Britiske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Emmanuel McDonald Bailey | |||
Alan Lillington | |||||
William Jack | |||||
200 m M | GBR | Nicolas Stacey | |||
Brian Shenton | |||||
Emmanuel McDonald Bailey | |||||
400 m M | GBR | Alan Dick | |||
Leslie Lewis | |||||
Terence Higgins | |||||
800 m M | GBR | Frank Evans | |||
Albert Webster | |||||
Thomas White | |||||
1500 m M | GBR | William Nankeville | |||
Leonard Eyre | |||||
Roger Bannister | |||||
5000 m M | GBR | Alan Parker | |||
Christopher Chataway | |||||
Gordon Pirie | |||||
10000 m M | GBR | Frank Sando | |||
Gordon Pirie | |||||
Frederick Norris | |||||
Maraton M | GBR | James Peters | |||
Stanley Cox | |||||
Geoff Iden | |||||
110 m hæk M | GBR | Frederick Parker | |||
Peter Hildreth | |||||
400 m hæk M | GBR | Angus Scott | |||
David Gracie | |||||
Harold Whittle | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Kenneth Johnson | |||
John Disley | |||||
Chris Brasher | |||||
4x100 m M | GBR | John Gregory | |||
Brian Shenton | |||||
Emmanuel McDonald Bailey | |||||
William Jack | |||||
4x400 m M | GBR | Alan Dick | |||
Leslie Lewis | |||||
Terence Higgins | |||||
Nicolas Stacey | |||||
10 km kapgang M | GBR | Lawrence Allen | |||
Roland Hardy | |||||
George Coleman | |||||
50 km kapgang M | GBR | Harold Whitlock | |||
Donald Tunbridge | |||||
George Whitlock | |||||
Højdespring M | GBR | Ronald Pavitt | |||
Alan Paterson | |||||
Peter Wells | |||||
Stangspring M | GBR | Timothy Anderson | |||
Geoffrey Elliot | |||||
Kuglestød M | GBR | John Giles | |||
John Savidge | |||||
Diskoskast M | GBR | Mark Pharaoh | |||
Hammerkast M | GBR | Peter Allday | |||
Ewan Douglas | |||||
Duncan Clark | |||||
Spydkast M | GBR | Michael Denley | |||
Richard Miller | |||||
Tikamp M | GBR | Geoffrey Elliot | |||
100 m K | GBR | Heather Armitage | |||
June Foulds | |||||
Quita Shivas | |||||
200 m K | GBR | Ann Johnson | |||
Patricia Devine | |||||
Sylvia Cheeseman | |||||
80 m hæk K | GBR | Jean Desforges | |||
Pamela Seaborne | |||||
Pauline Wainwright | |||||
4x100 m K | GBR | Jean Desforges | |||
June Foulds | |||||
Heather Armitage | |||||
Sylvia Cheeseman | |||||
Højdespring K | GBR | Thelma Hopkins | |||
Sheila Lervill | |||||
Dorothy Tyler | |||||
Længdespring K | GBR | Constance Willoughby | |||
Shirley Cawley | |||||
Diskoskast K | GBR | Suzanne Farmer | |||
Spydkast K | GBR | Diane Coates | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | David Dower | |||
Bantamvægt M | GBR | Thomas Nicholls | |||
Fjervægt M | GBR | Percival Lewis | |||
Letvægt M | GBR | Frederick Reardon | |||
Letweltervægt M | GBR | Peter Waterman | |||
Weltervægt M | GBR | Johnny Maloney | |||
Letmellemvægt M | GBR | Bernard Foster | |||
Mellemvægt M | GBR | Terry Gooding | |||
Letsværvægt M | GBR | Henry Cooper | |||
Sværvægt M | GBR | Edgar Hearn | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Shirley Ascott | |||
K1 1000 m M | GBR | Geoffrey Colyer | |||
K2 1000 m M | GBR | Roland Prout | |||
Frank Prout | |||||
K1 10000 m M | GBR | Geoffrey Colyer | |||
K2 10000 m M | GBR | Raymond Parker | |||
Graham Palmer | |||||
C1 1000 m M | GBR | Gerald Marchand | |||
C1 10000 m M | GBR | Gerald Marchand | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Desmond Robinson | |||
Leslie Ingman | |||||
Graham Vines | |||||
Brian Robinson | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Desmond Robinson | |||
Graham Vines | |||||
Brian Robinson | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Ronald Stratton | |||
George Newberry | |||||
Donald Burgess | |||||
Alan Newton | |||||
1000 m på tid M | GBR | Donald McKellow | |||
Sprint M | GBR | Cyril Peacock | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Peter Heatly | |||
Peter John Elliott | |||||
Anthony Turner | |||||
3 m spring K | GBR | Dorothy Drew | |||
Charmain Welsh | |||||
Phyllis Ann Long | |||||
Tårnspring M | GBR | Anthony Turner | |||
Peter Heatly | |||||
Tårnspring K | GBR | Phyllis Ann Long | |||
Valerie Lloyd Chandos | |||||
Diana Spencer | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | GBR | Reginald Hindley | |||
Albert Hill | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Henry Llewellyn | |||
Douglas Stewart | |||||
Wilfred White | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Henry Llewelly | |||
Douglas Stewart | |||||
Wilfred White | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Gillian Sheen | |||
Mary Glen-Haig | |||||
Patricia Buller | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | Raymond Paul | |||
Andrei Vilcea | |||||
Luke Wendon | |||||
René Paul | |||||
Kårde individuelt M | GBR | Allan Jay | |||
Ronald Parfitt | |||||
René Paul | |||||
Sabel individuelt M | GBR | William Beatley | |||
Olgierd Porebski | |||||
Bob Anderson | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Margo Morgan | |||
Marjorie Raistrick | |||||
Cissy Davies | |||||
Valerie Mullins | |||||
Pat Hirst | |||||
Irene Hirst | |||||
Gwynedd Lewis | |||||
Margaret Thomas | |||||
Individuelt M | GBR | Graham Harcourt | |||
Peter Starling | |||||
Ken Buffin | |||||
George Weedon | |||||
Jack Whitford | |||||
Frank Turner | |||||
Hold K | GBR | Pat Hirst | |||
Irene Hirst | |||||
Valerie Mullins | |||||
Cissy Davies | |||||
Marjorie Raistrick | |||||
Margo Morgan | |||||
Margaret Thomas | |||||
Gwynedd Lewis | |||||
Hold M | GBR | Graham Harcourt | |||
Frank Turner | |||||
Peter Starling | |||||
George Weedon | |||||
Jack Whitford | |||||
Ken Buffin | |||||
Holdgymnastik K | GBR | Pat Hirst | |||
Irene Hirst | |||||
Valerie Mullins | |||||
Cissy Davies | |||||
Marjorie Raistrick | |||||
Margo Morgan | |||||
Margaret Thomas | |||||
Gwynedd Lewis | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Roger Midgley | |||
Robin Fletcher | |||||
Graham Dadds | |||||
Anthony Nunn | |||||
Neil Nugent | |||||
Anthony Robinson | |||||
Derek Day | |||||
Dennis Eagan | |||||
John Taylor | |||||
John Cockett | |||||
John Conroy | |||||
Denys Carnill | |||||
Richard Norris | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Jervis Percy | |||
John Hewitt | |||||
Leon Lumsdaine | |||||
Hold M | GBR | John Hewitt | |||
Leon Lumsdaine | |||||
Jervis Percy | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Anthony Fox | |||
Dobbeltsculler M | GBR | John MacMillant | |||
Peter Brand | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | David Callender | |||
Christopher Davidge | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | James Crowden | |||
John Jones | |||||
George Cadbury | |||||
Harry Almond | |||||
Firer med styrmand M | GBR | Paul Massey | |||
Graham Fisk | |||||
Roderick Macmillan | |||||
Peter de Giles | |||||
Lawrence Guest | |||||
Otter M | GBR | John Hinde | |||
Roger Sharpley | |||||
Charles Brian Lloyd | |||||
David Macklin | |||||
Edward Worlidge | |||||
William Windham | |||||
Alastair Macleod | |||||
Nicholas Clack | |||||
David Jennens | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GBR | Robert Perry | |||
John Dillon | |||||
Neil Cochran-Patrick | |||||
Drage | GBR | Thomas Somers | |||
John Barrington-Ward | |||||
Edward Dyson | |||||
Star | GBR | Bruce Banks | |||
Stanley Potter | |||||
Finnjolle M | GBR | Charles Currey | |||
6 m | GBR | Kenneth Preston | |||
Frank Murdoch | |||||
Martin Sharp | |||||
Robert Steele | |||||
Franklin Woodroffe | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | Steffen Cranmer | |||
Charles Hyde | |||||
Riffel liggende M | GBR | Charles Hyde | |||
Steffen Cranmer | |||||
Fri riffel M | GBR | John Joseph Pearson | |||
Jocelyn Barlow | |||||
Bevægeligt mål M | GBR | Cyril Mackworth-Praed | |||
Ingram Capper | |||||
Fri pistol M | GBR | Ronald Guy | |||
William White | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Henry Steele | |||
Henry Swire | |||||
Trap M | GBR | Enoch Jenkins | |||
Charles Lucas | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Jean Botham | |||
Angela Barnwell | |||||
Lillian Preece | |||||
100 m fri stil M | GBR | Thomas Welsh | |||
Ronald Roberts | |||||
John Wardrop | |||||
400 m fri stil K | GBR | Daphne Wilkinson | |||
Lillian Preece | |||||
Grace Wood | |||||
400 m fri stil M | GBR | Peter Head | |||
John Wardrop | |||||
Ronald Burns | |||||
1500 m fri stil M | GBR | Robert Sreenan | |||
100 m rygcrawl K | GBR | Pauline Musgrove | |||
Margaret McDowall | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Robert Wardrop | |||
William John Brockway | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Helen Gordon | |||
Valerie Harris | |||||
Jean Wrigley | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Brian Barnes | |||
4x100 m fri stil K | GBR | Lillian Preece | |||
Phyllis Linton | |||||
Angela Barnwell | |||||
Jean Botham | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Thomas Welsh | |||
Roy Botham | |||||
Ronald Burns | |||||
Jack Wardrop | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | GBR | Maurice Megennis | |||
Fjervægt M | GBR | Julian Creus | |||
Letvægt M | GBR | James Halliday | |||
Yorrie Evans | |||||
Mellemsværvægt M | GBR | Melville Barnett | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | GBR | Leslie Cheetham | |||
Fri stil sværvægt M | GBR | Kenneth Richmond | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||