
Allan Wells | |||||
Andrew McMaster | |||||
Michael McFarlane | |||||
4x400 m M | GBR | Glendon Cohen | |||
Alan Bell | |||||
Roderic Milne | |||||
Terry Whitehead | |||||
20 km kapgang M | GBR | Roger Mills | |||
50 km kapgang M | GBR | Lan Richards | |||
Højdespring M | GBR | Mark Naylor | |||
Stangspring M | GBR | Brian Hooper | |||
Trespring M | GBR | Keith Connor | |||
Kuglestød M | GBR | Geoffrey Capes | |||
Hammerkast M | GBR | Christopher Black | |||
Paul Dickenson | |||||
Spydkast M | GBR | David Ottey | |||
Tikamp M | GBR | Daley Thompson | |||
Bradley McStravick | |||||
100 m K | GBR | Heather Hunte | |||
Kathryn Smallwood | |||||
Sonia Lannaman | |||||
200 m K | GBR | Beverley Goddard | |||
Sonia Lannaman | |||||
Kathryn Smallwood | |||||
400 m K | GBR | Linsey McDonald | |||
Joslyn Hoyte-Smith | |||||
Michelle Probert | |||||
800 m K | GBR | Christina Boxer | |||
1500 m K | GBR | Janet Marlow | |||
100 m hæk K | GBR | Shirley Strong | |||
Lorna Boothe | |||||
4x100 m K | GBR | Sonia Lannaman | |||
Heather Hunte | |||||
Beverley Goddard | |||||
Kathryn Smallwood | |||||
4x400 m K | GBR | Janine MacGregor | |||
Linsey McDonald | |||||
Joslyn Hoyte-Smith | |||||
Michelle Probert | |||||
Højdespring K | GBR | Louise Miller | |||
Længdespring K | GBR | Susan Hearnshaw | |||
Susan Reeve | |||||
Kuglestød K | GBR | Angela Littlewood | |||
Diskoskast K | GBR | Margaret Ritchie | |||
Spydkast K | GBR | Fatima Whitbread | |||
Tessa Sanderson | |||||
Femkamp K | GBR | Yvette Wray | |||
Susan Longden | |||||
Judy Livermore | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | Keith Wallace | |||
Bantamvægt M | GBR | Ray Gilbody | |||
Fjervægt M | GBR | Pete Hanlon | |||
Letvægt M | GBR | George Gilbody | |||
Letweltervægt M | GBR | Anthony Willis | |||
Weltervægt M | GBR | Joseph Frost | |||
Letmellemvægt M | GBR | Nicholas Wilshire | |||
Mellemvægt M | GBR | Mark Kaylor | |||
Letsværvægt M | GBR | Andrew Straughn | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Lucy Amanda Perret | |||
K1 500 m M | GBR | Grayson Bourne | |||
K2 500 m K | GBR | Lesley Smither | |||
Frances Wetherall | |||||
K2 500 m M | GBR | Neil Robson | |||
Christopher Ballard | |||||
K1 1000 m M | GBR | Douglas Parnham | |||
K2 1000 m M | GBR | Neil Robson | |||
Christopher Ballard | |||||
K4 1000 m M | GBR | Alan Williams | |||
Stephen Brown | |||||
Steven Hancock | |||||
Douglas Parnham | |||||
C1 500 m M | GBR | William Reichenstein | |||
C1 1000 m M | GBR | William Reichenstein | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | John Herety | |||
Landevejsløb hold M | GBR | Robert Downs | |||
Joseph Waugh | |||||
Desmond Fretwell | |||||
Steve Jones | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Sean Yates | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Christopher Snode | |||
3 m spring K | GBR | Alison Drake | |||
Deborah Jay | |||||
Tårnspring M | GBR | Christopher Snode | |||
Martyn Brown | |||||
Tårnspring K | GBR | Marion Saunders | |||
Lindsey Fraser | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | GBR | John Holliday | |||
Letvægt M | GBR | Neil Adams | |||
Sværvægt M | GBR | Paul Radburn | |||
Åben klasse M | GBR | Arthur Mapp | |||
Moderne femkamp | |||||
Hold M | GBR | Nigel Clark | |||
Peter Whiteside | |||||
Robert Nightingale | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | GBR | Beryl Mitchell | |||
Singlesculler M | GBR | Hugh Matheson | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Sue Handscomb | |||
Astrid Ayling | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | Christopher Baillieu | |||
James Clark | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Charles Wiggin | |||
Malcolm Carmichael | |||||
Firer med styrmand K | GBR | Bridget Buckley | |||
Jane Cross | |||||
Pauline Janson | |||||
Pauline Hart | |||||
Sue Brown | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | David Townsend | |||
Martin Cross | |||||
Ian McNuff | |||||
John Beattie | |||||
Otter M | GBR | John Pritchard | |||
Malcolm McGowan | |||||
Henry Clay | |||||
Christopher Mahoney | |||||
Richard Stanhope | |||||
Colin Moynihan | |||||
Andrew Justice | |||||
Duncan McDougall | |||||
Allan Whitwell | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Jacquelene Willmott | |||||
100 m fri stil M | GBR | Mark Taylor | |||
Martin Smith | |||||
200 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Jacquelene Willmott | |||||
200 m fri stil M | GBR | Kevin Lee | |||
Martin Smith | |||||
400 m fri stil K | GBR | Sharron Davies | |||
Jacquelene Willmott | |||||
400 m fri stil M | GBR | Andrew Astbury | |||
Simon Gray | |||||
800 m fri stil K | GBR | Jacquelene Willmott | |||
1500 m fri stil M | GBR | Andrew Astbury | |||
Simon Gray | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Helen Jameson | |||
Joy Beasley | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Gary Abraham | |||
Paul Marshall | |||||
Douglas Campbell | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Jane Admans | |||
Helen Jameson | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | James Carter | |||
Douglas Campbell | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Margaret Kelly | |||
Susannah Brownsdon | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Leigh Atkinson | |||
Duncan Goodhew | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Margaret Kelly | |||
Deborah Rudd | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Duncan Goodhew | |||
100 m butterfly K | GBR | Susan Cooper | |||
Janet Osgerby | |||||
Ann Osgerby | |||||
100 m butterfly M | GBR | David Lowe | |||
Gary Abraham | |||||
Philip Hubble | |||||
200 m butterfly K | GBR | Janet Osgerby | |||
Ann Osgerby | |||||
200 m butterfly M | GBR | Philip Hubble | |||
Stephen Poulter | |||||
Peter Morris | |||||
400 m medley K | GBR | Sharron Davies | |||
Sarah Kerswell | |||||
400 m medley M | GBR | Stephen Poulter | |||
Simon Gray | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Sharron Davies | |||
Jacquelene Willmott | |||||
June Croft | |||||
Kaye Lovatt | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Philip Hubble | |||
Mark Taylor | |||||
Kevin Lee | |||||
Martin Smith | |||||
Andrew Astbury | |||||
Douglas Campbell | |||||
4x100 m medley K | GBR | Helen Jameson | |||
June Croft | |||||
Ann Osgerby | |||||
Margaret Kelly | |||||
4x100 m medley M | GBR | David Lowe | |||
Martin Smith | |||||
Gary Abraham | |||||
Mark Taylor | |||||
Duncan Goodhew | |||||
Paul Marshall | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | GBR | Jeffrey Bryce | |||
Geoffrey Laws | |||||
Letvægt M | GBR | Alan Winterbourne | |||
Leo Isaac | |||||
Mellemvægt M | GBR | Kevin Welch-Kennedy | |||
Newton Burrowes | |||||
Letsværvægt M | GBR | Stephen Pinsent | |||
Mellemsværvægt M | GBR | Gary Langford | |||
Sværvægt 100 kg M | GBR | John Burns | |||
Sværvægt M | GBR | Andrzej Drzewiecki | |||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | GBR | Brian Aspen | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||